Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Osudová láska, které válečné události vyměřily pouze jedinou noc.  Příběh inspirovaný skutečností se odehrává v roce 1918 v Severní Itálii, kam Američané vyslali dobrovolnické oddíly Červeného kříže, jejichž příslušníkem je také osmnáctiletý mladík Ernest Hemigway. Ten se jednoho dne vydá do zákopů na vlastní pěst a jako reportér z Kansasu začne zpovídat italské vojáky. Když pak do zákopu vlétne granát, pokusí se zachránit těžce zraněného Itala a sám je přitom postřelen do nohy. Je dopraven do polní nemocnice, kde se setká s šestadvacetiletou kanadskou ošetřovatelkou Agnes von Kurowskou a když se italský doktor Caracciolo rozhodne pro amputaci nohy, protože je napadena snětí, chce Ernest raději zemřít. Agnes však začne ránu vymývat solným roztokem a ta se úspěšně hojí. Ernest dlouho s ošetřovatelkou marně flirtuje a žárlivě sleduje nejen dopisy od jejího milého z Ameriky, ale také její výlety s doktorem Caracciolou.
Postupně si sice získá její pozornost a sympatie, než se však stačí jejich láska rozhořet naplno, zasáhne osud v podobě války. Zatímco Agnes musí s ostatními ošetřovatelkami odjet do polního lazaretu, Ernest je poslán domů. Stráví spolu krásnou noc, ale pak už je osud navždy rozdělí. Zatímco Hemigway marně čeká na dopis od své lásky, Agnes podléhá dvoření doktora Caraccioly a nakonec přijme jeho nabídku ke sňatku. Z toho sice sejde, Hemingway však nedokáže překonat svou hrdost a když mu dívka nakonec vyzná lásku, odmítne ji. Později svou lásku, která ho zjevně poznamenala na celý život, zachytil ve slavném románu Sbohem, armádo z roku 1929. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (51)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Absolútne priemerné a sterilné, od Attenborougha sa čakalo viac, asi ho tlačilo štúdio. Vzhladom na námet mohla vzniknúť nezabudnutelná oscarová klasika, takto sme svedkami iba jednohubky na nedelné popoludnie. A viac si to užijú určite ženy. Ešte že sa toho Hemingway nedožil, asi vedel, že treba odísť z tohto sveta skôr, ako začnú filmári brať jeho meno nadarmo. ()

aronofsky 

všechny recenze uživatele

O čem to je? No, o Lásce a o válce. Záměrně jsem použil u lásky velké „L” a u války malé. Protože válka je tu jen jako pozadí, na kterém se odehrává příběh „osudové” lásky. Sandra je jako obvykle špatná u Attenborougha najdeme to, co u většiny hódně starých režisérů, kteří mají své nejlepší filmy už dávno natočené. Nevím jak to přesně nazvat. „Vyschlá studna” - i když to zní divně, je to podle mě celkem výstižné. Jako kdyby jim na stará kolena došel dech a nápady. 60% ()

Reklama

elle 

všechny recenze uživatele

Je s podivem, že výsledný dojem je tak slabý a dalo mi práci donutit se konečně film vidět od začátku až do konce. Je to škoda, protože se zdá, že byl připraven a vypraven s péčí a pozorností, kámenem úrazu je, že se větší pozornost nevěnovala výběru hlavních představitelů. Přitom Sandru Bulllock, když hraje to svoje, snáším celkem dobře a Chris O´Donnell už měl také svoje silné momenty. Připadalo mi, že buď měli vybrat herce podle cesty, kterou se scénář ubíral nebo vybrat tyto pocpornové star a natvrdo jim podle toho upravit scénář. Sandra Bullock má v sobě něco za smutného, opuštěného štěňátka, což se skvěle hodilo do Zatímco jsi spal, ale není to rozpolcená hrdinka s nádechem tragična. Co v Anglickém pacientovi zvládala Juliete Binoche zcela mimochodem, to Sandra Bullock nemá ani s maximální snahou. Je vidět, že se snaží, ale je prostě jen milá holka, která nevím proč dává přednost Erniemu před mnohem charismatičtějším a pro ni vhodnějším italským doktorem. Její italský postarší nápadník byl pro mě nejzajímavější postavou příběhu. Vedlejší příběhy by snad mohly být zajímavé, ale mají jen malý prostor a válka je jen neprokreslená kulisa. Biografický film to také není, protože z atmosféry Hemingwayových knih je zde málo a interpretaci Chrise O´Donnella spisovatelova mladistvého elánu nemůžu brát vážně. Je tu však příjemná hudba a kamera. Dabing jistě ubírá na síle prožitku. ()

Hapretor 

všechny recenze uživatele

Dějově utahané. Bohužel tady Buldogová vypadá o dost staře než Oudonnel, takže Oudonnel na mě působí jako mladý, trapný, nevyskákaný péro, uhlazený ksichtík a gelman a ne, jak se o Hemingwayovi traduje - ostřílený, drsný dobrodruh, který své romány psal dle svých vlastních zážitků. (i v tak mladém věku bych si ho tedy představoval úplně jinak). Obsazení mi prostě nesedlo. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Romantický film jak má být. Knihu "Sbohem, armádo" jsem četla a jednu dobu se od ní nemohla vůbec odtrhnout, jak mě pohltila. CHYBA VE FILMU: při příjezdu sanitních vozu do města, na začátku filmu, hraje kapela profláknutou písničku ŠKODA LÁSKY. Jaromír Vejvoda ji složil v roce 1927. Nemohla se tedy objevit v roce 1918, tedy v době, do které je film situován! ()

Galerie (25)

Zajímavosti (4)

  • Při úvodní scéně, kdy přijíždějí sanitní vozy do města, hraje kapela skladbu "Škoda lásky". Jaromír Vejvoda ji ale složil až v roce 1927 - nemohla tedy znít v roce 1918, kdy se odehrává příběh filmu. (blackrain)
  • Dlouhá a významná kariéra Agnes von Kurowské u červeného kříže pokračovala až do konce druhé světové války. Do svých 36-ti let zůstala neprovdaná, dožila se věku 92 let. (Rodriguez)
  • V roce 1954 získal Ernest Hemingway Nobelovu cenu za literaturu. Ve svém nejlepším románu "Sbohem armádo" se nechal inspirovat svými zážitky z Itálie v době první světové války. Byl čtyřikrát ženatý a v roce 1961 spáchal sebevraždu. (Rodriguez)

Reklama

Reklama