Show!

• angličtina Show! (festivalový název)
TV spot

Show! je mimořádně vydařeným absolventským filmem, který vznikl na pražské FAMU v tvůrčí dílně Martina Marečka. Bohdan Bláhovec, jeden z nejvýraznějších talentů českého dokumentu, jehož předcházející filmy natočené během studií vyvolaly značný ohlas, déle než rok sledoval cestu 5Angels za slávou, na první stránky bulváru. Výsledkem je autentický, v mnohém překvapivý až šokující pohled do života teenagerské kapely, která je de facto promyšlenou strategií, realizací byznys-plánu otce jednoho z andílků. Jeho cílem je vytvořit skvělý komerční produkt a ovládnout trh s dětskou populární hudbou. O čem sní samy dívky? „Náš největší sen je vyprodat Madison Square Garden," říká bezelstně jedna z nich. Co všechno jsou pro to ochotny udělat? A do jaké míry jsou rodiče schopní pro naplnění svých vlastních neuskutečněných ambicí obětovat šťastné a spokojené dětství svých potomků? (AČFK)

Mbeast

Ty kráso, já to nevydržel do konce. Je to zrudný. Dokument je to výbornej, ale prostě... Zvolím zlatou střední cestu a dám za tři. ()

Olík

Tahle "show must not go on" slam poetristy Bohdana Bláhovce zaplať pánbůh není vyplní pro pastelovějednorožcové DVDéčko určené k prodeji ve stáncích PNS ani téměř zadarmo pořízené self-PR pro projekt učebnicového tatínka Michala "BIG BOSSE" Mertla. Show! je v prvé řadě dokument a hlavním posláním dokumentu by mělo být autentické zprostředkování reality........a že se Bláhovcovo FAMácké absolutorium celkem snaží. Náctileté jogurtové celebrity nechává nezletilými jogurtovými celebritami a soustředí se na upocenou snahu krkavčího tatínka jednoho z andílků o naplnění vlastních snů na úkor harmonicky fungující rodiny. Do toho úlisný král alkoholových jízd Filip Renč, prodejná komunistická dě...a Michal David a nebo dokonce sám slavičí mistr.......tahle látka je bezesporu nosnou jako šíje obra Atláse. Za mne možná jenom škoda, že Bláhovec nešel ještě více na dřeň problému, protože tohle téma není pouze (jak už jsem psal) nosné, ale má svůj jasný přesah a výzvu. ()

Topolos

Pan Mertl by měl být laureátem Fritzlovy ceny, jelikož za dohledu hodnýho strejdy Michala Davida společně vykořisťují holčičky a znásilňují (nejen) hudbu. Fuj. Z těch holek vyrostou další Ivety B. O skokany roku bude postaráno. ()

derewi

Byl snímek o 5Angels? O otci jedné z „Andílků“? Obecně o zákulisí, umělosti a prodávání se v rámci práce? Přišlo mi, že pan Bláhovec se snažil být jakýmsi tichým pozorovatelem a pouze zaznamenávat dění. Zaměřil se výhradně na jednu oblast. Jedinou výjimkou byla oslava jedné z holek. Což je ke škodě i k užitku. Míním, že dokument je hlavně o panu Mertlovi. Působil na mě tak, že tím žije (plus zamyšlení se nad tím, jestli po slávě touží více on, než kapela). Silný entuziasmus. Cílevědomost. Nadřazenost. Sám k sobě i k nim. Na druhou stranu mi přišlo, že si své ambice plní skrze někoho. Nepřišel mi jako strašně zlý magor. Spíše jako fanatik bez sebereflexe. Jaký je v jiných oblastech? Těžko říct... bylo naznačeno, že na úlohu otce zapomíná. V neposlední řadě je třeba vzít v potaz, že tohle všechno je dění před kamerou. Dokument proto může působit vyhroceněji, než kdyby byl natočen skrytou kamerou. Stopáž 68 minut je adekvátní k obsahu. O tom jsem již psala výše (zaměření se na jednu oblast). Prostor dostanou i někteří rodiče (v krátkých vyjádřeních). Holky skoro vůbec. Rozhovory mi chyběly... Jistě, některé dotazy padly. Nebylo by ale na škodu tázat se například na: „Co jsi ochotna obětovat pro svůj sen?“, „Jak vnímáš svého manažera?“, „Co Ti tohle všechno dává a bere?“, „Jakou část svého volného času trávíš mimo kapelu a jak?“ apod. Co se týče zákulisí. Koncový konzument (fanoušek) vidí výsledek a ne cestu, která k němu vede. Tragikomická trapnost některých scén (focení se s osobami ze showbyznysu, píseň Olmíci). Takto to ale funguje ve většině povolání, neboť umělost a přetvářka jsou základními kameny společnosti. X dává, Y bere a třeba dává X něco nazpět. Nehledě na hierarchii a nepsaná pravidla téhle hry. Takto funguje pracovní trh. Každý člověk je svým způsobem prostitut. Tady je akorát rozdíl v tom, že dívky jsou zboží dříve, než jedinec, co do zaměstnání nastoupí třeba ve 20 letech. Oblast, ve které působí je dril, (sebe)koučink a ztráta soukromí. Výměnou za naplnění, úspěch a čerpání z toho, že je někdo obdivuje a fandí jim. Proč ne, pokud je to jejich sen. Jak budou holky dál pokračovat? Zanechá tento styl nějaké následky? Budeme svědky dalších Culkinů, Jacksonů, Olsenek? Budeme jejich jména za pár let číst v Blesku či kulturních přílohách „nebulvárních“ novin? Vyprodají Madison Square Garden? Uvidíme. ()

hrudka

Tento oceňovaný dokumentární film mě něčím fascinoval. Dost mladé holky ve svém věku dělají jakýsi hudební produkt, který očividně vynáší, přitom by měly dělat něco jiného. Dělat to, co dělají jejich vrstevnice. Z hudebního hlediska pak vytváří muziku nevalné, dost průměrné, snad až podprůměrné kvality. No, nejsem jejich cílová skupina, ale říkám si, že jim to za to stojí. Pokud je ale hudba a zpěv baví a zajímá a znalci usoudí, že mají něco v sobě, mají chodit do umělecké školy. Líbily se mi lehce vyhrocené situace, kdy i rodičům nebylo úplně příjemné, co jejich dítě dělá, a jak se k nim jejich manažer chová. Bavily mě situace, kdy bylo na manažerovi skupiny vidět, že se až moc předvádí. Líbila se mi chvíle, kdy jedna z holek dostala odvahu promluvit na kameru, ale bez přítomnosti svého táty-manažera. Škoda, že u toho nebyl. Nějakou dobu jsem čekal, že konfliktnějších situací bude o něco víc, ale i tak to na mě udělalo velmi silný a zajímavý dojem. Očekávám chvíli, kdy se 5Angels nadobro rozpadnou a manažer bude hledat (lepší) uplatnění. Dávám tomu rok, maximálně dva. ()

Pantata

To je teda úkaz. Předčasně "vyspělé" holčiny ("Ze čtrnácti let žiju jen posledních devět, prvních pět jsem totálně ztratila, kolik já toho mohla stihnout"), novodobý otrokář s pedofilními sklony, který pro peníze prodal veškerou sebeúctu a svoji dceru přihodil navrch. K tomu Michal David a je to komplet... Mertlovi to dcerka myslim brzo všechno spočítá... ()

hyper01

Pořádně jsem nevěděl, jak vlastně hodnotit - dobře natočený dokument o něčem, co absolutně nenávidím a čím pohrdám. Bláhovec ukázal, jak funguje obchod s dětským masem, při kterém hudba pláče, holky si plní sny a manažer ("otec") kapsu. Měl jsem chuť u toho rozkopat televizi. ()

Psycho.R

Myslím, že je to skvěle vykreslené z realu, ty kolky mají na to stát se výbornou komerční skupinou, ale jejich manažer je stahuje dolu, leč si myslí přesný opak. Pořád vykládá, jak budou zpívat v Madison square, ale to by je musel vést západní výchovou a mluvit kladně, všechny výčitky říkat optimisticky, aby to holky motivovalo, když jim neustále říká "jak jsou na hovno", omlouvám se, ale říct se to jinak nedá, tak budou jen traumatizovaný. Věčně se cpe do záběrů, chce bejt všude, kde se objeví nějaký hvězdy. A závěr, kdy chce maminka vyjednat odchod z jedné dívek odmítne natáčet (jasná známka, že tam půjde o něco, co by mohlo navrtat jeho "slavnou pověst). Nicméně pěkný dokument. ()

gemi

Smutná ukázka toho, že zneužívat děti je možné i se zapnutým poklopcem. Už po deseti minutách mi bylo z pana Mertla, který si postavil business plán na kšeftování s dětstvím, fyzicky nevolno. Odporné. Nevkusné. Zavrženíhodné. ()

Hr.Anostaj

Že showbussiness, zejména ten český, je pěkná žumpa, to tuší leckdo. Zde ta žumpa nabírá velmi konkrétní obrysy a především hlubinu, a to v podobě jednoho takřka psychopatického tatínka, který neváhá použít vlastní dceru pro dobudování svého vysněného podnikatelského projektu. Film je v podstatě docela objektivní, nic nekomentuje ani nepodsouvá nějaké názory, ani to není třeba – o to všechno se bohatě postarají jeho protagonisté – a jeho sdělení je o to silnější. Ke sledování může být dobré mít po ruce blicí pytlík, kožíšek (kvůli mrazu na zádech) a cédéčko vaší oblíbené hudby na spravení chuti. A jsem rád, že se film nakonec dostal do širší distribuce a že mu banda právníků nezatla tipec. ()

dawid

Dokumentární film, při kterém se budete smát tak dlouho, až vám ten úsměv na rtech zamrzne... Nevím, jestli to byl záměr, ale zdá se mi, že snímek nevypovídá jen o prapodivném manažerovi a jeho pěti andílcích, ale především o stavu naší společnosti. Vůbec bych se nedivil, kdyby dcera pana Mertla utekla co nejdřív z domova (vypadá to, že dcera to má v hlavě víc v pořádku než vyvedený tatík) - to je úplně učebnicovej příklad ukradenýho dětství na konto rodičovských ambicí. Na pět holek jedni příčetní rodiče, to není moc... Parádní film s nepřestřelenou stopáží - všechno akorát! ()

Judy24

Děsivé. Jediné, co mě uklidnilo byli relativně rozumní rodiče všech ostatních, kromě Nikoly, kteří snad své dcery časem zachrání a nastaví jim lepší priority. Pro 5Angels tady absolutně není místo a už to jenom chce, aby to někdo tomu jejich pseudo-manažerovi vysvětlil. Dokument se mi líbil, protože se k věci stavěl poměrně neutrálně a neměla jsem pocit, že by Bohdan Bláhovec zasahoval, kam neměl. ()

Don82

Tak toto bylo slušné peklo! Hudební masakry ve velkém. Bohdan Bláhovec se ani nemusel příliš snažit, protože toto je jeden z těch dokumentů kdy prostě stačí postavit kameru a jisté osoby se před ní předvedou bez problémů sami. Na druhou stranu, dokument obsahuje dost "citlivý" materiál, že se až divím, že "pan manažer" dal vůbec dal souhlas s tím, že se to zveřejní. Show! tedy sleduje zákulisí dívčí skupiny 5Angels. Na první pohled se zdá, že holky to baví, manažer se raduje nad penízky a slávou, rodičům to nevadí, takže kde je problém? Odpověď je možné nenápadně odečíst z chování holek, když zrovna nevystupují. Manažer a otec jedné z nich, totiž úplně odstranil všechno lidské a udělal z lidských bytostí obyčejné zboží. Ještě větší problém, ale je, že si to nikdo nechce připustit! Vůbec nikdo. Lístky na koncert jsou prodané, všichni se baví a nikdo nevidí za oponu, kdy je úspěch a splněný sen o velké slávě v hudební branži vykoupen neustálým komandováním a nerudností manažera skupiny. V dokumentu tak nastávají situace, kdy jsou dívky úkolovány jako nějaké mechanické stroje, jen aby bylo víc vidět logo sponzora, nebo se více vtírat do přízně pseudohvězd ve stylu Michala Davida a Absolonové. "Jsi kůl, máš pro nás cenu. Nejsi kůl? Vypadni!" Nejsmutnější na tom je, že se nejvíce odcizuje otec od dcery a místo trávení času s ní, cynicky plánuje jak co nejvíce zpeněžit snahu několika holek, kterým to asi už dochází, ale nejde vystoupit z rozjetého vlaku. Bohdan Bláhovec má velmi dobrý cit pro výběr scén, kdy např. dlouhý, půl minutový záběr, ve kterém navíc zazní nějaká neskutečně trefná "hláška" vydá za několik desítek minut vysvětlování a komentování. Trochu mi to připomíná styl Klusáka a Remundy. V dokumentu nezazní žádná protistrana, ale je to možná dobře, protože laciné moralizování je to poslední co by zde divák chtěl. Ale něco prohnilého je v českém, šoubyznysu: pomyslným vrcholem dokumentu jsou přípravy na jakýsi muzikál, kde bude kromě 5Angels, Michala Davida vystupovat i Pepa Vojtek a režii dělá... Filip Renč! Pan režisér si ještě nahoní ego tím, že po zkoušce přijde do šatny ponížit kasting tím, že řekne "že nic horšího ještě neviděl a že kdyby se toto stalo na premiéře, tak že by se na to vykašlal". "Na co jsou asi zkoušky, ty debile", pomyslel jsem si. A takových to a podobných scén, kdy si říkáte "Cože?" a zároveň se stydíte za ty holky, jako kdyby jste tam byli s nima je v dokumentu více. Bláhovec tedy do dění nijak nevstupuje, a nechává ty absurdity tak krásně vyznít, že musím uznat jeho um v tom udělat kvalitní dokument. ()

Romanstekl

Tento dokument dokonale vystihuje jak to dnes chodí v Komerční muzice. Holky jsou jen loutky s kterými se manipaluje a vydelavaj se na nich peníze. Manažer si jde těžce za svým a je jedno kdo půjde přes palubu a kdo ne...asi se zde poodhalilo víc než by si přál. Je to prostě stroj, který jede... To že hudbu dělá Michal David je poznat z prvních dojmu...na oslavě narozenin holky zpivaj na playback. S obsahem a formou nesouhlasím, nicméně dokument je udělaný moc dobře, každý si dle mého může udělat obrázek. 3* - víc nemůžu... Min bych mohl, ale zase si to nezaslouží dobře natočeny dokument. ()

vozralec

Pan režisér si to natočil pěkně tendenčně. Tohle nebylo ani tak o 5Angels, ale spíš o jejich manažerovi. Ten docela tlačil na pilu a svoji nervozitu přenášel na ostatní. Měl by dát pozor, aby z 5Angels nevznikla skupina 5Slaves. ()

kubilov

Po řemeslné stránce nejde o nic převratného, ale natočený je to dokument pěkně, problém totiž spočívá v obsahu. Chorobný rodičovský komplex v podobě manažera dívčí skupiny je v některých momentech až děsivý, stejně tak jako hudba samotných 5Angels nebo jejich kámoše Michala Davida. Jak hluboko dokáže člověk klesnout, aby zneužíval (ne sexuálně proboha) mladé puberťačky a ždímal z toho velký prachy, přitom ony z toho nemaj nic? ()

Benisippo

Film nabizi dostatek WTF momentu a take diskuse s reziserem poodkryla dalsi souvislosti ktere z filmu uplne nevyplyvaji... must go pro vsechny pedobeary ()

iz67

Zas tak sokujici vhled na manipulujiciho otce to nebyl. Proste je to banda (David, Renc, otec, ...) banda totalnich hovad, ktera si nezaslouzi ani pozornost z tohoto uhlu. ()

jirin_cz

Opravdu kvalitní dokument. Nechutné živení se na mladých holkách, ba co víc, na vlastní dceři. Perlou je, když manažer povídá o jiných projektech, kdy se nabalil jen manažer a on to dělá jinak. Přitom o pár minut dříve si chválí jak frčí merchandising apod... ()

MyrnaAlec

O tom, že v českém mediálním rybníčku vede rychlá cesta vzhůru jen přes kamarádšofty se zombies typu Gott a David. S podivem je, že rodičům těch holek zjevně nedochází, že z takového zážitku se jejich holčičky už nikdy nevzpamatují. Takový úchyl, co je vede, to se hned tak nevidí. Ve 13ti jim bude vykládat, že si mají hlídat váhu ??? ()

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz