Příběh neohroženého válečníka, kterého na kolena srazí ambice a touha po moci. Klasické Shakespearovo drama se vrací na plátna v nové verzi, která navazuje na vlnu britských adaptací děl génia alžbětinského divadla, v nichž září současná herecká elita. Macbeth (Michael Fassbender) je obávaný skotský válečník, který se neleká zuřivých bitev. Když na vřesovišti vyslechne věštbu, že bude příštím králem, uvěří. Netuší, jak velkou cenu bude muset zaplatit. Cestu ke koruně dláždí smrt a úklady, které nakonec pohltí Macbetha i jeho ctižádostivou ženu (Marion Cotillard). (Film Europe)

MarkysDeSade

Tak prokleta skotska bra by se asi nejspis uz nikdy nemela filmove inscenovat. Ona proste nejlip funguje v plne sve genialite kupodivu tam, kam je urcena a sice na jevisti. ()

Niflheim

90 %. Nesmrtelná předloha v originálním a dobově přístupném ztvárnění. Jak jinak s takovým příběhem dnes naložit? Bratři Kurzelovi servírují prvotřídní žrádlo pro oči i pro uši – barvy obrazové i zvukové uchvacující a podmanivé... Ambientní, minimalistické, se závanem severské melancholie, drsnoty a chladu, ale také zvláštně pábivé, meditativní a především plně funkční. Snad jen zasvítit občas chtělo líp, ale celkově to samozřejmě svědčilo zastřenému a správně špinavému až syrovému vizuálu. Paradoxně komorní a neupovídané. Étos ze Shakespeara zůstal myslím i pro konzervativnějšího diváka. Snad i trochu pokusu o art (střihem a inherentními hrátkami s nadpřirozenem), ale netlačí to nikterak na pilu. Neshoduji se se skepsí a průměrem všech hodnocení. Zdařilá, hutná a ambiciózní adaptace! ()

Michal687

Něco tomu chybělo co se vypravěčského umu týče, ale to nemění nic na tom že je to jeden z nejvíce vizuálně sugestivních filmů letošního roku + dokonale padnoucí hudba + skvělý závěrečný monolog/dialog Marion Cotillard a nápaditý převod pohybu lesa který vytvořil závěrečnou vizuální nádheru. ()

MyrnaAlec

Rozhodně inovativní přístup ke klasice - zpomalené záběry, málo interiérů a cingrlátek okolo. Dojem mi kazila jen parta důchodců, kteří při bitvě při každém seku zvolali "Ježíšmarjá". ()

vitac.

Jsem přesvědčen, že Viléma Čespíra by mocně zahřálo u srdce kdyby uzřel, jak fajnově tvůrci uchopili jeho nesmrtelný matroš:) Je zpracován jako čokoládová pralinka, lususní delikatesa, která si žádá vaši pozornost. Žádné zbrklé "požvýkat a rychle se vrhnout na další". Pěkně nechat roztát na jazyku a polaskat jí každou jednu chuťovou buňku. Rozplývat bych se mohl snad nad vším. Vizuál, ach, ty exteriéry, interiéry, hra světel (ať už přírodního, nebo plamenů), ... Audio, ach, ta hudba - a nejen ona, což teprve práce se zvuky a tichem! Famózní výkony hlavních aktérů. Atmosféra, gradace, prolínání reality a vizí, zpracování bitev, snovost, pochmurnost a drsnost, ... Eh, nezapomněl jsem na něco? Je toho tolik...:) Vůbec bych se nebál film doporučit i divákům zcela neznalým (nebo jen rámcově znalým) předlohy. Sám jsem Macbetha nečetl, nevybavuju si ani, že bych kdy viděl nějakou předchozí filmovou adaptaci či přímo divadelní představení. Takže má znalost tématu začínala a končila lehce zaprášenými vědomostmi z gymnaziálních hodin literatury. Žádný problém s orientací v ději jsem nepociťoval (navíc pomalé tempo je kamarád:)). Ale přiznávám, že po poslechu jazykových konstrukcí jako "speak not" mám dvě stě chutí si hru přečíst v originále:) Krásné čtyři hvězdičky. (Kino Blansko, 21. 12. 2015.) ()

The_Peach

Tešil som sa na to, no nakoniec zhrozenie. Príliš umelecké, nepozerateľné a tie dialógy...ano ano Shakespeare, ale aj tak. ()

ratpile

Krásně věty pronášené skrze výborné herce. A spousta působivých obrázků mlžného Skotska. Významu Kurzelovi adaptace přesto nerozumím. I přes syrovější pojetí zůstává stále příliš divadelní a teatrální na to, aby zaujala filmovým vyprávěním. Shakespearovská osudovost je přítomna, Macbhethova tragédie ve spojení s bezútěšnou atmosférou funguje taktéž slušně, byť oné temnoty je snad až příliš mnoho. Odvyprávěné je to dle mého soudu příliš snobsky a popisně. Fassbender, zejména v druhé polovině, pronáší hluboké, bolestivě trefné verše, které ale nemají oporu v lidštějších vedlejších postavách, zábavnější filmařině, výběru scén či tempu vyprávění. Identifikovat nudu je zkrátka těžké, tudíž se závěru nejspíš nedoberu. Krásná, mrazivá, bohužel ale suchoparná a příliš monotónní tragédie. Stars, hide your fires; Let not light see my black and deep desires.. ()

DoNotCross

Těšil jsem se. Trailery slibovaly středověkou řežbu, špinavý vizuál a osudové charaktery z předlohy. A krapet kecaly. Kurzel a Shakespeare se tady zuřivě perou, stejně tak divadelnost s filmovostí. Dokud jejich souboj končí remízou, oplývá film tím nejlepším s obou forem a je absolutním skvostem. Ty původní repliky možná s počátku trochu tahají za uši, ale herci je umí prodat náramně a do té vlhké, osudové atmosféry prastarého Skotska nakonec sednou jako prdel na hrnec. Vyprávění je pomalé, ale uchovává si vnitřní náboj a napětí. Fassbender to táhne neuvěřitelně a jeho dilema je téměř hmatatelné. (škoda, že Shakespear nenapsal taky Pomstu sithů) V závěrečné třetině ale Kurzel svůj souboj o vůdčí postavení s Willem projíždí a finále se utápí v dialozích, ačkoliv má teda nakročeno parádně a cinefilovo srdíčko zaplesá. Ale zdaleka ne tolik, jak by mohlo. Use your fists and not your mouth! I tak to tady opětkuju, protože mě to po deseti minutách vcuclo a nenechalo vydechnout, dokud se s Macbathem nešel pomazlit sousední lesík. Ale jestli čekáte vybíjenou ve starých kulisách, pusťte si 300. Tohle je okecávačka. Ale náramná! ()

mrclTV

Ten, kto videl môj profil, alebo ma pozná, asi vie, že tento film nemohol byť viac vzdialený tomu, čo ja zvyknem vo filme vyhľadávať, no i tak som si ho pozrel. Keď som totiž počul zázračnú formulku - "zaujímavé spracovanie Shakespearovskej klasiky" neodolal som pokušeniu (priznám sa, že vďaka Marion Cotillard bolo presviedčanie jednoduchšie :D) a Macbetha som si pozrel. Môj doporučovateľ mal pravdu, skutočne to je zaujímavé spracovanie Shakespearovskej klasiky, ale pre mňa možno až príliš :D Tento film mi je tak cudzí, že ani neviem, ako ho hodnotiť a preto dám prostredné hodnotenie, ktorým snáď nič nepokazím a ani nikoho nenaštvem. Ostáva jediná otázka: Oplatí sa pozerať? Podľa mňa áno. PS: Jedno slovo, ktoré ma na napadlo po pozeraní filmu - démonický (možno vďaka hudbe, ktorá znela v závere a ohnivému finále)... ()

nula87

Uhrančivý moderní pohled na Macbetha. Kontrast té básnické zastaralé mluvy, navíc s brutálním skotským přízvukem, a moderních filmových postupů funguje velmi dobře. 75% ()

MikoZuko

Nádherná adaptace, nádherné využití původního Shakespearova textu. Tajemné vizuály chladného mlhavého Skotska jsou tak dokonalé, že by každé filmové políčko mohlo být samo o sobě překrásným umělěckým dílem. To vše podpírají přesvědčivé a podstivé výkony herců v čele s výtečným Michaelem Fassbenderem. Holt umění na filmovém plátně ještě nevymřelo. ()

Pete

Tak tu máme další z nekonečné řady adaptací jednoho z nejčastěji hraných děl WS, poměrně věrnou předloze zejména archaickou mluvou, navíc v luxusním vizuálním balení. Kromě toho však toto zpracování nic dalšího nepřidává, a tak je pro znalce díla monotónně ubíjejícím sledem litanií a exhibicí známých postav, které se vraždí mezi sebou bez špetky soucitu. Trpěl jsem jako zvíře spolu s nimi u téhle bratrovražedné krvavé básně. Tvůrci po nás požadují sledovat nesnesitelnou trýzeň svědomí, a neposkytují z té agónie ani vteřinu odlehčení. Ó, oč lépe si se stejnou látkou již dříve poradili mistři kinematografie, mám na mysli zejména skvělý Kurosawův Krvavý trůn. Budu přísný, ač ty obrazy byly velmi působivé, svým zvrhlým způsobem krásné, a je to přecejen o něco lepší, než třeba takový Křižáček. ()

Cerebrum

Neskutečně nádherná kamera běhám kolem skutečně ošklivých herců, kteří hrají jako o život a rozhodně hrají o život všech ostatních. Shakespeare nebyl žádný suchar a myslím, že by byl z téhle adaptace rozhodně nadšen. Já tedy nejsem Shakespeare, ale rozhodně nadšen jsem a na Kurzely si budu dávat obrovský pozor! ()

PozorGranat

Až poetické drama podložené Shakespearovým dílem. Bitvy nebyly zpracovány tak, jak jsem si představoval a vůbec, není to můj šálek kávy. A to jsem se na to tak těšil .. 2/5 ()

IZFNP

Kurzelovi sa podarilo presne zachytiť atmosféru Macbetha vo všetkej jej komplexnosti, prehnitú a ťažkú, zmietanú démonmi, násilnú a zmätenú. Občas nudnú, ale intenzívnu. Fassbender a Cotillard sa svojich zložitých charakterov ujali famózne, vizuál jeden z najpresnejších za poslednú dobu. Výborné. ()

luciekout

škoda, trefilo se mi to do nálady, kdy jsem nebyla zvědavá na umění, ale v hipster kavárně k sojovému laté a černému roláku dobrý :) ()

Apple ukořistil Coenova Macbetha

Apple ukořistil Coenova Macbetha

13.05.2021

Streamovací služba Apple TV+ pokračuje v zajímavých akvizicích. Po nedávném zakoupení nové sci-fi Finch s Tomem Hanksem tentokrát společnost pořídila práva na distribuci prvního sólového filmu Joela… (více)

Margot Robbie na lovu nacistů

Margot Robbie na lovu nacistů

06.09.2018

Australská herečka Margot Robbie (Sebevražedný oddíl) a v posledních letech čím dál populárnější belgický herec Matthias Schoenaerts (Rudá volavka) si zahrají hlavní role v novém drsném thrilleru z… (více)

Macbeth - unikátní filmová projekce v Brně

Macbeth - unikátní filmová projekce v Brně

20.10.2015

Evropská předpremiéra filmu Macbeth s Michaelem Fassbenderem a Marion Cotillard se uskuteční v unikátním prostoru brněnského Mahenova divadla už 22.října od 18.00 a 21.00. Nenechte si ujít jedinečnou… (více)

To nejlepší z festivalů v kinech

To nejlepší z festivalů v kinech