Zmýšľanie vysokoškolského profesora Radissona čelí výzve zo strany nového študenta Josha, ktorý na rozdiel od neho verí, že Boh existuje.
Pre profesora filozofie Radissona (Kevin Sorbo) je náboženstvo nepríjemnou témou, pretože jeho matka – kresťanka – zomrela, keď mal dvanásť rokov, hoci sa modlil k Bohu a prosil ho, aby ušetril jej život. Aj tento zážitok ho motivoval k rozsiahlemu štúdiu filozofie, ktoré ho vynieslo medzi najlepších mysliteľov. V rámci svojich kurzov sa však téme náboženstva nemôže vyhnúť, ani keby chcel. Dilemu a svoj hnev na Boha rieši tým, že svojich študentov žiada, aby citovali Nietzscheho výrok „Boh je mŕtvy", pričom za odmenu ich z tejto témy neskúša. Keď sa tomuto prístupu vzoprie jeden z nových študentov menom Josh (Shane Harper), Radisson od neho požaduje dôkaz, že Boh nie je mŕtvy. Sľúbi mu, že jeho eseji nebude oponovať, no Joshova oduševnenosť a pevnosť jeho viery, ktorú demonštruje aj tvrdením, že neexistenciu Boha nemožno dokázať, predstavujú pre Radissona ťažkú skúšku nielen v profesionálnom, ale hlavne v osobnom živote. (Incantator)

Offret odpad!

V tomto komentári poukážem na dva aspekty filmu God`s Not Dead (Harold Cronk, 2014), ktoré ho podľa môjho názoru stavajú do opozície voči kresťanskej morálke. Študent práva Josh Wheaton musí pred učiteľom filozofie, ateistom, dokázať omylnosť výroku Friedricha Nietzscheho “Boh je mŕtvy”, inými slovami, musí dokázať existenciu Boha. Prvý problém vidím v tom, ako protagonista pri tomto dôkaze postupuje. (1) Josh najskôr hľadá analógiu medzi správami z knihy Genezis o stvorení sveta a človeka s hypotézami astrofyziky alebo evolučnej biológie a dospieva k záverom, že Biblia a prírodné vedy sa v týchto veciach zhodujú. Nakoniec však o Božej existencii rozhodnú spolužiaci, ktorí sa postavia na Joshovu stranu. Študent práva teda necháva rozhodnúť porotu, pričom nezáleží na tom, či sú Joshove argumenty pravdivé, kompetentné, oprávnené. Prečo by takými nemali byť? Analógie, ktoré Josh nachádza sú nedostatočné alebo špekulatívne a pôsobia naivne. Napríklad verš “Buď svetlo!” podľa jeho interpretácie predstavuje veľký tresk. Teologická hermeneutika dospieva k tomu, že Bibliu je pre správne pochopenie jej odkazu nutné interpretovať a z takéhoto pohľadu spomenuté pasáže nevypovedajú o fyzikálnych alebo evolučných procesoch. Biblia sa zaoberá otázkami spásy, nie fyziky a biológie. Film však vznikol v evanjelikálnom prostredí (produkovala ho spoločnosť Pure Flix), v ktorom sa preferuje doslovné vnímanie Biblie. Reakciou na takúto fundamentálnu a naivnú vieru je nový ateizmus, ktorý sa podobne nekompetentným spôsobom odmietavo vyjadruje k viere. (Jedným z predstaviteľov tohto hnutia je Stephen Hawking, s ktorého výrokmi sa Josh púšťa do polemiky.) Druhý morálne problematický aspekt spočíva v prezentácii sveta. (2) Ten je tu podaný schematicky. Kresťania sú nespochybniteľne dobrí, ateisti zas sarkastickí a panovační, predstaviteľ islamu krutý a ľavicová novinárka posmievačná voči “kresťanskému” showmanovi alebo “kresťanskej” kapele. Takto schematický film nekomunikuje so sekulárnou sférou a tvrdí, že dobro existuje len v evanjelikálnom prostredí, film teda hodnotí svet sektársky a elitársky, stáva sa náboženskou agitkou. ()

Ingtar2 odpad!

Menší príbeh na začiatok. Pred nejakými dvoma rokmi mal môj učiteľ etiky na mesiac voľno, tak mi táto hodina často odpadávala. A keďže na náboženstve bývala vždy zábava, začal som chodiť tam. Na prvej hodine sa, tak ako vždy, riešila homosexualita, a tak som sa ako liberál (pozn. pre konzervatívcov - liberál neznamená urážku) veľmi dobre zabával na komentároch veriacich homofóbnych spolužiakov. Na druhej hodine učiteľka pustila toto. Námet mi prišiel zaujímavý, dúfal som v niečo typu Pozemšťana. No očividne som sa pekne zmýlil. Ako ateista samozrejme neverím v nejakú postavu mimo priestor a čas ktorá tu bola vždy, stvorila nás ale sama očividne stvorenie nepotrebovala. Nerozumiem logike toho, že Ježiš, boh a Duch svätý sú vlastne jedna osoba, z čoho vlastne vyplýva, že Ježiš obetoval seba samému sebe aby zachránil svet pred sebou. A už vôbec nevidím dôvod veriť v niečo, kde chýba logika asi tak, ako punčové rezy na zraze anonymných alkoholikov. Z tohto filmu som sa teda dozvedel asi toľko, že ako ateista som obyčajná sviňa a v podstate na základe poslednej scény si nezaslúžim žiť. Takisto som sa dozvedel, že ostatní bohovia síce možno existujú, ale ten kresťanský si to neželá, čiže my musíme urobiť Big Daddymu po vôli aby sme nešli navždy do pekla (to je to božie milosrdenstvo). Takisto som zistil, že prijatie Ježiša ma môže zachrániť pred smrteľnou chorobou a že časové línie v náboženstve zmysel dávať nemusia, because yes. Jediná vec čo sa mi páčila bolo veľké množstvo postáv (To je asi Wheel of Time syndrome), aj keď v tomto prípade ich boli vlastne 2/3 úplne zbytočných. Keď už hovoríme o zbytočnostiach, tak asi si viete predstaviť môj názor na tento film. Najväčší frajer bol aj tak ten otec moslim, tiež by som sa s tým nesral. Čiže ponaučenie na záver - There is over 6000 gods all over the Earth, but don't worry, only the your is real! ()

Mariin

V principu dobrý, i když ve sledovanosti a popularitě druhořadý film, který jsem zhlédl po filmu, který je na 1. místě v žebříčku hodnocení (Vykoupení z věznice Shawshank). Paradoxně jsem tu našel více hlubších myšlenek než v tom oskarově oslavovaném. Velmi pěkný je souboj "Davida s Goliášem", resp. disputace mezi studentem-nováčkem a profesorem, specializovaným na ateismus. Dílo sice nezapře protestantský původ (scéna, kdy student přichází rozjímat do kostela /luteránského?/ by ještě mohla být i katolická), jehož kýčovitý evangelikální akcent v závěru působí nepříjemně, ale v bažinách současné bezbožecké kinematografie je přesto vzácným praménkem vody, která se dá pít. Rád jsem se podíval a doporučil bych i mladým lidem, ovšem s varováním před "rockovým křesťanstvím", objevujícím se ve finále jako otevřená náruč, do níž hledající našli cestu... A ještě poznámka: žánr komedie, uváděný v profilu filmu, to není ani trošičku. ()

KrestanFilms

Film, který až se dostane do médií (teda jestli) bude mít zde na CSFD velmi slušnou sbírku odpadů. Proč? Protože přesně tak tady dopadají všechny filmy s poselstvím života. Uznávám, tento trochu právem, protože zde je toho nahuštěno příliš a navíc jednostranně... A zatímco křesťané z praxe vědí, že je to reál, ateistům nebo rádobyateistům (vědí že Bůh je, jen se mu vzpírají) to musí vypadat jako agitka, naprosté šílenství... Nicméně v mé sbírce filmů - TIPseznamu bude na hodně vysokých příčkách. ()

Melios

Je mi jedno, čo si budete po tomto komentári o mne myslieť. Áno, som Kresťan. A verím v to ,že sa za mňa Ježiš obetoval, aby ma zachránil. To by som asi mal dať automaticky päť hviezd. Ale nedal som. Prečo? To hneď vysvetlím. Nie je to perfektný film. To ani zďaleka. Filmárom by som prepáčil amatérizmus, no čo im neospravedlním je ostré bodanie do ateistov a inovercov. Je pravda, že má film pekný námet - kresťan, ktorého skúša ateistický svet a snaží sa svetu filozoficky vysvetliť, kto je Boh ,(do konca filmu som vlastne nepochopil prečo by sa nejaký Kresťan dobrovoľne išiel trápiť na Filozofickú fakultu, keď asi každý vie aké "sekery" to učia), ale vážne bolo tak ťažké to nenatočiť miestami fanaticky? Ako je to pekný film, ale jediné, čo som si z myšlienky zobral bolo, že keď si Kresťan, si spasený a zachránený a ak si pohan potom sa budeš páliť v pekle na večnosť (nehovorím ,že to nie je pravda ,ale na, čo nás Boh učí byť ohľaduplný, tolerantný a dávať ľuďom nové šance, keď potom vznikne niečo ako tento film, ktorý má reprezentovať celú cirkev vďaka čomu v očiach nových "nasledovateľov" vyzerajú kresťania ako pokrytci). Fajn budem ignorovať celkovo klišé príbeh, generické rozdelenie postáv na zlých pohanov a dobrých kresťanov a pokúsim sa to brať inak. Bohužiaľ to nejde. Je to jednoducho priemerný kresťanský film, ktorý sa snaží podať SVOJE VLASTNÉ (a miestami divné) "prekrútené posolstvo", ktorý v tom návale filmov vôbec nevyčnieva. Nehovorím, že je zlé keď je film provokatívny, ale toto je už jednoducho cez čiaru. Postavy sú tiež zaujímavá téma. Odkiaľ berú tých hercov :D ? Veľmi ma prekvapilo, keď som zistil, že hlavnú postavu tú hra týpek, ktorý hral v nespočet seriáloch na Disney Channel. Kategóriou samou o sebe sú dejové chyby a absurdné finále, ktoré je vlastne len natočený živý koncert skupiny Newsboys. Mám ešte jednu otázku - uvedomuje si niekto na ČSFD (vrátane mňa), že komentáre k tomuto filmu sú asi tak užitočné ako názory Neo-nácka na oslavách štátneho sviatku Dňa víťazstva nad fašizmom? VERDIKT: God's Not Dead je nepodareným pokusom spraviť výborný kresťanský film s nevyužitým potenciálom, ktorý prerástol do pohŕdania svojimi blížnymi. Ak vás toto nedokázalo odradiť od dopozerania zbytku série, mňa teda áno. Preto filmu udeľujem za jeho myšlienku, námet a posolstvo priemerných 54% a subjektívnu Známku: C- ....Je na tomto filme niečo dobré? Shane Harper a soundtrack skupiny Newsboys?....asi...Ak, ale hľadáte nejaký podarený projekt podobnej kategórie za seba odporúčam film Do You Believe?, ktorý si ide nevyšlapanou cestou kresťanských filmov a nastoluje aj témy, ktoré nemusia byť pre všetkých príjemné. Tiež sa tam rado filozofuje (nie ako v God's Not Dead).... ()

• Ak profesor Radisson (Kevin Sorbo) požiada všetkých svojich študentov, aby sa zriekli svojej viery pre jeho predmet, pravdepodobne by v tomto bode mal byť žalovaný alebo prepustený, pretože takéto konanie by bolo porušením práva študentov podľa prvotného dodatku, ktorý garantuje slobodu náboženstva. (Pat.Ko)
  • Profesor Radisson (Kevin Sorbo) sa označuje za ateistu. Avšak, keďže je ukázaný ako niekto, kto verí v Boha, ale nenávidí ho, správne by sa označoval ako misoteista. (Pat.Ko)
  • Pieseň, ktorá sa hrá, keď Josh (Shane Harper) kráča do školy na začiatku filmu, zahral a napísal sám Harper. (Arsenal83)