Max je geniální matematik, který dokáže spojit svou jedinečnou mysl s nejnovější technikou. Za pomoci vlastnoručně sestrojeného přístroje se pokouší zjistit, zda se nějak nedá předpovědět hodnota akcií na burze. Jeho skutečné cíle však míří ještě dál a chce pochopit nepochopitelné. Jeho aktivity začnou brzy zajímat představitele ortodoxní židovské sekty a vysoce postavené lidi z Wall Street... (oficiální text distributora)

Rocky88

Fascinující, hypnotické. Aronofsky vás strhne do víru matematiky a neustálé deprese ( někteří mají tendenci srovnávat tento počin s Lynchovou tvorbou - neprávem. Pí má smysl. . .). Opět nám předvádí kamerové a zvukové finesy, jaké umí jenom on a nikdo jiný. Navíc v černobílém provedení, které v kombinaci se zrnitým obrazem vytváří opravdu výjimečnou atmosféru. Aronofsky má skutečně talent. Nebýt poněkud častých hereckých výpadků Seana Gelletea, bylo by to za plný počet. PS: Skvělá hudba Clinta Mansella. ()

dezorz

Natocit dobry film za malo penazi, to je dilema kazdeho zacinajuceho filmara. Arofonsky v PI dokazal pochopit, v com lezi tajomstvo menej je viac a tak nizky rozpocet zakryva nizkokontrasntym CB zaznamom, ktory doda nostalgicky nadych a rychlym sekundovym (niekedy az mikrosekundovym) strihom. V Pi to funguje, v neskorsich A. filmoch vsak uz nie. A co inac? Film o matematike a filozofickom tapani, to sa da pojat rozne. nizkorozpoctovy sci fi thrillerom je jedna varianta. osobne sa mi ale viac paci napr. nedavny japonsky film The Professor and His Beloved Equation od Takashi Koizumi-ho, povodne pomocneho rezisera Akiry Kurosawy, ktory dokonale zvlada (na rozdiel od Arofonskeho) remeslo a matematika sluzi ako vedecko filozoficka nadstavba na pozadi netradicnej platonickej priatelskej romance. (2007) ()

selviskhed

A co třeba burza? Vesmír čísel, která tvoří globální ekonomiku. Milióny lidských rukou spojených prací, miliardy mozků. Nezměrně rozsáhlý řetězec, tepoucí životem. Organismus. Skutečný organismus. (překlad "jsa") Tohle myslím dobře slouží jako příklad vize intuitivně orientovaného scénáristy, která si v ničem nezadá s tím nejlepším z Allana Ginsberga. Během posledních 14 dnů jsem viděl kompletního Nolana a tak se mi chce srovnávat. Aronofsky se ve srovnání s "profesorem" Nolanovem jeví skoro jako nějaký "básník" nebo dokonce "mystik". To je velká pravda a napíšu si to k oblíbeným režisérům, aby to každý věděl:) Ale dávej pozor! Tím se nechce říct, že je Aronofsky hloupější nebo tak něco. Jeho přístup je prostě jen celistvější a zručně působí jak na rozum, tak na city. Je také intuitivnější. Tam kde Nolan pracuje s jedním velikým tématem a takříkajíc z něj vymačká co se jen dá, Aronofsky nakousává mnoho velkých věcí a věnuje se jim jen chviličku, totiž tak dlouho, dokud diváka dokáží uchvacovat (protože jsou nová). Z Aronofského scénářů nemáte na rozdíl od Nolanových věcí dojem perfektně strukturované architektury gotické katedrály nebo scholastické sumy. Film Pí těží především z dvojího protikladu. Za prvé jde o protiklad (a) obecného (čísla, matematické pravdy, židovská ezoterika) a (b) konkrétního (výtečná, citlivá, na detail orientovaná kamera). Za druhé potom o protiklad (α) mechanického (vybavení Maxovy pracovny, počítač, klávesnice) a (β) živého (mravenci, švábi, milenci ve vedlejším pokoji). Oba protiklady jsou banální a Aronofsky jde širokou cestou, kterou mu vyšlapalo moderní umění, nicméně jsou stále dobrým generátorem energie uměleckého díla. Výtečný debut, rozhodně povedenější než Following. Problém je v tom, že Aronofsky se zhoršuje, kdežto Nolan se zlepšuje. Soundtrack předznamenal moji rehabilitaci elektronické hudby. Pokud se připravujete na zkoušku z logiky a potřebujete aby vám z pera rychle padaly pravdivostní hodnoty, není nic lepšího. ()

MrPierc

Tento film mě přivedl k Aronofskému. Film, který patří mezi mé TOP filmy. Matematik, který svou genialitou vypočítá rovnici/číslo, kterým se dá předpovědět budoucnost i jméno boha. Trpí ale depresemi a čím blíž je k pravdě, tím více se mu jeho mozek brání. Fascinující černobílé sci-fi/drama. Konec filmu je brutální a zároveň jediná možnost útěku od reality. ()

Sandstorm

Tak už jsem si hloupě myslel, že jsem film pochopil, ale pak přišla vrtačka a poslední scéna. No a byl jsem opět na začátku... ()

joker.george

Matematika je pro mne prakticky velká neznámá, se kterou si moc nerozumím a Pí tento zádrhel nepatrně smazal, neboť úkazal matematiku v tom živějším a barevnějším světle, což byl i jeden z účelů filmu. Aronofsky perfektně pracoval s kamerou, obrazem, hudbou a výpravou, ale vedlejší dějové linie a postavy kromě té hlavní prakticky nerozvynul. Výlety do hlavy byly excelentní a maximálně jsem si je užíval. ()

Silverluv

Pro tenhle typ filmu já mám slabost. Hodně ponurá atmosféra příběhu geniálního matematika zmítajícího se v neustálém kruhu hledání. Čeho??? Nevím...a neustále o tom přemýšlím. Ano, je to ten typ filmu, který ve vás zanechá otázky. Skvěle režisérsky zvládnuto, černobíle natočeno, výborná hudba - směsice elektroniky přesně zapadající do celkové atmosféry, výborný výkon hlavního představitele seana Gulletta. Místy mi to hodně připomělo Lynchovu Eraserhead. Na první zhlédnutí fakt těžko hodnotit. Přesto je to 5 * ()

ad

Zajímavá studie lidské posedlosti (či lidských posedlostí), kterou je ovšem hřích přirovnávat k Lynchovi jen kvůli vnější podobnosti s Mazací hlavou. Pravda je, že forma je brilantní, ať už jde o klasické kamerové jízdy (které naplno vyznějí až v Reqiem za sen), či o zrnité, černobílé "noir" obrazy. Určitě se na to všwechno moc pěnkně kouká a hl. postava je stvrárněná též velmi dobře. 15:13Osobní poznámka: Kdysi jsem tajně doufal, že se najde ovlážlivec a zfilmuje Foucaltovo kyvadlo. Pi na něj v mnohém tolik odkazuje, že už snad ani není nutné jej natáčet... Bravo! ()

Trainspotter

21.04 Personal Note: Jak se dá vzorcem vajádřit hodnocení tohoto filmu? Tak tedy: Skvělý černobílý silně kontrastní materiál s hrubým zrnem na druhou krát geniálně promyšleně zamotaná zápletka plus snové výjevy alá Eraserhead to celé umocnit neútešnou atmosférou bezvýchodného hledání otázky lidské existence krát snorricam plus rychlá střihová montáž a pohledy na detaily rovná se rovných 5,000 hvězdiček. AR: 1,67:1 - Super 16 ()

nithiel

Zase jednou zvítězila forma nad obsahem. A to kontumačně, protože obsah vůbec nenastoupil do druhého poločasu. První, matematická část se mi fakt líbila, ale druhá byla na mě až příliš paranoidní a nereálná. ()

TomikZlesa

Matiku sem k smrti nesnášel ! Film je jakousi špatně usmaženou koblihou s velmi lahodnou marmeládou. Místama hodně depresivní atmosféra podtrhnutá PERFEKTNÍ hudbou. Původně sem to viděl max na 4*, no ale ke konci.... ()

Amroth666

Aronofskyho první vážný debut a první vážný adept na nějaké ocenění. Je to jeho první nekrátkometrážní fim a hned takováhle bomba. Kdyby někdo věděl, co se bude dít v Aronofskyho hlavě v příštích letech. Jaká nás čekají úžasná díla. Když Pí vezmu z hlediska matematiky, tak se v tom vůbec neorientuju. Maximálně vím, co to je Pí a to je tak všechno. Jinak Aronofsky je prostě hlava. Když film vezmu z hlediska příběhu, tak tam není moc co chápat. Od této chvíle se na matematiku budu koukat jenom z dálky a budu obdivovat lidi, kteří se matematice pokouší rozumět a dělá jim dobře porozumění s matematikou a její čísly. Film mi hrozně připomíná také náhoda režijní debut Christophera Nolana a jeho Sledování. Mé poznatky o shodnosti těchto obou filmů. Samosřejmě černobílá kamera, vysoce laděné a přezvučené elektronické a depresivní tony, příběh, který pracuje s divákem, příběh, který se neustále mění a musíte čekat na poslední vteřiny fimu, film, kde někdo někoho sleduje, film kde se prosadí s úspěchem hlavní role, film, který je základ pro diváky režiséra, film, který používá ruční kameru a film, z kterého máte hodně a obdivujete poprvé umění režiséra ať už Aronofsky nebo Nolan. Když se ještě vrátím k Pí, tak už tady je vidět, co se ve filmech od Aronofskyho bude oběvovat. Záběry při nějaké opakující dávce(není myšleno jen jako droga), zrcadla a jejich zákoutí a děj hodně na hraně s bláznovstvím. Aronofsky poprvé, Aronovsky úspěšný, Aronofsky excelentní. Když jsem si četl komentáře, tak jsem nejvíce nepochopil komentář Douglase. ____ První - Matematika je jazykem přírody. Druhá - všechno kolem nás může být vyjádřeno a pochopeno prostřednictvým čísel. Třetí - převedete-li cokoli do řeči čísel, objeví se zákonitost, vzorec. Takže, vzorce jsou v přírodě všudypřitomné. ____ Clint Mansell a jeho OST 5/5 ____ ()

DruidKarel

1049. hodnocený film: Dost mě odrazoval už jenom ten fakt, že je tento film natočen černobíle. Pak jsem ale jen s úžasem sledoval tu skvělou zápletku, kdy je v čísle "Pí" ukryto poselství židům. Film je tak neskutečně strhující a napínavý, že vlastně nevíte do poslední chvíle, jak skončí. Bylo také hodně zvláštní, že si režisér Aronofsky vybral pro tento snímek samé neznámé herce. Určitě to nebyl krok vedle. Tenhle film si jednoznačeně zaslouží 5* a jestli hledáte snímek, který by Vás mělšokovat a vyvést z Vašeho nejpevnějšího přesvědčení v cokoli, pak si vyberte tenhle. 5* ()

detektiv

Já jsem asi na podobné filmy moc hloupá a povrchní, ten film mi nic nepřinesl, zapojení náboženství, hrdina génius s poruchou, neobvyklá kamera. Nic z toho mě neokouzlilo a vysvobodila mě naštěsti krátká stopáž. ()

laik_60

Vždy som rozmýšľal aj pri tomto filme, ked sa robí scenár, do akej miery by mal matematik rozumiet scenaristovi a scenarista matematikovi. :) . Cele to čiernobiele prevedenie je akoby dvojkova sústava sveta okola nas aj spocitmi ludi. Nikdy nechcite vediet vsetko, lebo dopadnete ako Max. :) ()

tomtomtoma

Občas se bojím toho, že se ze mne stane paranoidní schizofrenik. Naštěstí pro to mám méně předpokladů, než moji přátelé a druzi. Většina analytických filozofů, kteří se pokoušeli rozluštit a poodkrýt základy matematiky, byli hospitalizováni s psychickými problémy. Melancholie, paranoia, schizofrenie, deprese. V jejich světě zcela běžný jev. Ale díky těmto lidem je neuvěřitelný technologický rozvoj. Bez nich by nebyl počítač a nebyl by ani jeden filmový komentář zapsaný prostřednictvím internetu. Kdysi jsem s matematikou koketoval, nesměle jsem nastavoval rty k polibku. Ale nezajímal jsem jí, opustila mě a zatratila. Matematika, logika, filozofie. Svůdné krásky skrývají nekonečně mnoho tajemství. Skrývají jediné tajemství. Skrývají podstatu. Co je víc? Číslo, nebo slovo? Je slovo číslem, nebo číslo slovem? Je realita skutečností, nebo jen obrazem skutečnosti? Už od dávných časů je svět tvořen čísly. Už od dávných časů je svět tvořen slovy. Čísla a slova, čísla a život, čísla a nekonečný prostor. Matematik Maximillian Cohen (zajímavý Sean Gullette) hledá a pátrá, věří, nachází a ztrácí. Čísla a souvislosti, život a propojení. Nalezení, nebo šílenství. Pravda, nebo ticho. Hledání, hledání, hledání. Z dalších rolí: Maxův starý a moudrý učitel Sol Robeson (charizmatický Mark Margolis), židovský kabalista Lenny Meyer (Ben Shenkman), lovkyně z Wall Streetu Marcy Dawson (Pamela Hart), oddaný zastánce kabaly rabín Cohen (Stephen Pearlman), laskavá sousedka Devi (Samia Shoaib), a živá malá Jenna (Kristyn Mae-Anne Lao). Film je udělaný velice sugestivně. Kamera, obrazy, zvuk, hudba, atmosféra jsou opravdu jedinečné. A jsem rád, že znám thétu a zlatý řez kamery. Ukaž se podstato, ať každý den neumírám. Touhou a strachem. Nevědomím a strachem. Nadějí a strachem. ()

dubinak

Příjde mi, že Aronofsky má své snímky poněkud mentálně na jiné úrovni, než je moje chápání schopné pobrat. Pí je totiž absolutně nadlidský a chytrý film co se scénáře týče. Režisér má vše do puntíku nalajnované, přesně ví, co chce. Dokáže diváka uhranout obrazem s kombinací zvuků a černobílého efektu a způsobit mu tak nevšední zážitek a k tomu o tématu, které by se jen tak někdo neodvážil načnout. Aronofsky umí zapůsobit hlavně na psychiku a emoce a v závěru každého jeho snímku se cítite jako vyždímaná houba a Pí není výjimkou. Přes to, že je to Darrenův první celovečerí nestudentský film, je opravdu na pováženou, že někdo umí natočit film v takovémto měřítku v tak mladém věku. ()

C0r0ner

Aronofsky je jeden z nejopěvovanějších režisérů, ale já mu nikdy nepřišel na chuť, spíš skoro naopak. Pí slibovalo napínavý špionážní thriller a prvních několik desítek minut to byla vážně paráda, ale postupem času upadlo tempo a na konci se žádné kurevské zakončení ve stylu Nolan/Fincher nekonalo, takže výsledek nic moc. 60% ()

Flynn

Tenhle film jsem viděl až po shlédnutí Atonofského Requiem, a byl jsem trochu zklamán, sice je to zase psychárna jak hrom ale neusadilo mě to na prdel tak jako requiem, zase je tady šílená kamera hudba a celková temnost snímku, ale celé mi to přišlo tak jaxi o ničem :o( možná to jen člověk potřebuje vidět víckrát ale zatím na to fakt nemám chuť... ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Rekviem za film

Rekviem za film

07.11.2006

Je tomu jen pár dní, co se mohli první američtí diváci osvěžit ve Flicker dříve či později do našich kin dorazí, projekt Lone Wolf and the Cub, adaptace více jak sedmitisícistránkového komiksu… (více)