Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

brasek

Snímok má len jednu chybu a to, že príbeh je psychopatický. Zo začiatku mi nervy žral ten nechutný malý smrad, potom jeho pološialená matka. Ak autori zamýšľali desiť ľudí týmito postavami a nie Mr. Babadookom, tak potom sa im to podarilo. ()

Mkoren

Sobecká, blbá a hysterická kráva tězce nezvádá svého rozmazleného vychcaného zmetka syna, který je nebezpečný pro sebe i okolí. Celé to stále graduje a i když se to snaží o nějaký hororový nádech a hlubší myšlenku, já osobně jsem si film vůbec neužil, protože jsem se nedokázal zbavit příjemného pomyšlení na to jak dávám oběma hlavním "hrdinům" kopačku do hlavy. ()

kockodan

SPOILER REVIEW!!! Film k zamyšlení, zda samotný žal způsobený traumatem z autonehody, při které vám zahyne milovaný partner, kterému ten samý den porodíte syna, může po šesti letech způsobit takové totální schizofrenní šílenství? Asi ne, velel by zdravý rozum. Ten ale evidentně nemá matka-totální magor, která zjevně potřebuje papíry na hlavu a dítě odebrat. A lze se "vypořádat" s takto silným žalem vymítačsko-hororovou katarzí a ponechat si jej ve sklepě (páč tam skladuju memorabilie, fotky a hadry svého zesnulého milovaného) a krmit ho žížalami??? Tady je něco hodně přitažené za vlasy. Depresivní psychóza s prvky silné agrese namířené proti vlastnímu (barbiruráty nadopovanému) ditěti, kterou předvádí v druhé polovině filmu skvělá Essie Davis musí mít příčiny v mentálni predispozici dávno před nehodou. Jinak milující matka se před očima postupně mění v totální psycho-vražednou stvůru a osciluje mezi snovými hororovými schízo-vidinami a vymýtačskou posedlostí démony. O tom se ale ve filmu nedozvídáme, zda byla takto nervově a mentálně labilní i před nehodou. Vidíme jen pomalé narůstání jejího magorismu a paranoie, kterou nechtěně a bezděky svou přirozenou dětskou zvídavostí a fantazií rozvíjí její šestiletý syn. První půlka filmu udržela můj zájem jen díky čiré zvědavosti vidět Essie Davis v jiné herecké poloze, než pouze v odpočinkové televizní nenáročné seriálové Miss Fisher, a také hlavně díky skvělému výkonu dětského herce Noaha Wisemana. Jinak je build up docela pomalý a těžkopádný, a kdyby bylo herecké obsazení slabší asi bych to vzdal. Za odporné klišé mrtvého psíka by měl jít někdo sedět. Vážně, navrhuji Klišé Policii, která by byla vyrozuměna a přilítla by na plac vždy když by tvůrci jakéhokoliv filmu chtěli použít k "vygradování" psycho hororvé atmosféry smrt jakéhokoliv domácího mazlíčka. Essie Davis zakroutivší krkem nevinného ratlíka byla úplně zbytečná scéna, a kdyby malý chundeláč vydržel až do konce živ a zdráv, bylo by to určitě o hvezdičku víc, už jen za samotné osvěžující nepodbízení se divákovi pomocí tak trapně otřepaného klišé jako je "bunny in a pot" z Fatal Attraction. Bu bu bu, jde po tobě v tvém baráku nestvůra a jako první tě vyděsí smrtí tvého psa/ kočky/ králíka/ želvy/ rybyček, ...abys pochopil(a), že další na řadě jsi ty! Úúúúááá, to se bojím, to se bojím!!! (eyeroll). Další problém který s fimem mám, je happyend nehappyend. Bababdooka jsme si ochočili a furt s námi žije, jen jsme se s ním domluvili, že má vymezený prostor ve sklepě, kam mu nosíme žížaly. WTF? Znamená to, že boj s ním může kdykoliv znovu vzplát? Nebo ho má ta psycho-matka s tendencemi se totálně zmagořit a jít s kindžálem na své vlastní dítě ve vražedném amoku již pevně pod kontrolou? Jinými slovy, žalu a traumatu se nezbavíš a musíš se naučit s ním žít? Zavřít ho do sklepa? WTF? 60% + 5% za Babadookův hlas, ze kterého mi opravdu vstaly chlupy na zádech. LOL! ()

Bananik123

Je ťažké v dnešnej kinematografii nájsť kvalitný horor ale to to na psychiku náročné dielo prekonalo všetky moje očakávania. Film sa mi dostal hneď pod kožu a s napätím som ho sledoval. Od postáv to bolo záhrané dokonalo.Kvalitný underrated horor, pri ktorom sa určite smiať nebudete. ()

stihac10

Excelentní výkon hlavní herečky a výborný, nevšední konec bohužel nezachrání jinak velice podprůměrný, nudný a absurdní film. ()

Sebule

Hodně psycho film s výborným hereckým obsazením, střihem a kamerou. Je to netradičně natočené, ale v dobrém slova smyslu. Výborné využití prostředí a světla, kdy se objevuje Babadook. Jedna psycho matka s fakanem a kolik se z toho dá vymačkat. Hodnocení: 7,7/10 ()

Richie4422

Horor roku, jednoznačne a bez konkurencie. Psychicky a emocionálne zdrvujúci, desivý, psychopatický snímok s Babadookom v hlavnej úlohe. Nič tu nie je zbytočné, všetko je poskladané tak, ako má byť. Každá tehlička na správnom mieste a z rodinnej drámy s otravným deckom sa postupne stáva nočná mora. Hororový klenot. Ďakujem tvorcom, stále sú tu ľudia, ktorí vedia prekvapiť, vymyslieť a natočiť kvalitu. Klobúk dole. ()

Da_reba

Už bolo tomu dlho čo som mal zimomriavky pri nejakom filme ale tento to do bodky splnil. Celý film človek premýšľa či je babadook vlastne skutočný či nie... ktomu skvelá atmosféra psychologicky vyčerpanej matky od nepodareného, nevychovaného haranta s príliš živou fantáziou, ktorému som úprimne želal aby ho babadook dostal. Skvelý horor o Halloweene :-) ()

MartinSTFC

WOW! K tomuto filmu jsem se dostal úplnou a ještě jednou pro jistotu zdůrazním ÚPLNOU náhodou. O filmu jsem předtím nikde neslyšel, a to jsem prosím, velký fanoušek hororů. To co se mi ale dostalo, byla skutečná kvalita hororového žánru. Něco tak prostého, skoro až dětského a přitom tak hrozivého jako byl Babadook, jsem dlouho neviděl, jestli vůbec někdy. Hororová atmosféra, která by se dala krájet, postavy, se kterými se prostě sžijete. Role matky v podání Essie Davis byla tak perfektně zahraná, že místy jsem jen zíral s otevřenými ústy. Největší strach je ten nejprostší. A tady to fungovalo parádně. Co mi trochu vadilo, bylo nevyužití Babadookova potenciálu. Jestli se ve filmu za celých 92 minut objeví třikrát, je to moc. Ale o to více se na něj v průběhu filmu těšíte. SPOILER: Film není vůbec o nějakém strašidle. Babadook má jen reflektovat psychické rozpoložení matky, která nedávno přišla o manžela, sama musí vychovávat nezvladatelné dítě, práce stojí za nic atd... Dejte si toto všechno dohromady a uvidíme, jak dlouho vydržíte příčetní Vy. Babadook byl pro režisérku jednoduchým vyjádřením pocitů zoufalé matky, která sama o sobě představuje monstrum žijíc v jejich domě. Dítě pochopitelně vidí to stejné monstrum ve své matce, která se ve svých záchvatech nepříčetnosti ke svému dítěti chová oškivě, dokonce ho v závěru i škrtí. A teprve zde si matka při slovech svého syna "Ty mě nemiluješ, ale já tebe ano!" uvědomí, že ona je to monstrum, že ona je zodpovědná za vše, co se jí a jejímu synovi děje. V tu chvíli se bubák utíká schovat do sklepa, kam jej matka chodí krmit. Ve skutečnosti však matka jen izolovala svůj zármutek, strach a všechny negativní pocity právě do tohoto sklepa, k věcem po jejím zesnulém manželovi, kam je chodí navštěvovat /krmit/ a připomínat si tak minulost, která ale nesmí ovlivňovat její současný život. A jen tak je schopná se vypořádat se svým životem, zapomenout na minulost a žít znovu šťastný život. Babadook je tedy jen vyzobrazením vlastních démonů, se kterými je matka nucena v běžném životě bojovat. KONEC SPOILERU Samotného by mě to asi nikdy nenapadlo, ale celkem nedávno jsem hrál hru nazvanou Among the sleep, která je uplně o tom samém a tu také vřele doporučuji. Pokud jste tedy fanoušci kvalitních hororů, rozhodně jděte do toho. Nebudete litovat a vězte, že pokud by se Vám film přeci jen nelíbil, osobně Vám vrátím veškerý čas, který jste u něho strívili. ()

Methew

Jeden z najlepších mysterióznych hororov, ktorý som kedy videl a navyše s psychologickou vsuvkou a plný ponaučenia. Priam až kričí, skroťte si svojho démona! A ako? Proste na neho zakričte, ukážte mu svoju silu a on odíde, a ako bonus si z neho spravíte domáce zvieratko, paráda. Pre mňa absolútny ideál na strávenie filmového večera. Dobre som sa zasmial. ()

HororSamael

Velmi zajímavé psycho. Tedy co se týče hlavních postav. Matka i syn mají každý svůj svět. Na druhou stranu, v reálném životě bych asi také cvokatěl, pokud bych měl doma lovce duchů. Na děj, alá bububu velmi slabé, ale velmi mne potěšilo sledovat hlavní postavy a jejich famózní herecký výkon. Ale i tak: baba baba dook dook - boogey boogey man man.... ()

Ali-eN

Páni.. docela hustá psychárna na večer. :) Dlouho jsem už neviděl tak zajimavě natočený horror. Scénář, herci, kamera, střih, celé to působilo jako psycho LSD trip, žadná levná lekačka. Vřele doporučuji. ()

Africanus1

Tady je krásně vidět, jak je u hororů účinná přiměřená dávka nedoslovnosti. Dost toho zůstalo skryto ve stínech a temných zákoutích, což mě baví daleko víc, než když bubák pobíhá po plátně div ne s rodným listem. Psychické rozložení jsem mamině věřil naprosto. Akorát bych uvítal finále bez happy endu, ale to nic nemění na tom, že se jedná o velmi dobře odvedenou práci. ()

Acinore

verbal :D :D ty mi dáváš :D A jelikož mám doma podobně (až moc) živýho tvora, tak se mi tenhle kousek dost líbil. Celou dobu jsem se vciťovala do chudinky mámy :D nemáme to lehký, fakt že ne! :D atmosféra super, bárak děs. Mám ráda dobrý konce a tady to dopadlo moc hezky, ťuťu. A žili šťastně až... ()

TBS

tento film nepriniesol nič nové... všetko predvídateľné, stereotypná dejová línia, žiadne nové efekty, nudná kamera, nápad mal potenciál ktorý režisér nevyužil , 30% ()

Snakefinger

Tohle byla neuvěřitelná psychologická pecka. Výkony hlavních herců byly naprosto fenomenální. Záchvat toho fracka v autě mi ještě bude hodně dlouho znít v uších. ()

Primus tesla

No není to příjemný film páni. K čemu může člověka dohnat vlastní dítě. Ale zase. Zahrané to je skvěle. Kluk i matka jsou strašně uvěřitelní. A závěrečná katarze mě dojala. Nicméně, úplný závěr to celé shodil což je škoda. Jako portrét opravdového šílenství za čtyři plus, jako horor za tři. Ještě že u nás bydlí pod postelí jenom hodná tma. ()