Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

URBAN

Babadook mě velice překvapil. Ve svém žánru má rozhodně co nabídnou ať co se týče příběhu, psychologie postav, prostředí nebo malé detaily, ale především se tento film zaměřoval na psychologii postav. Mělo to svá slabá místa, ale tomuto hororu chybělo jen málo k dokonalosti. ( 20.7.17/MAC ) ()

cocrHeLL

Před zkouknutím tohoho filmu jsem se mrknul na "související" Monster, abych byl trošku v obraze. Což nebyl uplně špatný tah, jen jsem teda už věděl, o co že tam asi tak půjde. Pro nedělní večer to byla fajná podívaná. Ze startu to fungovalo jako drama a pak se objevil bubák (babadook) a bylo to také hororové drama. Dost to funguje na psychiku, bo je to vlastně příběh matky, která je psychicky na dně a ještě se stará o svýho sedmiletýho sviňáka, se kterým to má dost těžký bo ten se bojí jakýhosi strašidla a furt vymýšlí finty, jak ho sejmout a zachránit se a tím dělá doma i ve škole neskutečný bordel. Pak se to otočí na takový tzv. duchařský Mindfuck (nevim, jak jinak bych to nazval). Každopádně těžko říct, co to bylo, ale vypadal zajímavě, měl pěkný kostým a furt opakoval svoje jméno, které ve finále bylo pro matku dost strašidelný (což chápu, bo ta intonace byla zlá). Shrnu... Fajn dráma horor... patří mezi ty lepší, co nám letošní rok nabídl... a že nám z hororu nabídl fakt jen hrstku kvalitních filmů. ()

Triple H

Za vpravde almužnu vykresali protinožci dobre fungujúcu hororodrámu. Napätím a strašidelnosťou nedosahuje úroveň napr. takého Conjuring, ale sraľovi ako ja aj tak nabehli na pár miestach pekné zimomriavky. V čom je film zaujímavejší je celková depresívna a bezútešná atmosféra, ktorú podčiarkuje šikovne zvolená minimalistická a šedá farebná škála. Celá štylizácia mi prišla ako taká bu-bu-bu strašidelná rozprávka pre dospelých, ktorá akoby vyletela zo stránok nejakej knihy. Čo je v rámci žánru vlastne celkom svieže a nápadité. Essie Davis stelesnila zúfalstvo a vyčerpanosť jak se sluší a patří. Žiadny zázrak, ale sympatická vecička určite. ()

tatanapope

Film průměrný , strašidelný skoro vůbec . V tomto případě bych slovo horor rozhodně vynechala .Malý labilní chlapec , co se bojí bubáků , maminka která nezvládá jeho výchovu , pak najdou knihu o Babadookovi a mamince s toho přeskočí . Film rozhodně nabízí spoustu možností k zamyšlení , jak to či ono vlastně bylo myšleno . Zda maminka zešílela nebo tam bubáček opravdu byl a koho to chodí krmit do toho sklepa ? No , ke koukání to bylo , ale dalo se to určitě propracovat lépe . ()

Khumbac

Essie Davis poměrně nesympatická což filmu trochu pomohlo. Je to démonický survival mezi synem, matkou a démonem. Zmatené a nudné. Dnes mi to nevyšlo, chtěl jsem se zchladit nějakým hororem v tomto parném dni a na místo toho jsem se díval na dvě skorosračky: Ghoul a Babadook ()

David.Darco

Zhliadnuté už veľmi veľmi dávno. Ani som si nevšimol, že som tento perfektný kúsok nehodnotil. Za mňa teda ide o herecký koncert Essie Davis a mladého Noaha Wisemana, s ktorým sa však ako vidím ďalej nepracovalo. Škoda. Nenápadný metaforický horôrik držiaci sa atmosferického dusna, tak ako to mám naozaj rád. Niekedy si to pozriem znova a napíšem viac. ()

Qitek

Otřepané v základech, tím pádem i slabší v rámci děsivosti, zato hutné v atmosféře a neskutečně silné v hereckém koncertu Essie Davis a naprosto skvělého Noaha Wisemana! Za mě si zaslouží tento snímek pozornost. Už nejen kvůli tomu, že se jedná o debut, ještě k tomu ženský debut Jennifer Kent! Na "území" hororu do snímku "Kentová" dokázala vnést hutnou dávku deprese, jisté neotřelosti a podprahového napětí. ()

Avathar

Pre mňa osobne atmosférické zjavenie, ktoré nemá obdoby. Hodne tiesnivá, dusná a psychologicky až nepríjemná záležitosť (trochu pripomínajúca SINISTER alebo SESSION 9). Perfektné komponovanie scén. Dôsledná, pomalá gradácia. Husia koža po celú dobu stopáže. Z minima vytrieskané TOTÁLNE maximum a moje nervy vybičované na prasknutie. Jennifer Kent svojou až puntičkárskou réžiou a zameraním sa na postavy a ich psychiku, než na lacné bu-bu efekty, s prehľadom vytiera zrak konkurenčným hororovým flákom (a ukazuje ako je napr. taký - skvelý! - CONJURING len neškodnou púťovou atrakciou). Prvotriedny zážitok. ()

Mrkvič

Takřka žádná krev, nechutnost ani lekačka. Prostě parádní horor postavený hlavně na atmosféře. I bez bubáka film na diváka zapůsobí osudem ztrápené vdovy a jejího parchanta (velký hold tvůrcům, co se jim z toho pacholka povedlo vyždímat). Když se na scéně začne objevovat Babadook, měl jsem mrazení po celém těle. Opravdu nic laciného a díky tomu je to o tolik silnější. Dlouho jsem u hororu neměl husí kůži tak dlouho, takže to rozhodně fungovalo. Jo a navíc mi strašidlo připomnělo Barbuchu, který mě jako malého taky trochu potrápil :) ()

Sfinkter

Autentické postavy vám připraví několik paranoidních chvilek, ale stále je to pouze lehce strašidelný film, který nejvíce procítí unavení rodiče malých dětí. ()

Lachtaan

Zpočátku trefnými charaktery nepříjemné psychologické drama se v druhé půlce převrátí v poměrně kvalitní hororovou prohlídku jednoho australského domu a v několika momentech se budete cítit sklíčeně, i když budete jako já koukat za světla. Klidně bych si ale pana Babadooka dopřál ještě o trochu víc, chvílemi vám může přijít, že tu hraje až druhé housle. ()

uiu

Tohle je přesně ten typ filmu, co by si měl pustit mladý pár před tím, než se rozhodne splodit potomka. Může se vám totiž narodit hyperaktivní, neustále vyžadující pozornost, uřvaný fracek, kterého nebudou mít rády ani ostatní děti a kvůli chování ho vyhodí ze školy. První polovina filmu je opravdu horor v podobě nevychovaného upištěného parchanta, co nenechá svou matku nikdy napokoji. V domě se objeví knížka "pro děti" s příšerou Babadookem, který se skrývá ve skříni a po jejím přečtení na dobrou noc se v domě začnou v noci dít divné věci a maminka se tak trochu změní. Ovšem s přihlédnutím na to, jak se její dítě chová a dříve flegmatická matka po něm najednou křičí, mi to nepřišlo jako nelogická změna způsobená vlivem nějakého zla v domě. Asi jsem pořádně nepochopila, co měl mít Babadook společného s jejím mrtvým mužem (kabát a klobouk vysící již od začátku na zdi, vzal na sebe podobu jejího mrtvého muže, aby s ní mluvil, zavedl ji do sklepa, kde byly věci mrtvého manžela) - byl snad její manžel zlý a také ji psychicky týral? Film se snaží tvářit na hraně psychické choroby a bubákoviny, ale nakonec skončí jako bubákovina, což je podle mě chyba, protože by bylo mnohem lepší, kdyby veškerý děj byl jen výplodem nevyspané a psychicky vyčerpané matky. ()

lennyd

Amelia žije sama jen se svým synem Samem. Samův otec zemřel při autonehodě, a Amelia samotná výchovu Sama úplně nezvládá. A vše se ještě zhorší, když najdou strašidelnou dětskou knihu o Babadookovi, monstru, které žije v domě. Sam začne mít noční můry, a i Amelii se začíná zdát, že nejsou v domě sami. Jsou to jen její představy způsobené dlouholetou únavou, nebo na ně něco opravdu útočí ? ... U takovýchto filmů je to vždycky sázka do loterie - buď se tváří nenápadně ale překvapí a zůstanou dlouho v hlavě, a nebo jsou absolutně o ničem, a divák má problém vydržet až do konce. Tento je bohužel spíše druhý případ, a i když to zpočátku vypadalo nadějně, nakonec jsem se stejně dost nudil. Navíc mi ale vůbec nesedlo herecké obsazení - malý spratek ani nepříčetná matka mne nijak neoslovili, a chvilkama jsem se přistihl, že nepokrytě fandím "druhé" straně, ať už to trápení ukončí... ()

venison

Drama "Babadook" by se dal klasifikovat jako psychologický horor.. Hlavní bubák Babadook je spíše v pozadí a opravdu napínavě se rozjíždí vztah malého rozmazleného hyperaktivního chlapce a mladé psychicky labilní vdovy.. Prcek na zabití, maminka na prášky a do toho je trápí nespavost díky bubákovi, který je (asi) pronásleduje.. Taková naše "Polednice" po australsku.. Příběh slabší než česká balada, ale atmosféru rozhodně umí lepší.. Průměrné dílko.. ()

VasaX

Yeah, unylý duch šikanuje deprivovanou rodinu, ach jak originální. (Pomalu zmagořená) Matka co si neumí poradit se svým životem s frackem, který trpí směsí epilepsie, schizofrenie, bludů a nezvladatelné poruchy chování, zralý na ústavní péči pomalu v první minutě filmu. Kdyby Babadook byl co k čemu, tak mi udělá laskavost a zatne jim oběma tipec hned na začátku. Ale ne, takhle nás tenhle povedený páreček bude děsit celý film, zatímco budeme "marně" čekat na hlavního bubáka, aby se vynořil ze stínu. Sousta situačního děsu, minimum logiky a závěrečné "pseudorozuzlení" mě vůbec neoslovilo. Ano, jsou zde momenty které dokáží vzbudit mráz v zádech, ale jsou tak cílené a prvoplánové, že to není strach, co si užijete, ale strach, co vás otravuje. Když se někdo po devíti letech rozhodne vytáhnout ze skříně festivalový kraťas a udělat z něj celovečerního bubáka, tak to dopadá asi takto... ()

Yoda sama

Veľmi dobre napísaný a vlastne vo svojom žánri momentálne výnimočný film, už len pre to, aké sračky popri ňom vznikajú a ešte majú aj viacej pozornosti. Babadook je tichá, no agresívna sila na city a nepotrebuje k tomu lacné jumpscare a hudbu, ktorá vám hovorí kedy sa máte báť. A vo svojej podstate to nieje ani horor, len veľmi nepríjemná výpoveď o zármutku a utrpení. ()

hroubek

Parádní psychologický horor, u kterého mě nepříjemně mrazilo v zádech. Tohle je hodně depresivní podívaná, která je ke všemu poměrně pomalejší a dost se vyžívá v negativních barvách a depresivní hudbě. Režisérka Jennifer Kent má mé velké uznání, jelikož z jednoduchého nápadu vytáhla hodně zajímavý snímek, který ani tak nestojí na hororové atmosféře, jako spíše na psychologické stránce. Netřeba psát více, jelikož je to pěkně nepříjemná sonda do života jedné vdovy se synem, který nezapadá. Po herecké stránce je to koncert Essie Davis a Noaha Wisemana, kteří jsou skoro v každý scéně a jejich výkon dává filmu život a potřebné emoce, jako je například zlost, smutek či strach. Jediné co mě tak úplně nesedlo byla poslední dvacetiminutovka. Bez pořádného konce, který mě přišel, že zbytečně tlačí na pilu, jinak všechno bylo naprosto v pořádku, alespoň z mého pohledu. The Babadook je zajímavý psychologický horor, který se velmi snadno dostane pod kůži. ()

Brain-D

Větší atmosféra, napětí a strach, než vlastně přijde. Aspoň mě to tak připadalo. Atmosféra a obraz připravovaná pro pomalé psychické týrání zlem, které snadno převýšil hrozivě uřvaný chlapec, který se s ním snažil bojovat. Takže z toho náš hlavní záporák Babadook nevycházel až tak špatně. Po shlédnutí si nejeden pár rozmyslí, jak bude vychovávat své dítě a jestli ho bude vůbec mít. ()

zigíš

Trýznivá sonda do pomatené hlavy magora, nervní atmosférou vyšponovaná na max (!) prostě, jaká máma takový (magor) syn ..nadějný debut ()