Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

Caminzind

Metafora vytěsnění. Takto se dá příběh pochopit asi nejlépe, jelikož ta řada souvislostí, které nabízí, nemůže být náhodná. Ztráta milované osoby, o které je zakázáno mluvit. Svátek (den smrti i zrození), který je zakázáno slavit. Sklepení jako podvědomá traumatická vzpomínka na otce. Nespavost, úzkost, Babadook a konečné smíření. To vše napasováno na klasickou klišé duchařinu, kterou činí atraktivním pouze země původu. Nebavilo. 39% ()

Aljak

Ach, na čo som sa to ja zase dal? Ale tak prvá polovica bola relatívne zaujímavá a malo to výbornú thrillerovo-tajomnú atmosféru. Ale ako náhle zavítala do filmu tá hororová zložka, tak to už išlo dole vodou a bolo to už len horšie a horšie. Nuž, ale základ bol veľmi dobrý. No ako potom zaúradovala tá posadnutosť Babadookom, tak sa to celé zmenilo na nechutné "divadlo", ktorému dominovala šialená vdova a jej otravný synček. Ale aspoň 1*, za tú prvú polku. ()

Figu

Průměrný horůrek, který nepřines moc zděšení a strachu, spíš bych vyzdvihl nápad, kdy se hlavní strašidlo vynoří z dětské obrázkové knížky. Určitě bych chtěl někdy synka, ale jestli by měl být tak upištěnej spratek, jako zdejší Sam, tak budu radši výchovu a růst dětí i nadále sledovat v seriálu Krok za krokem... Takže Karen, Dano, Marku, Brendane, J.T., dobrou noc... Babadook dook doooooooooook! 55% ()

peiton

Nebolo to cieľom,ale horší výber filmu ku dňu matiek som si ani nemohla zvoliť..Po celú dobu vlastne ani neviem čo som to vlastne sledovala,či bol v horšom neporiadku syn a či skôr jeho matka,asi potom ani nechcem pátrať-s veľkou pravdepodobnosťou obaja.Mohli viac zapracovať na pointe a menej sa ponevierať po dome..Chválim čiernu vizáž pána Babadooka,ale pri tomto by sme aj skončili.Viac som sa nudila ako bavila. ()

Havaj8

Vrchol hororový tvorby 2014 nebo aspoň jeden z nich. Atmosfericky to bylo úplně jinde, člověk nemohl vědět, co se v danou chvíli bude dít, každá scéna měla tak neskutečný napětí, jaký jsem zas dlouho nezažil. Do toho parádně vystižená psychika postav, kdy syn byl absolutně mimo, prostě hyperaktivní podivín. Jeho matka z něj absolutně vyčerpaná, nevyspalá. A čím víc se zarýval Babadook do hlavy, tím víc to dokázalo přenýst depku na diváka, a to tam nemusel mít ani velkou roli. Takže Austrálie zase jednou zabodovala. ()

M.i.k.e

čekal jsem horor a nakonec jsem dostal vlastně něco trošku víc...atmosferickou třešničku,která je mnohem víc než hororem pořádným psychem.Dlouho se mi navíc nestalo že bych díky antipatiím k hlavním hrdinům po většinu filmu fandil titulnímu strašidlu-Po čertech nepříjemný film...80% ()

Hees

Hororov ja pozerám málo a vlastne sa aj málo kvalitných natáča tak budem k tomuto hororu s názvom The Babadook celkom jemný. Film je strašidelný dostatočne a pre mňa čo pozerám horor s povinnosti raz za pol roka, tak áno trocha som sa aj bál. Matka a synáčik by som povedal predvádzajú taký štandardný výkon a ako tak som im uveril ich role. Horor má strašiť a tento by som povedal, že nemá veľa "lakačiek", ale skôr tak konštantne straší svojich divákov svojou atmosférou a gradácia deja a gradácia strašidelnej atmosféry je vo filme prítomná. Matka sa správa väčšinu z filmu veľmi zvláštne, ako keby stratila materinský pud a vlastne tento film je o tom ako ho znova nájde a ako nájde v sebe tú silu postaviť sa nebezpečiu. ()

Rodriguez odpad!

Dlouhou dobu jsem přemýšlel v čem je tento "horor" výjmečný? Na nic jsem krom toho uvřízkanýho haranta a zdeptané krávy nepřišel! Takže hodně velké zklamání a ztracených 90 minut života, škoda. 0% ()

Nach

Pro mě nehollywoodský, ale přesto poutavý hororový snímek s temnou atmosférou a fungujícíma postavama. Pravda, malého kluka bych po většinu stopáže s chutí zabil, ale ve výsledku tato jeho poloha přesně seděla potřebám tohoto hororu. A Essie Davis bych udělil i nějakou tu cenu. Její herecký um je excelentní. Ano, tohle je horor s výborným herectvím, minimem krve a hutnou dávkou atmosféry. Přesně nějak tak to má vypadat. Škoda jen, že po zhlédnutí u mě není příliš chuti vidět film znovu. Ale i toho netypického konce si cením. 70% ()

bourec

Nevim,ale v tomhle případku asi nejsem moc dobrej hororovej divák.Ta první hodina je totiž úděsná.Sice ten nápad s Babadukem je slušnej,a i v tý první hodině filmu přináší několik hutnejch scén,a dokonce i strašidelnejch,ale oba dva protagonisti sou na kulku.nejdřív ten rozeřvanej klučina,a po půlhoďce zase máma,neskutečná bitch.A hodnocení tý první hodiny bylo z mý strany na jedný hvězdě.Ta poslední půlhodina film vo jednu hvězdu vytáhla nahoru,i když konec zase nic moc.40%. ()

Mefistofelle

Velmi příjemné překvapení v podobě ženy, která má na kontě teprve první film. A na prvotinu je to velice zdařilé. Lecjaká větší režisérská hvězda by nejradši své prvotiny schovala do skříně spolu s Babadookem, ale myslím, že Jennifer Kent nic takového dělat nemusí. Svůj film postavila na psychologii postav a podařilo se jí vykreslit dokonale napjaté prostředí. Matka Amelia působí vyčerpaně a psychicky v prdeli v podstatě od první minuty a její heperaktivní malej poděs jí v tom příliš nepomáhá. Což je příjemná změna oproti těm šťastnejm dokonalejm rodinkám, které vídáme v podobných filmech. Nakonec Amelia zcela podléhá tomu, co dost dobře může být reálný bubák, ale vzhledem k tomu, že protagonistka samotná není v dobrém stavu, můžeme se zároveň domnívat, že by se mohlo jednat i o halucinace. Můžete si vybrat sami, mně sedí obě verze. Posledních patnáct minut sice podléhá silně žánrovému klišé a konec je takový divný, ale pořád to není nic, co by film absolutně shodilo. I dětský herec odvedl dobrou práci. A já jen doufám, že režisérka bude pokračovat v cestě, kterou si tak dobře vyšlapala tímto psycho hororem. ()

dubinak

Mně se paradoxně líbila hlavně první psychologická polovina, která mi toho dala mnohem víc než ta druhá. Essie Davis se do své role vžila úplně výborně, z malého Noaha Wisemana jsem měla naopak občas trochu rozpaky. Tento film je celkové dost přitažlivý, co se vizuálu a chování postav týče. Atmosféra je po celou dobu dost ponurá a znepokojivá. Od nějaké 75. minuty to už podle mě ale začíná mít trochu trhliny, protože Babadook je vyobrazen dost nezajímavě a trochu mi zkazil dosavadní dojem. Konec je silně nevyužitý, ale projekci jsem si každopádně užila. Možná tu jednu hvězdu časem přidám. ()

ad

Trochu nadhodnocuji, ale kvůli tomu, že jde v podstatě o nízkorozpočtový debut, tak atmosféru kouzlí suverénně - ohromná škoda posledních 15ti minut, kdy režisérka a scenáristka v jedné osobě působí, jako by se nemohla rozhodnout, co vlastně točí - horror? psychologické drama? Sám doma očima Jamese Wana? nebo je to celé metafora? nebo všechno najednou? ()

C0r0ner

Jo, bubák docela strašidelný byl... A to je tak všechno. Horory si pouštím jenom pod vlivem momentální demence, nicméně Babadook vypadal poněkud neškodněji než třeba šílenosti od Wana nebo Derricksona. No, uteklo to dobře, moc jsem se nebál a nenašel jsem v tom vyložené blbosti, takže nakonec proč ne. 65% ()

Elvisjagger

Nebýt konce, který dodává ústřednímu tématu širší výpovědní rozměr (a který většina zdejších uživatelů považuje za totální wtf moment), byl by Babadook "jen" skvěle natočeným metaforický hororem, jehož směřování lze předpovědět zhruba v první čtvrtině filmu ("The more you deny me, the stronger I get"). Trochu mi vadilo to krátkozraké využití výrazových prostředků - stylizace do chladných modrých barev, viktoriánsky působící dekorace, kostýmy atd. I přes to je ale Babadook velmi důmyslně a do hloubky promyšleným snímkem, ve kterém je strašení pouze prvním plánem a který se tak důrazně vyhýbá škatulce "jumpscare horor" a podobným popcornovým atrakcím, jež bytostně nesnáším. ()

necisty

Psychologické horory na mě moc nepůsobí. Ne že by ty, kde na mě každou chvíli něco vyskakuje, působily lépe, ale tady jsem se dokonce nudil a usínal. A to je u hororu špatně, ne? Ale ten malý kluk to hrál dobře. ()

V_erus_h

Nějak jsem se v průběhu filmu nemohla rozhodnout, kdo mě děsí víc - matka, dítě nebo strašidlo.. Hezky si toto prvenství přehazovali a hodnocení kolísalo mezi 3 a 4 hvězdami jako na houpačce.. Ale bylo to dobrý, zvuky, trhavý pohyby, šílenství, účel to splnilo, já se bála.. A nebylo k tomu potřeba 10 000 "jumpscarů," jen prostě pořádně vytvořit tu atmosféru.. Závěr trochu slabší, takže nakonec zůstanu u 3*, ale jinak celkový dojem dobrý.. ()

Nivenx

Drobet zklamání. Psychologie matky pracuje zajímavým způsobem do zbláznění a to doplněné bubákem Ba-ba dokem. Děsu moc není a když už nějaký je, tak mě neděsí. A kluk sice na zabití, ale matka to s ním zkrátka neuměla. Její chování nebylo zrovna top. Oproti duchařské konkurenci tento film hodně strácí, ale na jedno skouknutí stačilo v pohodě. Více jak 3* tomu dát nemůžu. 50% ()

moviefilm

Nasledujúci komentár môže obsahovať malý spoiler. Tak rozporuplný film som už dávno nevidel. Prvá polovica filmu funguje vynikajúco. Príbeh sa postupne buduje, atmosféra by sa dala krájať a ja chcem vedieť, ako to celé dopadne. Ale v momente, kedy sa napätie dostane do vrcholného bodu a my Babadooka uvidíme, ide to s filmom iba z kopca. Niet dôvodu ukazovať nám hlavného "bubáka", film sa mal držať toho, čo nastolil v začiatku (a čo nastolil aj Shyamalan v začiatku svojej kariéry). Ale keď nám ukázal to, čo je v konečnej podstate na smiech a film ďalej pokračuje iba v tejto inštancii (a to tak, že je na smiech), je to veľké sklamanie. A ten námet mohol byť skutočne fantastický! ()

HorrFi

Rozhodně nadprůměrnej film.. zajímavej horor/thriller kde se ze začátku nic moc neděje ale pak začne opravdový psycho a ten malej fracek byl fakt na zabití.. k Babadooku jsem přišel náhodou ale byl jsem spokojenej.. ()