Babadook

(festivalový název)

Amelia prišla počas tragickej autonehody o svojho manžela. Ťažkú životnú situáciu jej neuľahčuje ani syn Samuel, ktorý trpí poruchou správania. Samuel ju navyše každý večer presviedča o tom, že sa v jeho izbe nachádza postava zo strašidelnej knihy, "Mr. Babadook". Je skutočným dôvodom jeho nevypočítateľného správania choroba? Alebo je Amelia natoľko unavená, že nie schopná vnímať skutočnosti, ktoré sa okolo nej dejú? (*CARNIFEX*)

Morholt

Tady snad ani nebylo žádné strašidlo potřeba. Matka se synem by si vystačili. Ona (výborná Essie Davis) je věčně nevyspalá, topí se v depresi a ani po letech se nedokáže vyrovnat se smrtí svého manžela. On je věčně křičící hyperaktivní dítě. Prakticky hned na začátku na mě padla deka a byla čím dál tím těžší. S každým dalším záběrem jsem čekal, kdy matka vytáhne nůž a syna ubodá či naopak. Tohle drásání nervů se stalo ještě intenzivnějším, když vylezl na scénu Babadook, který se sice pohybuje, víceméně, jen ve stínech, ale přesto ho oceňuji jako povedeného bubáka. Přes hodinu jsem byl přesvědčen, že budu hodnotit maximálním možným způsobem. Pak ale přišlo účtování a film sklouzl do žánrových klišé a to ani nemluvím o samotném konci, který mi celkový dojem docela pokazil. I tak se ale jedná o výborný debut a Jennifer Kent si nasadila laťku docela vysoko. 75% ()

Lucasion

Ač mi bylo řečeno, že se jedná o skvělý a především děsivý horor. Tak já si z filmu upřímně odnesl něco zcela jiného. Tudíž ne, trenýrky jsem si měnit nemusel. Ona vlastně první "hororová" scéna přichází až na polovinou snímku a i přesto, že jsem koukal potmě v noci, tak mě scény s téměř neviditelným panem Babadookem nevyděsily. Matka je nevyspalá, vystresovaná a slušně řečeno má nervy v kýblu. Zkrátka jí šplouchá na maják. Není divu, syn Samuel je neuřvanější dítě, co jsem kdy ve filmu snad viděl. Proto mě vztah matka-syn-děsivá potvora ve skříni nijak nezaujmul. Ovládání k televizi jsem taky nedržel ze strachu, nýbrž z obavy, že synáček se opět rozezní jako požární siréna. Nápad s knihou je zajímavý, ale to je upřímně asi tak vše. Konec filmu je taky divný. Ono abych byl upřímný. Celý film mi přišel až děsivě divný. (24 %) ()

ScarPoul

Veľmi dobre spracovaná vec. Vzťah medzi vnútorným a vonkajším démonom dotiahnutý do dokonalosti. Malý krpec sa určite pripíše na zoznam faganov, o ktorých dúfame, že čoskoro zomrú - pričom má aj svoje svetlé momenty. Jeho súboj s príšerou je jednou z najpôsobivejších scén filmu. Rovnako aj finále natiahnuté až do neprimeranosti. Babadook sa rozhodne zapíše na zoznam veľmi dobre spracovaných príšer. Hrá sa to na psychológiu, pritom to ale krásne využíva tématiku Urban legend. Postavy výborné a finále aj keď mi trocha unikla pointa prečo( ani v kraťase mi to nebolo nejako priblížené) svojou netradičnosťou rozhodne zostane v pamäti. Zážitok hodný druhého pozretia. ()

Khalesi

Vyzerá to, že nie som objektívny hodnotiteľ, pretože mi vadí násilie na zvieratách j vo filme, tým pádom nebudem bodovať a odbavím to len stručným komentárom. Tento hororík je priemerný čo sa týka ľakačiek a aj výkonov hlavných postáv. Strašidielko je roztomilé, ale koniec ma absolútne neuspokojil, nechcem spoilerovať a prípadným záujemcom skaziť zážitok, ale hlavne posledných pár minút podozrivo pripomínalo rozprávku. Keby som hodnotila, myslím, že by zo mňa nevypáčil nikto viac ako 3*. ()

Lacike

Posledna tretina plna lakaciek a napinavych scen funguje paradne. Lenze jej predchadza hodina v ktorej trpi nielen hlavna hrdinka ale aj divak vdaka jej extremne neznesitelnemu decku. V tomto smere musim tvorcom pogratuovat. Tak neznesitelne decko som este v ziadnom filme nevidel. Lenze vdaka nemu sa pre mna stal neznesitelny aj samotny film a posledna tretina v ktorej chlapec trpi mi to uz nenahradila. A ako keby to nestacilo tak film ma uplne stratil vo chvili ked zabili psa. Hnus. 4/10. ()

6thSun

Určitě nadprůměrná věc, ještě do půlky na jasný čtyři hvězdy. Pak se ale začne vařit trochu z vody a tam, kde by to sneslo zakončení, ještě zbývá do konce celá půl hodina. Výhrou je určitě Essie Davis jako sajko máma a hlavně klučina v roli syna, ten to zahrál parádně. ()

Litsarch

Babadook není primárně lekací film. Není to ani film s originálním příběhem, jelikož "strašidlo z knížky" je až ohraná písnička. Nicméně Babadook vyniká v něčem, v čem podobné film zaostávají. Tím něčím je nefalšovaný psychický teror. A to jak hlavních postav, tak diváka, jelikož chtě nechtě se na něj z filmu přenese. Svíravá atmosféra, neustálý pocit nejistoty, strachu z neznámého podtržená perfektními hereckými výkony, až mi někdy z nich padala nevěřícně huba. Být to jen o strašidlu z knihy, který někoho děsí, tak je to takový trochu lepší průměr, ale právě ony herecké výkony, a jimi vytvořená atmosféra, Amelie a Sama zvedají snímek na úplně jinou laťku. Koukat na ně jak hrají je něco nádherného a zároveň naprosto děsivého. Jejich výkony mě přesvědčili o plném počtu, protože to se jen tak nevidí. A čert vem vcelku humorný happy end, který mi k tomu vlastně i tak nějak sedne, jelikož jsem jim ho přál. ()

Avalon820

Neskutečně únavný horor, u kterého délka absolutně nekoresponduje s obsahem. Kratkometrážní střih by tomuhle dílku slušel mnohem více, přinejmenším by odpadla nutnost čekat na nějaké strašení (navíc neúčinné) skoro dvě třetiny stopáže. Za s přehledem největší zápor však považuji hlavní postavy - možná byly dobře zahrané, ale fakt, že matka i syn byli už po pěti minutách zralí na pár facek, a tudíž mi bylo absolutně jedno, co se s nimi nakonec stane, to nezmění. Korunu celé anabázi nasadilo k uzoufání hloupé a laciné finále, které mě jen utvrdilo v tom, že se na australské horory budu koukat skrz prsty. A rozhodně ne proto, že bych se bál. ()

JohnCZ

Více než horor je Babadook psycho drama. A bylo by to dost dobré psycho drama, kdybych neměl celou dobu chuť kopnout jak synátora, tak matku do obličeje. Na jednu stranu to má fakt dobře zahrané vyšinuté postavy, ale místy je to až moc těžko sledovatelné. A hlavně, čekal jsem nějakou lepší pointu. Nicméně jako celek je to jak herecky, tak technicky dost dobré. ()

Seabeast

Babadook dle mě hodně doplatil na nevyužitý potenciál. Hlavní bubák Pan Babadook, který je výbornou přesmičkou anglického "A bad book", se v příběhu vyskytuje docela mizivě a je škoda, že nedostal o něco více prostoru. Jedná se spíš o autorský tah, který byl samozřejmě záměrný, ale ubývá dost na atmosféře a celý film spíš stojí na schizoidním výkonu Essie Davis v roli psychicky labilní matky. Nutno dodat, že se ji zhostila vynikajicím způsobem. Synáček byl tak neskutečný spratek, kterému jsem celou dobu přál umučení Panem Babadookem, ale bohužel k tomu nedošlo. Fňuk. Zpátky ale k příběhu. Je třeba počítat s tím, že než dojde na takovéto domácí rodinné psychoušování, musíte si počkat zhruba hodinu. Pomalost děje mi obecně vůbec nevadí, ale zde je to v rámci hororové žánrovky opravdu ne tolik šťastné řešení. Přitom se z tajemného strašáka, celkové děsivosti a atmosféry mohlo vyždímat mnohem víc. Takhle se spíš jedná o příběh šílenství nemocné matky, ale zato s lehkým dvojsmyslným prvkem, který nabízí interpretaci existence bubáka. Nic víc, nic míň. ()

evilmind

Kupodivu titulní Badabook coby strašák na mne vůbec nefungoval - o parník nejděsivějsí je ta kniha. Zato matka je zahraná skvěle, chvílemi opravdu děsivá, a geniálně zahraná. Atmosféra perfektně horrorově graduje, a narozdíl od spousty podobných filmů neurazí ani originální konec... ()

zablaga

Nemám rada horory bez myšlienky a zmyslu, aj keď majú v sebe prvky, ktoré naháňajú hrôzu. Asi som to len nepochopila.. ()

Padme_Anakin

Zapůsobilo to na mě víc jako psychologické drama než co jiného, ono to sice strašidelnou i houstnoucí atmosféru mělo, nicméně v té rovině vyčerpaná, nevyspalá mamka, neposedný a poměrně hlučný klouček, když se k tomu připočítá bolest a žal ze ztráty milovaného manžela a na to navazující pocit vnitřní osamělosti, máme tu rozehrané drama jako řemen. Pak už stačí červená knížka přede dveřmi, trojí zaťukání a nezvaný host je v domě... Co musím zmínit a vyzdvihnout jsou herecké kreace obou hlavních postav, Essie Davis byla strhující, místy až děsivá, a ten malej hříbek, Noah Wiseman, ten mě dostal, nejdřív byl na zabití a potom se to v mžiku otočilo, skvělý. Za zdařilý závěr přihazuji pátou hvězdičku. ()

Suzie05

Celkem jsem doufala v podstatně jiný konec. Ale průběh filmu byl povětšinou fajnově přitemnělý a pěkně odsýpal. ()

corpsy

Je ťažké byť rodičom. A ak ste pri tom všetkom na to sám(a), bez partnera a vaše decko je všetko, len nie normálne, bude to problém. Horor hodný svojho mena, zo strašidelnými scénami na hranici posr@tia a výbornými hereckými výkonmi. ()

Astaroth12

Najprv sa film sústreďuje na psychológiu hlavných postáv. Matka, ktorá je veľmi unavená a vystresovaná zo syna a syn ktorý má veľké problémy zo správaním. Ale potom sa to otočí, tu je to veľmi precítené a znázornené do najmenších detailov, ako ľahko môžete prísť o rozum. To je k hlavným postavám a teraz k filmu. Pripadalo mi to neskutočne zmetené a neorganizované. Príbeh vyznel ako rozprávočka na vystrašenie zlých detí a keď zaznel ten trápny hlas Ba-ba-dook, normálne som sa hanbil za tvorcov. Aj ten koniec bol totálne odfláknutý. ()

schizmo

Babadook je vizuálně hodně netradiční odpovědí na naši polednici, dejme tomu. Zatrolená knížka, která vypráví příběh o bubákovi, který příjde ze tmy, když tvůj strach dovolí, zamíchá kartami v neúplné rodině. Hyperaktivní spratek, kterej vypadá šíleně i bez strašení na kvartýru se vymknul kontrole a dohání matku a veškeré své okolí k šílenství. Australská netradiční produkce, parádně zvolené barvy i celý bubákův koncept se hodně vymykají tomu, na co se běžně díváme, dokonce zvláštní makeup, který především herečky notně postaršuje, posunuje vizuálno do jiné roviny. Je fakt, že se moc bát nebudete..., nebo vlastně... sem tam se najde nějaké lekačka a bubákovo jabadabadooo je vlastně taky pěkně creepy. Ve výsledku je to docela milej a nevšední smínek. ()

hous.enka

To jsem nevěděla, ze Carol z Polanskeho Repulsion se vdala a měla syna... Babadook se snaží strašit trochu timburtonovsky strašidelnou knížkou s bubákem a děsuplným příběhem. Což je v pořádku a mně by se to rozhodně líbilo. Dokud nepřijde bubák a psychické problémy matky a syna - oba jsem měla chuť profackovat a nenechat je sežrat Babadookem. ()