The Program: Pád legendy

• Česko Program: Pád legendy (více)

The Program: Pád legendy mapuje vzrušující příběh cyklistické kariéry Lance Armstronga z přelomu tisíciletí, kdy zápasí s rakovinou a kdy on i jeho američtí kolegové cyklistice dominují a mění tento dříve ryze evropský sport na světový fenomén. Po celkem sedmi vítězstvích na Tour de France Lance Armstrong odchází do sportovního důchodu jako jeden z největších sportovních hrdinů naší doby s miliony dolarů v kapse. Irský sportovní novinář David Walsh je nejprve okouzlen talentem a lidským charismatem Lance Armstronga. Avšak po několika vítězstvích Armstronga v Tour de France mu něco na něm nesedí a začíná být přesvědčený, že jeho výkony v průbězích závodů jsou podpořené zakázanými dopingovými látkami. Walsh, hnaný touhou dokázat svou pravdu, začne shromažďovat důkazy, které nakonec Armstronga odhalí jako největšího podvodníka v historii sportu. Lež, kterou Armstrong světu předhazoval, neměla obdoby, ale i v současnosti je stále cyklista jedněmi oslavován a druhými zatracován. Jedno je jisté - Lance Armstrong měl vítězství v krvi. (Bohemia MP)

elimS

80% - komentář 20ti slovy: Parádně natočený "životopis"! Bylo to svižné, přehledné a bez nudných vedlejších a zbytečných pasáží - pořád se něco dělo. Výborný Ben Foster k tomu. ()

celticek

Nebylo to vyloženě špatné - Foster se dokonce Armstrongovi hodně podobá. Ale tato hraná verze se nemůže dokumentárnímu zpracování Armstrongova lež vůbec postavit. Lance je hrozné hovado. Všichni drželi basu, než se někdo pořádně nenasral a ostatní nepohnojil. Kdoví, jak by to dnes bylo nebo jak to vůbec funguje v současnosti. Hrůza si to jenom představit. ()

PetrC.

Ben Foster skvěle hraje Lance Armstronga, ale když se to tak vezme, film vypravěčsky vlastně vede odnikud nikam. 52 % ()

Lkn

V dnešní době nemůže existovat dokonalý hrdina který přežije svoji smrt a dosáhne takových úspěchu. Lance měl "koule" na to aby s přiznal. Teda odvahu o koule přišel :) ()

MutantMarana

Hodne tendencni. Skoda, ze to neni jeho zivotopis. Proste sedmkrat vyhral a to uz mu nikdo nevezme. At fetoval, ci ne. Fetujou vsichni i ten pojebanej Contador a kdo ne, ma zas motor v ramu. Bludny kruh. ()

eredin

Konkrétně tohle kopání do mrtvoly mi přijde lehce neoprávněné. Těžko říct o kolik víc vitamínů vlastně Lance zkonzumoval oproti svým konkurentům. Nicméně nakonec z toho vypadl film u kterého se nenudíte ani vteřinu a zejména Foster je velmi, velmi přesvědčivý. Potěšil i "Roy" O'Dowd :) ()

george82

Film ve mě zachoval docela silné emoce. Foster hrál výborně. Pokud se to jen trochu přibližuje povaze Armstronga, tak musím říct, že je to pěknej hajzl, kterej si nezaslouží nic než trest a měl by mít zakázáno nejen jezdit, ale i vykonávat jakýkoliv jiný sport na soutěžní úrovni. Jediným střípkem je tedy jeho nadace, ale přijde mi, že ji založil jen aby kryl svou osobu. Prostě a jednoduše...je to manipulátor. ()

fordhont

Doping ničí původní smysl sportu. Jedna věc je trénovat a stravovat se podle přísných podminek a druhá je chemicky blokovat únavu a jinak manipulovat s fyziologickými ději v těle. Z etického hlediska to zavrhuju. Jak ale říkal Bill Burr v show Conana O'Briana: "Vždyť vybral asi 500 milionů dolarů na boj proti rakovině. Ten chlap je prostě sociopat na kole... Jen ho nechte jezdit z kopce a do kopce." (http://www.videacesky.cz/talk-show-rozhovory/bill-burr-u-conana-obriena) ()

Vojtarr

Cyklistiku dnes sleduji velmi intenzivně, ale v době Armstronga to tak ještě nebylo. I tak jsem "kauzu Armstrong" sledoval a přečetl o ní mnoho knih. Tento film dal tak většinu známého dohromady, a to na základě knihy Davida Walshe. Musím říct, že Stephenu Fearsovi se to povedlo celkem obstojně a přiblížil Armstrongovu kariéru i těm, kteří cyklistiku nesledují. I když mnoho pasáží Armstrongova života bylo vynecháno nebo nebylo alespoň moc rozebíráno, hodnotím kladně. ()

nula87

Jeden z největších (odhalených) podvodů v novodobém sportu - a film se s ním vypořádává velmi slušně. Některé důležité pasáže celého příběhu byly vynechány, ale pro lidi, kteří jej znají, to určitě není nepřekonatelná překážka. 75% ()

mrclTV

V prvých 25 minútach sa hlavná postava (Lance samozrejme) dostane do svetového cyklistického kolotoča, zožne prvé úspechy a neúspechy, dostane rakovinu, vylieči sa z rakoviny, dostane sa do "programu" aj do nového týmu a taktiež založí charitu. Všetko ide rýchlo a bez hĺbky, vyzerá to byť robené horúcou ihlou bez všímania si širšieho významu. Niektoré dokumenty v tomto žánri sú podané zaujímavejšie. Taký priemer, ale na tri to tesne nie je, tých pár scén, kde novinári vytočia Armstronga k zaujímavým monológom bolo primálo na dobrý film. Bolo to také "bez guľové". ()

helrohir

Zaujímavý pohľad do zákulisia najslávnejších cyklistických pretekov a zároveň sonda do duše dnes už neslávne známeho športovca. Film ide v podstate od úvodu k veci, a takmer vôbec sa nevenuje nejakým začiatkom, a taktiež súkromnému životu Lanca Armstronga venuje len pár minúť. Dejová linka odkrývajúca nekalé praktiky z pohľadu novinára je tiež načrtnutá len útržkovito, avšak to podstatné vystihne celkom dobre. Zaujímavé momenty sú vo filme dávkované vcelku pravidelne, a tak nejaký dejový útlm našťastie nehrozí. Vynikajúco je stvárnená psychologická rovina filmu, čo pomáha divákovi vžiť sa do hlavných postáv. Určite treba vyzdvihnúť vynikajúci výkon Bena Fostera, ktorý ponúka naozaj skvelé herecké predstavenie. 60%. ()

subic

Rozmýšlím někde mezi 3 a 4 frčkami. Tohle je jeden z mála filmů, který mohl trvat i o 15 minut déle a rozvést víc jeho návrat a taky jak ho ždímali, když mu sebrali ta vítězství na TdF. Lance měl obrovskou výhodu svoje charisma, na rozdíl od jiných cyklistů se o něj dost zajímala média, která z něj udělala star. Taky díky tomu se TdF stala z evropského celosvětovým fenoménem. A kdyby potlačil své ego a na sezonu 2009 se už nevracel, kdo ví, třeba by byl pořád 7násobným vítězem. O 2 roky starší dokument Armstrongova lež je takový mnohem víc pitvající do toho jádra pudla. ()

ostravak30

Osobně si pamatuji, jak jsem sledoval alespoň cyklistické  výsledky v době, kdy Lance Armstrong závodil a celá rodina jsme mu fandili. Možnostem dopingu jsme nevěřili a zarputile odmítali a jeho přiznání byl pro nás velký šok a zklamání. Pád legendy je film, který se ani moc nesnaží vtáhnout diváka do děje nebo nechat ho pohltit dějem samotným. Většina obrazů se totiž rychle mění a působí spíše informativním dojmem, takže na mě snímek působil spíše jako hraný dokument. Děj jde totiž opravdu rychle kupředu, asi jako Armstrong na dopingu v kopci, a svižně se blíží k jasnému konci. Tím pádem si mě ani film moc nezískal. On totiž neměl moc čím. Jako rekapitulace a zpřehlednění toho, jak to celé bylo film byl dobrý. I herecké výkony docela ušly. Ale jako opravdový film s dějem a chybějícími emočními a celkově silnějšími scénami, s důkladnějším ponořením do děje i do hloubky postav, ale selhává. ()

curil

Cyklistika je jeden z fyzicky nejnamáhavějších sportů a představa. že lze vítězit bez podpůrných prostředků je naivní. Platilo to dřív a platí to i dnes. Pamatuji Tour de France od doby Poulidora, Merckse, Simpsona (zemřel na trati 1960), až po zázračného "enderáka z Rostocku" Jana Ullricha, který nastoupil po Armstrongovi a dopadl stejně. Ale o něm už se nepíše, ani netočí filmy. Nebýt bonzáka Landise je dodnes Lance velebenou sportovní ikonou, zkrátka odskákal to za ostatní. Ben Foster je v titulní roli vynikající, nedovedu si představit jiného herce. Hoffman má málo prostoru, to Chris O'Dowd v roli vytrvalého novináře zaujme více. ()

DonBraso

Na tenhle film,či pomalu spíše dokument jsem se těšil.Jelikož mě osoba Lance Armstronga zajímá a cyklistika všeobecně.Nebudu chodit kolem horké kaše.Nebylo to ono,ale Ben Foster to zvednul neskutečně.Je pravda,že vypadá jak dvojče a doopravdy tomuhle snímku pomohl hrozně moc.Zajímavé prostřihy z reálných a filmových sekvencí do jedné bylo hezké.Příběh jako takový jak sám naznačoval,bude hlavně o tom jednom.Takže si píchnu epo,pár kapek krve do žíly a nasednout a jedem.K zamyšlení je to stále,ale vidím tu docela promarněný potenciál jako je právě Lance.Sice tu byla popsána důležitá věc,že Lance to dělal vědomě,jen tedy nevím jestli i kvůli rakovině kterou podstoupil,chtěl vydělat i na tom.Kupodivu tu nebyl skoro žádný velký moment,kromě snad dvouch,ale z Tour jako takové,tu jsou jen bohužel ty prostřihy archivu a reálného natáčení,které není tak špatné,ale naprosto ztrácí náboj.Vůbec ani jednou za film,nebyla vidět ta síla jakou je tenhle podnik Tour de France.Možná tvůrci šlápnuly tolik na plyn,přitom se v důsledku skoro nic nedělo a nezaujatý fanoušek si myslím,že buď trpěl nebo to vůbec nepouštěl,kromě fanoušků sportovních dramat.Za Ben Fostera určitě hvězda navíc,tedy rovnou dvě.Pár informací jsem nasáknul a jsem aspoň spokojený,jen tedy nevím,jestli mám mít stále tu jeho knihu doma a řídit se tréninkově podle ní či mám jít na to tak trochu od lesa :) ()

Cundroklepac

pro člověka sportujícího z gauče a ostatní smrtelníky ...otevřete oči Amstrong sypal jezdil sypal vyhrával a sypal ....každej sportovec v televizi sype a tohle jen ukazuje jak to už dávno je ....tituly bych mu nebral ...můj nejoblíbenější cyklista ()

Blazis34

Víc než samotný film mě zajímal onen životní příběh. Jako fanouška cyklistiky mě také hodně dostalo ono přiznání legendy tohoto sportu. Nechci tady rozebírat cyklistickou situaci, určitě ale věřím že nyní dopuje jen pár jedinců, jinak je sport čistý. Ohledně filmu, tak bylo určitě těžké do 100 minut vtěstnat všech 7 vítězství Armstronga, plus život před i po jeho nejúspěšnějším obdobím. Myslím, že to tvůrci zvládli tak na půl. A také mi přišlo vše tak nějak natočené proti Armstrongovi a navíc popsáno, jak jednodušše to šlo všechno obejít. To si úplně nemyslím, že se slučovalo s realitou. Ale tu bohužel neznám. Ben Foster svoji roli zvládnul skvěle jakožto hlavní herec, zbytek nebyl špatný, ale ničím zajímavý. Tomuto filmu, na který jsem se dlouho těšil, dávám 65%, tři hvězdy. ()

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera