The Program: Pád legendy

• Česko Program: Pád legendy (více)

The Program: Pád legendy mapuje vzrušující příběh cyklistické kariéry Lance Armstronga z přelomu tisíciletí, kdy zápasí s rakovinou a kdy on i jeho američtí kolegové cyklistice dominují a mění tento dříve ryze evropský sport na světový fenomén. Po celkem sedmi vítězstvích na Tour de France Lance Armstrong odchází do sportovního důchodu jako jeden z největších sportovních hrdinů naší doby s miliony dolarů v kapse. Irský sportovní novinář David Walsh je nejprve okouzlen talentem a lidským charismatem Lance Armstronga. Avšak po několika vítězstvích Armstronga v Tour de France mu něco na něm nesedí a začíná být přesvědčený, že jeho výkony v průbězích závodů jsou podpořené zakázanými dopingovými látkami. Walsh, hnaný touhou dokázat svou pravdu, začne shromažďovat důkazy, které nakonec Armstronga odhalí jako největšího podvodníka v historii sportu. Lež, kterou Armstrong světu předhazoval, neměla obdoby, ale i v současnosti je stále cyklista jedněmi oslavován a druhými zatracován. Jedno je jisté - Lance Armstrong měl vítězství v krvi. (Bohemia MP)

leonskennedy

Jako film celkem dobrý,ale jinak . . . Chybí mi tam momenty Tour a soupeři Ullrich ,Beloki ,Pantani a další.Navíc to vypadá že po každém závodě si v pohodě sedli na pokoj a píchli si EPO.Tak to určitě nebylo,film cílí hlavně na to pošpinit Armstronga i když v té době brali všichni!Lance Armstrong je pro mě 7x vítěz Tour de France! ()

Martinko991

Na stručný prehľad okolo dopingu Armstronga to stačí, ale film nejde nijak do hlbky v podstate bez emócií, ktoré by sa taktiež pri tomto type filmu hodili. Výkon Bena Fostera bol však vynikajúci a kludne mohol dostať aspoň nomináciu na nejakú sošku. ()

vito_s

Na tenhle film jsem se dost těšil a vůbec mě nezklamal. Ben Foster jako Armstrong skvělý, Jesse Plemons jako Landis boží. Zfilmovaná mrazivá pravda o sedmi vítězstvích na Tour. Jasně určitě tam chybí osobní rovina ve smyslu manželství se Sheryl, ale tvůrci se striktně drželi knihy. P.S.: Doplňující info poskytne The Armstrong Lie (2013). ()

Mark1983

Podle žánrového zařazení do thrilleru jsem si myslel,že Pád legendy bude jako thriller o něco sofistikovanější,ale takto je z toho jen průměrný sportovní film o cyklistických závodech na jedno kouknutí,podle mého úhlu pohledu. ()

koval45

Nevýrazný snímek bez emocí a co je horší - bez názoru a přitom v kauze Armstrong neznám nikoho neutrálního. Příběh a celé to prostředí je zpracované děsně povrchně, zkratkovitě. Ze samotných závodů toho moc neukázali a raději si pomohli archivními záběry, takže herci neměli moc příležitost předvést tu příšernou dřinu, kterou cyklistika je. Moc nechápu proč tu Landise ztvárnili jak retarda a naprosto zbytečné je obsazení Dustina Hoffmana, toho chlapa poslední dobou nějak nemusím. Myslím, že běžného diváka film neosloví a ani fanoušky, případně samotné cyklisty nemá čím zaujmout, zato ty začínající by mohl paradoxně k užívání dopingu motivovat. ()

PoprockCZ

Moc hezky zahraný hlavní charakter, jinak nic moc. Film začíná až v době, kdy Lance Armstrong bojuje s rakovinou a pokračuje samotným dopováním. Jak se zde mnoho lidí zmiňuje, příběh je velmi přímočarý bez většího napětí. Rozhodně by neuškodilo diváka více uvést do děje, říci více osobních informací, sdělit, jak se vlastně Lance při neustálém lhaní opravdu cítil. Také by se daly podrobně zpracovat alespoň některé etapy Tour ne tam jen "naházet" pár akčních střihů a předávání trofeje vítězi na nápadně podobně opakujícím se záběru s pódiem. Škoda. ()

Alvin

Taky jsem mu to žral celých těch sedm let. Takový charismatický chlapík, překonal rakovinu, jezdí na kole prostě proto, že ho to baví, že chce vyhrávat (kdo by nechtěl?) a nikdy neměl pozitivní test, že? Dneska už víme, že to byl vskutku sofistikovaný Program a tenhle film se moc povedl. Od prvních záběrů to má drajv, závodní atmosféru, herci jsou přesvědčiví výrazem i typem, že by z nich z fleku postavil tým i Oleg Tinkov a ještě by byl rád, že všichni zobou a nemají s tím žádné větší morální dilema. Oceňuji, že tu nejsou žádné smyšlené vedlejší příběhy a film je tak docela věrnou rekonstrukcí, je tu vlastně všechno podstatné, co se už objevilo v různých dokumentech a na Internetu. Jak prohlásil Lance, ten příběh byl až příliš dokonalý na to, aby mohl být pravdivý. Já bych dodal, že ten skutečný příběh je zase dokonalým námětem na zfilmování, které se Frearsovi povedlo. ()

nezavisle

realistické vyobrazenie reálnej situácie každodenného života velikána cyklistiky, až do jeho odhalenia a zlyhania vo všetkých smeroch. Nenásilne spracovanie predkladá neustále napätie čo bude za ďalšou zákrutou, hoci je to už vopred jasné. ()

Dupac

Cyklistika jako profesionální sport mě v podstatě nezajímá, ale měl jsem za to, že příběh Lance Armstronga je trochu komplexnější, než je osa EGO - RAKOVINA - DOPING, na kterou se film zaměřuje (jinými slovy, trochu tam chybí faktor DŘINA). Mimo jiné trestuhodně opomíjí Armstrongovo rodinné zázemí, aby nastínil, jestli se i tam choval jako sebestředný arcilotr. Jako film o dopingu slavného sportovce bez znalosti jeho případu neúplné, jako filmový portrét toho konkrétního Lance Armstronga akceptovatelné jenom částečně. 70 % ()

gizi

Slušný film, který se soustředí na podstatu. Občas zahraje výborná hudba. Skvělý pohled do zákulisí vrcholového sportu. 75%. ()

Bogrant

Príbeh teraz už najväčšieho podvodníka vo svete športu je natočený realisticky, presne, bez veľkých maniérov a očakávaní. Je natočený tak, aby nikoho neurazil a podal všetko čo najjasnejšie. Dobrá práca režiséra, výborný Foster. Slušný počin, ale radšej by som si pozrel nejaký dokument o danej téme. ()

varg

Neviem ako to Ben Foster urobil, ale bolo to akoby sa do slova do Lancea prevtelil. A vlastne všetko bolo parádne sfilmované ... niekto može namietať, že hmmm televízny formát no 11 z 10 cyklistov dáva nekompromisných 5 dávok kortizolu :p ()

tmag22

První co bych chtěl říct , je to že nechápu kdo ty filmy nasazuje. Je to premiéra a když na to chci jit tak to abych opravdu hledal, které kino to hraje. Za týden to zmizí a už to nikde nebude. To jen směrem ke kinařům distributorům kdo za tohle může, ať si pak nestěžují, že to nemá návštěvnost. Mezi nám a na ten film jsem se těšil. Je pravda , že je to trochu ploché a samozřejmě víme jak to dopadne, ale i tak v rámci filmového vyprávění je to dobře udělané a kamera funguje skvěle. Na oskara to určitě není, ale od průseru to má hodně daleko. Je to lepší průměr. ()

sebii53

Jako fanoušek cyklistiky jsem se na film těšil a vůbec by mě nenapadlo jaká byl Lance svině. Pohled na něj se výrazně změnil, hodně tomu pomohl výborný výkon Bena Fostera. To, že tento sport nebude nikdy úplně čistý svědčí i fakt, že všichni tři vítězové le Tour (Armstrong, Landis, Contador), kteří byli ve filmu prezentováni, měli pozitivní dopingový nález. Rád bych si o tom popovídal s Pavlem Padrnosem, který byl s Armstrongem v US Postal (později Discovery channel). ()

ragnar1

Dlouho mě zajímal Lancův příběh, tedy v roce 2014 jsem si v létě u Tour de France se zájmem přečetl knihu Kolo lží - Pád Lance Armstronga od Juliet Macurové. Před časem jsem zhlédnul dokument Armstrongova lež. Vědom si všech důležitých souvislostí, film pro měl byl skvělým završením dotváření Lancova sportovního a lidského příběhu. Film se mistrně drží všech důležitých reálií, které se opírají o stěžejní chvíle a události tohoto cyklisty. Film nikterak nepokulhává nejen v obsazení hlavního herce, ale i vedlejších postav (na mysli mám zejména "skutečného" Michela Ferrariho nebo Davida Walshe či Floyda Landise). Od začátku až dokonce vše mělo jasný spád, škoda jen, že jsem si tento film nemohl vychutnávat třeba o hodinu déle (třeba rozvedení rivality mezi Lancem a El Pistolerem, s potenciální odpovědí na otázku, zda-li Lance dopoval i při své poslední Tour, chápu ale, že scénáristé filmu se do tohoto nepouštěli už jen kvůli kontroverzi tématu). Po prvních okamžicích filmu jsem se rázem ocitl v cyklistickém prostředí a po odchodu z kina jsem měl hned chuť sednout si na kolo a prostě se projet. Lanc byl dopingovým králem, ale jen málo lidí pomohlo rakovině a boji proti ni, tak jako on. Určitě se nesmí zapomenout na výbornou hudbu, která nás provází celým filmem a melodii s příznačným názvem "Everybody knows" od Cohena, která zazní při závěrečných titulkách, si budu pamatovat ještě dlouho. Jedno z nejlepších sportovních dramat a velký filmový zážitek. P.S. BAR SE OTEVÍRÁ ()

hujerita

Vôbec ma to nenadchlo a ani nejak extra nezaujalo. Nebyť dobrých hercov, tak to vypnem po chvíľke. Všetko bolo skratkovito načrtnuté a vo svojej podstate mi prišlo vykreslenie Armstronga moc mierne (oproti skutočnosti). Jednoducho moc materiálu na jeden film a myslím si, že viacdielny dokument by to zvládol viac. Škoda že viac priestoru nedostali Flloyd Landis a David Walsh. ()

Bruce0659

Na tento film som sa tešil, každoročne rád pozerám Tour de France, žltý náramok livestrong som kedysi nosil aj ja v časoch keď bol Armstrong najväčší fenomén. Športujem od malička, do posilky chodím 14 rokov, absolvoval som dve súťaže v naturálnej kulturistike a skončil som predposledný... Ale svoj názor na doping nechcem do detailov rozoberať, jednoducho som sa zaradil medzi skupinu športovcov, ktorí budú síce posledný ale čistý. Dnes už nachádzam pochopenie aj pre športovcov, ktorý posúvajú svoje hranice dopingom. Každý si zvolí vlastnú cestu. A čo sa týka filmu, život o Armstrongovi bol pekne zdokumentovaný, Ben Foster príjemne prekvapil, režisér odviedol skvelú prácu. The Program ponúka skvelý filmový zážitok aj nezainteresovaným. 75% ()

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera