Co děláme v temnotách

Čo robíme v temnotách

(festivalový název)

Komedie / Horor / Fantasy

Nový Zéland / USA, 2014, 86 min

Inu, co bychom tam dělali. Prostě jen tak náramně vtipně čurákujeme, točíme Interview s vampyjem, popichujeme ve vile Vladka Napichovače, honíme si Nosferata a předvádíme, jak by mohl vypadat Tvajlajt, kdyby se ho nechytla braková, grafomanská kráva. Novozélandký skvost, který šarmantně a neotřele vrací všem těm homopýrům a vlkogejům jejich dobré jméno.(31.8.2015)

,,Nešlo to moc dobře. Zasáhl jsem hlavní tepnu. Jo, je to tam pěkně zadělaný....ale zase si to užila." Zkraje jsem Temnotám moc šancí nedával. Jenže postupně jsem se nechal vtáhnout a tenhle zábavný psudodokument si užil. Ne že bych se zrovna válel smíchy, ale pobavil jsem se. Čtyři spolužijící upíři (+ jedna vykopávka ve sklepě) mají podobné problémy jako skupina studentů na privátě. Do toho se připlete další upír, vlkodlaci, lidi, upíři, lovec upírů a kolotoč nečekaných událostí na sebe nenechá dlouho čekat. ,,Ne že z něj uděláte upíra. Je vegetarián a poslední, co by chtěl, je jíst živé bytosti, krev a maso!"(15.1.2015)

• Slarque

Divácký hit karlovarského festivalu? Sakra, to mi asi pustili něco jiného! Nejlepší vtip byl úvodní titulek „Novozélandský institut dokumentárního filmu uvádí“. Jinak tu jsou vtipy, jejichž kadence ani úroveň nejsou nic moc, a ty nejlepší jsou vystřílené hned na začátku. Prostě další nadšenecká amatérština (50%).(15.7.2014)

Viago, Deacon a Vladislav sú traja upíri, ktorí spoločne so svojim "masterom" žijú v menšej vile na okraji mestečka Wellington. Ich "každodenné" starosti "smrteľníka" spočívajú v dodržiavaní režimu upratovania či ako sa dostať cez "security" do nočného podniku. V podstate sú až na "malý detail" bežnými občanmi malého mestečka. Úprimne sa musím priznať, že tunajšie hodnotenie niekoľko násobne prevýšilo moja očakávania z tohto snímku. Na začiatok dodám, že pointa príbehu riešenia upírskej problematiky zachovania samotnej existencie je náramne podobná s minuloročne nafúknutým "Only Lovers Left Alive". Jediný rozdiel spočíva v poňatí rozprávania story. Kým v zmienenom snímku sa režisér Jim Jarmusch rozhodol pre romanticko dramatické poňatie, v tomto smere Jemaine Clement a Taika Waititi zvolili odľahčený spôsob, ktorý nenúti diváka k mimoriadnemu zapínaniu mozgových buniek. Úvod ma vďaka pár vydareným frkom, či niektorým hororovým prvkom veľmi milo prekvapil, pobavil a navnadil zároveň. Tento rok je veľmi chudobný na kvalitné snímky tohto žánru a tak som dokonca na pár minút prepadol myšlienke, že "What We Do in the Shadows" bude záchranným kolesom prehodeným cez zábradlie "Titanicu". Bohužiaľ, napriek krátkej stopáži, vďaka ktorej som veril, že si tento snímok udrží svoj štandard nastolený z úvodu, prišiel zlom, ktorý ma núti zamyslieť sa, či na festivaloch, ako to už zmienil aj "G.S." ozaj nedochádza k nejakej konzumácii psychotropných látok, ktoré skresľujú oko diváka. Na záver len dodám, že "What We Do in the Shadows" si síce pozornosť zaslúži, no tunajšie percentuálne hodnotenie mi príde prinajmenšom pritiahnuté za vlasy. Zas tak vtipný tento film nebol, zas tak hororový taktiež - 60%.(5.12.2014)

Hororová komedie roku 2014. Originální, svěží, parodické, dělané s důvtipem a láskou k upírům.....a taky velmi poučné. Odteď například vím, že když by po mně šel vlkodlak, mám mu hodit aport. Nic, doporučuju a jdu na poslední chvílu překopat TOPku. PS: Petera si tvůrci půjčili z Prokletí Salemu.(28.12.2014)

• - Kopec, na ktorom sa upíri stretnú s vlkolakmi, je ten istý, na ktorom sa natáčala scéna z filmu Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa (2001), kde sa Frodo (Elijah Wood) a ostatní hobiti schovávali pred prízrakmi pod koreňmi stromu. (Hudakfilms)

• - Vzhled Petyra (Ben Fransham) je ovlivněn vampýry z klasických horrorů Nosferatu (1922) a Salem's lot (1979). (DanteZ)

• - Záverečnými titulkami film nekončí, po nich nasleduje ešte krátka scéna. (Kub_ees)