Obchodník Abel Morales se snaží rozšířit firmu a oslabit konkurenci. Čeká ho životní obchod, musí se však potýkat s každodenním násilím, korupcí a nespravedlností. Snahu překonat tato úskalí komplikuje hrozba, která nad ním visí a která může způsobit ztrátu všeho, co se jeho rodině doposud podařilo vybudovat... Abel Morales je obchodník s topným olejem a snaží se rozšířit svojí firmu a pohltit či oslabit konkurenci. Abel se chystá na životní obchod, který má podepsat s jednou židovskou rodinou. Jde o prodej pozemku, na kterém jsou obří barely, kde se dá olej skladovat, a navíc má přístup k moři. Abel složí zálohu a pak má třicet dní na to, aby složil doplatek, na který si půjčí od banky. Mezitím je ale jedna z jeho cisteren přepadena, řidič je surově zbit a olej z cisterny ukraden. Abel řeší tyto problémy celkem často a myslí si, že by to mohl být někdo z konkurence. Abel pak jde povzbudit svého zaměstnance Juliana do nemocnice. Abel se zlobí na policii, že nic neudělala. Abel pak jde k vyšetřovateli Lawrencovi, který mu oznamuje, že předloží obvinění proti jeho firmě. Ta má být obviněna v několika bodech z daňových podvodů. Abel chodí do holičství, kde se potkává se svým obchodním konkurentem Arnoldem. Abel koupil nový dům, ale hned první noc se tam objeví zloděj a Abel ho honí po ulici. Zloděj však utekl. Jeho žena Anna se bojí, zda to nebyl někdo od konkurence. Abel další den ukazuje svým lidem, jak jednat se zákazníky. Konkurence je tvrdá, a tak je musí tvrdě přesvědčovat. Julian chce přejít na obchodní, ale Abel chce, aby pro něj řídil dál. Anna našla svou dceru, jak si hraje s pistolí. Ta zřejmě vypadla zloději, když utíkal od domu. Anna to vyčítá Abelovi. Nyní ale musí řešit vyšetřování jejich firmy. Tu Abel kdysi koupil od Annina otce, což byl gangster. Abel jde na schůzku s bankéři, kteří ho ujistí, že obvinění nebude mít na půjčku vliv. Šéf řidičů chce, aby každý řidič dostal pistoli. Nikdo zatím ale neví, kdo je za všemi útoky na firmu. Šéf řidičů je nechá vyzbrojit za Abelovými zády. Abel pak přijde za svým kamarádem a obchodním konkurentem Peterem a chce, aby zjistil, kdo se mu snaží vyhrožovat. Peter mu radí, že si postavil chráněný objekt s ochrankou. Abel ale říká, že takhle žít nechce. Další den se slaví narozeniny Abelovy dcery. Do domu přijde Lawrence s policisty a udělá domovní prohlídku. Anna schová všechno účetnictví, protože si ho chce projít, dřív než se v tom začne šťourat policie. Nový zaměstnanec Abela jde za novým klientem. Tam je ale přepaden, zmlácen a poté odvezen na skládku. Julian jede s cisternou a je opět přepaden. Tentokrát má pistoli a brání se. Při přestřelce není nikdo zraněn a oba útočníci utečou. Na místo jede policie a Julian se rozhodne utéct. Tento incident ublíží Abelově firmě. Abel má pak schůzku s bankéřem, který mu řekne, že půjčka už neplatí. Abel má tři dny na splacení a snaží se půjčit si. Abel také hledá Juliana. Toho nakonec najde u jeho přítelkyně a přesvědčí ho, aby se vzdal policii. Při předání ale Julian opět uteče. Abel shání peníze. Půjčí si od bratra a pak ještě od jedné své konkurentky. Pořád mu ale schází milion dolarů. Když jede autem, uslyší ve vysílačce, že jeden z jeho vozů je přepaden. Abel ho sleduje a dojde k dlouhé honičce... (TV Prima)

sedm.1

Ano, tohle je přesně podívaná dle mého gusta. Atmosférická a vizuální pecka, která mě lusknutím prstu vtáhla do děje, ale především do doby a místa, ve kterém se odehrává perfektně vygradovaný, působivě dramatický a emočně silný příběh, který mě strhl a navíc po dlouhé době se zas objevila i postava, která mě skutečně upřímně oslovila, a to nejen díky vynikajícímu hereckému výkonu Oscara Isaaca, který mi v mnoha momentech velmi připomínal Al Pacina v nejlepších letech. Každopádně, tento film vážně dominuje především ve strhujícím vykreslení dané doby, panujících v ní poměrů a pohrávající si lehce i s mafiánskými motivy, ovšem v první řadě se zde řeší rodinný byznys se vším všudy, a to způsobem více než záživným. Velkou výhodou tohoto snímku je i fakt, že je celý pojatý působivou civilní formou, což znamená, že se zde nedočkáme žádných velkých, jen těžko uvěřitelných gest, žádných brutálních stříleček a velkorozpočtových, efektních akčních veletočů, ale spíše jen přirozeného, uvěřitelného, lidského dramatu, s reálnými dialogy, běžnými rozhodnutími normálně jednajících postav, prostě nic nesoudného a přestřeleného, ovšem i tak zábavného a poutavého. Celá zápletka je pak odvyprávěna spíše v poklidném tempu, ale jak jsem již zmiňoval, A Most Violent Year vsází na úplně jiné karty, než na zběsilou a nekompromisní cestu za mocí, zde se hraje především na emoce a poctivou filmařinu. Pro mě zkrátka velký filmový zážitek, ale věřím, že klasický „popcorňák“ z toho až tak nadšený jistě nebude. ()

KoRner

Gangsterka bez gangstrov, alebo ako situácia tlačí na jedinca, aby sa sám dal na krivé chodníčky. Možno miestami nudné, avšak miera reálnosti udrží v napätí pozerať do konca. ()

SpaceOdyseus

A Most Vviolent Year je temer az komorni drama chytre se pohybujici na pokraji gangsterky. Cele je jemne vypravene pomoci nadherne ale jednoduche kamery, ktera je prosta slozitych jizd a dalsich podobnych prostocviku. Ustredni dvojice hraje jako o zivot a atmosfera nejistych osmdesatych z platna primo prysti. Jako dilo vracejici se filmarsky do stare skoly to funguje mimoradne. ()

Hanys_

Měl jsem u toho pocit, jako bych sledoval nějakou nudnější francouzkou detektivku ze sedmdesátých let. Divácky fakt ne moc vstřícný film, přitom Chandorovo Margin Call taky netrhalo rekordy v návštěvnosti, ale ta údernost byla úplně někde jinde. Chastain docela zbytečná, zas tolik scén tady nemá, zato Isaac klasicky skvělý. ()

vander19

Potencionálne zaujímavý film, od ktorého som čakal niečo v štýle ako film Krvavé leto v NY. Prvá časť filmu je naproti tomu dosť viazaná na biznis firiem venujúcich sa petrochemickému priemyslu. Jediným osviežením je účasť drsnej Jessicy Chastain, ktorá ako dcéra bývalého mafoša sa nezaprie ani za boha a je ochotná riešiť problémy dosť tvrdým spôsobom. To je rozdiel medzi ňou a jej manželom Abelom. Ten sa všetko snaží riešiť konštruktívne a nervy mu nerupnú ani po viacnásobných prepadoch jeho tankových autíčok. U nás sa za Transpetrol zabíjalo a v Amerike to berú v celku z nadhľadu. Oscar Isaac svojim vystupovaním neskutočne pripomínal veľkého frajera podobných filmov Al Pacina, ale žiaľ na smútok divákov ďaleko zaostáva za tým čím sa Al Pacino preslávil. Čakal som, že to ako pravý imigrant Abel zobere do vlastných rúk a postupne sa so zbraňou v ruke prepracuje ku spravodlivosti. Žiaľ je to poseránek, ktorý nebiť jeho ženy tak zrejme by v realite prišiel o všetko. Ak to mám zhodnotiť ako celok tak film je dosť nudný a fádny. Nedá sa spoliehať na názov a ak človek hľadá dobrú novú gangsterofku tak tento film určite by mal vylúčiť zo svojho repertoára. Stojí za to ho vidieť ak máte chuť kúpiť Slovnaft alebo MOL, aby ste predišli určitým problém s naivnosťou v podnikaní. J.C. Chandor sa po Margin Call snažil o miernu zmenu svojho štýlu, ale nevypálilo to tak dobre ako som čakal. ()

ondrula

Neskutečně nudná sračka. Celou dobu jsem si říkal: jak je možný, že se tam pořád nic neděje? A co tím jako chtěl scénárista a režisér (v jedné osobě) říct? Asi to, že hlavní postava - strnulý, nesympatický panák - se zatvrzele odmítá bránit, když do něj všichni kopou a celej film jen vyřvává, jak chce provozovat slušnej byznys. Kdyby třeba film tvořily jen záběry z jeho účtárny (ne že by tam nebyly), byla by to asi větší zábava. ()

angloumene

Ačkoliv je název filmu dost zavádějící, protože se v rámci nejnásilnějšího roku dočkáme méně násilí, než v kdejaké pohádce, rozhodně se nenechte odradit a užijte si precizně zpracované drama o nelehké snaze zůstat čestným člověkem. ()

stage.x

Co je to za demenci??? Vodprásknou jelena, kterýho srazí autem - cajk. Ale ty vole!!! Nechaj ho ležet na silnici, aby to do něj narval někdo další??? WTF???? ...jinak nuda k uzoufání. ()

Santino7

Téma všedná až úmorná, prevedenie komorné. Film? Brilantný. Oscar Isaac? "Alpacinovsky" božský. Režisér J.C. Chandor, ďalší z kvanta vzájomne sa preplietajúcich, neznámych mien, o ktorých som dosiaľ nikdy nepočul (a možno už ani nikdy nebudem, ktovie), avšak tentoraz s vynikajúcim filmom, pri ktorom mi v rámci analógie najväčšmi chodí po rozume o rok staršia, rovnako vynikajúco zvládnutá záležitosť Locke. No vážne. Podobne komorná (až minimalisticky poňatá, nakoľko sa odohrávala v jedinom aute, s jediným hercom na plátne), taktiež s fenomenálnym hereckým výkonom hlavného predstaviteľa (Tom Hardy), a taktiež od neznámeho režiséra (Knight; ten však bol pomerne známy aspoň na základe predchádzajúcich, častokrát vydarených scenáristických počinov). Moje zbožné prianie? Aby sa ona analógia ešte viac potvrdila v tom zmysle, aby si aj k tejto snímke našlo cestu o poznanie viac milovníkov filmu (ktorí vedia oceniť i takýto typ filmov), aby režisér a scenárista v jednom, J.C. Chandor neupadol do zabudnutia, ale aby o ňom v budúcnu ešte bolo počuť (potenciál totižto má, to je nespochybniteľné), a hlavne (i keď toto je pravdepodobné zo všetkých mojich prianí najmenej), aby Oscar Isaac dostal tú jedinečnú hereckú príležitosť (a dôveru filmárov, respektíve štúdií), nech môže jedného dňa zažiariť v nejakej mafiánskej snímke, ktorá by mu, podľa mňa, svedčala priam perfektne. Podobne, ako to kedysi s bravúrou predvádzal už spomínaný, ikonický Al Pacino. Nie, ani v najmenšom nepreháňam, ozaj som presvedčený, že by to Isaac mohol zvládnuť, typologicky sa na to hodí skvele. Čo sa týka filmu, viac prezrádzať nechcem, no opakujem, i keď námet sám o sebe nevyzerá nijak svetoborne, tak vďaka uhrančivej atmosfére, autentickému prostrediu, uveriteľným hercom i deju a taktiež pôsobivej (hoci nenápadnej) postupnej gradácii, som si túto nenápadnú snímku užil naozaj plnými dúškami, a preto moje záverečné ohodnotenie nepovažujem za nijak prehnané, skutočne nie. Poctivá filmárčina. 100% ()

Fifer

Atmosféru to má skvělou. Samozřejmě, připomene to známé alpačínovky, ale tohle není žádný Scorcese. Záměrně to drží akční pasáže na uzdě, takže nečekejte gangy s kulometema. Je to dobrý film, ale něco mu chybí, aby byl skvělý. Takto je to jen obyčejné family gangster drama, kde se více mluví než střílí. Příběh tu byl již mnohokrát. ()

GOREGASM

J.C. Chandor mě nadchl až svým druhým filmem (divácky ledový Margin Call mě nechal chladně na půli cesty), úchvatným survivalem "All is Lost", a o to více jsem se těšil na A Most Violent Year. Retro styl, vynikající herci (Oscar s Jessicou jako vždy výborní), neokoukané prostředí a precizní Chandorovo řemeslo přesto nestačí vtáhnout a po celý film jsem se hlavní postavě nedostal pod kůži. J.C. si možná ukousl velké sousto, holt ne každý se v podobně dialogových filmech o budování amerického snu dokáže pohybovat s elegancí kupříkladu mistra Scorseseho. Jakkoliv jde o rozhodně ne špatný film, tak druhá projekce nehrozí. 65% ()

BOURQUE

Pre film s takou témou môže byť najväčším negatívom príliš mnoho statických scén. A tu práve sa stalo toto. Solídny a vyrovnaný výkon od O. Isasca. J. Chastain aj v/z pozadí dokáže zaujať výrazným spôsobom. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

bararich8

První věc: rozhodně nečekejte akční film, je to spíš takové drama s poctivě budovanou atmosférou a top herci v hlavních rolích. Jinak je to okecávačka se sem tam krátkými útržkami akce. To ale neznamená, že je to špatný film, naopak je to zase něco jiného, dá se na to koukat a je to napínavé, ale spousta lidí bude asi zklamáno. 3,5*. ()

misbos

Je to dobře natočený "kostýmní drama", se zevrubným vhledem do problematiky LTO ve druhým plánu. Tak mě napadá... to by se dalo natočit i u nás, ne? :-))) Bez prdelek - Isaac maká, a kde se objeví, stojí to za to. Doufejme, že se nějak přehoupne přes tu travestii X MEN NAKOPALIPSA (Singer je nějak příbuznej s Wachovskejma???) a bude makat dál. ()

ER

Gangsterská atmosféra, ale moc mrtvých tu není. Všichni chtějí oškubat toho druhého,ale nikdo nezchudne (nakonec se hodí i ulité peníze manželky, která je vyvádí pryč z rodinné kasy). Neotřelý film, který je více do pohody, než jak sám sebe prezentuje (viz. obsah-drama z nejnásilnějšího roku N:Y.). Nakonec nejvíce dramatická je postava Abela Moralese, který se snaží sledovanou etapou jeho života projít s čistým štítem. Dobrý film na večer u telky. ()

bearmeedek

Vůbec nevěřte tady těm kecům, všichni lžou. Já se nechal nachytat a lituji dvou hodin, které jsem mohl jen tak čumět do zdi. ()