foto

David Oyelowo

  • nar. 1.4.1976 (40 let)
    Oxford, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Britský herec, režisér a producent David Oyelowo se narodil 1. dubna 1976 v Oxfordu, Anglie nigerijským rodičům. Úspěšně studoval divadelní vědy, a tak jej učitel nasměroval na herectví. Díky podpoře nadačního fondu umění absolvoval roční umělecký kurz u Nicholase Hytnera na LAMDA. Kurz nedokončil z důvodu nabídky práce z televize. V postavě anglického monarchy Jindřicha VI. se stal prvním hercem černé pleti, který dostal tuto roli. Za výjimečný výkon byl navíc v roce 2001 oceněn cenou Iana Charlesona pro nováčky v klasické hře.

Svou kariéru David zahájil na divadle v Londýně především v adaptacích klasických děl Shakespeara. Ve filmovém světě oslovil nejprve televizní diváky jako Danny Hunter v seriálu MI5 (2002) a následně v úspěšném dramatu ZÍTRA LA SCALA! (2002). Hrál také v oskarovém snímku POSLEDNÍ SKOTSKÝ KRÁL (2006). Za účinkování v seriálu PĚT DNÍ (2007), nominovaném na Zlatý Glóbus, vyhrál Satelitní cenu pro nejlepšího herce 2007. Momentálně je herec k vidění v kinech v letním blockbusteru ZROZENÍ PLANETY OPIC (2011) v jedné z klíčových rolí finančníka Stevea Jacobse, který rozhoduje o existenci výzkumné laboratoře.

David Oyelowo je od roku 1998 ženatý s britskou herečkou Jessicou Watson a mají spolu tři syny. Je oddaným křesťanem a stojí nohama pevně na zemi. O tom, že všestranný umělec svou práci nepovažuje za střed světa, svědčí jeho výrok v souvislosti s divadelní zkušeností z roku 2001: „Myslím, že kritika všude kolem má dvojí smysl, který jako by říkal – není to skvělé, jak jsou dobří, vzhledem k tomu, že jsou černí“!

♥Milka "Roman.Ticka" K♥

Producentská filmografie

Režijní filmografie

2009 Big Guy
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace