Zánik

• Španělsko Extinction (více)

Svět ovládla zombie apokalypsa. Při přesunu lidí na letiště je jeden z autobusů napaden. Jack (Jeffrey Donovan) cestuje se svojí manželkou, dcerkou Lu a přítelem Patrickem (Matthew Fox). Bohužel jeho manželka útok nepřežije. Po devíti letech se ocitáme uprostřed další zkázy. Na Zemi vládne tuhá zima. Vypadá to, že přežilo jenom velmi málo lidí. Jack s Patrickem, ač sousedi, se nestýkají. Zombie se adaptovali na zimu a jdou si pro ně. (PROCESOR)

Dexter1

španielske hororové mám skutočne rád. Keď ešte zabrdnú do zombie žánru tak mám istotu, že o zábavu mám postarané. V chladnej krajine neďalekej budúcnosti prežívajú tri odlišné postavy svoj život po zombie apokalypse. Všetci si samozrejme myslia, že "príšery" sú preč, lenže nie je to úplne tak. Tu prichádza film so skvelými zmutovanými zombiekmi, ktorý pre aspoň pre mňa posunuli "že vraj skomierajúci" žáner opäť raz ďalej. Skvelí herci, výborná atmosféra a samozrejme záverečná domová scéna. Na 5* to síce nie je, ale nemá to ďaleko ;) ()

Martrix

Tak já nevím. Jakkoliv byli tvůrci snaživí, zruční a jejich záměr byl sympatický, nakonec to tím koncem celé spackali. Kostra příběhu není úplně špatná, ale co z toho, když je obalená papundeklem. Ono to vcelku fajn vypadá, dlouhou dobu si to drží dobrou atmosféru, ale ty desítky nedomyšleností vadí. A to nemám na mysli drobnosti, které vadí šťouralům, ale spíš chvilky, kdy vám blikne hlavou...to jako fakt? Aby tvůrci dostali postavy kam chtěli, nechali je chovat se hloupě, nebo neadekvátně situaci. A když se to hodilo, tak změnili i nebezpečnost potvor... . Mohl bych tady vyjmenovat deset vcelku podstatných věcí, které "neštimují". Ale k čemu by to bylo? Na ukrácení času to není špatné, ale zamrzí ty kýční a nelogické záblesky, kterých není málo. ()

zsn odpad!

Nenávidím filmy o zoombie, infikovaných lidech měnících se ve zrůdy, o městech, které podléhají invazi, o rabování amerického Kauflandu. Kdo se sníží k režii něčeho takového, ten už je na samém dně své kariéry. Nenavratitelná ztráta času, ostuda španělské kinematografie, která si do filmu ještě navíc nacpe seriálem protekčního synka. ()

maddy

Úvodných päť minút so zombies fajn, záverečné zúčtovanie v dome so slušne nadizajnovanými bielymi príšerami tiež, ale všetko medzitým zúfalo nevyužité. Jednak sú tie takmer dve hodiny na podobné B-éčko zbytočne priveľa a Extinction tak častejšie nudí, než by predvádzal čokoľvek zaujímavé, a po ďalšie ich scenár vyplňuje značne hlúpym správaním postáv. Nemôžem si pomôcť, ale pri každej situácii som mal v Extinction pocit, že takto by sa skutočne nikto zavretý XY rokov v jednom dome ukrývaj sa pred monštrami nechoval. Narážam hlavne na to malé dievčatko, ktoré nikdy nezažilo terajší svet, ale rozpráva ako rozmaznaná teenagerka a rieši iba to, že sa nemôže pofľakovať po vonku. Keď následne dôjde k blúzneniu Matthewu Foxa pri rádiu, tak už som mal pocit, že film sa snaží stopáž vyplniť čo najzbytočnejšími situáciami. Jednoducho, Extinction sa po väčšinu času snaží o drámu troch ľudí, ale vďaka ich chovaniu sa tá dráma budovať nedá a zväčša sú situácie na smiech, než by mali akýkoľvek dopad na diváka. Dvadsaťminútové záverečné zúčtovanie síce slušne šlape, rovnako ako krátky úvod, poteší vzhľad monštier, ale pri tom všetkom tak akurát zamrzí, že prečo takto nemohol vyzerať aj celý film a namiesto toho tých deväťdesiat minút medzitým ponúka iba nefunkčnú, skrz naskrz Béčkovú post-apokalyptickú drámu, ktorú nezachráni ani to zasnežené prostredie, z ktorého sa nedarí vydolovať ani kúsok atmosféry. CELKOVO: 2* (4/10) ()

sniper18

Celkom sympatický príspevok do nízkorozpočtového postapokalyptického žánru, ktorý sa navyše snaží aj o čiastočné oživenie, ale nakoniec sa neubránim silne rozporuplným pocitom. Úvodné minúty rozhodne navnadia, je to správne napínavé a dynamické, ale následne predsa len cítiť nevyužitý potenciál. Určite chválim zasadenie deja do zimného obdobia, aj keď jeho dôvod mohol byť aspoň vysvetlený, lenže nanešťastie sa to až na občasné krátke výjazdy za zásobami odohráva výhradne na jednom mieste. Ani toto by nemusel byť nutne problém, plno filmov a aj z tohto žánru funguje ľahko aj takto, lenže tu sa dej venuje trojuholníku postáv, ktoré sú síce sympatické a dokonca tvorené dvomi známymi a slušnými hercami, ako Matthew Fox a Jeffrey Donovan, ale správajú sa nanajvýš podivne a nepravdepodobne, dokonca by niečo podobné mohlo byť použité aj v nejakej paródii, dvaja susedia, ktorí si roky robia problémy v apokalypsou zničenom svete, v ktorom pritom nevedia o nikom inom mi prišlo úplne absurdné. Ale aj tak to má predsa len niečo do seba, keďže sa v pravidelných intervaloch vždy nájde aj niečo zaujímavé, napríklad prvé videnie netvora, prípadne dojemné, ako strata psa a napriek nadpriemernej dĺžke sa mi na to pozeralo až prekvapivo dobre. Veľmi rozporuplne pôsobia samotné netvory, v úvode sú to klasické zombie, takže to je bez problémov, ale tá neskoršia vývojová fáza má síce skvelý vzhľad, takže už len ním si vie nejaký čas získať rešpekt, pričom tých pár krátkych scén v priebehu s ním sa mi celkom páčilo, ale sklamalo ma finále. Síce natočené je to dobre a akčne, ale po stránke logiky je to celé úplne mimo a navyše netvory nakoniec pôsobia omnoho menej nebezpečne, než klasické zombie. Takže tu som mal skutočne celý čas pocit, ako by si tvorcovia sami hádzali polená pod nohy. Obsadia slušných hercov, ale urobia z nich hlúpe postavy, vymyslia, alebo skôr prevezmú, predsa len tá inšpirácia Pádom do tmy je neprehladnuteľná zaujímavé netvory, no urobia ich neschopnými, zasadia dej do zaujímavého obdobia, ale nechajú ho odohrávať sa na minimálnej ploche a takto by som mohol pokračovať. Ale nebudem zbytočne kritický, tých kladov je tu predsa len dosť a na to jedno pozretie sa mi to celkom páčilo. 65% ()

• Film měl pracovní název Welcome to Harmony. Tvůrci zvažovali, že se tak bude jmenovat i po dokončení. Nakonec se však rozhodli pro název Extinction. (Terva)
  • U auta, které stálo devět let v té zimě, tak se umyje jen okýnko a jede se. (PROCESOR)
  • Přestože je arktická zima, tak se denně chodí pro čerstvé květiny pro mámu, což je dost zvláštní v takové zimě. (PROCESOR)

Španělé, kam se podíváš

Španělé, kam se podíváš