Olga

• Slovensko Olga (festivalový název)

Nejbližší a nejspolehlivější parťák Václava Havla, kamarádka, která nezkazí žádnou legraci, naopak ji vymýšlí, štědrá hostitelka, vášnivá hráčka a houbařka, milovnice přírody, ostrá glosátorka, statečná a neúnavná disidentka, žena věcná, vždy s nohama na zemi a vždy svá. Nový celovečerní dokumentární film režiséra Miroslava Janka (Občan Havel, Čtyři dohody) není pouze popisným životopisem, ale osobním portrétem výjimečné osobnosti – první dámy Olgy Havlové. Osobitá žena, veřejnosti známá jako manželka Václava Havla a zakladatelka nadace Výbor dobré vůle, je zde představena ze své civilní stránky. Janek se tolik nesoustředí na oficiální biografická data, ale nechává promlouvat dosud nezveřejněné archivní záběry a fotografie i osobní zpovědi přátel. (Aerofilms)

Kivis

Výborná práce s archivem, perfektně sestříháno a poslepováno. Dozvěděl jsem se něco nového, viděl jsem spoustu dosud neviděného, vše se obešlo bez přehnaného patosu a glorifikování. Z mého pohledu naprostá spokojenost s formou, délkou a především obsahem. ()

Martin_L

Olga Havlová patří bezpochyby mezi osobnosti, které si zaslouží velkoformátový celovečerní dokument. Čekal jsem něco podobného jako portrét Václava Havla od Andrey Sedláčkové, ale forma zvolená Miroslavem Jankem je přeci jen mnohem avantgardnější. Možná to tak má být, možná to opravdu vystihuje Olgu jaká byla, ale mě tato forma příliš neoslovila a místy ani nebavila. Přijde mi, že s tím obrovským objemem dobových dokumentů a záběrů z nichž velká část nebyla dosud publikována by se dalo vyrobit něco lepšího. ()

BeatleJohn

Dobrý dokument, který nemá spád k prvoplánovému dojímání, a to je dobře. Spoustu (pro mě) méně známých záběrů z českého disentu. Žena, která věděla co chce a taky toho dosáhla (velmi vtipná scénka s V. K.). Velmi silný závěr s písní Time od Pink Floyd. ()

vyhnalek

Při vší úctě k první české první dámě... Chápu záměr tvůrců vzdát hold výjimečné osobnosti, ale bohužel neměli dostatek obrazových materiálů, takže velká část filmu je uměle nastavována. Zkrátit, sestříhat a přejmenovat a mohla by to být pěkná hodinka na ČT2, ale do kin? ()

Ekdahl

Byl jsem nadšen jak poctivým filmařským řemeslem (je vidět, že si s tím tvůrci dali práci, tady se nikam nespěchalo), tak objektem dokumentu. Skvělá ženská, ta Olga... A nejen ona, i ti lidé kolem ní, skutečná elita národa, které výjimečná doba na chvíli vynesla ke kormidlu. Kdo tu dobu zažil, může si gratulovat. Dnes by to bylo nemyslitelné - viz. ten póvl, co okupuje Hrad teď, i ten narcistní psychopat, co tam byl před ním. No nic... Jistou slabinou dokumentu je občas trochu váznoucí tempo, třeba když se baví s pamětníky o dění v té Hrobce. Vrcholem je závěr, ty zpomalené záběry, k tomu hraje Time od Pink Floyd, jež si paní Olga vyžádala. Velká síla... Dokumentaristé zachraňují současnou českou filmovou tvorbu. ()

Widlicka4

Netradiční dokument, který se vlastně osobě Olgy Havlové jako takové až tak moc nevěnuje, spíše ji zasazuje do celkového rámce života kolem, ať již se jedná o disidentský underground na Hrádečku, nebo Pražský Hrad. Zajímavou myšlenkou je proložení archivních materiálů citacemi ze svazků StB, i když mi není úplně jasné, proč tu samou citaci začne číst někdo, aby ji vzápětí zopakoval vypravěč... Trochu problémem je to, že režisér nic nevysvětluje ani nekomentuje, takže kdo se aspoň rámcově neorientuje v dobových reáliích, může ztrácet souvislosti. To je škoda zejména s ohledem na potenciální projekci v zahraničí. Janek nevytváří žádný heroický obraz, ale zobrazuje Olgu Havlovou takovou, jaká byla. A mezi řádky si člověk uvědomí, jak klíčovou roli hrála v životě Václava Havla a tedy zprostředkovaně v celé porevoluční česk(oslovensk)é politice. PS: jedna hvězdička sama o sobě za opravdu skvostný dialog Olgy Havlové (za přizvukování Milana Uhde) s rukama rozhazujícím Václavem Klausem. ()

tomkat

Nečekejte vzorně zpracovanou domácí úlohu na téma "OH: život a dílo." Jde o portrét autorsky selektivní, umělecký, emotivně zabarvený a s vlastním názorem: přesně jako jeho hlavní hrdinka, což dobře vysvětluje, proč tak funguje. ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST