The Canal

• Austrálie The Canal (více)

Filmový archivář David (Rupert Evans) zažívá poslední dobu těžké časy, protože má podezření, že jeho žena Alice (Hannah Hoekstra) ho podvádí s Alexem (Carl Shaaban), jedním z jejích pracovních klientů. Toto napětí je ještě umocněno, když David dostane v práci od Claire (Antonia Campbell-Hughes) archivní záběry, které ukazují, že jeho dům byl v roce 1902 dějištěm brutální vraždy. Postupně je stále více neklidný a zmatený, sleduje manželku do nedalekého vodního kanálu, kde zjistí, že opravdu má poměr s Alexem. Když se Alice krátce poté ztratí, David se stane hlavním podezřelým z jejího zmizení. Jak policie pokračuje v pátrání, čím dál více je přesvědčena, že David zavraždil svou ženu a snaží se najít důkaz, který by ho usvědčil. (Nivenx)

Morholt

Všechno už tu bylo, takže tvrdit, že film pracuje se zaběhnutými postupy, platí pro 99% hororů. Většina diváků uhádne zápletku celkem brzy, ale v tomto případě to tolik nevadilo, protože Kavanaghovi se daří brnkat divákovi na nervy a bylo zábavné hádat, koho strhne hlavní hrdina ve své psychóze sebou. Byly tu i momenty strašidelné, stejně jako krvavé a nelze pominout ani výkon Ruperta Evanse, přičemž u malých hororů není zase takovým zvykem, aby někdo upoutal herecky. Jedno větší překvapení nakonec přišlo v samotném závěru a podtrhlo tak celkově velmi dobrý dojem. 80% ()

Khalesi

Vynikajúci duchársky počin. Dlho som sa takto nebála. Vo vačšine prípadov ma predvídateľnosť nevýslovne irituje, nie však tu, kde bola tak akosi žiadúca, pretože do poslednej chvíľky som premýšľala, ktorá z možných dvoch možných variant vyústenia deja je pravá. Horory sú pre mňa predovšetkým o napatí a ľakačkách a v tomto ma rozhodne nesklamal. ()

ScarPoul

Hororový žáner je už pomerne aj v súčasnosti etablovaný. Wan s ním urobil svoje a určite si ešte pár rokov počkáme, kým sa znova pozmení koncept a oživia sa niektoré témy. Zatiaľ teda pracujeme s tými čo máme( aspoň na poli duchárskeho hororu) a berieme si trochu s japonskej hororovej školy a trochu z tej americkej. Aj napriek tomu, že je to vykrádačka žánrov( film je veľmi podobný takému Sinistrovi) Kavanagh si vytvára svoj vlastný mýtus a to ho vlastne zachraňuje z pod krídiel klišé a predvídateľnosti. Nemôže prísť ako tvorca s ničím novým, tak si aspoň volí poctivú filmársku cestu. Je pravda, že koniec nedosahuje také kvality ako by si zasluhoval( bolo by naozaj zlé, kebyže sa niekto s tým "zlým" aj konfrontuje?) Ale postupné budovanie napätia a pohrávanie si s témou daddy goes crazy a s témou daddy truly sees some weird shit robí z The Canal žánrovú chuťovku. Ktorej koniec vnímam paradoxne ako jeden z tých pozitívnejších. Duchovia predsa musia zostať spolu. Evans tiahne celý film na svojich ramenách a robí to parádne. Chcelo by sa mi písať viac, pretože je o čom, ale nechcem to skaziť pre ostatných a tiež nechcem pôsobiť ako príliš veľký expert( čo rozhodne nie som). Pre mňa ale skvelá záležitosť. ()

Seabeast

Původně jsem napálil trojku, ale nějak mi to nedalo a nadhodnocuji. The Canal je sice příběhem a jeho finálním vyústěním docela předvídatelný. Od první vraždy si začnete stavět skládačku a myslím, že většina na to rychle kápne. Co se upřít nedá a film pozvedává do lehce nadprůměrných výšin je atmosféra, napětí a děsivost. Tyto prvky jsou panem Ivanem Kavanaghem dobře budovány a tajemno se taktéž nabaluje jako cukrová vata na svou tyč. Vyloženě špatný The Canal není, ale pocit po dokoukání je podobný jako po documlání oné vaty. Nasládlý "cuc na kládě" vás nemá šanci tolik nasytit přestože na oko vypadá objemně. Ale jak jsem zmínil v začátku, dávám o trochu víc, protože tu potenciál u tohoto režijního debutu je. A taky tu straší ta modrá! :-D ()

Ten Druhy

Napokon ma prekvapilo, aký výrazný má tento film realistický základ. Žiadni duchovia ani démoni, len zlé sny, halucinácie a prehlbujúca sa psychóza. To všetko patrí k skutočnému životu. Aj tragické udalosti na miestach, kde sa stali, majú tendenciu stať sa znova. Najmä, keď človek nájde súvislosť a niečo hrozné sa dozvie, psychicky ho to poznačí. Aj hlavný hrdina mal podobný problém, čo našťastie nebolo hneď jasné. Film mal sympatické herecké obsadenie a fungoval ako celok. ()

Astaroth12

Začiatok je čistá klasika,mladá rodinka si kúpi nový priestranný dom.A po nejakej chvíli pán manžel zistí,že ten dom má temnú minulosť.Film to rozohral veľmi všednou formou aj ked trocha sa potom rozbehol ale aj tak minimálne.Snové sekvencie boli kvalitne spracované.Tu vidíme totálne detalne rozobratie psychiky človeka.Má to atmosféru,miešanú z napätím.Len spracovanie mi pripadalo chaotické a hlavný hrdina mi bol neskutočne nesympatický a po celú dobu ma nasieral.P.S.-Už Bloody 13 napísal k čomu by prirovnal tento film ale zabudol na koniec tohoto filmu,ktorý sa veľmi podobal na The Ring. ()

Marsik

Slaboučký jak čajíček. Nic se vlastně neděje a to, že hlavní hrdina je magor, víme od začátku. Takže ani wow konec se nekoná. Ještě, že alespoň Hannah Hoekstra byla oku lahodící. Irská práce tentokrát nic moc. 55% ()

maddy

Kanál všetkých možných ducharín. Spláchnite doň Ring, polovicu Sinistra, zalejte ľubovoľnou ducharinou za posledných 20 rokov a výsledkom je kanál, The Canal. Chápem, že v tomto hororovom subžánri sa už veľa nového nedá vymyslieť, ale to neznamená, že budem akceptovať aj podobné vykrádačky akým je The Canal, ktorý sa nieže inšpiruje, ale doslovne kopíruje konkrétne scény z iných filmov. Najviac udrie do očí práve Kruh (vlasatica vystupujúca z plátna/televízora) a nedávny Sinister (tajuplné vražedné videá na starej kamere). V tomto prípade si Kanál prepožičiava až príliš veľa. To by možno nebol problém, keby to spolu fungovalo, ale bohužiaľ je „Kanál“ len ďalším z milióna „kanálov“. Ako kvázi prekvapivá záverečná pointa, tak i celé smerovanie príbehu je odhadnuteľné doslovne po prvých pár minútach a nefungujú ani strašidelné scény, ktoré buď spoliehajú na tuctové, obohrané, neraz veľmi lacné ľakačky alebo namiesto toho, aby boli akokoľvek strašidelné skôr stavajú na takých až „psycho“ scénach (v tom negatívnom slova zmysle) odohrávajúcich sa na verejných záchodoch. Má to síce znepokojivý hudobný podmaz, slušne temný vizuál, takže po technickej stránke nie je čo vytknúť, občas dokonca aj znepokojivú atmosféru a vyslovene poteší pomerne nekompromisný záver s chlapcom, ale inak je Kanál po celý čas mdlý, nie je sa tu čoho báť, jednoduchučkú tisíc krát obohranú story podáva až s prílišnou serióznosťou a vykrádať vykráda viac ako je zdravé. Napriek niekoľkým totožným tematickým prvkom má k svojim duchárskym predobrazom ďaleko. Potenciál režisér rozhodne má a na prvotinu sa s tým popasoval ako sa dalo, ale nabudúce by to chcelo aspoň ten jeden vlastný nápad. CELKOVO: 2* (4/10) ()

FromHell

Veľmi pekne natočená vykrádačka všetkých novodobých horrorov.Po technickej stránke nieje ani moc čo vytýkať a typek v hlavnej úlohe tiež obstál v podstate na jednotku.No to čo v zásade tomuto plagiatu chýba,je aspoň kvapka originality.Nemalo to tú potrebnú iskru,aj napriek naozaj kvalitnému spracovaniu a nezachránilo to ani ,,šokujúce,, záverečné rozuzlenie. 45% ()

Rakosnicek77

Zvláštní... film má pomalý rozjezd, celkem průměrný děj, který ale v závěru vygraduje v celkem sice předvídatelné, přesto zajímavé finále. ()

Philcze

Mix Polanskiho se Sinister. Od toho druhého si Canal v momentech bere až příliš, jinak ale přesvědčivě děsí celou hodinu a půl. Od úplného nadšení mě dělí jen překombinovaný a zpackaný závěr, z jehož předvídatelnosti si film ve svém průběhu udělá několikrát legraci (i v dialozích), ale stejně nám ho Kavanagh nakonec naservíruje s vážnou tváří. 70% (Fantasy Film Fest - Mnichov) ()

stration

Tak to byla paráda. Neuvěřitelně psycho snímek. celou dobu jsem si (asi jak všichni) říkal, že je to sice dobře natočený, skvěle zahraný, s výbornou hudbou a atmosférou, ale že to nemá čím překvapit. Tak nakonec se povedlo i to. Postupem času atmosféra houstne, halucinací (?) přibývá a myslíte si, že film kvapně dokluše k jasnému konci. Nejde ani tak o pointu, ale o úplný závěr. Ten jsem fakt nečekal. Takže nakonec jednu hvězdu přihazuju a řadím mezi letošní milá překvapení. Pro fandy hororu povinnost, pro ty, kteří se ještě u filmu nebáli šance a pro ostatní určitě kvalitní film ze země, z které filmy zas tak často nevídáme. Já jsem nadmíru spokojený. ()

AlistairMir

Začátek mě zrovna 2x neoslnil a bál jsem se, že název filmu mi bude sedět k jednomu zdejšímu hodnocení...no naštěstí se stal malej zázrak a hned potom co se dozvíme co je s Alicí se film probere z polospánku a začne to bejt fááákt hustý. Atmosféra začne dýchat z každý scény a člověk dumá jestli hrabe hlavnímu hrdinovi, nebo se to fakt děje a nebo ještě jestli mu nehrabe z toho co se kolem děje...odpověď na tuto otázku dostanete a záleží jen a pouze na Vás jak si jí vyložíte protože film viděli i dva kámoši a každej jsme na to měli úplně jinej názor. Já zastávám možnost cé, ale každého věc. Každopádně irové se zase jednou vytáhli a já jsem rád, že tento film nemusím posílat do odpadu. ()

Martpod

Sice je The Canal "trošku" vykrádačka, ale aspoň se jí daří po většinu stopáže držet solidně na hraně nechutně dusné atmosféry, ke které přispívá pekelný soundtrack a líbivý vizuál, a občas dokáže i slušně vyděsit, ovšem konec lze scénáristovi odpustit snad jen v případě, že to psal totálně zhulenej. ()

TheDon

Vykrádačka? No trochu. Ale to mi vůbec nevadilo. Hodně slušnej atmosférickej mrazivej film -Sympatickej psychotickej tatík, neuječený neotravný dítě a týpek co bydlí za zdí. Já jsem se u toho dost dobře bavil a nevidím důvod proč bych měl tenhle fim podhodnocovat, jako někteří místní rádoby kapacity. Po řadě žumpovitých hororů jako je Plague town, Mercy nebo Den po konci světa, je tohle tak o tisíc levelů vejš. Za mě silnější čtyři. 85% ()

peiton

V tom dome straší!! Vravím si strašne duchárske klišé,no v tomto prípade + s docela obstojným spracovaním.Snímok opisujúci krátke obdobie muža,manžela a otca rodiny v 1,ktorému v krátkom okamihu vstúpia do života zlí démoni s cieľom manipulovať ním.A práve tento krátky okamih bude stačiť nato,aby ste sa dali ním oklamať až pokým..nepríde záver a ten tomu bude dávať perfektný zmysel.A práve pre takéto filmové zážitky sa oplatí vytrvať. ()

Martin741

Vyborna Irska ducharina, ktora divaka dostatocne vela krat vystrasi az xmrti. Ono na poli ducharskych filmov a bu bu bu barakov sa toho vela originalneho vymysliet uz asi fuckt neda, ide skor o to, ci si reziser da s filmom dost prace a ci sa mu podari vybudovat strasidelnu atmosferu. Tuna strasidelna atmosfera slape naplno a buduje sa pekne krok za krokom. Do toho pekne slapu herci, najma upozornujem na vyborneho Ruperta Evansa /Hellboy, Agora/, ktoremu maximalne verim, rovnako ako verim poctivej sympaticky systematickej praci rezisera Ivana Kavanagha. Takze hoci sa tento hororovy kusok nechyta na pecky ako Sinister alebo Wanov The Conjuring - ide stale o nadpriemerny horor, ktoremu s chutou napliaskam vysoke hodnotenie. Pre mna tak na urovni Oculus. 85 % ()

Havaj8

Nenápadný krimi-psycho s pár hororovejma aspektama. Hned od prvních minut bylo vidět, že to vizuálem nebude žádný béčko, takže to po týhle stránce zaujme hned. Dějově to taky nebylo nejhorší, ale od toho tajemna jsem čekal trochu víc. Tady se to fakt snažilo jenom pohrávat s tou myslí a co by, kdyby. I přesto se to napětí drželo. Možná škoda, že to neskončilo o něco otevřeněji a tu pointu, která už byla víceméně jasná, neukázali. ()

Abes

Všem lidem dublinským, kteří ve filmu poznali geografické reálie svého nejbrhůdu upřímně přeji klidný spánek. ()