K oblakům vzhlížíme

• Česko Czechtuning: K oblakům vzhlížíme (festivalový název) (více)

Pach spálených pneumatik, semišové potahy a řev motoru, to je Ráďův svět. Oddaný milovník tuningu tráví se svým rozpadajícím se Fordem více času než se střídajícími se přítelkyněmi, jejichž společná záliba v nalepovacích nehtech není náhodná. Ráďovy dny bezcílně plynou - většinou je tráví drobnými opravami motoru nebo sháněním místa ještěrkáře v okolních fabrikách. Noci však patří dunícím tuningovým festivalům. V závodech sice většinou pohoří, ale tma laskavě maskuje velké nedokonalosti na Ráďově autě a ještě větší nedokonalosti v jeho prázdném životě. V kulisách severních Čech, upadlého regionu s vysokou nezaměstnaností a nechvalně proslulými protiromskými pochody, předkládá trpělivé filmové pozorování Martina Duška melancholický obraz jedné vyřazené generace mladých lidí. (Verbascum Imago)

Jindrusa

Díky filmu, jsem mohl proniknout do subkuktury běžných mladých lidí, za hranicemi jakéhosi intelektuálního akvária, ve kterém se ocitám, a kvůli kterému bych se s jeho postavami jen těžko dal kdy do řeči. Spíš než jakousi prezentace lidské povrchnosti, snímek beru jako zajímavou procházku do světa obyčejných, dnešních mladých lidí. Duškovi se podařilo zachytit spoustu vtipných, autentických a silných okamžiků ze života Rádi a jeho dvou dívek. ()

teba

Rádi mi bylo fakt líto - takže základní úkol dokument nejspíš splnil. Ale stejně mi tam něco chybělo, bohužel nedokážu říct co... Zkrátka, nebyl to takovej trhák, asi přemrštěný očekávání. ()

nula87

Celý život toho chlapce vystihuje jediná scéna z filmu, kdy se jeho přítelkyně snaží zavřít a zamknout jeho vůz - zkouší to pořád dokola, ale ono to prostě nefunguje - a takový je i Ráďův život - zacyklený v bezvýchodné smyčce. 60% ()

jacob_cz

Škoda, že se film věnoval pouze jednomu představiteli této 'subkultury'. Ona nezměrná konzumace alkoholu ze synopse znamenala mladíkův nákup ochucené vodky a její uložení do lednice. Žádné užívání drog ani sex. Vizuálně ale velmi zajímavá podívaná. (49. MFF KV) ()

Phex

Velmi dlouho jsem čekal než se tento film objeví na uložto :-). Co k němu říct....Rozhodně nemá Evropský přesah, jak se snaží diváctvu sugerovat jeho tvůrce. "Ztracená generace" má v různých státech svá specifika a tenhle film je spíš lokální záležitostí, kterou pochopí a procítí jen češi. Z mého pohledu mu to ale neubírá, protože zachycuje dnešní přepjatý individualismus vyprázdněné post-sametové doby. Hlavní protagonista do jehož života nahlédneme, Radoslav Pešek, má peška. Chtěl by, ale nevítězí nikde. Na tunnigových srazech snad ani nemůže, páč nemá prachy a ty je potřeba do auta vrazit. Prachy nemá protože, chvílemi vůbec, nemá práci a když, tak jen brigády. Práci nemá protože žije tam kde je jí málo, na severu čech. No a výchova a celkově podpora z domova to taky nebyla/není žádná hitparáda. Bylo mi ho líto. Nejvíc asi při návštěvě maminky. Aspoň jiskřička - ta druhá holčina ta ho měla ráda...tak si teď říkám snad jsou spolu, snad Ráďa jezdí s ještěrkou a snad si našetřil na ty spoilery. ()

mirando

Ten střet v porovnání s realitou, který si hlavní protagonista odmítá připustit, protože si vytknul koníček, který mu něco posiluje. Zůstala u mě silní hořká příchuť, jelikož to známé "je hezký mít nějaký koníček" zde dostává jiný rozměr. ()

Syndrom

"K oblakům vzhlížíme". Stejně tak by se to mohlo jmenovat "Nezapřažení se cítíme" nebo "Sjedu brzdové destičky?". K oblakům vzhlížíme...takovej náhodně vygenerovanej FAMU název. Je to jak kdybych natočil film o asociálním ajťákovi a nazval to "Pukliny ovocných stromů" nebo film o týrané striptérce s názvem "Pod vodou se nedá dýchat". Proč to nevzít od podlahy - Czechtuning: vychladla mi ranní káva. ()

williamriker

Obsah je přesně vystižen v textu autora/distributora. Ukazuje smutný a povrchní život "tuningaru", kdy do plečky za 5tis neustále sypou další a další peníze. Přesně vystižená sociální rovina protagonosty. Dokument je lehce nadprůměrný a proto 3* ()

Kleofáš

Nejdřív co mi vadí - Dušek se snaží postavit auto jako středobod dokumentu. Auto je podle něj tím, proč je Ráďa takový, jaký je. Jenže to je přesně naopak. Auto není příčina, ale následek. Ten Ford a směšný tuning je Ráďův únik od každodenní reality jeho posranýho života. Ráďa je prostě looser a looser by byl, i kdyby měl vypelichanýho pudla a jezdil s ním na výstavy. Když tohle přejdu a nečekám od toho sondu do světa tuningu, tak je to velmi smutná sonda do české společnosti, protože Ráďa je prototypem člověka, který bude za patnáct let nadávat u piva na cokoliv, čím bude moci omluvit svůj životní neúspěch. Stejně tak jako jeho otec nejspíš nadával u piva na zlodějinu raného kapitalismu a děda na komunisty. Ráďa je důkaz, že se toho v Česku za pětadvacet let moc nezměnilo. ()

thoreau

Bída. Výsměch jednomu nepříliš šťastnému člověku místo velkohubě anoncovaného "filmu o ztracené evropské generaci". Prd. To jen zakomplexovaný a nadutý intelektuál našel někoho, na nějž by se beztrestně povýšil. Já jsem viděl Duška v Jihlavě a slyšel jeho trapné, předem připravené a vyždímané fóry na Ráďovu adresu a ještě teď se mi z toho zvedá žaludek. Fakt, nekecám. Naprosto přeceněný film, na úkor nejlepšího českého dokumentu festivalu, filmu Česká pivní válka. ()

TheMarkos

Z tohoto filmu si odnáším jakýsi vhled do života "tam kdesi za Prahou", kde se život točí kolem shánění práce, leštění vraku a milostných románků, to vše zabaleno do cyklického balení. Statická kamera se nemusí moc snažit a zachytí to podstatné - odevzdaný styl života s jakou si "lepší budoucností" ke které protagonisté vzhlíží ()

Von Kempelen

To jsem si ale naběhnul. Já tu prostě musím ocitovat celej obsah popisu dokumentu od ČT (nevím, kde ho přebrala ona), aby bylo jasně vidět, jak velký to naběhnutí bylo: " Tisíce „vytuněných“ aut míří každoročně na srazy obrovských rozměrů. Opuštěná letiště, rozlehlá parkoviště či zapadlé kempy se stávají dějišti setkání nadšenců, kteří své životy zasvětili zvelebování vozů, jež milují bez ohledu na to, zda jde o drahé sporťáky, nebo rozpadající se vraky. Vláčná těla se vlní v rytmech elektronické hudby, křiklavé neony na podvozcích a burácení motorů vás nepustí spát. Zhýralý podtón dodává těmto show nezměrná konzumace alkoholu a užívání drog, stejně jako všudypřítomná erotika a sex. Blíží se ráno a další tuningová akce končí... Někteří lidé, původem většinou z venkova, vkládají do svých aut veškeré finanční prostředky. Práci na nejrůznějších vylepšeních pak věnují stovky hodin svého volného času ročně. V čem vězí kouzlo této neobvyklé lásky ke strojům? Odpověď hledá netradiční observační dokument – sevřený, silnou atmosférou oplývající portrét Čecha, kterému se jeho vůz stal nejlepším přítelem". Takže namísto dokumentu o subkultuře tuningu (která mi jinak zcela míjí) jsem koukal na prázdný životy několika lidí, který bohužel (nebo spíš bohudík) nemají ani dost rozumu na to, aby si uvědomili, jak zoufale bezcílně žijou nebo spíš živoří. Zato mají ale dost sil k tomu, aby se množili a vytvářeli další generace lidí s naprosto identickým životem i postojem k němu. Pro mě hodně depresivní dokument, asi zesílenej tím, že jsem původně čekal film o rozjásaný partě (párty) tuningářů. ()

Brain32

Pocházím z Ústecka, takže sem ve hlavních hrdinovy viděl 90% mladíků, který vedou podobný život a které osobně znám. Mají podobné cíle a "sny". Jak již tu nikdo napsal - zacyklený život na čtyřech kolech - bez jiných hodnot a zájmů a pozdější uvědomění se až v době, kdy bude na změnu života nejspíše již pozdě. Nicméně pravdou je, že jde většinou o lidi s IQ ne dost vysokým na to aby nějaké "vyšší hodnoty" a cíle (než tunit svého escorta / feldu, pracovat ve fabrice a bavit se jen o nízko-nákladovém tuningu a tuning party) vůbec měli. To však nutně neznamená, že ve svém životě musí být nutně nešťastní, někomu zkrátka ke štěstí stačí málo. Looser by to podle mě byl pokud by šťastný a naplněný nebyl, ale pokud ho "jeho život" naplňuje za loosera bych ho neoznačoval, i když v mnohých očích looserem bude. ()

1990Jirik

No teda. Jeden z nejvíc zvláštních dokumentů co sem snad viděl. Ono to vlastně ani není o tuningu je to spíš o zacykleném Radkovi, který teda jak tu někdo psal nemá ani soudnost a už vůbec sebereflexi, že nechal pustit štáb do jeho života, protože aspoň na mě to tak působilo, že je naprosto bezcílný, prázdný a celé to podtrhává i fakt , že Ráďa je prostě looser po všech směrech a jak nejvíce to jde. Chtěl jsem film vidět hlavně z toho důvodu, že jsem mladý i já mam jednu ze svých priorit auta, ale stále tápu nad tím co vede k tom je oblepovat blikačkama, neonama, proužkama přitom nemít ani na benzín... Bohužel určitou odpověď sem nedostal , jelikož nejen Ráďa ale i celé okolí i z těch kteří nemají na autech diskotéku, je bezcílné smutné a v neposlední řadě beznadějné. Co mě i zároveň trošku vyděsilo, že i já znám pár lidí, kteří mají , životy takhle odporně zacyklen a plné zklamání a proher.... Za mě rozhodně jeden z nejvíc divnejch filmů ever ale zas na druhou stranu mě opravdu bavil celou dobu... za to dám vysoké hodnocení u za to, že tohle nebylo hrané ale opravdu existuje. ()

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

49. MFF KV – záblesky ze soutěžních sekcí

05.06.2014

Po tiskové konferenci zaplavily web MFF KV v intervalu pouhých pár minut dlouho očekávané programové zprávy. Hlavní festivalový program přinese sedm světových a pět mezinárodních premiér. O… (více)