Země nikoho

• Bosna a Hercegovina Ničija zemlja (více)

Satirický příběh dvou vojáků z nepřátelských táborů se odehrává uprostřed války v Bosně v roce 1993. Bosenský voják Čiki a jeho těžce zraněný druh se octnou se srbským vojákem Ninem v zákopu mezi nepřátelskými liniemi na území nazývaném země nikoho. Padají urážky a výčitky, zdá se, že hádka o to, který národ rozpoutal kruh násilí, nikdy neskončí. Situace žádá řešení. Mohlo by být na dosah ruky: jednotky UNIFOR jsou nablízku a francouzský seržant Marchand se vší silou snaží pomoci. Jenomže není jednoduché obejít předpisy o chování sil pověřených dozorem nad pořádkem. Velitelé nařizují za žádnou cenu se nevměšovat. Zástupci médií trpělivě sledují vývoj patové situace, a zatímco jim jde o událost, Čikimu a Ninovi jde o život. "Srbští, chorvatští a bosenští hrdinové filmu mluví ve skutečnosti stejným jazykem. Jedni mu říkají srbština, druzí chorvatština, třetí bosenština, ale ve skutečnosti si všichni navzájem rozumějí," říká Danis Tanović. (MFF Karlovy Vary)

Kurikmoon

Uznávam, že tento film má svoju silnú výpovednú hodnotu a kladie mnohé otázky. Vlastne som sa pri filme ani nenudil. Ale ani som si ho neužíval. Asi to bude tým, že vojnové filmy samotné ma moc neuchvacujú... ()

Killda

Úsměvné i hořké. A hodně povedené, k čisté dokonalosti chybí jen o třicet minut delší stopáž, která by tak závěru o to víc přidala. ()

Philoun1

Dobrej film o tom, že vojáci jsou obyčejní pěšáci velkých generálů a o tom že můžete být už vlastně mrtvi i když stále dýcháte. ()

rubik1

Tak toto bolo naozaj niečo výnimočné. K "Ničija zemlja" som sa dostal na CSFD a po prečítaní si obsahu som film jednoducho musel vidieť. A veru neľutujem toho. Jediné čo ma mrzí je, že som tento film nedokázal zohnať v srbskom originále, pretože to by bol určite ešte väčší zážitok pri tých slovných prestrelkách protagonistov či už v srbčine alebo v angličtine (hlavne na francúzskeho vojaka by som bol hrozne zvedavý). Ale český dabing by som rozhodne nechcel znevažovať, len ma mrzí že pasáže v angličtine prekladali do češtiny a potom to vyznelo trošku divne keď Srb prekladal Bosniakovi z angličtiny do srbčiny (resp. z češtiny do češtiny). Ale za to režisér Tanović nemôže takže plný počet dávam aj napriek tomu. Jednoducho, paródia na zbytočnú vojnu na Balkáne a na zbytočné pôsobenie zahraničných "mierových" jednotiek KFOR a OSN vyšla v podaní jemného čierneho humoru dokonale a ani sa nečudujem že tento film dostal Oscara. Najlepšia "vojnová komédia" akú som kedy videl. A navyše režisér sa nesnaží moralizovať alebo súdiť kto vlastne vojnu začal. Všetci vieme že ju začal ten kto momentálne nemá v ruke zbraň :) ()

BuryGol

Lidi, jděte se všem válkama a konfliktama do háje. Já navrhuju vzít znepřátelený strany do hospody a vyhraje ta, která vypije víc piv. Nevim, proč se tady píše "komedie" jako první, páč to tak úplně vtipný nebylo, ale režisér Tanović vytvořil hodně dobrej snímek o válce mezi Srbskem, Bosnou, Jugoslávií nebo co já vim, jak to tehdy bylo. Jeden Bosňan a jeden Srb v zákopu, navíc další Bosňan ležící na mině a vedení Spojenejch Národů má nohy na stole a nechce se do toho míchat. Francie chce pomoct, Anglie vopruzuje s kamerou, Němec pyrotechnik co nemůže nic udělat a svět chce vědět víc. Hodně emotivní snímek, kterej ukáže mentalitu našich ne až tak vzdálenejch evropskejch sousedů. ()

Lottr

No už jen ta situace je tak neuvěřitelně satirická, že to vlastně dělá celý film. Silný zážitek k zamyšlení i k smíchu. Hořkosladký a nevšední pohled na válku na Balkáně, který vrcholí stejnou absurditou, jakou nás provází celým filmem. ()

Jello Biafra

Mrazivá satira o vojne v Bosne a Hercegovine rozpráva príbeh troch vojakov znepriateľených strán, ktorí sa ocitli v území nikoho. Každý v tejto vojne bojoval s každým a truľkovia z OSN s modrými prilbami na hlavách sa len prizerali. A zahraniční novinári sa na tom snažili priživiť. Zručne natočená dráma, kde sem tam občas zaznie nejaký ten vtip, ale v konečnom dôsledku sa jedná o veľmi pôsobivú a smutnú záležitosť. ()

Hollohlaway

Od postupného dělění o cigarety až po zuřivou snahu podříznout si krk věříte těm chlapům všechno. Tu balkánskou vášeň, touhu po svobodě, po životě. Akční pobíhání v Afghanistanu se může jít zahrabat, realná válka je tohle, takřka v našich podmínkách a náturou tak podobné naší, až mrazí. Zákulisní handrkování generálů a politiků umocňuje smutek z filmu a hnus z toho, že za záběry novinářů je často všechno možné, jen ne člověk. ()

Smileface

Drsný snímek o tom jaké šílené situace může přinést válka.Hodně hořský konec :-( ,ale válka přece není pohádka. ()

ethos

Zase raz film ktory bol skvely, ale ma aj poriadne nasral. Tak ako pri hotely rwanda som sa pri nom hambil za to ze som castou vyspelej europy. V tom to bolo ukazane vsetko tam ani nejde o tych ludi tam ide o to aby sa vyspele staty nestrapnili pred novinarmi a novinari ich zase strapnit chcu a obete pouzivaju ako prostriedok na to. Proste ujetost tohoto systemu mi je stale jasnejsia. ()

BMAJTZ

Oplne jiny pohled na valku nez jsem cekal. Od prvnich minut me to upoutalo a ackoli jsem si celou dobu rikal, ze pohoda nese se to v poklidnem duchu tak zaver je teda pekne drsny. Vlastne ono kvuli tomu zavero to u me dostava nejvyssiho hodnoceni. Jako myslenka, ze radeji budeme lhat a zachranime si politickou karieru nez abychom zachranili vojaka me teda uzemnila dokonale. ()

mohamedsfinger

Absurdno, sarkasmus a pacifismus jsou hlavními sloužkami tohoto filmu, jenž mi opravdu přesně padl do vkusu. Vše se odvíjí od výborného příběhu a scénáře, který se v ústech a tvářích velmi dobrých herců mění opravdu v pozoruhodné dílo, které bych atmosférou možná srovnal i s takovou hlavou XXII (knihou). A závěr je už jen dokonalou metaforou vztahu UN k celému konfliktu... ()

Dromed

Čekal jsem tedy víc než pseudopacifistickou rádobykomedii. Opravdu bych rád viděl syrový realistický film o válce v Jugoslávii. Budu muset hledat dál. ()

Maynard.

Inu, válka je špatná věc, aŤ už v kterýkoli době a na kterémkoli místě. Tenhle film sem měl od vejšky zafixovanej v hlavě, jen teda ten konec (že týpek leží na mině, kterou nejde zneškodnit a tak si tam leží asi ještě teď). Sem tam sem si na tenhle moment vzpomněl, ale vůbec sem netušil, jak zjistit název filmu. Proto sem byl nucen koukat na filmy do tý doby, než právě tenhle uvidím. To mám teda splněno, a to znamená, že už není potřeba, abych ztrácel čas tím, že budu čumět na filmy :o). Tak adios ()

darwin

Je obdivuhodné, že necelých deset let po válce je možné natočit o tomto konfliktu nestranný a kvalitní film. Tanović výtečně vykreslil absurditu války, neschopnost "šmoulů" i hyenismus novinářů. ()

Tjaden

Ještě teď jsem nerozdýchal ten konec ! To, co se zpočátku vyvíjelo jako komedie se postupně přes drama zvrhlo v tragédii. Film skvěle ukazuje trapnou úlohu vojáků UN („Zdá se mi to jednoduché. Máme zastavit místní zabíjení. Kromě toho, že nemůžeme použít sílu ani dostat se do nebezpečných situací.“) Scénář je skvělý a předhazuje nám vlnu absurdit, odehrávajících se v jednom zákopu. Jak srbský, tak bosenský voják se snaží ovládnout situaci a dostat se tomu druhému na kobylku. K tomu všemu se samozřejmě připletou novináři ochotni udělat vše pro senzaci. Objevuje se zde několik humorných situací, ale mně snímek spíše připomínal opravdu sirové drama. Věru nechtěl bych si vyměnit místo s chudákem ležícím na mině.... ()

Cracker

Konečne! Aj keď nie zrovna vo všeobecnom prevedení, nevadí. Podarilo sa natočiť ne-americkú vojnovú drámu, ktorá zaváži asi ako 50 amerických nepodarkov! Sympatický film, aj keď je ten koniec troška "surový", hlavné je že sa podaril scenár ktorý je geniálny a réžia sa už pokaziť ani nedá. Naopak celkový dojem mohol byť lepší, ale aj tak je to nadpriemer! ()

Zagros

Válka je nesmyslná za každé situace a pro všechny strany. Země nikoho je dalším z řady filmů, které to dokazují. Tady je ještě nadstavba v podobě „mírových sil“ UMPROFOR, trefně přezdívaných šmoulové, kteří jsou spíše všem jen pro smích a moc situaci nepomůžou. Osobně mě zaujal i přístup médií, které se snaží z dramatické situace ještě něco vytřískat a silně mi připomínala supy. Ve válce zkrátka zdravého rozumu nikde moc není. Řemeslně to až tak dobré není. Obsazení je spíše průměrné a z příběhu a z dialogů se dalo vytěžit mnohem více. Tentokrát mi ani moc nesedla kombinace komedie/drama/válečný. U filmu jsem se moc nezasmál a dramatické situace nebyly úplně dotažené. Přesto za silný konec nechám i tu čtvrtou hvězdu. ()

Slimak

Jenom ležet a ležet...a čekat.Nechutná podstata bratrovražedného konfliktu...pohled na válku v Bosně očima jejích vojenských i civilních účasníků.Média samozřejmě dělají co je v jejich silách aby v tom udělala co největší zmatek.Skákavá mina jest svinstvo prvního řádu... ()

Giggs

Originalny pohľad na juhoslovansky konflikt plny vtipnych (cez slzy) situacii a dialogov bez servitky. Jedna z mala vojnovych dram, ktora poukazuje na nezmyselnosť vojny, no bez moralneho poučenia, či patriotizmu, ktore su tak typicke pre americke filmy. Vyborna zabava. ()