Sexmise

(festivalový název)
  • Československo

Sexmisia

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

Polsko, 1983, 120 min (Director's cut: 117 min)

Jistá "infekce atavismy" a vyčpělostí se příhodám dvou nedobrovolných sexmisionářů pochopitelně nevyhnula, ale jejich dekadence je i po letech hibernace v kolektivní kultovní paměti (a v mé filmotéce) docela příjemná. Někdy to však je souboj doslova na nože (viz šílená campová estetika či závěrečná mrtvolka).(9.5.2009)

Bejt na tolik ženskejch sám, hodim si mašli :)) Dokonalá komedie a perfektní satira na totalitní společnost, politicky zcela nekorektní, jó, to byly časy (i když někteří zjevně nepochopili, že o tu erotiku tam tolik nejde). Někdy mám pocit, že za komunistů byla větší tvůrčí svoboda, než teď. "Nevíme heslo, KURVA. - Co to je? - Nemám tušení."(23.3.2006)

Originální komedie se spoustou podařených momentů a zároveň trefná a kousavá satira. Jen ta stopáž je vzhledem k nepříliš obsažnému námětu trochu přetažená.(21.5.2007)

Jako originální a odvážná socialistická sci-fi nahotina (s roztomile lacinou výpravou) dost dobré, ale jako komedie? Zasmál jsem se jen jednou a to když se hrdinové snažili nenápadně odplížit a jeden z nich šlápl do kovového kbelíku. Co k tomu říct? Snad jen, že Polky jsou dost ošklivé.(29.1.2008)

Jerzy Stuhr na cestě do 21. století, ve kterém se mu nakonec nelíbilo. Dříve velice oblíbená satira, dnes poněkud méně úderná, leč pořád velice zábavná. Taková je podle všeho nejoblíbenější polská komedie v celém bývalém ČSR. Budoucnost plná žen, které emancipace zavedla až k naprostému eliminování mužů, má své jedinečné kouzlo, otázkou ale zůstává, jestli by podobný scénář byl i o několik desetiletí později řešen úplně stejně. Bylo by nutné nastolit stejnou revoluci a jen kradmo si užívat výdobytky života v domku se zahradou? V roce 2042 bude možné zřejmě cokoli.(1.1.2012)