Sexmise

(festivalový název)
  • Československo

Sexmisia

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

Polsko, 1983, 120 min (Director's cut: 117 min)

Tenhle snímek má pro mne velmi vážný podtext (nevím, jak pro ostatní, i když hlavním tahounem filmu je komediální bezmyšlenkovno, jistě) a začal jsem to zjišťovat poměrně nedávno. Pod velmi slabým nánosem "co by kdyby byly jen baby" se srývá velice inteligentní, jemná a promyšlená stavba příběhu, který jednak ironizuje tehdejší Polsko ("PŘIPADÁ MI, JAKO KDYBY MĚ VYLUČOVALI Z PIONÝRA") a hlavně cíleně vtipně ukazuje, že jakýkoliv absolutismus je špatný - i já prostě věřím tomu, že kdyby vládly ženy, nenávist, kariérismus i války by tady byly. Přidejte půvabné triky a erotický náboj (na Polsko v roce 1984!) velice zajímavý. Proti kráse polských žen nic zásdaního nemám, stačilo mi, že Bozena Stryjkówna byla přímo k nakousnutí. Také bych "vyučoval." -CO JE TO? -TO JE ŽIVOT.(4.4.2005)

Skvělá myšlenka a opravdu geniální závěr-pointa snímku dává tomuto polskému dílku mezinárodní přesah...!(19.4.2010)

I po letech skvělá, originální zábava. Ale ta představa, že by se mi stalo něco podobnýho je hrozná. Chvilku bych si asi užíval, jenže s kym bych chodil na pivo? Kdo by hrál fotbal? Při této představě mi naskakuje husí kůže.(17.12.2002)

Film tak proslulý a úspěšný po celém světě, že se až divím, že nevznikl americký remake. Ale nebudu přivolávat neštěstí...(15.4.2003)

Spolkni prášek:-)(19.10.2007)

• - Feministky v USA boli filmom pobúrené a prirovnávali ho k snímke Zrodenie národa (1915) od D.W. Griffitha. (Raccoon.city)

• - Olgierd Lukaszewicz, ktorý stvárnil jednu z dvojice hlavných postáv, Alberta Starského, pochádza z jednovaječných dvojčiat a práve jeho brat Jerzy stál pri Sexmisii za kamerou. (Raccoon.city)

• - V roku 2003 zažaloval režisér Juliusz Machulski rádio RMF FM a požadoval sumu 150 tisíc zlotých zato, že použilo kultovú frázu z filmu "tma, vidím tmu" v reklame bez jeho súhlasu. (Raccoon.city)