Kukuška

The Cuckoo

Kukuška

Drama / Válečný / Komedie

Rusko, 2002, 99 min

Černá groteska na absurdní poměry 2. světové války. Finský zběh - vysokoškolsky vzdělaný intelektuál - a nevzdělaný sovětský voják, kterému v rámci stalinských čistek hrozí vojenský tribunál se všemi jeho důsledky, díky vlastní houževnatosti a řadě šťastných náhod uniknou jisté smrti a setkají se v chatrči mladé Laponky, jejíž muž se ztratil ve víru války. Nerozumí si ani slovo, jediné, co je spojuje, je touha po životě. Kvalitní herecké výkony, zejména Villeho Haapasala, který k Rogozhkinovi už tak nějak organicky patří. Zajímavý inteligentní scénář o událostech a místech, které dosud stály mimo pozornost filmařů. Kvalitní režie, jen ten až příliš selankovitý konec kazil výsledný dojem. Celkově za 90 %.(13.1.2007)

I přes jistou utahanost docela fajn, hlavně v druhé polovině s trochu větší škálou komediálních podtónů. 7/10(3.7.2012)

• Snorlax

Dlouhý a táhlý film, který se snaží o romantizaci poselství o Babylonské věži, ale nedokáže svoji jednoduchou myšlenku rozvést, dát jí nějaký směr, či náboj. /// Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií.(18.4.2015)

”Slyšel jsem, jak pod ním sténáš ... Chtěl jsem tě zabít ... Přivedla jsi mě zpátky k životu ...” Tři lidé, opuštěni v pustině, dva muži, vlastními lidmi odsouzeni k smrti, hrdá žena, prosta jakýchkoliv předsudků. Biblické zmatení jazyků je překonáno. Všichni toužíme jen obyčejně přežít, jakékoliv nesmyslné ideje, které život berou, ponenáhlu ztrácejí svou důležitost. Příběh o prostých věcech života, zasazený do krutě malebné severské krajiny, nasnímané mistrovskou kamerou. Challenge Tour – duben 2015.(13.4.2015)

Kukuška je veľmi roztomilá komédia na pozadí smutných udalostí vojny. Tak im to všetkým trom spolu svedčilo. Jeden si hovoril to, druhý ono, jeden chcel jednu vec, druhý zase niečo iné, ale pritom si v podstate aj tak porozumeli. Jemná príchuť trpkosti ohľadom zbytočne premárnených životov sa tu rozlieva v mori pozitivizmu a milého humoru. Najlepšia bola Laponka Anni, tá vedela hneď čo chce. Super vec, aj napriek smutnej téme na zlepšenie nálady ako stvorené. 80/100(2.3.2016)