Black Mountain Side

Keď skupinka archeológov v severnej časti Kanady objaví neznámu mimozemskú štruktúru, datujúcu sa do obdobia desať tisíc rokov pred naším letopočtom, zdá sa, že všetci budú stáť pri zrode svetovej senzácie. Keď však z ničoho nič začnú prepadať pocitom úzkosti či rôznym vidinám, nepotrvá dlho, aby jeden po druhom nadobudli presvedčenie, že sú sami pre seba nebezpečnejší, než sa pôvodne domnievali. (*CARNIFEX*)

Morholt

Vizuál je celkem fajn, herci také a stran atmosféry si taky nemám na co stěžovat. Jenže jinak to byla nuda. Pokud se jedná o odsekávání rukou, tak je všechno v pořádku, ale ve chvílích, kdy se projevuje paranoia, to ztrácí glanc. Navrch jelen, kterého pustili na vycházky ze cvokhausu, nebyl i díky omezeným financím zrovna dvakrát vyvedený. Ale Szostakiwskyj nějaký talent asi i má, tak snad to bude příště lepší. 35% ()

Ouwen

MÍRNÉ SPOILERY: Vzhledem k tomu, jak film skončil, mírně krotím své ovace. Ale za "objasnění o co go" s "Tim Dotyčným", si to pět hvězd zaslouží. Filozofické vyustění, zamyšlení se nad lidskou rasou a Vesmírem. Ty vole. To jsem nečekal. Každá postava sympatická, Shane Twerdun v roli Jensena nejvíc. Každej člen týmu něčim specifickej, důležitej. Technik, doktor, profesor atd. vizuál skvělej, bez střihové sekvence výborný a perfektně vtáhnou do děje. Gore je jen pár, ale solidní. Při některých momentech jsem ani nedýchal :-) špičková atmosféra, bez hudebního soundtracku. Opravdu výborné dialogy, takové civilní, místné a neřeší tam píčoviny. Něco se i divák dozví "o tom". Na každej záběr co byl v noci, jsem se kurevsky těšil "díky hlasu." Jen dopilovat úplný konec s medvědí pastí a bylo by to fakt úžasný. Krásné vytržení mimo realitu, do zasněženého psycha! Pokud někdo bude mít podobný film, šup s tim do zpráv ke mě. ()

JohnCZ

Nevím, jestli jsem úplně spokojen s řemeslnou stránkou - přeci jen se to trochu zbytečně táhne, reakce postav na krizové situace mi přišly těžce mimo a i celková atmosféra je taková so so. V jistých chvílích jsem se docela i bál, v tomhle mají u mě tyhle pošukané artové horory nespornou výhodu, ale jako celek je to spíše takové mdlé a poměrně amatérsky nasnímané. Na druhou stranu, má to dost zajímavou a po krátkém zamyšlení vlastně i docela dobře rozluštitelnou zápletku, u které bych osobně spíše než Carpenterovou Věcí viděl inspiraci v Lovecraftově mýtu. Spoiler alert: Moje teorie je taková, že tam operují dvě zcela na sobě nezávislé entity a tedy, že deer-god není personifikací nebezpečné bakterie, ale naopak další bytost - jakýsi strážce, který se ji snaží udržet na místě a zastavit každého, kdo by ji mohl rozšířit dále. ()

maddy

Kanadská variácia na Carpentenovú Vec, akurát bez mimozemšťanov/mutantov. Napriek tomuto prirovnaniu, kto od toho bude čakať vyslovený „horor“ bude pravdepodobne sklamaný. Black Mountain Side v prvej hodine vsádza prevažne na atmosféru, ťaží z prostredia v ktorom sa odohráva a je výhradne o postavách, než by ponúkal vyslovene mrazivé scény. Veľmi pomalým tempom postupne stupňuje psycho-teror a zamrzí tu hlavne podivný strih, ktorý každú potenciálne zaujímavejšiu scénu ustrihne po pár sekundách, niekedy takmer aj v polovici diania (napríklad tá s useknutím ruky) a na obrazovke sa objaví nápis, že dej poskočil do druhého dňa alebo dokonca o niekoľko dní ďalej. Časom tak Black Mountain Side upadá čoraz viac do monotónnosti, pretože neustále ponúka to isté. Napriek tomu sa mi prvá polovica páčila, nakoľko podobné pomalé, atmosférické horory môžem omnoho viac než akýkoľvek gore-fest. V záverečnej polhodine sa však už Black Mountain Side začína uberať na môj vkus zbytočne zvláštnym, až priveľmi bizarným smerom, ktorý sa mi k predošlým minútam až tak nehodil. Scény s hovoriacim jeleňom v samotnom závere, aj keď nemali úplne zlú myšlienku, na mňa nefungovali tak ako režisér zamýšľal a skôr než by film vyzdvihli na niečo „viac“, čím sa v závere rozhodne snažil byť, vyvolávali skôr rozporuplné pocity, či tu niečo také vôbec bolo potrebné. Vo výsledku to síce nie je nijako hlúpe, ale výrazné nadšenie sa taktiež nekoná. CELKOVO: 2,5* (5/10) ()

Helo

Ať už tou pointou v závěru chtěli říct cokoli, jakože mám určitej výklad, moc se jim to nepodařilo, protože to budování celýho finiše tu... prostě není. Věci se dějou v na sebe téměř nenavazujících scénách a pak to prostě skončí. Nemluvě o nezvládnutým psychologickým vývoji postav, kterej se střídavě soustředí na všechny aktéry a kvůli tomu je nezvládá pořádně sledovat a přibližovat divákovi, natož to pořádně propojit s pointou. Když si to člověk pak promítne v hlavě, tak zjistí, že je to vlastně takovej levnej remake Věci, což v tý nejniternější podstatě vlastně vůbec nemusí vadit, protože atmosféra je hlavní klad tohohle filmu a nápodoba legendy tomu dost prospěla. Režijně to taky není špatný, jen to chce prostě lepší scénář příště. Potenciál tu je. ()

stration

Celkem solidní a na rozpočtové možnosti zajímavý snímek. Kdyby tvůrci deset miut ubrali a sekerová scéna přišla dřív, mohlo to dopadnout ještě líp. Finále je zajímavé, atmosférické, ovšem už lehce víc fantasmagorické, než by se mi zamlouvalo. Nicméně na jedno zhlédnutí dobrý. ()

Martin741

Taky slusny zasnezeny horor v odlahlej casti Kanady, asi az pri Aljaske. Hodne tu sklonuju liudia Vec od Karpentera, a maju pravdu, no ale Black Mountain Side si ide vlastnou cestou, a to pod taktovkou rezisera Szostakiwskeho. Jo, herci a j reziser su neskuseni, ale evidentne filmarski nadsenci a pokusili sa natocit fajny horor ...... reziser sa neboji gore ale skor atmosferu a dialogy. Za seba teda beriem, slusny film a mrazivy horor . 66 % ()

Havaj8

Hrozný, přitom tak super námět. Banda archeologů někde uprostřed hor daleko od civilizace, kdy se prakticky nic neděje, vždyť oni pořádně ani nic nenašli, ale po dobrý polovině filmu se dostaví jakási paranoia a halucinace. V tu ránu si začnou borci sami ubližovat a poslouchat jelena. Zní to jako bych to přeháněl, ale vážně je to takhle trapný. Nechápu, čeho tu chtěli s takovým rozpočtem docílit, ale nepovedlo se. Krom ucházejícího prostředí a opravdu tak tří gore scén to nemělo nic. Jinak bych s odpadem neváhal ani vteřinu. Místní znalci se už fakt zbláznili. ()

Abes

Klasická Ripleyová, je znát že se kluci inspirovali Pavučinou snů, Donnie Darkem a samozřejmě klasikami z žánru pracujícími s myšlenkou vtíravých parazitů a arktické zimy. Z výše zmíněných si vzali většinu dobrého, má to slušnou atmosféru a není to blbý, takhle mi to stačí a to není zlý. ()

dubinak

Black Mountain Side je hlavně nuda. Já osobně mám ráda u hororů pomalé tempo, ale tady je první polovina tak nezáživná, že jsem vážně měla co dělat, abych neusínala. Ne, že by v druhé polovině byl nějaký překotný zvrat, ale každopádně nabídne víc. Můžu pochválit sympatické herce, vzhledem k malému rozpočtu i povedené gore scény a exteriéry. Nicméně to je tak všechno. Za těch 99 minut mi nic nevynahradilo tu šílenou počáteční nudu a v podstatě jsem ani na chvíli nebyla do příběhu vyloženě vcucnutá, spíš jsem stále častěji kontrolovala zbývající čas. A ta linie s jelenem, to fakt nebyl můj šálek čaje. ()

campix

Nevýrazná, low cost a až skoro televizní věc. Nepřináší nic nového a nemá evidentně co ukázat, jelikož financí nebylo dost, takže je tu minimum vizuální efektů nebo nějakých produkčně výrazných věcí. Všechno se snaží uhrát na stísněnou atmosféru skupinky lidí odseklých od civilizace, ale je to hrozná nuda a nepůsobí to vůbec atmosfericky. Opravdu jsem měl problém Black Mountain Side usledovat. ()

Mr.Ripley odpad!

Tvůrci dostali na zlatém podnose výborné lokace zadělané pro vskutku mrazivou atmosféru. Místo se první polovinu děj táhne jako nudle z nosu, zatímco v té druhé se všichni chovají jako idioti a starobylé zle vyvolává záchvaty smíchu. Neuvěřitelně otupující ztráta času vedle které se sledování céčkových hororů zdá jako vysvobození. ()

Cedr

Za málo peněz hooodně muziky. Ultra-nízkonákladová kanadská The Thing je mnohem zábavnější než má právo být. Skvěle odvyprávěná story, uvěřitelné dialogy, uvěřitelné chraktery, perfektní dávkování atmosféry a vrámci možností i docela překvapivě solidní efekty. Ultra dokumentárně realistický digitální look (shot on RED) filmu ale vůbec neprospívá a slušel by tomu aspoň nějaký filmový filtr. Závěr místo skvělého vygradování na které to vypadá, že má film našlápnuto bohužel "trochu" vyšumí do ztracena a samotné finále je prostě nepovedené. Přesto ale klobouk dolů, Black Mountain Side v ringu s The Thing vydržel před finálním knockoutem nečekané dlouho. ()

Sfinkter

Takto stavěné snímky mi vyhovují, izolace, narůstající paranoia a mystično. Na střelbu do obličeje se nedívá hezky. ()

bizz_mjc

Rozhodně ne špatný mysteriózní psychologický low budget s pomalejším tempem inspirovaný Carpenterovou Věcí, ale chtělo to pár věcí ještě vyšponovat, aby si člověk na film pak někdy ještě vzpomněl. ()

Mythago

Film, který v sobe ukrývá až překvapivé množství folk hororových paralel. Geografická izolace, uzavřená lidská komunita, která se zpočátku zdá být snad až idylická (s přimhouřenýma očima a stále se výrazně odlišující od toho, na co jsme ve folk hororových dílech zvyklí) a tajemné zlo, které jako by bylo vázáno k okolní krajině, jsouc její manifestací. Alespoň zdánlivě. Závěrečné scény tohle zdání posouvají do jiné roviny, blíže k lovecraftovskému kosmickému hororu. Přesto má v mých očích Black Mountain Side blíže k folk hororu než ke Carpenterově Věci, jíž může na první pohled být nejblíže. Zatímco totiž u Věci je explicitně řečeno, že se nejedná o entitu pocházející ze Země, a film tak daleko více směřuje naši pozornost k tomu, co se skrývá za hranicemi nám známého vesmíru, tajemná síla obklopující archeologický nález tisíce let starého chrámu dávno zapomenuté kultury v Black Mountain Side vyvolává dojem daleko přízemnější, nám bližší (a o to děsivější), což je ještě podpořeno jejím vyobrazením jakožto jelena. Další faktor podporující tento dojem je syrovost celého filmu. Té je dosaženo skrze naprostou absenci hudby (jen tu a tam dojde na nějaký zvukový efekt) a skrze jednoduché záběry a až primitivní práci s kamerou, která se nesnaží přinášet umělecky vzletné a uspokojující záběry, ale spíše jen dokumentárně snímá realitu. Celkově jde o překvapivě povedený film, který ale kvůli svému tempu a přístupu k látce není pro každého. ()

Kienast

Hodně divný mystery psycho film, se zajímavým nápadem, který se bohužel nedotáhl do "nějákého" vysvětlení. Mluvící jelen se super creepy hlasem mi hlavě zůstane ještě hodně dlouho. ()

666Carnage

Parta vědců v kanadských lesích kde najdou pozůstatky nějaké mimozemské civilizace. Ano zní to jako napodobenina Carpenterovi Věci ale není. První polovina filmu je trošku nudnější ale pak přijde zvrat a přijde i hutná atmosféra a sem tam nějaký gore. Film má trochu hlubší myšlenku a taky nižší rozpočet. Ale pokud někdo koukne na nový The Ritual tak tohle může dát hned potom. Zajímavý to film 75% ()