Hrdina

Rozpočet historického válečného velkofilmu HERO několikrát překročil prostředky vložené do oscarového filmu TYGR A DRAK. Režisérem filmu je dvojnásobný laureát Zlatého Medvěda a ceny BAFTA, třikrát nominovaného na Zlatou Palmu Zhang Yimou. Hereckými hvězdami jsou Ziyi Zhang (která zazářila v již zmiňovaném filmu Tygr a drak) a Jet Li (Romeo musí zemřít). Děj se odehrává před 2000 lety za vlády dynastie Qin a vypráví příběh hrdinného válečníka a ochránce krále, před kterým stojí obrovský úkol - sjednotit Čínu a krále tak učinit Imperátorem. Producenti při natáčení spolupracovali s čínskou armádou a tak mohly vzniknout jedny z nejefektnějších scén dějin historického válečného filmu. Tvůrci zvedli laťku pořádně vysoko. (oficiální text distributora)

anais

Vskutku mistrovské dílo. Hudba tu tvoří jeden nedílný celek s obrazem a zvukem, přičemž nad vším se klene krásně promyšlený děj. Jsou tu obrazy monumentální, ale i lyrické, jemné. Yimou Zhang (režie) dělá z bojového umění skutečné umělecké dílo (nebo něco, co se tak přesvědčivě tváří). Dojem kazí pouze závěr, který vyznívá politicky angažovaně. Ale ani tomu se nedá upřít emocionalita. Hrdina je skutečný Velkofilm, z něhož by si hollywoodští tvůrci historických blockbusterů měli vzít příklad. ()

honajz

Dokonale natočený historický akční velkofilm, který však nabízí i "něco navíc", takže nejde jen o běžnou akčárnu s lámáním kostí. ()

Roman.Ticka

Hodně věcí se mi nelíbilo, přišlo mi až nelogických. Ale pro naprostou rozdílnost světů, by bylo divné, ve všem souhlasit. Nechápu, jak se tihle mistři meče a max. využití energie, můžou nezaplést do svých hábitů i všech těch závěsů. Bojové scény v luftě byly přehnané i přes mystičnost legendy. Šípy byly nekonečné a bylo jich příliš, divné, jak je rychle uklidili. Boje mezi ženou a mužem nepovažuju za rovnocenné. Nechápu mentalitu východních národů, i když se mi líbí uctívání tradic. Kupodivu nejmíň mi vadilo zauzlování příběhu. Spíš mi leze krkem jejich typicky zarputilá sebeoběť, ať se děje co se děje. U takových druhů filmů si velmi jasně uvědomuju, že jsem jen obyčejný evropský konzument, a jsem za to ráda. Už nějaký čas slyším, že "žluťasi" zavalí celý svět. Něco na tom rozhodně je! ()

poz3n

Evidentně nejsem jediný, komu skrze ten nádherný epický obrázek protékala rudá nalejvárna. Takže to máme: cca 80 min mečování, cca 10 min komoušské agitky a zbývá nám asi 10 minut na nějaký ten příběh. Kdyby to nebylo tak úchvatně natočené, byl by pro mě Hrdina naprosto nekoukatelný film. 5/10 ()

HellFire

Nuda. Cekal jsem neco velkolepeho, ale misto toho se omila porad dokola jedna situace s milionem ruznych vysvetleni. Opravdu hrozna nuda. ()

GigaPudding

Hrdina je výjimečně vizuálně krásný film s do detailů barevně odlišenými příběhy a velmi "legendárním" feelingem plným nádherně cool soubojů, Jetem Li, co nemusí hrát nic složitého, protože jeho postava je profík, co ani nemrkne i když na něj jde celá čínská armáda, Tony Leung chvílemi vypadá tak pěkně teatrálně utrápeně jako snad v každém jeho filmu, protože jeho postava neví jak nejbližším vysvětlit svou zcela radikální změnu v přesvědčení a nakonec souboj moudřejší a žárlivé Maggie Cheung s mladou a divokou Ziyi Zhang o jednoho chlapa. :) Prostě jeden z nejlepších takových fantastických bojových filmů. :) ()

eraserhead666

Nemám moc rád filmy stavěné jen na vizuální stránce, potřebuji k prožitku i obsah a ten mnohdy u podobně stavěných snímků hodně ustupuje právě oné vizualizaci, ale Hrdina je čestnou výjimkou. Po vizuální stránce naprosto výborný, ta hra s barvami, pohyby a tvary je úžasná. K tomu docela zajímavý příběh, který se několikrát vrací k různým svým částem z jiných pohledů a vytváří tak poutavý kaleidoskop možností a pravděpodobností. I když uznávám, že to může i nudit. Co ale na filmu oceňuji nejvíce, jsou jeho souboje. Na to je až radost koukat. A Sněhová vločka, ta (její představitelka Maggie Cheung), mi neskutečně učarovala a když se ve filmu jednou jedinkrát usmála, pro ten úsměv bych spáchal cokoliv. A mám rád Jet Liho. A Zhang Ziyi. ()

Janek

Už jen za ten fakt, že kterákoli pausnutá scéna ve filmu by mohla zdobit vaší zeď jako krásný plakát. ()

ad-k

Obrazově vytříbené, rozptýlenými barvami i nadpozemskou choreografií naplněný čínský megaprojekt, který nechal mé filmové srdce poněkud chladným. Ani dějová zápletka příliš neoslovila, navíc podstata hlavní myšlenky o sjednocení Číny mi přišla maličko diskutabilní. Patrně ale asi nejsem tou pravou cílovou skupinou podobných asijských snímků, leč jistou působivost neodepírám. 60% ()

Xeelee

*** za geniálně propracovanou strukturu vyprávění a způsob postupného prohlubování charakterů postav. Zbytek teda nic moc. Zase jednou forma drtivě převálcovala obsah. Sice je pravda, že se najde pár výjimek, kde mi to nevadí, ale tohle opravdu nemusím. Mnohem radši mám Čanga v lidštější a komornější poloze (Cesta domů, Šťastné chvíle). ()

Ilicka

Možné Spoilery!!!Filmová báseň plná uchvacujících soubojů na meče, s pochodujícími armádami tisíců mužů vypráví o pacifismu a důležitosti jednoty. Hrdina je filmem protikladů - konverzační drama prošpikované poetickou akcí, film o smrti posilující mír. Ústřední kvarteto Li, Cheung, Ziyi, Leung mě připoutalo už v první (rudé) verzi příběhu a nepustili, k čemuž notnou dávkou přispíval i scénář, který, když jsem se jej snažila přechytračit, mě už po první půlhodině vyvedl z omylu, že bych jej mohla prohlédnout tak snadno; i ty barvy nesoucí náladu, styl vyprávění, úhel pohledu, 4 různé příběhy spojené v jeden celek - zelená (pomsta), rudá (vášeň), modrá (chladnokrevnost), bílá (oběť). *** Samozřejmě nejdůležitější složkou bylo vizuální kouzlení pana režiséra: ostřelování kaligrafské školy tisíci šípů; vlasy, listy a oděvy hrdinů povlávající ve větru; křehká krása Zhang Ziyi. Netuším proč vítr ve vlasech hrdinů v režii pana Yimoua na mě působí tak spirituálním dojmem. *** Zemřel jako zločinec, ale pohřben byl jako hrdina. ()

902 10

vubec bych se nedivil, kdyby byl film ying xiong v cine bran jako narodni poklad a jedna kopie dvd by byla vyslana cinskym vesmirnym programem do vesmiru. hrdina je totiz dokonaly cinsky export, s laskou napsany, dobre zahrany a dokonale natoceny. PS : hrdina je pribeh vysvetlujici typicky cinskou nutnost poddat se logice "jedinec nic neznamena, dulezite je blaho masy", na pozadi sjednoceni ciny prvnim cisarem s-chuang-ti a jakekoliv poznamky o komunisticke agitce zde pusobi ponekud trapne. ()

Drolin

Formou nádherné. Obsahově ale, ač se to zprvu zdá prakticky nemožné, ještě krásnější. Dokonalý, a zcela unikátní film. ()

duklak2

Jsem trochu zklamán, čekal jsem trochu asi něco jiného než jen tak trochu létající válečníky. Ty efekty jsou podle mě trochu přehnáné a působí to hodně nereálně. Vždyť ti válečníci létají, jako kdyby měli křídla. I když v Číně je všechno možné :-). Sice to většina z vás vyzdvihuje do nebes, já musím dát jen tři hvězdičky. A to hlavně jen kvůli Jet Liemu, zkusím mu dát ještě šanci ve filmu Obávaný bojovník. Doufám, že tam se bude méně létat. ()

JASON_X

Tohle je tak nádherný film... Filmová poesie, výtvarné umění na filmovém plátně... Méně "akční" a epické než Tygr a drak, více komorní a statické, avšak obrazově úchvatné (miluju scénu ženského souboje v rudém mezi zlatožlutými podzimními stromy). A též příběh je silný. Děj se odehrává za doby vlády prvního čínského císaře státu Čchin, který sjednotil zemi, ovšem značně nevybíravými metodami. A na konci se divákům dostane názorného příkladu tradičního čínského uvažování, v němž není místo pro individualismus a v němž je zájem celku vždy nadřazený zájmu jednotlivce. Konkrétně síla a celistvost říše má větší význam, než svoboda jednotlivých občanů nebo národností. Můžeme s tím sice (a po právu) nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. ()

ancientone

Lyricko-epickosť Zhangových filmov je obdobne uhrančivá a bravúrna ako šermiarske zápasy, charakterizujúce wuxia žáner. Kamera vo svojom poeticky plynulom tanci zachytáva bezchybne vytvorenú mizascénu so všetkými dôkladne dirigovanými pohybmi konárov, vetra aj postáv, koncert farieb a prírodných živlov prepojený s vnútornými pohnútkami charakterov sa snúbi s hudbou, symbolikou a bravúrnym rytmom strihu. Jednotlivé zložky v spoločnom harmonickom súzvuku vytvárajú vrstevnatú, spirituálnu snímku, vrcholiacu v jej posolstve. Dominantou filmu tka nakoniec nie sú jeho spektakulárna "martial art" zložka, ale meditatívnosť, rozprestrená nad celým dianím ako jemný, kašmírový záves. ()

Sawy

Tyhle čínské velkofilmy mě ve většině případů nechávají docela chladné.Hrdina je ale přesně ta výjimka potvrzující pravidlo.Klan létajících dýk se příliš utápěl ve vlastních emocích,Krvavé pobřeží zase těžce doplatilo na necitlivý evropský cut,ale Hrdina je naprosto dokonalý snímek po všech stránkách.Má úchvatný vizuál,to barevné ladění byla přímo pastva pro oči,kompozice každého záběru až nepříjemně hraničí s genialitou.A ty souboje... Ať už těžce stylizovaný duel mezi dvěma bojovnicemi ve žlutém listí,boj Bezejmenného a Nebeského za hustého deště nebo můj osobní favorit,neskonale poetický souboj na vodní hladině.Tony Leung je jako Zlomený meč fenomenální! Bez nadsázky jedna z nejkrásnějších filmových postav.Jet Li za ním moc nezaostává a obě ženské postavy, Maggie Cheung a Ziyi Zhang jsou krásné a nezapomenutelné.Stejně jako celý film,jehož závěr mě nechal zcela oněmnělého sedět a hledět na obrazovku ještě deset minut po skončení.Napadá mě snad jediná výtka.Když už tam byly ty obří armády,tak se do sebe už mohly aspoň pořádně pustit.Jeden na jednoho je sice fajn,ale víte jak to myslím :-) 95 % ()

MonaSax

Trochu zamotané, asi se budu muset podívat znova, abych to celé úplně pochopila. Vášeň a nádherné taneční souboje a sympatičtí hrdinové, že jich tam bylo a vskutku nádherná hudba i prostředí. Souhlasím s HALEM! ()

stub

Jeden z nejlepších snímků celé vlny, odkrývání jednotlivých vrstev příběhu je skvělé. Vizuální malebnost ani výrazná poetičnost naštěstí nezklouzávají do sebeparodie, což mi stačí k ***** ()

Josh Brolin od Matky boží

30.11.2008

Jet Li láme rekordy

Jet Li láme rekordy

28.11.2007

Kromě končetin svých protivníků, samozřejmě ;-). Možná vám po jeho průměrných filmech natočených v Americe a několika lehce nadprůměrných v produkci Luca Bessona přijde, že Jet už má dny své největší… (více)