Idioti

The Idiots

Idioti

Komedie / Drama

Dánsko / Francie / Nizozemsko / Itálie, 1998, 112 min

Je to chytré, je to odvážné, je to fajn. Nicméně jsem rád, že v nejnovějších filmech už se Trier formálně uklidnil. Dogma 95 je zajímavý manifest, ale prostě se na ty filmy nekouká úplně příjemně. Zvlášť ne ve dvouhodinové stopáži.(29.7.2011)

• mat.ilda

Po zhlédnutí tohoto nechutného experimentu se jako idiot skutečně cítím, ale hýčkat si ho v sobě nemíním, stačí, že mě alternuje ve styku s nadřízeným, nemám proto přirozeně další zájem pouštět ho na scénu, když nemusím... Z toho doufám plyne, že se životním stylem von Trierových intelektuálů inspirovat nehodlám. Nejsem idiot.(1.11.2014)

Ze všech von Trierových filmů mi zrovna tenhle přišel nejdelší. Navíc snad všechny ostatní Dogma filmy, co jsem viděl, mi připadaly povedenější. Opravdu silné scény se vyskytují poněkud řídce. Jediné, co je stejně kvalitní jako v ostatních režisérových dílech, jsou herecké výkony. Popravdě řečeno, čekal jsem víc.(21.10.2003)

Natočit film o lidech, kteří si hrají na idioty je opravdu odvážné a když je ten film navíc dobrý a poskytne divákovi skvělý filmový zážitek, tak není co řešit...(19.5.2006)

Nejsem nějakej uctívač Dogma 95, ale nedá se prostě upřít to, že hlavní cíl, filmy Dogma 95 splňujou. Soustředění se na herecký výkony, postavy a příběh. Útěk od reality a nalezení vlastního idiota v sobě samém. Pro mě nehorázně depresivní film, ač sem chvílema některý postavy chápal, bylo mi pak z nich na nic, ale furt mě to nutilo nad nima přemejšlet a přímo je neodsuzovat. prostě výborná Trierova práce. Na něm miluju to, že se ničeho nebolí, ať už jde o scény, který s klidnym srdcem označim za porno, nebo o cestu do nitra postav.(6.12.2009)

• - Lars von Trier trval na tom, aby herci v milostných scénach skutočne súložili. (morgos)

• - Příběh filmu byl sepsán za čtyři dny. (D3VIL)

• - Druhý film von Trierovy "Zlaté trilogie", v níž hrdinové zůstávají navzdory svým činům naivní. Dalšími jsou Prolomit vlny a Tanec v temnotách. (D3VIL)