Idioti

The Idiots

Idioti

Komedie / Drama

Dánsko / Francie / Nizozemsko / Itálie, 1998, 112 min

Materinský cit je jednou podľa môjho názoru z najsilnejších emócií vôbec. Potreba dieťa ochraňovať a vychovávať je hlboko zakorenená v každej žene. Na začiatku spoznávame ženu o ktorej probléme nevieme vôbec nič. Až ku koncu sa dozvieme že prišla o dieťa a práve kvôli tomu hľadá akýkoľvek únik od reality. V jedne reštaurácií stretáva partu ľudí, ktorý na prvý pohľad pôsobia ako mentálne retardovaní. Až do momentu, keď sa ukáže, že sú to vlastne inteligentný ľudia, ktorý takýmto spôsobom bojujú proti spoločnosti a spoločenským normám, ktorými tak opovrhujú a hlavne sa potrebujú dostať od reality čo najďalej. Preto sa vydávajú za idiotov a pomyselné spoločenské hranice prekračujú a ničia. Trierov film je zvláštnym kúskom v jeho filmografií, ktorý neobsahuje takú silu aká by bola potrebná na to, aby bol divák vtiahnutý do tejto mašinérie vtipov, krikov a plaču a na celovečerný vtip je to príliš dlhé, plné rôznych emócií, ktoré až na pár výnimiek nefungujú tak ako by fungovať mali. Jedná sa rozhodne o zaujímavý snímok. Jeden s tých, ktoré sa netočia tak často a ktoré majú svoju osobitú atmosféru. Kamera má dokumentárny charakter aj keď je príbeh, ktorý zachycuje fiktívny. Nenadchlo ma to tak ako som očakával. Trier má totiž na konte aj lepšie kúsky.(8.10.2011)

Morálne dilemy, verzus osobná sloboda. Cieľ bol celkom jasne vyhradený. Budeme sa hrať na bláznov, budeme hľadať bláznov v sebe, budeme šťastný a budeme kašľať na konvencie spoločnosti. Čo však nastane, keď si každý svoju idiociu vysvetlí inak a pretvorí aj doterajší cieľ? Prichádza trpká predefinícia a kolektívne šťastie razom padá... Ťažká téma, s ktorou Trier nakladá niekedy výsmešne, niekedy poeticky, je protest proti morálnej uniformite spoločnosti. Možno šokujúce, explicitné, ale stále to má tie správne gule (nielen obrazné, ale aj reálne). Tiež nesúhlasím s názorom, že tu nie je humor. Aj keď ide väčšinou o vážne témy, absurdita vysvetlenia strýkovi, že ide o robotníkov, alebo očurávanie kolesa auta pánu radnému ma prijemne pobavili. Vlastne to robíme z mentálne zaostalými celý čas. V duchu sa s nich smejeme a hlboko v našom vnútri je pritom človek podobný. Nebyť dĺžky dávam 5.(12.12.2009)

Schovat se za masku bezbrannosti, zneužívat svoji získanou beztrestnost a povýšenecky se bavit rozpaky okolí . Tak tenhle způsob „komunikace“ mi vadí. Přesto nedokážu tenhle film úplně zatratit.(4.2.2005)

Tímhle filmem vtipálek Lars hodně riskoval, ale nakonec mu to i tentokrát vyšlo. Narozdíl od ostatních dogmatických pokusů (Italština pro začátečníky) tenhle film nenudí díky zajímavému příběhu a několika pikantním scénám. Ale Tanec a Dogville mám stejně radši.(17.2.2005)

Hořkosladký, emocionální a svým způsobem i neskutečně krásný. Trier má jedinečný dar, který vkládá do každého svého filmu a můžeme být rádi, že je to právě film, kde zúročuje svůj talent. Jeho Idioti jsou natolik silným zážitkem, že jsem o nich musel dumat dlouho a dlouho po skončení, což se mi příliš často nestává. Svojí hloubkou a nejednoznačnými otázkami nutí stále k přemýšlení. Larsův nejlepší počin (zatím nepřekonaný).(4.10.2003)