Idioti

The Idiots

Idioti

Komedie / Drama

Dánsko / Francie / Nizozemsko / Itálie, 1998, 112 min

Jednou jsem si takhle četla Housera a narazila na pár slov k právě promítanému staršímu filmu Idioti. Tak mě to zaujalo, že jsem tehdá ve svých cca 15 letech šla úplně samotinká do Kina Praha, sedla si do skoro prázdného sálu a s čelistí u kolen shltala celý naprosto jiný film až do konce. Jen u pornoscény jsem byla rudá až za ušima a dělala před těmi asi čtyřmi spolusedícími, že tam nejsem. Zlatý časy.(25.4.2011)

Toto undergroundove dielo mi celkom dobre sadol.Urcite vsak, keby som sa na to dival v inej nalade, asi by som to ani nedopozeral.Film mi dal plnu naruc dvoch "feelings". Smiech a rozcarovanie...(27.3.2004)

Další von Trierova šokovka. Parta intelektuálů si hraje na mentálně postižené a prudí tím své okolí. Je tu několik scén pro opravdu silné žaludky a mimoto scéna sexuálních orgií je natolik odvážná, že ji lze klidně označit za pornografii. Zkrátka Lars von Trier opět s gustem šokuje, ale tentokrát velmi zručně a docela mu to v tomhle případě baštím.(27.8.2002)

Komedie naopak, film, který se směje vám, nikoliv vy jemu a políček do tváře pokrytecké svazující morálce a zároveň i svobodomyslné nevázanosti, Trier prostě umí magořit:)(22.8.2012)

Ten muž vypadá jako idiot, chová se jako idiot, ale nenechte se mýlit, on skutečně je idiot... že tomu starému vtipu bratří Marxů nerozumíte? Trier vám ho názorně vysvětlí ve svém typicky obnaženém, teroristickém a sžíravém panoptiku narušených produktů moderní společnosti.(13.10.2011)

• - Lars von Trier trval na tom, aby herci v milostných scénach skutočne súložili. (morgos)

• - Příběh filmu byl sepsán za čtyři dny. (D3VIL)

• - Druhý film von Trierovy "Zlaté trilogie", v níž hrdinové zůstávají navzdory svým činům naivní. Dalšími jsou Prolomit vlny a Tanec v temnotách. (D3VIL)