Horečka sobotní noci

• USA Saturday Night Fever (více)

Devatenáctiletý brooklynský rodák Tony Manero (John Travolta) žije pro sobotní noci na místní diskotéce, kde se díky svým stylovým tanečním kreacím stává králem klubu. Mimo něj však jeho život není tak růžový. Doma se Tony neustále hádá s otcem a musí soutěžit se svým bratrem, který se stal knězem a rodina o něm má poněkud zidealizované mínění. Uspokojení mu nepřináší ani jeho práce v obchůdku s barvami. Všechno se ale změní, když na diskotéce zahlédne Stephanii Manganovou (Karen Lynn Gorneyová) a začne s ní trénovat na taneční soutěž. Stephanie sní o světě za hranicemi Brooklynu a její plány odstěhovat se za most na Manhattan navždy změní Tonymu život. (Cinemax)

kinej

Tenhle film se mi celkem líbil a to i přesto, že nenávidím disko hudbu, ještě víc nenávidím disko módu a, kromě sušenek, vůbec vše co s diskem souvisí. Staying Alive od Beeges, je pro mě nestravitelná záležitost a to i v rámci recese. Ale nemůžu neuznat, že John Travolta je zde strašně cool. Stačí jen vidět ho kráčet a dnešní divák si domyslí o čem ten krátký záchěv trendu disko byl. A co teprve vidět ho tancovat. Za své kreace si opravdu zaslouží hluboký respekt. Jinak děj celkem ujde, alespoň to není žádná romatnická muzikálová slátanina, ale průměrné drama s výbronými tančními vložkami. ()

Superpero

Mě to přišlo mega. Travolta tam je megahustej a tancovat fakt umí. Ten jeho gayovskej image se ke skvělé muzice Bee Gees hodí a dobová atmosféra je perfektní. Výtky kvůli slabému ději si nepřipouštím, protože mě se to líbilo takové jaké to je. Hodně se mi líbila i Karen Lynn Gorney. Hodně lidí mě za tohle asi sejme, ale přišlo mi to jako takovej taneční Rocky. Jeden z nejlepších filmů s Travoltou, stopro lepší než Pomáda. ()

Zodd

On uměl tančit, pozdější Pulp Fiction proti tomu nebylo nic. Je až zvláštní ho vidět štíhlého. Jeho role z dnešního hlediska působí trochu schizofrenně a sledovat mnohým asi způsobí maximální utrpení, ale v té macho době v USA v 70. letech se dá pochopit. A funguje jako pomník. Není to muzikál ani doopravdy taneční film, je to teen film z té doby. Pokud jste viděli videoklip Bee Gees k písni Stayin’ Alive, v podstatě film působí z dnešního hlediska podobně. A jo, slavná úvodní scéna s touto písní, kde vidíme dříve Travoltovy nohy než jeho samotného. Kam se hrabe náš ultralevný Discopříběh. Přijde mi až zajímavé, že pokračování, kterému jsem se snažil vyhýbat za každou cenu a jenž má na Rajčatech skoro opačné procentuální skóre, točil Sly(!). ()

Kaluž

Čekal jsem, že ten kudrnáč, co zbouchnul jakousi roštěnku a pak sondoval ohledně potratu, v závěru všechny povraždí. Přinejmenším ten jeho zvrácený kukuč tomu celou dobu nasvědčoval, měl jsem z něj podobně mrazivý pocit jako z Elijaha Wooda v nedávném Maniakovi. No nic, nakonec to zabalil zbabělým skokem z mostu. Jo a taky se tam hodně tancovalo. Bee Gees prodali tuny desek, Travolta si málem vyhodil klouby z pantů a já si po letech konečně doplnil restík. Máma s tátou si tenkrát očividně užívali. ()

Lacike

Pôvodne som si myslel, ze to bude muzikal podobne ako Pomada a tak som sa filmu dlho vyhybal, ale pritom to je normalna drama v ktorej sa trochu viac tancuje. Prim hra rozhodne pribeh so sympatickym posolstvom o tom, aby sa clovek nebal byt sam sebou bez ohladu na to, co od neho ocakavaju druhy. Najzabavnejsie boli emotivne sceny večere v klasickej talianskej rodine. Postavy su skvele vykreslene a hned si ma ziskali. Trochu ma stvala svojou namyslenostou akurat postava, ktoru hra Karen Lynn Gorney, ale to bolo cielom. Tahunom je rozhodne Travolta z ktoreho vyzaruje neskutocna charizma aj ked este netancuje. A akonahle dôjde na tanecne cisla, tak film absolutne ovladne. Aj po rokoch tie jeho fantasticke disko kreacie pôsobia obdivuhodne a pesnicky od Bee Gees rozhodne nezostarli. 8/10. ()

• Jedním s fanatických obdivovatelů filmu byl filmový kritik Gene Siskel. Sám dle vlastních slov viděl film sedmnáctkrát po sobě a neváhal v pozdější aukci vydat za Travoltův bílý polyesterový oblek 145 000 amerických dolarů. (Hans.)
  • Námět Nika Cohna byl dlouho považován za soubor skutečných příběhů z Brooklynu. Po deseti letech autor přiznal, že šlo o vymyšlený příběh. (Terva)

John Travolta je žena!

John Travolta je žena!