Mzda strachu

• Československo Cena strachu (více)
TV spot

Las Piedras, malé, od zbytku světa odříznuté městečko v jedné nejmenované zemi střední Ameriky. Bezcílně tu marní čas horda dobrodruhů nejrůznějších národností, která horečně vyhlíží jakoukoliv naději, jak uniknout všudypřítomné bídě a nudě. Mezi nimi je i Mario (Yves Montand), kterému zpříjemňuje pobyt mladá obsluha místí krčmy Linda (Véra Clouzot); Jo (Charles Vanel), francouzský gangster s nervy z ocele; Bimba (Peter van Eyck), tajuplný Němec, který přežil nacistický pracovní tábor; a Ital Luigi (Folco Lulli), nejlepší Mariův přítel - ovšem jen dokud se Mario nedal dohromady s Joem. Jednoho dne se jim naskytne možnost, jak přijít k vytouženým penězům, které jim umožní únik ze země: vypukne požár ropného pole a americký koncern, jediný zaměstnavatel v kraji, nabídne mužům 2 000 dolarů, když ve dvou náklaďácích přepraví pro hašení nutný nytroglycerin. Čeká je 500 kilometrů dlouhá cesta, při níž může sebemenší nehoda vést k explozi zničujících následků...Podle románu Georgese Arnauda. V roce 1977 natočil William Friedkin remake SORCERER. (Pohrobek)

vtelenie

79%, trochu rozpačitych uvodnych 40 minut, ale oplati sa pockat. Jeden z "najstresujucejsich" filmov - v tom dobrom slova zmysle. Velmi zaujmavo sa vyvija postava Jo (Charles Vanel): od polomafianskeho predaka, cez zbabelca, az ku kaamaratskemu uboziakovi, no nevidi sa casto. ()

Narciska

Film, co mě doslova přikoval k televizní obrazovce. Zpočátku člověk čeká, co se z toho vyvine, ale tak nějak tuší, že ta zničující nuda maloměsta, kde se zastavil život, je jenom klidem před bouří, která 4 mužům, 4 krásně vykresleným a bravurně zahraným postavám změní každodenní šeď v nervydrásající drama, jež se nepozorovaně přelije do vašeho nitra a dostane vás do takového napětí, že to snad ani nemá ve filmu obdoby. Metr po metru jste s nimi, v kabině nakláďáků, stejně jako oni netušíc, co přijde v další vteřině... Film, co vám vezme dech! ()

mh.mail

80% — Na můj vkus je až příliš rozvleklá první část, ve které dochází k expozici hlavních hrdinů. Osobně bych ocenil, kdyby se rychleji přešlo k meritu věci, a to k cestě dvou náklaďáků s nitroglycerinem vstříc hořícímu vrtu. Jakmile totiž vozy vyrazí ze základny, začne to pravé dobrodružství. Vlastně jsem si uvědomil, že zatímco v jiných filmech je napětí docíleno pomocí co největší rychlosti, vývrtek a podobných eskapád, tady je nervydrásající právě ta extrémně pomalá rychlost a každý sebemenší otřes zvedá divákův puls. Velmi povedený a napínavý film. ()

JoSte

Škoda toho vyumělkovaného a hodně zkratkovitého závěru. Proč mj. neřešil, že se stejně nevytočí v zatáčce, kde dříve spadla podpůrná konstrukce? Nebýt toho, dám plný počet. ()

agassi68

Dnes už trošku komicky vyznievajúci thriller s prevážaním náklaďákov plných nitroglycerínu. Od začiatku viete ako sa to skončí a zhruba aj pár zápletiek na ceste. Vzľadom na to je dĺžka filmu neúmerná a najmä prvú hodinu som prakticky čakal na to, kto vyrazí na cestu. Dovtedy ma zaujal akurát postoj mužov k ženám - handrám. Celý film po väčších či menších štrapáciách skončí ako sa patrí. Na konci si zatancovali, aj s autom :) ()

Hapretor

Celkem záživné, ale zkrátit stopáž by opravdu nevadilo. Ty kecy na začátku jsou hodně uspávací. Když se to pak rozjede, a to doslova, je na co koukat. Nápady jsou, divák si řiká: "Co je zas potká za zatáčkou?", a tak i to napětí je a konec je pak vyloženě úsměvný a dá se lehce odhadnout. Jednotlivé postavy dobře zahrané. Různé charaktery hezky vykreslené. ()

gombarix

No tak celkem zklamání a snad to nemohlo být všechno jen dabingem. Expozice divná a zdlouhavá, Montand i jeho nápadnice (moc se nedivím že nehrála v ničem než ve třech filmech svého manžela - výkon nic moc) se chovali jak pitomci, a hlavně pak během samotné smrtonosné jízdy někteří občas vypadali, že jednou jen někam piknikovat (plus komická zadní projekce, ale to je holt věc doby), o což kontrastněji působily zdařilé dramatické scény... čekal jsem větší psycho. Úplný konec je pak z kategorie WTF; sice celkem pasuje, ale to podání... Friedkinův remake mě teď docela zajímá. 70 % ()

brumbrum

Po polhodine strasnej nudy sme to vzdali.. Mozno sa to rozbehne, ale WTF, aby sme cakali tolko.. 1* za velkovypravnost.. ale 4* chybaju aby sa clovek neunudil.. ()

MickeyStuma

Velmi excelentní snímek, který si na nic nehraje a ukazuje věci tak jak jsou. I přes značnou délku stopáže si dějství drží tempo a velmi razantní napínavou atmosféru, což se podařilo i bez použití doprovodné hudby v dramatických momentech. Po počátečním představení všech postav, jejich charakterů, prostředí kde se nachází a nenadálé situace kterou je potřeba vyřešit, následuje dechberoucí road movie, kde sebemenší chybička, jak ukazuje v jedné scéně před cestou prezentace nebezpečí, znamená okamžitou smrt. Převoz nitroglycerinu náklaďáky po terénu písku a kamení není žádná brnkačka. Stačí kapička dopadnutá na zem aby ukázala svojí sílu. Co potom celý kanystr a co potom celý náklaďák.  Napětí je rozehráno tak dokonale, že si nelze nechat ujít, jak převoz dopadne. Jedná se ve své podstatě o jeden z nejsilnějších snímků všech dob, který se dnes dá považovat snímek kultovní. ()

Evander

Mzda strachu je po většinu času milým filmem, avšak jeho kouzlo již dávno odnesl čas a ani naprosto debilní závěr si za rámeček nedá. 62% ()

mi-ib

Vážně velmi napínavý snímek. Sice to trvá asi hodinu, než vůbec vyjedou, ale pak už je to fakt skvěle vygradovaný příběh. Navíc pro mě s velmi silnou scénou. S jednou s nejsilnější, kterou jsem kdy viděl. Je to ta, kdy se Joovi sfoukne tabák z papírku a víc už nebudu prozrazovat, abych nespoileroval. Místy vtipný, ale hlavně v druhé polovině nesmírně napínavý film. ()

Killingjoke

Tak tohle bylo zatraceně dobrý kafe! Film o čtveřici chlápků, dvou náklaďácích a jedné smrti, která si nevybírá. Byl jsem vtažen do příběhu od úvodních minut zasazených do venkovského bubákova, kde se to jen hemží nejrůznějšími existencemi a drsňáky, kteří nikdy pro ránu nepůjdou daleko. Tohle mám rád, dokonce jsem dlouhou dobu doufal, že na mě od nějakého toho stolu zaplivané hospody vykoukne sám Humphrey Bogart :D Možná někomu mohla úvodní sekvence připadat zdlouhavá, mne však opravdu sedla i díky tomu, že jsme mohli blíže poznat hlavní hrdiny a jejich charaktery. Následující minuty jsou čistý adrenalin a vážně jsem to těm chlápkům nezáviděl. Hold převézt nitroglycerin po rozbité cestě dlouhé 500 kiláků není práce pro každého. Jenže prachy jsou prachy a těžká doba si žádá odvážné činy… Vážně nervydrásající thriller, v němž smrt čeká v každé zatáčce cesty. Těch momentů kde se mi zastavoval dech bylo opravdu hodně. Herci hrají své výborně napsané party na jedničku. Jediné co mě naštvalo byly velmi stupidní poslední dvě minuty o "kličkování" a naprosto nesmyslně-patetická smrt jednoho z řidičů. Tohle mi ke zbytku filmu nesedělo, ale jinak je film opravdu nestárnoucí klasika… ()

siloalampa

Omylom sa mi stalo, že som pred samotným začatím pozerania filmu videl jeho poslednú scénu. Neurobte prosím vás tú istú chybu. ()

IXOXI

Mzdu strachu již nenávratně odvál čas. První polovina byla celkově zajímavá a i když popisovala tlupu hulvátů, kteří se musejí navzájem trpět, protože celý den nikdo nemá do čeho píchnout, tak velice dobře působila na moji zvědavost a těšil jsem se co přijde dál. Bohužel, na dnešní poměry je přibližně druhá polovina filmu příliš naivní, předvídatelná a celkově i zbytečná... ()

Schlierkamp

Francouzsko-italský dobrodružný film podle literární předlohy G. Arnauda odehrávající se v zapomenuté, bídou a nezaměstnaností poznamenané vesnici ve Střední Americe. Není divu, že když zdejší americký ředitel ropného závodu, vyhlásí neočekávaně pracovní příležitost s vysokou odměnou, hlásí řada dobrovolníků. Jednorázová pracovní nabídka však spočívá v převezení nákladu prudce explozivní trhaviny na stovky kilometrů vzdálené místo. Výjimečně napínavý thriller H. - G. Clouzota nenechá diváka ani na chvíli vydechnout, neboť většinu snímku vyplňuje sugestivní popis cesty dvou nákladních vozidel s extrémně výbušným nákladem, kdy každá nerovnost na vozovce, malá nepozornost či neplynulost jízdy může mít fatální následky jak pro řidiče, tak pro široké okolí. První posádku odvážných řidičů představovala dvojice Francouzů, mladého Maria, jehož necitlivá povaha a bezohledné jednání bylo demonstrováno na chováním k jeho milé, obsluze tamější krčmy. Tohoto muže, jenž pro úspěch své cesty byl ochoten udělat vše, ztvárnil Y. Montand a tato role odstartovala jeho závratnou kariéru. Jeho spolujezdce, zvaného Jo, představoval vynikající šedesátiletý Ch. Vanel, jenž měl v úvodní části dramatu sebevědomý a impozantní nástup. Přetěžký a nerozumný úkol, jehož se dobrovolně účastnil, však odhalil jeho pravý, zdaleka ne tak pevný, charakter. Posádka druhého vozidla obtěžkaného trhavinou se skládala z italského dělníka Luigiho (F. Lulli) a tajemného Němce (P. van Eyck) s obdivuhodným klidem při práci s výbušninou. Vskutku neobyčejné poutavé zpracování příběhu vrcholí v mrazivé a dechberoucí scéně v ropném jezeře. Do role půvabné servírky Lindy, jež svého milého Maria varovala před nebezpečným podnikem, byla obsazena předčasně zesnulá režisérova brazilská manželka Véra. Kritizované počáteční hodinové uvedení do děje a základní seznámení s postavami rozhodně nevnímám jako zdlouhavé a zbytečné. Mzda strachu je po všech stránkám výjimečné mistrovské dílo s dokonalou atmosférou strachu, které je divák nucen sledovat se zrakem přilepeným k obrazovce a perfektně zvládnutý závěr žene mé hodnocení nad pět hvězdiček. ()

Arequipa

Nejsem velkým příznivcem vzletných prohlášení typu nejlepší thriller všech dob apod. Přesto Mzdu strachu považuji za bezchybné dílo, které každému doporučím. Mnozí kritizují příliš pomalý začátek, ale já bych to tak špatně neviděl, protože díky tomu lépe vynikly proměny v chování jednotlivých postav během oné více oblíbené dobrodružné části. Kolega Lebowski tady píše, že atmosféry knihy nelze dosáhnout. To se zdá neuvěřitelné, protože atmosféra by se ve filmu dala krájet. Tedy, těším se na knihu a jdu se napít, protože mám pořád nějak vyschlo v krku. ()

ktL

Mnoho scén je skvělých, napětí se dá v druhé polovině filmu krájet... ale to strašný přehrávání většiny herců na mě bylo trošku moc. V tomhle ohledu je stáří filmu už hodně znát a začátek filmu mě vyloženě otravoval. Celkově jde však o nadprůměr. 65% ()

bono22vox

Mzda strachu aneb na náloží nitroglicerinu, film co vypráví příběh jedné divoké jízdy s nakladakem. Je to jeden z prvních příkladu francouzské varianty thrilleru, tzv. filmu noir. Mimochodem ve filmu lze vysledovat skryty antiamerikanismus, který pravděpodobně také přispěl k úspěchu filmu a to zvlášť ve Francii. ()