Spotlight

• Česko Světelný bod (více)

Mark Ruffalo, Michael Keaton, Rachel McAdams a Liev Schreiber v hlavních rolích skutečného příběhu, ve kterém reportéři amerického deníku The Boston Globe odhalili masivní skandál zneužívání nezletilých představiteli místní arcidiecéze. Případ neměl dopad pouze na pár obviněných duchovních, ale otřásl celou katolickou církví. (Falcon)

kriplozoik

Za mě průměrný, zapomenutelný film, neukazující nic světoborného, nic nového. Nedokážu jmenovat nic, čím by vynikal nad konkurenci. Ani zápletka, vývoj děje ani závěr není nijak úžasný. Myslím, že Oscara dostalo téma, které film zpracovával, nikoli film samotný. ()

SeeSaw

Těžko rozhodovat v jedné kategorii mezi Iñárritu-Lubezki-Capriho "art - skvostem", post - apo haluzárnou, vesmírným pirátem, zkrachovalým bankovnictvím...a čím ještě dalším. Přesto že snad každý herec hraje top a ani po žádný jiný stránce není Spotlightu co vytknout, tak bych neřekl, že si to letos zasloužil víc než ostatní výborné filmy. Ne, tahle sledovačka to urvala především kvůli tomu, že se to svinstvo doopravdy stalo. A narozdíl od většiny ostatních investigativních vyšetřování... tady se řeší pořádnej PR*SER !!! ()

doMchek

Film suchý ako zvlečená koža hada na púšti alebo Ruffalov emočný výlev, asi akt piety k tej "posvätnej" inštitúcii čo vzala pod svoje krídla satanistické rituály staré ako ľudstvo. I keď dnes už nič nové pod slnkom, pre tých, čo majú trošku prehľad o svete, zrejme "oskarová" hodnota tohto filmu je v otvorenom odkrývaní týchto praktík. Síce po funuse, ale predsa. ()

DavidAAAA

Dobrý příběh, silné téma, vše dobré, ale ke špičce tomu přeci jen něco chybí. Přeci jen, Oskara to dle mého dostalo za výběr tématu, ne za kvalitu, tak jako se to poslední dobou děje docela pravidelně. Být to natočeno jako seriál, byl by úžasný, ale jako film to moc sílu nemá. To, že je římskokatolická církev jedna velká mafie kryjící špínu a hnus, který produkuje, to my, kteří máme mozek, víme už dávno. Že katolická církev má v celé své historii na svědomí víc zmařených životů, než obě světové války a že i ti zlí muslimové současnosti jsou proti bývalým praktikám církve žabaři, to si ti rozumní taky dovedou spočítat. Tak proč je najednou tak objevný film o tom, že církevní vrchnost kryje a podporuje pedofilní prasata ve svých řadách? Dobře natočené, solidně zahrané, ale nijak objevné. ()

daetoxx

Tento film nezapadá do úplně těch typických skupin filmů, na které jsme byli doposud zvyklý. Jde v celku o unikát a to i mezi svými žánry, nebo mi upřímně povězte, kolik znáte vy, podobných životopisno-historických thriller dramat ?( ehm thriller opravdu ??). K filmu mám toto: Spotlight pro mě - alespoň během filmu - bylo synonymem pro nějaký super-hrdinský tým (občas jsem si musel nahlas zařvat Spotlight, jak jsem byl nadšený a myslím to především tak, že chemie mezi jednotlivými členy zpravodajského vyšetřovacího týmu byla úžasná), který to ovšem ke konci natahovali jak gumu od kalhotek, aby nám dopřál ten vysněný konec, to na co jsme všichni čekali. Jak jsem psal, sice ho na můj vkus servíroval až zbytečně pomalu, ale i tak se povedl. K problému, kterým se tento film zabývá - říkejme tomu tak - mám zase toto: Velmi, velmi mě mrzí, že pro většinu lidí je katolická církev synonymem pro křesťanství, protože ne, opravdu to není to samé. Víra je sama o sobě hodně silná a skvělá věc, ale na to si musí každý přijít sám. Osobně považuji katolickou církev za jednu z nejvíce hříšných institucí dějin lidstva. Ku příkladu Papežem ospravedlněné křížové výpravy, které se nakonec často měnily v ještě horší pronásledování pravých a zbožných Křestanů, než za dob Starého Říma. Celkově je osoba papeže, jakožto božího zástupce na zemi, zcela nelogická a odporující si z biblí. A to nemluvím o "otcích", kterým se zpovídáš ze svých hříchů, nesmysl!, se vším máš jít pouze a jenom za Bohem. PS: Věděl někdo z vás o tom filmu předtím, než získal oscara ? Já ne, ale podle mého názoru, to vyhrát neměl!! ()

Alagaesie

Film se mi líbil, protože mám rád filmy vycházející z reálného základu. Přinesl zajímavý pohled jak do útrob novin (redakce), tak na ožehavé téma zneužívání dětí kněžími. To, jestli se o zneužívání vědělo, byla celkem zásadní věc. Případ dle mého ukázal na chyby v systému. Pokud o zneužívání věděl i někdo zcela mimo církev, proč se na to nepřišlo dříve? Církev je dle mého v porovnání se soudním systémem v USA malá ryba - myslím tím, že bych neřekl, že mají páky na to, vyhnout se soudům – navíc v takhle velkém skandálu. Spotlight bych osobně považoval za investigativní detektivku bez výstřelů – a vůbec to nemyslím pejorativně. Kněží museli (či stále ještě musí?) být hrozný prasata. Docela mě překvapilo, když jeden z novinářů zjistil, že jeden z podezřelých kněží žije v jeho sousedství. Celkem mě vyděsil počet kněží, kteří v tom všem měli prsty. Film byl plný zajímavých souvislostí. A do toho všeho 9/11. Zarážející pro mě bylo kolik novinových článků se o problému zneužívání dětí církevními hodnostáři uchovalo od 80. let. ()

Atom84

Ukázkový případ, jak může film fungovat i bez hlavního hrdiny. Silný příběh který si toho Oscara zaslouží. ()

cinemalover

Silna tema ktora si zasluzi svoj spotlight a som rad ze mu ho Oscary dozicili. Rozpravane s citom k obetiam a lahkostou, ktorou som napato sledoval ako velke clanky nevznikaju dni ci tyzdne ale roky. Skvele vykony a dobry scenar ktory udrzal pozornost tohoto konverzcneho snimku. Postavy pocas rozhovorov aspon kracali a kamera sa hybala, z coho by sa mal poucit Spielberg ked bude nabuduce robit nieco ako jeho neskutocne nudny Lincoln. Spotlight je sviezy a hlavne socialne a politicky dolezity. Tento rok by som ho prirovnal k The Big Short po ktorom som tiez z kina odchadzal s myslienkami o fungovani dnesneho sveta. Velmi ma potesila lahkost konca, kedy nebolo nic prehravane a natahovane o co bol zaver silnejsi a symbolickejsi. ()

L.O.T.R

V podstate film ktorému sa nedá nič vyčítať. Či už je to výber hercov, scenár, réžia alebo samotný námet. Ale aj tak mi tam chyba niečo viac, nejaký väčší spád. Samozrejme ide o veľmi citlivú tému, ktorá je podaná naozaj s patričným odstupom aby sa vám film neznechutil a bol pozerateľný pre akéhokoľvek diváka. A keby to čo mi tam chýba tvorcovia do filmu dali, už by to mohlo mnoho divákov pobúriť ešte viac a na to sú tu iné filmy. Za mna 80% a chápem prečo Spotlight vyhral Oscara. Bol to skrátka viac film pre diváka než nadšenca. ()

jeklik12

Michael Keaton chytl na stará kolena druhý dech a leze ze skvělého filmu do ještě lepšího filmu. Kdo o tom tématu jen okrajově slyšel, bude šokován. Kdo o tom slyšel o trochu víc, ani ten se nebude u filmu nudit. Má to tempo, skvělé herecké obsazení a především výborný scénář. Tady ten plešoun padl opravdu zaslouženě! ()

m.bolek

Perfektně obsazené konverzační drama. Opravdu skvělé herecké výkony. Místy lehce předvídatelné, ale není to nijak zvlášť na škodu. Samozřejmě velmi kontroverzní téma založené na skutečných událostech. Nabalování informací a pozvolná gradace. Nehraje se na city, ale tvrdá (a bohužel dost smutná) fakta. Z takovéhoto tématu možná šlo vytěžit ještě trochu více ale i takto 90 % ()

Filmslover14

Zcela mimořádný snímek, který na Oscarech zvítězil zcela oprávněně. Přesně takový film si tým novinářů z The Boston Globe zasloužil. Pokud jste se někdy zajímali o investigativní žurnalistiku, neváhejte a běžte do kina. Civilní, citlivé, napínavé....pro mě rozhodně nejlepší americký snímek posledního roku. ()

EBBE

Novinářské drama? no proč ne, vlastně to ničím nepřekvapí, jako pohled pod pokličku úchylného systému (ať už v církvi, nebo v novinářské branži) mi to celkem sedlo. Rozhodně nemusí bavit všechny. ()

Z La La Landu na Měsíc

Z La La Landu na Měsíc

24.06.2017

Damien Chazelle (Whiplash, La La Land) se letos stal nejmladším režisérem, který má doma na poličce Oscara. Jeho další film tak doprovází astronomická očekávání, před nimiž by se kdekdo schoval k… (více)

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz

10 nej filmů roku 2016 dle ČSFD.cz