Nesl v sobě nebe i peklo a touhu naplnit smělé sny přes nepřízeň totalitního režimu. Drama o vynikající osobnosti, slavném kardiochirurgovi, který se za nepříznivých okolností odvážil měnit panující zásady a zvyklosti v lékařství v době totality. Doktor Zbigniew Religa věří, že je možné zachraňovat lidské životy, ohrožené vážnými vadami a nemocemi srdce. Opouští slibně se rozvíjející lékařskou kariéru ve Varšavě, aby se chopil příležitosti a založil kardiochirurgickou kliniku v hornickém městě Zabrzehu. Naráží přitom na nedostatek financí, odpor starších kolegů i dosavadní hranice znalostí svého oboru. Nevzdává se! V 80. letech minulého století uskuteční první transplantaci srdce v Polsku... Forma thrilleru, zdánlivě nevhodného žánru pro samotné téma, umožnila režisérovi Lukaszovi Palkowskému ukázat složitou a rozporuplnou postavu hlavního hrdiny, kterou svým pojetím hereckého ztvárnění působivě naplnil Tomasz Kot. (Česká televize)

prkalil

Transplantace srdce, příjemce před operací: "Jen aby to nebyl nějakej teplouš, Žid, nebo úplně nejhůř... ženská." ()

yakoob

Né že by ten film byl pro každého, ale pro mne teda krása...I když mi lékařské téma není moc blízké, tak to, jakým stylem je film natočen, to musím opravdu smekat...Určitě nic pro ty, kterým se dělá nevolno při pohledu na otevřený hrudník a v něm tepající srdce...V osobě Religy vidím ten boj nejen proti tehdejšímu režimu, ale i lidem, kteří zastávali staré smýšlení a báli se jít dopředu, házeli mu klacky pod nohy a často zde funguje taková ta lidská bezmoc (silná scéna s děvčetem na začátku)...Jak se říká: "Kdo nic nezkusí, ten taky nic nezkazí"...Religa má zajímavě vykreslený kontrast, špičkový kardiochirurg a při tom kouří jak fabrika a chlastá jak o život... ()

maddy

Poľská kinematografia ma v poslednom čase veľmi prekvapuje. „Bohovia“ sú ďalším príkladom toho ako je tamojšia tvorba ďaleko pred tou slovenskou alebo českou. Námetom a spracovaním vynikajúca látka o presadení transplantácie sŕdc v tak konzervatívnej, kresťanskej krajine akým je Poľsko, resp. bolo v minulom storočí. Film by ľahko mohol skĺznuť k okatej vykrádačke oscarových historických biografií, ale našťastie sa tak nedeje a Poliaci aj tu dokazujú, že dokážu prísť s originálnym prístupom k látke. Zásluhu na to mám rozhodne vynikajúca réžia Lukasza Palkowskeho, ktorý dokáže byť v jednej chvíli hravo odľahčený, aby v tej ďalšej vedel byť bravúrne napínavý a keď je potreba tak aj správne dojemný. Nikdy však neskĺzne do citovej vykrádačky (od tej ma skutočne ďaleko), ale ani do prvoplánovej komédie alebo nudného prednášania faktov o jednej lekárovi. S ľahkosťou kombinuje rôzne žánre a nálady do jednotného, ale hlavne pôsobivého celku, ktorý má po celý čas neskutočne našlápnuté tempo. Zároveň vie byť dostatočne formálne/vizuálne štýlový, ale perfektne si zachovať dobovú vernosť. Hlavne mu však nechýba zmysel prečo vypovedá o tom o čom vypovedá. Vo výsledku tak vtipné, napínavé, dramatické, dojemné, drzé a pritom súdržné. Pôsobí výkon pre mňa absolútne neznámeho Tomasza Kota už ani nespomínam. Najväčšie európske prekvapenie, tobôž z Poľska, za minulý rok. Vidieť následne v záverečných titulkoch skutočných aktérov je o to pôsobivejšie, navyše s jednou kultovou fotografiou (vyčerpaný lekár sediaci na operačnej sále vedľa pacienta), u ktorej som ani netušil, že zachytáva tieto udalosti. CELKOVO: 4,5* (9/10) ()

hygienik

Poliakom by konečne prospelo, keby historické filmy prestali vnímať ako pokus vyrovnať sa s vlastnými dejinami, či ako moralizujúcu kritiku spoločenských problémov. Namiesto depky by mohli natočiť odľahčený dobrodružno - historický film. ()

PP66

Poláci jsou zarputilými bojovníky nejen na poli válečném, ale i lékařském. Film o začátcích první transplantační kliniky srdce v Polsku a překonávání problémů finančních, politických, lékařských i lidských nepostrádá švih, napětí i cit pro jemné nuance doby či srdce. Herecky vévodí výkon představitele hlavního hrdiny Tomasze Kota. ()

ibeh

Na Febiu 2015 zatím pro mne nejlepší film. Námětem i zpracováním. Polská kinematografie poslední roky opravdu jede. Vážné téma s častým odlehčením, kardiochirurgové mi zde připadali jako kovbojové polského zdravotnictví 80. let. Hlavní postava prof. Religy skvostně zahrána, opět jeden génius, který to neměl v životě lehké, zřejmě ani ostatní s ním, a díky němuž se transplantace srdce posunuly dále. Film měl drive a velmi trefnou hudbu. Doufám, že se dostane do českých kin. ()

zette

Vyborny zivotopisny film, ktery se opira o velmi zajimavy namet a silnou postavu polskeho kardiochirurga, ktereho vytecne ztvarnil Tomasz Kot. Skromna vyprava, ktera je o to vice jakoby skutecne vypadla z 80. let. Ani po technicke strance neni filmu co vytknout. Bohove bez debaty zaslouzi to nejvyssi hodnoceni. ()

laik_60

Film o fajčiarovi kardiochirurgovi. :( Rozhodne som čakal od filmu viacej, nepáčil sa mi ani herec ani jeho výkon, ani taký "šedý" pohľad na Poľsko osemdesiatych rokov. Tá narážka na politický systém v Poľsku (stretnutie doktora s tajomníkom komunistickej strany a jeho "nenapadnými bodygardmi" a zrovna pri pamätníku padlých rusov za oslobodenie Waršavy, pche) !!!! ()

sator

Bohové...i blázni ..😇 Většina lidí by to dělat nemohla... Spotřeba cigaret tvořila polovinu nákladů na film.. Asi nikoho nepřekvapí, že příčina smrti Religy byl karcinom plic... ()

andrii

Pokorně se skalpelem. Lékař - srdcař rozpumpoval novou krev, zavedl nový pohled. Pohleď jinak do chlopní, komor a síní. To je ten pravý křest, s poklonami i trny. Stačí načíst, věřit, s chirurgickou přesností se do toho vložit a...nezapomeňte, "nikdy nesmí přestat bušit... to nejcennější v hrudním koši." ()

HonzaBez

„Kdo nemá odvahu kráčet vpřed, ten se nikdy nikam nedostane…“ Na tomto životopisném filmu o věhlasném (ale asi i poněkud kontroverzním) polském kardiochirurgovi Religovi je zajímavé už jen to, jak popisuje všechny ty porodní bolesti vzniku kardiochirurgické kliniky v hornickém městě Zabrzehu v éře totalitního Polska. Nebýt Religovi zarputilost a houževnatost, klinika by za daných okolností asi nikdy nevznikla. Na druhou stranu však film nezakrývá i některé charakterové vady dotyčného, zejména pokud jde o nedostatek pokory přijmout nejen úspěch ale i prohru. Sledujeme tak situace, kdy je Religa (i díky chlastu, kterému se oddává po počátečních neúspěších při transplantacích srdce) zcela na dně. Tenhle nečernobílí pohled je určitě velmi užitečný. Co mi možná trochu vadilo, byla spousta cigaretového dýmu nad operačním stolem. Jako by všichni kardiochirurgové v Polsku museli být vášnivými kuřáky… Jinak po vizuální stránce maximální spokojenost (viz autenticita nemocničního prostředí při operacích spojená s detailními záběry na samotné operace). To samé platí pro poměrně chytlavou (a efektní) hudbu. ()

Tosi

Tito "Bohové" v názvu, jsou tři polští kardiochirurgové, kteří pod vedením individualistického docenta Zbigniewa Religy (v geniálním podání charismatického Tomasze Kota), provedli první transplantaci srdce v Polsku v polovině 80. let. Religa je zde vylíčen někdy jako nezastavitelný stroj, jindy jako vzpurná rocková hvězda. Tempo filmu je vážně nepolevující a odpovídá zápalu s jakým Religa šel za svým snem, stejně tak moc pěkně vybraná hudba dělala tento životopisný film s nezbytnými okamžiky radosti i frustrace, ještě více vzrušujícím. Přemýšlel jsem o pěti hvězdičkách, pak bych se zřejmě cítil líp jako člověk, chápajíc, že každá země má své uznávané symboly. Ale hodnotím-li film, o jednu se u mě připravil tím, že kromě Religy vůbec nevyprofiloval žádnou vedlejší postavu a působily tak jako šedé stádo. ()

progression

Výborný polský životopisný film o legendárním polském kardiochirurgovi Religovi. Velice realistické zobrazení toho, že prosadit něco nového proti tehdejším názorům (nejenom lékařským) nebylo tehdy ani trochu jednoduché. Dr. Religa byl bezesporu "kontraverzní" osobnost, ale kdyby nebyl, asi by těžko dokázal to, co dokázal. Skvělý výkon Tomasze Kota v roli ústředního představitele, nespočet zajímavých scén, někdy jsou vážnější témata úměrně odlehčena humornějšími vsuvkami, každopádně je to film, u kterého se ani chvilku nenudíte. Netušil jsem, že legendární fotografie z roku 1987, která byla myslím vyhlášena fotografií roku, byla fotografie Dr. Religy, který po únavné 23-hodinové operaci ještě kontroluje životní funkce pacienta a v zadním rohu spí jeho zcela vyčerpaný asistent. Jediné co mi trošku na filmu vadilo, byla ta přemíra nikotinu, kouřili víceméně všichni, všude a skoro pořád (asi natočení filmu sponzorovala nějaká tabáková firma :-) Je pravda, že Religa byl hodně závislý na nikotinu (a nejenom na něm v určité době), ale chvílemi jsem se docela bál, že cigaretu dostane na sále těsně před operací i pacient před transplantací, podobně jako "odsouzenec před popravou" ... ()

Autogram

Nie je ľahké sa vôbec pozerať na toľko nezdaru, neúspešných operácií a mŕtvych pacientov. A aké to muselo byť v reáli. No taká je cesta pokroku, určite nie ľahká a jednoduchá. Lekár nemá vždy úspech, musí vedieť prijať aj prehru, musí byť takým pokorným bohom. Tento film sa Poliakom naozaj podaril, má spád, silu, štipku vtipu a nedá vydýchnuť. Pritom je príbeh tak jednoduchý, zháňanie peňazí, vybudovanie kliniky a operácie. Ale podarilo sa do toho dostať toľko zaujímavého, ktovie či podľa skutočnosti, ale to ani nemienim skúmať. –––– Poliak Poliakovi závidí aj prehru. –––– My, chirurgovia, nemôžeme čakať na zázrak. – Nemáme právo na pokusy, ktoré pacienta pripravia čo i len o týždeň života. Zmierili by ste sa s tým? –––– Choroby riaditeľov, veď viete. ... Plytké dýchanie, mierna nadváha. Dovidenia, pán riaditeľ. –––– Tak jeho srdce môže žiť v niekom inom? – Môžem tomu človeku zachrániť život vďaka srdcu vášho syna. ()

vyfuk

Nečekaný přírůstek do polské práce, který nám odrývá život na hraně mezi kardio specialisty v minulém století. Pro laika jako já to otevírá skoro nový svět plný etických problémů,  které by mě snad ani nikdy už v dnešní době nenapadli, ale v minulém století, hlavně na východě to stále bylo velké téma. Zároveň je hezké, že odlehčení skrze komunismus je jen krátké a není to téma celého filmu. Palkowskému docela jdou tyto reálné  příběhy. Hlavně zde má napínavý podklad, se kterým skvěle pracuje od začátku až do... poslední třetiny? Film trpí docela divným syndromem toho, kdy jsem rozhodnutý mu prcnout pět hvězd, jelikož je to skvělá práce a pak vlastně najednou film končí. Já se pomalu chystám na vrchol, ale ten  už asi evidentně byl. Jen jsem ho asi zaspal. To je docela tristní otazník nad velice super filmem. Škoda ho. Ale nemohu upřít super práci. ()

ZkuKol

Drama z nedávné histori dle skutečných událostí většinou slibuje maximálně průměrný zážitek. Palkowski se do toho ale opřel naplno a vznikl tak vlastně portrét socialistických lékařů-partizánů, kteří si právo zachraňovat životy musí vybojovat - nejen se společností, lékařskými kolegy, ale i sami se sebou! ()

charlie_ando

Začínám mít velmi silnou slabost pro polský film. Režisér Lukasz Palkowski společně se scénáristou Krzysztofem Rakem nám vyprávějí skutečný příběh polského kardiochirurga Zbigniewa Religa, který se nebál jít odvážně proti proudu. Děj filmu se zaměřuje na relativně krátké, ale za to hektické období jeho života mezi roky 1983 až 1986. Cílevědomý lékař v podání přesvědčivě hrajícího Tomasze Kota musí bojovat se staršími konzervativními kolegy, zkostnatělým stranickým systémem a především se všudypřítomnou silnou vírou, která je hluboko v srdcích, což asi může být pro českého diváka úsměvné, ale pro silně religiózní Polsko to muselo být velmi citlivé téma. Vzhledem k tomu, že Varšava zůstává k jeho snahám o transplantaci srdce slepá a hluchá, chytne se nabízené příležitosti a stane se šéfem v nové klinice ve slezském hornickém městě Zabrze. Nemocnice však ještě úplně nestojí a tak musí se svým mladým týmem přidat ruku k dílu a zahraniční valuty na nákup drahých přístrojů doslova vydupat z ničeho navzdory všem. Přes filtr všudypřítomného cigaretového dýmu jsme svědky životního dramatu neobyčejného člověka, který vedl zarputilý boj nejen s nemocemi srdce, ale i s lidskou omezeností. Vážné neúspěchy ho doženou až na okraj propasti, kdy vnímá svět skrze dno lahve od vodky. Film dokáže zručně pracovat, jak se silnými emocemi tak i s černým humorem, který zdařile balancuje na ostré čepeli skalpelu a přitom drží velmi slušné tempo vyprávění. Povedený instrumentální soundtrack od Bartosze Chajdeckiho je doplněn velmi vkusným výběrem energických písniček. Působivý film o strhující cestě za velkými skutky, ale i o získání pokory. ()

klukluka

Bohužel neznám polskou kinematografii tak dokonale, abych mohl zodpovědně říct: Palkowski je neskutečný úkaz, totální zjevení! Třeba ve skutečnosti představuje polskej standard, maximálně lepší průměr..? Nejsem blázen, abych si něco takovýho myslel. Je to mistr svého řemesla. Je to génius, kterej strčí celej soudobej českej film hravě do kapsy. Je to další polskej příspěvek do škatulky bogowie. ()

filipvrbik

Skvěle natočené drama o hraní si na Bohy, aneb začátky transplantace srdce v Polsku-člověk si uvědomí jak se za 30 posledních let svět změnil...90% ()

Polští orli

Polští orli