Šílenství Debory Loganové

• Česko Šílenství Debory Logan (více)

Studentka medicíny Mia (Michelle Ang) konečně našla zajímavé téma pro svou práci. Rozhodla se s pomocí několika přátel natočit dokument o projevech Alzheimerovy choroby. Několik následujících měsíců budou sledovat každodenní boj s touto nemocí v rodině Loganových. Deborah Logan (Jill Larson), která je v péči své dcery Sarah (Anne Ramsay) a nedávno jí byla tato choroba diagnostikována, je více než vhodným studijním materiálem. Je tu však háček, nad Deborou postupně přebírá kontrolu i něco jiného než tato choroba. (Magic Box)

classic

O tomto „found - footage” , režiséra Adama Robitela som doteraz nič nevedel, ba ani o ňom nič nepočul, v jednom nemenovanom filmovom českom časopise, ktorý pravidelne odoberám každý mesiac, som náhodou natrafil práve na tento film. Tak, samozrejme idem pozrieť sem, kde som zaregistrovaný, a čo nevidím, strašne nízke hodnotenie, ani nie 60 %. Pravdaže, nie som blázon, aby som pozeral hodnotenia a komentáre iba na csfd, ale taktiež chodím na „zhnité paradajky” , kde sú určite väčší profesionáli ako tu, ale najmä film ma upútal svojim maximálnym ohodnotením, tak od csfd som sa nenechal odradiť, lebo by som prišiel o mimoriadny zážitok, ktorý mi svojim dokumentárnym štýlom spoľahlivo napínal nervy, čoraz ako sa posúva príbeh, pribúdajú i infarktové stavy, lebo nie som len v dome Deborah Logan, ktorá má Alzheimerovú chorobu, kde prichádzajú urobiť dokument o tejto zaťažkávajúcej chorobe. Mia je študentka medicíny, tak spolu s jedným kameramanom + ďalším kolegom sa do domu chcú uchýliť na viac ako mesiac, najprv Deborah ich nechce, ale na nátlak svojej dcéry Sarah si to rozmyslí a pustia ich nakoniec do domu, pričom Sarah tam bude s nimi, aby po každom dni sa začal meniť stav jej mamy, správanie bude desiť nielen dcéru, ale i mikro - štáb, kde sa začnú u Deborah prejavovať príznaky satanizmu, kde jeden z kolegov bude s nervami v koncoch a odíde preč. Našťastie sa film neorientuje iba na jedno miesto, ale postupne výprava sa presúva do nemocnice, ale najmä do jaskyne, kde Deborah unesie malú pacientku zo špitála. V jaskyni je klaustrofóbia mimoriadne účinná, ručná kamera sprístupní atmosféru na vlastnej koži, nie je to nový legendárny Exorcista, ale aj tak producent Bryan Singer ( áno ten, čo miluje rovnaké pohlavie + láska k X - Menom ), excelentne zvláda docieliť skľučujúcu vydýchanú atmosféru, priklincovať diváka do sedačiek, lebo práve dokumentárny štýl vylepšuje film ako taký, ktorý by inak nepôsobil tak reálne, autenticky, skutočne ! Nie je to žiadny výplach mozgu, ale od domu, ktorý vyzerá ako v Paranormal Activity ( nainštalované kamery zachytia i to, čo by inak nevideli, keď spia ), neskôr napätie graduje + sú tu fakt kvalitne spracované scény, kedy si myslíte, že ste v centre diania, tvorcom išlo hlavne o to, aby dokázali ísť v stopách Záhady Blair Witch, čo sa im podarilo, pravdaže trošku iným spôsobom ( nie je to tak, že sa našiel záznam, ako u kolegu Blair Witch Project ). Ukončím to tak, že som mierne nadšený, nie je to niečo prevratné, ale z dielne found - footage - to najlepšie za posledné roky, hádam od Cloverfield. Výborné herecké výkony ( Jill Larson ako matka + Anne Ramsay ako dcéra, najmä Jill podáva skutočne strhujúci napínavý výkon ! ). ()

Ten Druhy

Nebolo to najhoršie. Na začiatku som si dokonca od toho veľa sľuboval. Páčil sa mi kasting. Herci vyzerali obyčajne a mali predpoklad autenticky stvárniť nevýrazných a priemerných ľudí, ktorí v malých mestách prevládajú. Najlepšia však na tom bola prípoviedka o nebezpečnej sekte, ktorú nedokázali prerozprávať filmovou rečou. Jedna vec je to, čo sa hovorí, a druhá ako. Dej plynul pomaly ako nejaký mľandravý dedinský potok, ani trasľavá kamera mu nepomohla. Tá sa hodí skôr do lesa alebo podzemia, nie do mestečka. ()

kaylin

Snímek má celkem zajímavou gradaci a není úplně předvídatelný, jsou zde momenty, které jsou nečekané. Jenže pořád mám pocit, že už jsem to viděl. Ano, jsou zde děsivé scény, hlavně jedna opravdu hnusná, kterou si člověk zapamatuje, ale nemůžu z toho skákat do vzduchu. No, na to, že se jedná o found footage si alespoň na ten průměr film „Šílenství Debory Logan“ sáhne. ()

LaciLC

Kamera bola oveľa znesiteľnejšia ako pri niektorých iných žánrovkách a to sa mi páčilo. Aj výkon Deborah bol fakt dobrý. Postavy okrem nej boli úplne nezaujímavé a ich chovanie divné. Navyše, často sa opakovali podobné scény a tak aj inak celkom pôsobivé prejavy "choroby" prestali byť zaujímavé. Čiže občas dosť nuda. Miestami to však dokáže byť správne nepríjemné a v závere je to fakt sila. Brr. Je to taký priemer s niekoľkými originálnymi a poriadne desivými výjavmi. Motív s hadmi a rituálom zaujímavý. ()

KUFI

Lehce nadprumerny ff. Narozdil od ostatnich se mi libila prvni pulka filmu a ta druha me vyslovene otravila. Nejradsi mam totiz u hororu to pocatecni napeti kdyz se pribeh rozjizdi a naznaky ze "neco neni v poradku". Ovsem jakmile se zacne lamat chleba a prejde se na akcnejsi ton, tak ono napeti opadne a nastoupi misto toho debilni sceny (v drtivy vetsine pripadu). Coz je presne pripad i tohohle filmu. Kdyz ta vyzabla baba bloumala po dome, tak mi stali vsechny chlupy na koulich. Ke konci kdyz se litalo po jeskynich a baba pozirala lidi na potkani, tak nastoupilo nutkani film pretacet dopredu a u titulku uz jsem podrimoval. Film pozvolna presel z poctivych 4 hvezd na jednu, max dve. ()

• Film sa natáčal v Severnej Karolíne v USA. (EvilMatus)
  • Film bol venovaný babičke Denise Robitel, režiséra Adama Robitela, ktorá zomrela 17. septembra 2012. (EvilMatus)
  • Film nebol premietaný kritikom. (BoredKid)