Kalifornie. Normální všední den. Obyčejný student jménem Leland Fitzgerlad (Ryan Gosling) spáchá zdánlivě nesmyslnou a nevysvětlitelnou vraždu a všechno se najednou změní. Pro Lelanda, jeho rodinu, přátele i učitele. Ve vězení pro mladistvé se Leland setkává s vězeňským učitelem Pearlem Madisonem (Don Cheadle), který se snaží najít odpověď na spoustu sžíravých otázek. Proč se syn slavného spisovatele Alberta Fitzgeralda (Kevin Spacey), mladík se slibnými vyhlídkami, dopustil něčeho takového? (oficiální text distributora)

Lenarek

"I just see that they're gonna be one of those sad, old couples one day, who just cheat on each other and can't even look each other in the eye." ()

Billie777

Co se mi na tomhle filmu nejvíc líbilo byl výkon Ryana Goslinga, který hrál jak jinak než skvěle a opravdu jsem neměla problém mu jeho postavu uvěřit, takže jeho výběr byla trefa do černého. Je to velmi citlivý a na zamyšlení film, námět je vážně povedený. Ale ten konec... pro mě hodně nečekaný a vlastně tím pádem povedený a to je dobře. Ale na druhou stranu mi bylo Lelanda moc líto, protože - ač vrah - tak prostě nějak sympatický a milý. ()

Benedygtus

Jsem z toho hodne vyjeveny. Je to film po kterem vam vyvstane v mysli nepocitane otazek. Ktery vam poskytne jiny pohled na svet, na zivot, na jeho casti. P.S.: Prekvapenim pro me samotneho bylo, ze po skonceni se necitim hur nez pred nim, ikdyz se zaobira otazkami velmi citlivymi a nekonci zrovna radostne. ()

Michelle75

U některých filmů vám prostě stačí herec a jeho hraní a děj je vám ukradený. Přesto,že tady děj o nečem rozhodně je,tak film stejně nejvíce těží z hereckého výkonu Ryana Goslinga. Leland spáchal něco, čeho pak litoval,ale od začátku bylo tak trochu jasné,že přemýšlí trochu jinak,než většina lidí. Od začátku je jasné,že není ten padouch o kterém tak všichni mluví. Byl to jen zkrat,zatmění nebo jen pocitová věc? Zajímavé dialogy,které mnohdy mluví o životě a málokdo tak kdy o něm přemýšlí. ()

joshula

Nevím o ničem co bych tomuhle filmu vytkl. Skvěle vyprávěný příběh s dobrou pointou i skvělým závěrem. Libila se mi kamera i vhodne doplnena hudba. Film byl na začátku trochu zmatený, ale nakonec mě pohltil až do konce. Mrkněte se a uvidíte. ()

DannyBoy80

Tak toto mě zklamalo. Strašně ukecaný film, to by nebylo tak zlé, ale ty kecy byly v drtivé většině naprosto o ničem. Místy mi přišlo, že hlavní hrdina je taky mentálně postižený, stejně jako jeho oběť. Velmi nudný film, který není ani herecky extra zvládnutý. Určitou úroveň drží Cheadle, Gosling a Spacey. Škoda malé role pro Michelle Williams. Celková vyznění filmu, motivů vraha je o hovně. Řekněme, že scénář tohoto filmu je naprosto katastrofální a zbíjí tak samozřejmě celý film. ()

Kuzzie

Spoiler!!! Po skončení jsem si pořád říkala, co mi tam nehrálo, až jsem na to přišla. Totiž, zavraždění ubodáním mi evokuje spíš neskonalou frustraci, nevybitou agresi a množství vzteku, určitě ale ne údajný pravý motiv. "Ne, Ryane, vůči tvýmu charismatu jsem celkem imunní, já ti tohle nevěřim!" Každopádně písničky Jeremyho Enigka mě opravdu dostaly. Za soundtrack plnou palbu! ()

derryl

Ryan Gosling hraje velmi netypické postavy a svými hereckými výkony tyto filmy pozdvihuje k lepším dílům. Takto bych shrnul můj dojem ze snímku z roku 2003. ()

Movie Gourmet

S kriminálkou toho film moc společného nemá. Drama to zas také takové není, spíše se jedná o v závěru velmi smutný snímek, který je ale přesto dobře natočený a zaslouží si Vaši pozornost. Celkově se jedná spíše o psychologický film, který nás vede k určitému zamyšlení. Ryan Gosling hraje svou roli dost dobře a nemám mu co vytknout. Don Cheadle, Jena Malone a Kevin Spacey jsou dobří též. Verdikt: 4* a 80 %. ()

Morlok

Proč? Proč někdo podvádí partnera? Proč někdo neopětuje lásku? Proč je někdo ve špatný čas na špatném místě? Proč někdo zabije? Ne vždycky je tu nějaká odpověď.. ne vždycky své činy dokážeme rozumně odůvodnit. Je lepší věřit v Boha, kvůli špatným věcem, které děláme; nebo raději věřit v ďábla, protože ho z našich špatných činů můžeme vinit? Chudák Leland, který tohle všechno vnímá, který cítí všechen očividný i skrytý smutek a neštěstí. Svět podle Lelanda je velmi emotivní snímek, zobrazující nepřízemní pohled na svět. Člověk by řekl, že to bude vydírající film plný patosu, ono to tak ale na diváka (alespoň na mě) nepůsobí; snad za to může i mistrovské herectví Ryena Goslinga v roli uzavřeného kluka. "You have to believe that life is more than the sum of its parts, kiddo." ()

Rufete

"Everything's gonna be okay." Komentář může obsahovat spoilery. Vynikající psychologické drama. Detailní popis životů lidí, které všechny spojuje jedna bolestná událost. Ryan Gosling ztvárnil postavu Lelanda vážně skvěle, je to moc dobrý herec. Film má hloubku, krásné citáty, filozofické názory a vyjádření pocitů. Konec není snadné sledovat, hodně mě zasáhlo to, co musel Leland udělat. To, co považoval za správné. Je to silný příběh, který ale zabíjí většina postav. Některé z nich nemají svůj díl na filmu natolik rozvinutý, aby zapadli. Například takový Allen, který je nevýrazný, ač hraje důležitou roli. Nebo (bohužel) Lelandův otec Albert (Kevin Spacey), který nedostal mnoho prostoru a to stejné Julie (Michelle Williams). Pearl Madison měl prostoru dost a byla radost ho poslouchat. Ale to nejlepší: Becky. Jena Malone je tak rozkošné stvoření, že to ani slovy nejde popsat. A ten sladký hlásek. V tomhle filmu se mi moc líbila, stejně jako v Donnie Darko (kde hrála takřka totožnou roli). Pochvala Ryanu Goslingovi za famózní výkon. ()

Florfila

Víte co mi tenhle snímek připomněl? Televizní reportéry. Když se náhodou dívám na nějaké zprávy, vždy se tam vyskytne nějaký vrah, zloděj, nějaké individuum. A reportér tomu dotyčnému strčí pod nos mikrofon a zeptá se. „PROČ…(např.) jste tu ženu znásilnil?...PROČ jste toho muže ubodal k smrti?“ Zajímalo by mě, zda někdy někdo odpověděl. Vzhledem k tomu, že na zprávy se opravdu moc často nedívám, je možné, že někdy někdo opravdu odpověděl a já to jen prošvihla… A řekla bych, že právě o tom to celé bylo… Snímek se tázal, ale odpověď divákovi nedal… Možná proto, že žádná odpověď není. Možná proto, že není jazyk ve kterém by se odpověď dala popsat… Možná proto, že vrahové (i různá další individua) to vědí, jen nevědí jak to sdělit světu tak, aby to pochopil. V životě Lelanda se nic zvláštního nedělo… nějaké rodinné trable… nějaké trable s láskou… Přihlaste se vy, co mají harmonické rodinné vztahy…přihlaste se vy, kdo jste nikdy v životě neměli trable s láskou… Snímek tedy nabízí spoustu otázek a snahu o to najít na ně odpověď… Snímkem se mihne spoustu úvah a pravd... „…slzy už do života nikoho nevrátí…“ Je zde nakousnuto pár odpovědí. Ve finále si ale každý dle svého já mohl odpovědi vytvořit sám … Ryan Gosling - pro mě z nějakého důvodu, né moc výrazná osobnost. Ale velmi příjemně mě překvapil a zaujal… Stejně jako v každém jiném jeho hereckém počínání (Half Nelson, Zápisník jedné lásky, Svatý boj). Vždycky je to stejné… Jako bych ho pokaždé znovu a znovu objevovala a to se mi na jeho hereckém projevu líbí… Je spoustu dobrých i nedobrých herců, které má člověk v paměti. Víte jak se v které situaci budou tvářit, co budou dělat. To však neplatí u Goslinga… Zdánlivě neviditelný a proto vždy velmi překvapující… Kevin Spacey je přesně tím člověkem kterého jsem popisovala výše… Vždy stejný výraz, vždy v obdobných rolích, ale přesto herec, o kterém víte. Jeho neměnný výraz je nezapomenutelný, výrazný… Takže i přesto, že se filmem doslova jen mihne, cítíte jeho přítomnost… Celkově cítím, že Svět podle Lelanda chci vidět ještě jednou…a pro jistotu ještě jednou…a pokaždé v něm najdu něco nového… ()

Silviaxx

Jeden z tých filmov, ktorý v človeku zanechá stopu. Ak nie priamo stopu tak ho minimálne donúti popremýšľať o niektorých z množstva otázok, ktoré otvára, a ktorých zodpovedanie necháva na subjektívnej úvahe. Síce ponúka aké-také objasnenie celého skutku, zároveň však so sebou prináša ďalšie hlbšie myšlienky a nové otázky. Veľmi príjemne spracovaný hĺbavý, dumavý námet, úplne uvoľnený, nenútený, pomalý a so správnym načasovaním. Je z neho cítiť posolstvo a zanechal vo mne kopu myšlienok, ktoré momentálne nie som schopná účinne roztriediť. ()

atlet

3 hvezdičky za zajímavý scénář, slušný konec a za herecké obsazení. Co se ale týče Kevina Spaceyho, je to jeho podle mě nejslabší film a i když se tento film chlubí jeho obsazením, objeví se v tomto snímku na velmi krátkou chvíli. Zdá se mi, jakoby z tohoto filmu nebylo vytěženo všechno. Námět zajímavý, jak jsem již řekl, herecký výkon Ryana Goslinga skvělý,bohužel tento film se jen tak nudně ploužil někam a když běžely závěrečné titulky, nezanechal ve mě pocit nečeho úžasného, co bych rád viděl ještě jednou. Film se snaží nastolit kupu otázek, nad kterýma by se měl člověk asi zamyslet, bohužel film tento pocit ve mně nevyvolal. Chtělo to více propracovat scénář a ne stále dokola opakovat ty samé fráze, myšlenky. A jak zde píše Tron, svůj svět už měli Garp i Prot, tak proč by ho měl mít i Leland. Překlad je nešťastný, chce nalákat lidi na název připomínající lepší filmy, bohužel za mě, já byl zklamán! ()

Kvítek

Přesvědčivý Ryan Gosling za asistence dalších hvězd odhaluje jedno velké PROČ Lelandovy smutkem přeplněné duše. Tak PROČ mě to až tak nevzalo? ()

fifi.m

I přestože ve filmu hrálo několik mých oblíbených herců, tak mě to nijak nezaujalo a asi od poloviny jsem přestala vnímat děj. Možná to bude tím, že jsem už viděla více filmů na podobné téma, a tohle mi prostě nepřišlo ničím zvláštní, zajímavé či poutavé... A nebo to na mě bylo příliš filozofické. ()

Ben Nevis

Zajímavé téma na přemýšlení o složitém světě kolem nás. Nepochopila jsem však závěr, díky kterému mám pocit, že každý druhý člověk se může stát ze dne na den šílencem. Jinak bych dala 4 hvězdičky. ()

Faila

Film s hloubkou, příjemným provedením, uvěřitelnými a neuvěřitelně lidskými postavami - není mu moc co vytknout. Jen mě to prostě kdo ví jak nedostalo, podobných snímků je spousta a všechny jsou si něčím nesmírně podobné, takže nakonec splývají a člověk na ně rychle zapomene. Bohužel, pro mě Svět podle Lelanda ničím výrazně nevyčníval. ()

Lyžař

Velice zajímavý nápad..příběh o člověku, který zabil. Zabil..a ne jen tak ledajak. Měl k tomu zvláštní důvod. Velice zvláštní, ač vlastně primitivní..teda když už se ho na konci filmu dozvíme. Ne každý by tohle dokázal. Lelandovi se to ale podařilo a já ho vlastně i chápu. Jeho pohnutky..jeho myšlenky..všechno.. jediné, co jsem ale moc nepochopil, je důvod, proč bylo ve filmu tolik záběrů z minulosti, protože právě kvůli nim nemůžu hodnotit výše než ***. Systém sestříhání současnosti a různých stupňů minulosti mne samotného zklamal natolik, že už od nějaké 40-45. minuty jsem se občas díval po bytě a ne na monitor. Bohužel. Druhé bohužel jsem pak našel v obsazení hlavní role. Ryana Goslinga mám rád, sem mi ale nesedl. Bohužel. ()