Dheepan

• Francie Dheepan (více)

Uprchl před konfliktem na Srí Lance, ale válka si ho našla na předměstí Paříže. Dheepan je bojovník za nezávislost, Tamilský tygr. Když se občanská válka na Srí Lance blíží ke konci a porážka se zdá být neodvratná, uprchne do Paříže, kde začíná psát novou kapitolu života jako správce domu na předměstí. Iluzi, že dokáže uniknout konfliktům a vybudovat rodinu, ale záhy rozbije násilí, které je ve velkoměstě na denním pořádku. Tamilský tygr tak znovu musí použít své válečnické instinkty, aby ochránil to, na čem mu záleží. (Film Europe)

Duotone28

Mám rád filmy, z ktorých ide celú stopáž chlad a neistota. Kvalitný snímok, kde na prvý pohľad nemilo prekvapí zaver, ale keď sa neskôr nad ním človek zamyslí, zistí že to je úpplne inak ako sa zdalo. Až potom príde záverečná bodka s veľkým úsmevom na tvári, a vám odľahne! FF_be2can2015, nazdar ()

BoXBe

Předzvěst Parazita. Film asi oceňovaný za bizarnost a za jinakost v porovnání s žánrově pevně svázanými filmy. Dheepan vybočuje ze zažitých schémat a to asi baví konzumenty filmů dneska nejvíc. Většinu času je to sociální snímek na pozadí války, který na konci změní žánr na Ramba, toť v kostce. Jinak ale běží v pohodě, užíval jsem si to. Nabízí rozhodně zajímavé prostředí a zápletku. ()

Mishqo

75% ... Príbeh srílanského imigranta, ktorý sa snaží utiecť pred občianskou vojnou a ocitá sa na predmestí Paríža, no po chvíli zisťuje, že tak úplne pred konfliktmi a pred svojou minulosťou neutiekol. ()

drackula

Dheepan je bojovník. Je to Tamilský tiger, ktorý však bol nútený ujsť z rodnej Srí Lanky. Do Francúzska prichádza s narýchlo "vytvorenou rodinou". Nečaká ho tu však vytúžený raj a tigra čaká opäť boj. Väčšina filmu by sa dala charakterizovať ako rodinná dráma. Dheepan má viac-menej disfunkčnú rodinu, kde sa vzťahy len budujú. Všetci sa tiež snažia prispôsobiť novej kultúre a každému to ide iným tempom. Rodina sa chce žiť slušne, ale francúzska periféria ovládaná organizovaným zločinom Dheepana nenecháva pokojným. Je len otázka času, kedy sa v ňom opäť prebudí bojovník. Záver filmu divákovy doprial až prekvapujúcu akčnú nálož, keď sa tiger urve z reťaze. Posledná scéna je zase tak pozitívna, že uvažujem, či nešlo len o sen. 90% Edison ()

kolemjdouc

Tak si ještě o tom bordelu který se číří Evropou natočíme film? Doufám že to nebude stálé téma a Francouzi se budou držet svých kořenů ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY. Machete Kills Again ...In Ghetto! Deephan vzdělává o skutečnostech imigranství (život ve válce stojí za hovno, z rodné země se málokomu chce a začátky v novém jsou na budku, ale pořád lepší, než bajonetem do oka) uvědoměle a filmařsky zručně. Již dosti vypjaté drama o přechodu z role uznávaného partyzána do rutiny správce polo-vybydleného paněláku koření výjevy z fungování svazku z rozumu s typicky nevycválanou buchtou a desetiletou holkou, která by prostě chtěla chodit do školy, být dobrá ve fránině a mít (něco jako) rodinu. Lakoničnost vyprávění hezky koresponduje s tématem, surrealitou náhlého přesídlení do nového domova a vkrádání se normálního života. Zároveň jde o bezvadnou přípravu toho, co z filmu činí bestií jiného druhu: Z exploatačního obratu, který ze sociálně uvědomělých diváků BE2CAN nejspíš málokdo čekal a vítal, jsem měl sadistickou radost a nerovný souboj rádoby-gangsterů s Tygrem si užil stejně jako třeba dramatické finále Tří oříšků pro Popelku; předpokládám, že právě o takové nepravděpodobné zadostiučinění resp. prožitek nepravděpodobnosti Audiardovi šlo. Proč jsi nechodila do školy. Vláda... Vláda spálila školu? Bon. ()

DannyBoy80

Dobrý film o dnešní situaci, kdy jasně ukazuje, že lidi i když chcou žít normálně a vymanit se z bahna, tak je nakonec doběhne jejich minulost. Ono totiž ani v té Evropě to není, žádná sláva, což může vést k velké depresi a vystřízlivění. Oni se nově příchozí jaksi nikdy nedostanou do těch míst a čtvrtí o kterých sní (což je zřejmě ukázka na konci filmu). Ono někdy je lepší zůstat tam kde byli, to se týká hlavně ekonomických migrantů. ()

Pevek2

Dokud Audiard vytvarel pribeh z realistickych popisu zivota nekde na parizskem banlieu se vsi vsednosti, problemy i "kinem" za okny, tak mi byl ten film velmi blizky a zdalo se mi, ze z nej logicky vyplynou i otazky po tom, jestli je opravdu mozne odlozit svou minulost a zkonstruovat si novou nebo prizpusobit se prostredi. To vsechno je navic natoceno sice se zrucnosti, ktera na sebe obcas (napr. zpomalovackami) upozornuje, ale tak, ze se clovek zacina hluboce vcitovat do konkretnich lidi. Jenze pak prijde zlom a tuhle drobnokresbu nahradi zanrove modely a fantazie tvurcu, ktere i pres to, ze je domyslena do verohodnych detailu, tak pro me ztraci uveritelnost. Vyzneni filmu pak diky neverohodnemu zaveru vyzniva strasne plose a vytvari predstavu, ze parizske predmesti je vlastne skoro totez jako srilanska obcanska valka a dobre muze byt snad uz jen v Anglii. A to je sice trochu provokativni, ale podle mne spise nebezpecna zkratka. ()

Vesecký

Zvláštní film o osudu tří tamilských utečenců z válkou zmítané Srí Lanky, kteří se ocitají pod falešnou identitou v cizineckém ghettu ve Francii. Žena, muž a sirotek se setkají v táboře ještě na ostrově a vytvoří formální rodinu, aby mohli být v Evropě přijati jako utečenci. Dheepan je bývalý tamilský rebel, kterému se válka zajedla, přesto si ho jeho soukmenovci v táboře v Evropě najdou a pokusí se jeho zradu pomstít vraždou. Terorizují však i ženu a dívku. Mnohem podstatnější než vlastní příběh Dheepana se mi však zdá vykreslení toho, jak to v utečeneckých čtvrtích západní Evropy chodí, jak těžce se tam zžívají komunity z různých koutů světa, ale jak jsou zneužívány i bílými, "domácími" mafiemi. Nebyl to film, který by zvláště v dnešní době vyzníval příliš optimisticky. ()

bratr.Milan

Pomalu a dlouho se rozjíždí, nespěchá. Buduje. Audiard nám nenechá nahlížet do myslí postav, ukazuje jen události a malé útržky událostí okolo hlavních postav. Jsou ale stěžejní pro to co se s nimi stane, stejně jako události, které předcházeli a budou následovat. Ty ale nevidíme. Neříká nám všechno, některé linky nechá nedořečené, neuzavřené. Ne proto, že by si nevěděl rady, není potřeba je uzavírat. Ty jako divák si můžeš vymyslet jejich uzavření, nebo je nechat, ať se uzavřou sami mimo film. Nejsou důležité pro to, co chtěl tvůrce říct. Skutečně se staly, ale jsou jen katalyzátorem na cestě hlavních postav k tomu, co je opravdu důležité. ()

Sharleen76

Film má spád a "herci" podávají skvělé výkony. Chvíli jsem váhala nad hodnocením. Nakonec dávám 4* za utopický konec. ()

elimS

25% - komentář 20ti slovy: Uprchlické téma mohlo být zajimavé, ale bohužel se nic zásadního neudálo. Skoro dvě hodiny jsem sledoval život na "sociálním sídlišti". ()

Plastík

První dvě třetiny jsou moc fajn, protože je tam vidět, jak funguje celá ta politika migrace a jak se to nedá kontrolovat. třetina půlka je moc bez vysvětlení a už mě tolik nebavila. Je to silné téma, celkově vzato. ()

Pete

Běžné potíže imigrantů v nové zemi v jiném světadílu, kde neznají řeč ani další souvislosti, by vydali samy o sobě na zajímavý snímek. Ale to už jsme viděli několikrát jinde, a zkušenému Audiardovi tohle nestačí. Rozbíhá svůj snímek do více směrů, nechá v jinak dobráckém Tamilovi Dheepanovi probudit skutečného Tygra, a je zřejmé, že ho nejvíc zajímá svět kriminálníčků a dealerů, kde je jako ryba ve vodě. Dokáže nacpat emoce snad do jakékoliv scény, a díky tomu se divák ani chvilku nenudí. Jeho civilní styl k tomuto tématu vyloženě sedí, a ten závěr to celé hází ještě zase úplně jinam. ()

blondboss

Toto je asi jeden zo snímkov, na ktorý vlastne ani nemám názor. Je to také, že ma to ani nezaujalo, ani tomu nemám veľmi čo vytknúť. Neviem, ako by to okolo mňa iba prefičalo a nič som si z toho neodniesol. Na jednej strane pekne vykreslený život prisťahovalcov na predmestí Paríža, ale na strane druhej, tá druhá akčná časť filmu mi prišla v rámci dejovej línie trošku od veci. Preto u mňa čisto priemerné hodnotenie. 50 % ()

DonBraso

Trochu té Srí Lanky do Francie. Francie, potažmo Paříž je vesměs největší směs národů. Audiard nám předvedl poctivé drama z jednoho předměstí, kde to je jak ve válce. Je to z dalších filmů na předměstí Paříže, kde víceméně zuří nepokoje. Realitu neposoudím, ale filmově se na to dobře koukalo. Pomalé začlěnění "rodiny" do jiného světa za lepšími zítřky funguje vesměs taky. Dheepan se postupně rozkoukává, holčička postupně vypadne z filmu a žena, která chce radši do Londýna za sestřenicí. Vše nějak dobře drží, ale po půlce filmu nějak to začíná pomalu drhnout. Nějaký převrat ve filmu je ke konci a je to taková snová kapka, která určitě mě neokouzlila, protože je prostě blbě vymyšlená. Dheepan nakonec v sobě najde bojovníka a pak najednou voalá opravdová rodina. Jestli to je konec nebo jen myšlenka, která by měla takhle vypadat může zůstat u každého diváka jinačí. Otázek o migraci je hodně, v režii je to fajn, jen to ztrácelo dech a jiskru. Ač tedy ta menší akční pasáž by byla vlastně moc dobrá.75% ()

BarVo

Keďže som neprekusla ten čudný záver a ako poznám Audiarda, nesedelo mi to ani k nemu, ani k filmu, musela som sa nad filmom znova zamyslieť, čo som si v poslednom čase akosi odvykla. A zrazu bolo všetko inak a dávalo to zmysel. Nechcem spoilovať, ale na tom slonovi niečo bude (Be2Can 2015). ()

18. Festival francouzského filmu

18. Festival francouzského filmu