Poldark

• Velká Británie Poldark
Velká Británie, (2015–2019), 41 h 43 min (Minutáž: 55–60 min)

Tvůrci:

Debbie Horsfield

Předloha:

Winston Graham (kniha)

Scénář:

Debbie Horsfield

Hudba:

Anne Dudley

Aidan Turner, Eleanor Tomlinson, Ruby Bentall, Jack Farthing, Phil Davis, Crystal Leaity, Tristan Sturrock, Sabrina Bartlett, Beatie Edney, Alexander Arnold (více)

Série(5) / Epizody(43)

Otec mu zemřel, majetek má v troskách a jeho milá Elizabeth je zasnoubená s jeho bratrancem Francisem. Roku 1783 se Ross Poldark vrátí do svých dolů na cín z americké války za nezávislost a zjistí, že se doma hodně změnilo. Je odhodlán vrátit dobré jméno odkazu svého otce a pomoct lidem v místní vesnici. Brzy však narazí na problémy, když z rvačky zachrání mladého uličníka Demelzu a pokusí se získat kontrolu nad doly, na které má zálusk jeho rival, chamtivý a arogantní George Warleggan. (Viasat)

Elyssea

Jedna z těch velkých romanťáren, která beze studu využívá krásných cornwallských lokací a chemie Aidana Turnera s Eleanor Tomlinson. Jenže co je to platné, když některé zápletky se neustále opakují. Rossova neuzavřená historie s Elizabeth (kterou si později téměř rozbije manželství), hlad, stávky, nevýdělečné doly, další krize manželství Rosse a Demelzy. Do toho sem tam nějaké Warlegganovy intriky (jeho linka mě v páté sérii bavila asi nejvíc). Rossův idealismus a principy někdy hraničí až se zabedněností a fakt, že mu to vždycky nějak vyjde svědčí nejvíc o jeho šíleném štěstí a ochotných přátelích. Dwight Enys je často velmi příjemným hlasem rozumu a s Caroline Penvenen tvoří extrémně roztomilý pár, který vede většinu důležitých konverzací přes psa Horace. Musím se přiznat, že Elizabeth s Francisem mi nikdy nepřirostli k srdci, ačkoliv Francis měl naběhnuto na jednu s postav s nějakým vývojem. U Demelzy jsem trochu přebíhala mezi velkou oblibou a otráveností - to ale dávám plně za vinu Eleanor Tomlinson, která občas neví, jak nepřehrávat. Vzhledem k tomu, že obsazení se rozrůstá s každou sezonou, musím ještě vypíchnout tetu Agathu, která kvalitně stírá celé mužské osazenstvo, a Verity, které jediné opravdu věřím šťastné manželství. Je trochu s podivem, že si tvůrci vůbec nepohlídali časovou kontinuitu, protože zatímco Geoffrey Charles (díky Francise a Elizabeth) rost a ke konci seriálu je mu prakticky 18 let, děti Demelzy a Rosse se zadrhly ve věku kolem deseti let a nehly se z něj. Poslední série pak byla nad rámec předlohy (respektive vyplňovala časový skok) a bylo to znát. Zejména s Enysem a Caroline si tvůrci nevěděli rady, a celá linie kolem otroctví, francouzského útoku a korupce v britské vládě byla přinejmenším podivná. Přesto jde ale o vysoce kvalitní počin v rámci period drama za poslední roky. ()

laik_60

Historické Anglicko z konca 18. storočia. Spoločnosť prísne rozdelená medzi vrstvy chudobnej lúzy a šľachickú vrsvu, medzi ktorými lavírujú dve hlavné postavy Ross a Demelza. Príbehy plné intríg, zášte, nenávisti ale aj priateľstva a lásky. Výborná výpravy kostými ale aj uchvatné zábery na pobrežie útesy a more. Motívy sa stále vracajú a opakujú, bojím sa, že to nebude mať konca kraja a že sa v ďalších sériach a dieloch dostaví nuda. ()

filmmovier

Nevěděl jsem, co od toho čekat a nejspíš právě to byl ten hlavní důvod, proč jsem do toho nakonec šel. A udělal jsem zatraceně dobře, protože (když nepočítám Doctora Who) je to v současnosti nejlepší seriál BBC a to mě ti zatracení Mušketýři baví čím dál víc! Skutečně, tohle se povedlo a docela by mě zajímalo, kde všude se berou ty knižní předlohy. Pokud vím, tak předloha je bohatá na díly, takže scénáristé rozhodně mají materiálu víc než dost, což mě velice těší, protože z oznámení druhé řady mám ohromnou radost a já sám jsem byl překvapen, jak mě tenhle seriál překvapil. Co musím pochválit jako první, je hudba, která je naprosto úžasná a asi nejlepší, která je v současné době v televizi slyšet + stejně tak dobré úvodní titulky, které jsou prostě perfektní. A perfektních věcí je v seriálu mnohem víc, například výprava a hlavně to prostředí, ta Anglie mě prostě nepřestane překvapovat! Epizody mají spád a děj zajímavější, víc, než by se mohlo na první pohled zdát a mezi Rossem Poldarkem a Demelzou to fantasticky jiskří, mě přirostli k srdci a mám je čím dál radši. Perfektní historický seriál šmrncnutý špetkou napětí, romantiky, ale i humoru a zároveň typické dílko BBC s vynikajícími herci... a vlastně vším. Pro mě asi největší překvapení (i na britské poměry) v letošní seriálové sezóně. Všechny palce nahoru. 100%. ()

geklon

Tahle sladkobolná historka dost flašinetářsky připomíná jaká byla ta doba zlá, krutá...až Vám z toho u čtení vlhnou oči. Za mě asi né. Zpracování je víc, než solidní a t že to bude mít úspěch je jasné ústřední milenecká dvojice je přec nádherná. POhádkové hraní mě trošku vytáčí....ale proč ne. Jiný čas, jiný mraf. ()

pavcas

Nudná limonáda s charismatickým hlavním hrdinou, kterýmu ale jeho lásku k služce nemůže nikdo věřit, chemie nefunguje, je to nezáživný, místama až nudný, bez náboje a pořádnýho příběhu. Pokud chcete vidět třeskutou chemii, skvělý dialogy a 100% uvěřitelný herce, koukněte se na Outlander (Cizinka). To je příběh, ktrerý má absolutně všechno, co Poldark postrádá + ještě charismatičtějšího hlavního hrdinu a ústřední dvojici, kvůli který nebudete v noci moct usnout.:-) ()

Shimargh

Na tenhle seriál se dívám a pořád jen nadávám, větší sestavu idiotů a kriplů, jsem snad nikde jinde neviděl, Ros a Demelza jsou taky mega kriplové, bože já je nenávidím, doufám, že všichni chcípnou krutou smrtí, jen proto se na to dívám :D ()

Mlle odpad!

Poldark se postupně propadal, až se z něho stala ta nejbéčkovější přehlídka útoků na nejnižší pudy, a to na pozadí tak primitivního scénáře, že se všechny harlekýnky ostýchavě krčí v intelektuální knihovničce, kam se před touto kostýmní partiovkou utekly schovat. ()

gonga

Nesmyslné nadhodnocená romantická srágora. Ross Poldark je sluníčkářem své doby, nikdy nedělá chyby, vždy se zachová správně, soucítí s každým chudým a každého podaruje či mu dá práci a to včetně té nejodpornější dvojky služebných, kterou jsem kdy viděl (Ano, řeč je o Jude a Prudie, dvojce totálně vypitých lemplovských a líných hovad jakou svět jen tak neuvidí) . Ovšem studny páně Poldarkovy štědrosti a dobroty , pardon, chtěl jsem říct hlouposti, jsou stejně nevyčerpatelné jako pomoc EU Řecku. Jak jeho finanční perpetuum mobile funguje, vzhledem k tomu, že jsme se na začátku dozvěděli, že zdědil jen dluhy, mi tedy do pátého dílu zůstalo záhadou. Plus neustálé vztahové kotrmelce, kdy jeden miluje druhou a ta jeho taky , ale vezme si jiného a ten ji miluje a pak nemiluje a ten první ji miluje , ale vezme si třetí a tu taky miluje a ona miluje jeho a čtvrtá miluje pátého a ten ji taky , ale vzít se nemohou a tak se budou milovat tajně atd...Nesnesitelné. Po pěti dílech jsem tedy sledování seriálu ukončil. Vzhledem k neustálým dlouhým záběrům tu na moře a útesy na jeho břehu (nejčastěji), tu na louky na pobřeží či na postavy cválající krajinou vstříc svému osudu, lemovaným vlezlou a otravnou hudbou, by seriálu slušela kratší stopáž. Pokud by se vtěsnal do třech dílů o řekněme 80 minutách, snad by se na něj dalo koukat bez pocitu zmařených ambicí a vyhozených peněz. Protože těmi se vskutku nešetřilo. ()

barteca

Rozhodně špička mezi historickými seriály. Britové to dělají poctivě, nic nešidí. Ani historii, ani výpravu, scénář...... Osmá epizoda druhé řady pěkně míchá kartami..... Baví fest. ......Čtvrtá řada už nemá svěžest počátků spíš nastavovaná kaše, konec by tomu slušel nejvíce. ()

Milwa

Pěkný pohled na Aidan Turnera a divoký Cornwall nenahradí předvídatelný scénář. Pěkná romantická podívaná k žehlení. Ani jsem nedokoukala poslední díl, ale budu to muset napravit. ()

Bozvav

První série výborná, druhá dobrá a pak to šlo všechno do kopru. Nudné, zoufalé dialogy a děj veskrze trapný ala červená knihovna. Jako celek slabší průměr. ()

TETŘEF

Guardian doporučení---hm, možná kvůli tomu boji proti ranému kapitalismu? Poměrně tuctová podívaná ala Jane Austin. Většinu prostřihů v první epizodě je drsný hrdina nad cornwallskými útesy a listy vlající ve větru a slunci. Zklamání. ()

KafuR

Z prvního dílu jsem byl tak nadšený, že při udržení této úrovně by se mi dostalo nejlepšího seriálu za poslední roky. A to jsem s ním původně ani nechtěl začínat, jelikož historické drama není zrovna můj šálek kávy. Následující díly se už podle očekávání usadily na trochu nižší (ale stále dost vysoké) laťce, což však není důsledek sestupné kvality ale spíš snaze rozvíjet jednotlivé linie, tak šikovně načrtnuté v prvním dílu. Pochybuji sice, že historická přesnost seriálu sahá dále než po dobovou výpravu, kostýmy a základní data, ale přesto se tvůrcům podařilo vyplnit mezeru na filmovém trhu a přijít s nikterak originálním seriálem, který budí zdání, že něco takového už tu nebylo dlouho. Některé scény sice zavání přílišnou teatrálností a mnoho postav je načrtnuto je velmi povrchně, přesto si však Ross a Demelza zaslouží po první sérii pochvalu. Jenom doufám, že jim to vydrží. ()

Zetwenka

Další skvělý seriál z historie a ty opravdu mohu.-) První tři série se mi moc líbily ale i čtvrtá sezóna byla dobrá. I výrazné postavy nechali v průběhu sérií zemřít a všelijakými nástrahami si museli projít. Také jsou zajímavé na děj. O překvapivé události nebyla, nouze. Zachycen každodenní život chudých lidí, těžká nebezpečná práce v cínových a rudných dolech. Drsné pobřeží Cornwallu, hlad a bída. Rodinné vztahy a životní kotouly i rány.. Moc mocných a bezmocnost nuzných... Francouzko- anglické napětí. Pátá řada, mě však už trochu zklamala. Odklon od knih a jiná režie a bylo to znát. (Ale hodnotit to jednotlivě nebudu, nechám celkový rámec. Napíšu jen sem 1. řada *****, 2 .řada ***** ,3. řada*****, 4. řada ****, 5. řada ***) Přišlo mi to, že už to nesedí a je nastaveno na můstek z bojů americké války a nemá ten švih, už se spíše natahovalo ani příběhově a vztahově to nebylo oslnivé a závěr nu polootevřený ale i uzavřen, třeba co kdyby --- " Se vrátil" ---- Hudba, kamera a výprava, herci je u mě jen na pochvalu. Počet sérií 5. Viděno 5.sérií ()

Vykuk

Ajajaj:) vydržel jsem jeden a půl dílu, jako jo, tu atmošku to má, ale silně mi to připomínalo ty punčocháčové Tudorovce, čili hromada kecání, miluje ji, nemiluje ji, já bych ho chtěla, ale mám už jiného, co s tím ajajaj co s tím:) No pro mě nuda, čímž nijak neshazuju kvality seriálu, hlavní hero je fajn, mám ho rád z jiných seriálů, ale tohle není nic pro mě. ()

Sylvin

Páně Aidan je tam fakt skvělej. Představila jsem si ho zelenýho s bradavicema jak sedí na záchodě a snažila se žensky nezaujatě sledovat jeho herecký výkon a musím konstatovat: He's not just a pretty face. Umí, umí. Ale, to mi promiňte, asi jsem blbá a nerozumim tomu: Pár jedinců mi tam přijde fakt dost marnejch. Jakože je jich vlastně docela nemálo. Jako třeba slečna Heida Reed aka lady Elizabeth... Jako sorry, tý nežeru, ani když sedí a mlčí. Ale je fajn vidět mihnout se pár známých tváří, třeba Alexander Arnold (zatracovaná 3. generace Skins). Ale kouká se na to hezky. Ty čtyři si to zaslouží, ale může za to hlavně mladý pan Turner, budu upřímná. ()