ABBAmánie

• Austrálie

ABBA: The Movie

Dokumentární / Rodinný / Muzikál

Austrálie / Švédsko, 1977, 96 min

Jak já měl tohle rád, vlastně pořád mám...(27.1.2011)

Úžasná atmosféra australských koncertů fenomenálních švédů, hrajících v životní formě, se na mě přenesla rychlostí světla. Nechtěl jsem v tu chvíli být nikde jinde, než v burácejícím davu těsně pod pódiem. Pouze zmatený rádobyreportér mě pravidelně rušil z mého zasnění. Kdyby se tady vůbec nemluvilo a jenom kapela hrála břinkala, tak by to nemělo chybu.(15.4.2009)

Jsem ortodoxní rocker a jako takový se stydím za své hodnocení. Nicméně nemohu jinak. Písničky od Abby mne totiž dostihly dříve než rocková rebélie a já pro ně pořád mám určitou slabost. Přitom k tomuto snímku mám v podstatě jen samé připomínky - dlouhé tiskovky, pitomý reportér, nulový děj, ale koncerty všechna zmíněná negativa posílají k šípku. Chemie mezi kapelou a diváky funguje dokonale, zvuk je vynikající a divoká móda sedmdesátek má taky něco do sebe. Až v podniku Katoda Olomóc seženu vadnó elektronku E13, tak si opravím stroj času a vydám se s Abbou na nějaké koncertní turné. To australské by určitě stálo za to.(29.9.2013)

• gudaulin

Abba byla hudba mého dětství a tenhle film jsem měl spojený právě s jejími nejlepšími písničkami. Jenže, otevřeně řečeno, nic jiného než ony písničky, snímek už nenabízí. Scénář je slaboučký a příběh jako takový téměř neexistuje. Slouží jenom jako vetchý můstek mezi jednotlivými hudebními čísly. Na dokument je to zase příliš naaranžované. Celkový dojem: 40 %.(20.6.2006)

Film v podstatě není ničím jiným, než natočenou šňůrou ABBY spojenou rádoby příběhem zoufalého novináře shánějící interwiew pro rádio. Pokud máte rádi ABBU, sedněte, poslouchejte, odpočívejte. Pokud ne, nemá cenu si film pouštět. Narozdíl od Beatlesáckých filmů tady jde opravdu pouze o tu hudbu, o nic jiného.(28.4.2003)