Čokoláda

Chocolat

Čokoláda

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2000, 121 min

...Poetika s francouzskou atmosférou, krásně barevně sjednocená, s příjemnou a ladící hudbou a HLAVNĚ plná scén s čokoládou, které se brzy staly tak známými a oblíbenými! Kdo se podívá na celý film aniž by měl chuť na čokoládu musí být opravdu hrdina nebo lže! Navíc film není postavený jen na chuťových scénách, ale taky na opravdovém, ale poklidmém ději a vývoji postav z malého městečka ...zbožňuju scénu, když Juliette Binoche přichází s dcerkou a větrem do města a mají ty kouzelné červené pláštěnky.(13.10.2003)

Keď tento film skončil, bolo asi pol 12-tej večer. Polovica kina spravila nájazd na taký malý obchodík, kde predávali sladkosti a spravila mu polročnu tržbu. Cukríky, tyčinky, čokolády ... tak mi bolo zle. No a ostatné je povedané okolo.(27.5.2004)

Čokoláda nebo cokoli, co může způsobit potěšení, je v městečku, kam přichází Vianne, tabu jako všechno, co nesouvisí s modlením a odříkáním. Přitom by všichni tak rádi ochutnali. Vianne obrací svým přístupem k životu městečko naruby, ovšem vliv faráře je silný, takže k ní za čokoládou a nejen za ní chodí jen lidé, kteří jsou tak jako tak považováni za vyvrhele a nemají co ztratit. Právě ti jediní skutečně žijí. Skvěle obsazený, odehraný a zrežírovaný film, který osladí život i těm, kdo nejsou na sladký.(13.8.2004)

Příjemný film. Měl jsem obavu, že půjde o nějakou "sladkou" romanci mezi Juliette a Johnnym, ale hlavní téma byl střet mezi svobodou, změnou a tradicí a konzervatismem (přirovnání k Pleasentville sedí). Líbil se mi tento motiv a moc se mi líbily postavy - Juliette, ale i Judi Dench a její vnuk i pan starosta (výborný Molina) a další. Krásná hudba Rachel Portmanové přispívá k zajímavé atmosféře (např. když vítr volá).(7.7.2003)

Od Lasse Hallströma se mi líbí skoro všechny jeho filmy víc než právě tenhle, ale i přesto Čokoláda ční nad obvyklý průměr romantických melodramat. Surovina uvedená v názvu jako symbol odlišnosti, revolty, boje proti konzervativnímu, úzkoprsému maloměšťáctví, symbol emancipace a myšlenkové svobody? Hmmm, dobré... A velká filmová metafora toho, jak těžké je odříkání, ale že i zhřešit (občas) není zas smrtelný hřích...(27.4.2007)

• - Herečky Juliette Binoche a Lena Olin si spolu zahrály už ve filmu Nesnesitelná lehkost bytí (1988). (Hejtmy)

• - Osamělá Anouk Rocherová (Victoire Thivisol) má imaginárního kamaráda – klokana, jehož francouzské jméno Pantoufle znamená v překladu „Pantoflíček“. Jméno je o to trefnější v knižní předloze, ve které má za imaginárního kamaráda králíka – „králičí pantofel“. (Geriel)

• - Scéna ve vodě byla natočena ve vodní nádrži. (Geriel)