Pět milionů let k Zemi

Quatermass and the Pit

Five Million Years to Earth

Sci-Fi / Horor

Velká Británie, 1967, 97 min

Při výkopech v londýnském metru je objevena mimozemská vesmírná loď, která obsahuje nejedno překvapení. Chytrá sci-fi, která nestojí na tricích, ale na zajímavě rozvíjeném příběhu. Zvlášť lahůdkový je téměř apokalyptický závěr. *** 1/2(12.4.2007)

• dopitak

Velké zklamání, tenhle film jsem si šetřil a moc se na něj těšil, takže příliš nechápu všechen ten humbuk kolem něj. Nechytla mě atmosféra, kterou Britové v tomto žánru tak ovládali, přehrávané scény u rakety korespondují s neúplnými náznaky něčeho, co by mohlo být nebo spíš kdysi bylo. K filmu se ještě možná vrátím, viděno v originále bez titulků.(25.3.2011)

Příjemné překvapení! Mé třetí setkání s Quatermassem dopadlo velmi dobře. Zajímavá myšlenka o kolonizátorech z Marsu a o tom, proč má Ďábel rohy. Polodokumentaristickou formou sledujeme příběh vědců,kteří se snaží zjistit, co že se to nachází v podzemí Londýna, kde se právě buduje stanice metra. Do výzkumu se vloží armáda (ano, velitelé jsou zde vymaštění debilové, jak tomu bývá i ve skutečnosti) a ministerstvo obrany (to zase vše zlehčuje a vyrábí vlastní lživý pohled na věc). Střetnutí lidstva s mimozemskou inteligencí nevypadá pro obyvatele Země vůbec dobře. Odpouštím gumové kreatury i efekty poplatné době. Film má své napětí a správnou atmosféru. A to se počítá.(15.3.2017)

Netypická ale zato slušne zvládnutá Hammerovka, ktorá zaujme predovšetkým svojim nápadom a pútavejším príbehom. Ten, hlavne v prvej polovičke, dokáže udržať pozornosť diváka, hneď na začiatku tu máme jednu veľkú záhadu v podobe čudného nálezu, potom tu je jeho postupné odkrývanie, skúmanie, protichodné teórie o pôvode.... skrátka nastolené otázky pekne vydráždia zvedavosť. Neskôr v druhej polovičke a hlavne pri konci s finálnym rozuzlením začal príbeh v tomto smere trochu strácať a ponúknuté vysvetlenia miestami vyvolali úsmev na perách, hlavne keď sa k tomu pridali aj na tú dobu priemerne zvládnuté trikové efekty. Celkový dojem mi však aj napriek tomu vychádza mierne nadpriemerný. 70/100(13.5.2015)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(19.9.2012)