Pět milionů let k Zemi

Quatermass and the Pit

Five Million Years to Earth

Sci-Fi / Horor

Velká Británie, 1967, 97 min

Hodně sympatická kombinace scince fiction a hororu, přičemž navrch má stránka scifózní, což mě trošku překvapilo (mile), jelikož film natočilo studio Hammer, kteréžto mám zafixováno jako autory podivuhodných britózních hororismů. Většina filmu je povedená konverzačka o nálezu podivných koster a ještě podivnějším (ne)kovovém předmětu raketo-člunovitého tvaru a je to vskutku zábavné, stejně jako konec filmu nesoucí se ve znamení povedeného atmosferického rozuzlení. Pomáhá i charisma hlavní postavy profesora Quatermasse, jehož představitel budí zdání, že by snad dokonce mohl být v jiné dimenzi šikovným hercem _..._ Sice je pravda, že variací na podobné téma tu jistě bylo dost a film moc originální není, stejně jako je pravda, že tam bohužel není vesmírná vydra s chapadly (což je samozřejmě neodpustitelné provinění), ale i tak je to jednoduše povedená záležitost. Domluvil jsem.(29.9.2014)

3,5 Vesmírná raketa nalezená v metru uprostřed Londýna, zvláštní kostry jakýchsi opičích lidí, tajemné symboly - rozjelo se to fakt pěkně, bohužel pak se to v průběhu vyšetřování a rozuzlování nějak zabrzdilo a přestalo mě to bavit. Atmosférou se to předchozím černobílým Quatermassům také nevyrovnalo a Andrew Keir postrádal to správné charisma Briana Donlevyho. Celkově se jedná asi o nejslabší díl.(15.9.2011)

• RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(19.9.2012)

Netypická ale zato slušne zvládnutá Hammerovka, ktorá zaujme predovšetkým svojim nápadom a pútavejším príbehom. Ten, hlavne v prvej polovičke, dokáže udržať pozornosť diváka, hneď na začiatku tu máme jednu veľkú záhadu v podobe čudného nálezu, potom tu je jeho postupné odkrývanie, skúmanie, protichodné teórie o pôvode.... skrátka nastolené otázky pekne vydráždia zvedavosť. Neskôr v druhej polovičke a hlavne pri konci s finálnym rozuzlením začal príbeh v tomto smere trochu strácať a ponúknuté vysvetlenia miestami vyvolali úsmev na perách, hlavne keď sa k tomu pridali aj na tú dobu priemerne zvládnuté trikové efekty. Celkový dojem mi však aj napriek tomu vychádza mierne nadpriemerný. 70/100(13.5.2015)

Britské studio Hammer jako vždy nezklamalo. Velice dobrý námět převedený do velice šlušné formy, kazí jen zub času, který si už ukrojil velký kus...(27.5.2012)