Hluboký spánek

The Big Sleep

• slovenský

Hlboký spánok

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA, 1946, 114 min (Director's cut: 116 min)

Ještě před tím, než jsem viděl jakýkoliv film-noir, a znal jsem jména Chandler a Marlowe jen z doslechu, měl jsem určitou představu o tom, jak tento žánr asi vypadá v praxi. Shlédnutím Hlubokého spánku se mé představy potvrdily. Bogart v klobouku a baloňáku, ostře řezané obočí Bacallové lemující její hypnotizující pohled – to jsou věci, které v dnešní době symbolizují to, co si představujeme pod slovem film-noir. Oproti jiné „bogartovce“, Maltézskému sokolu, má Hluboký spánek trochu méně komplikovaný děj (přinejmenším je jasné, na které straně stojí hlavní hrdina:-) ), přesto jsem ale chvílemi tápal. Tyhle filmy ze 40. let mají ohromnou sílu člověka chytnout a podržet si ho až do konce. Jste okouzleni krásnými, skvěle hrajícími lidmi, rafinovaně vtaženi do děje složitými vztahy mezi postavami, překvapováni nečekanými zvraty. Osobně mám radši „sokola“, u takto kvalitních filmů je ale srovnání téměř nemožné.(9.6.2006)

Notně zamotaný film-noir, který ve mně stále budí celkem ojedinělý pocit, že je ten zmatek neproniknutelný záměrně. Výborná je hlavně dvojice Humphrey Bogart a Lauren Bacall, mezi nimiž to vážně jiskří (a jejich dialogy jsou také parádní). Režisér to v klidu jistí ze zálohy a moc na sebe neupozorňuje. Ale jestli tuto temnou jízdu L.A. zvládl natočit v ateliérových kulisách, pak rozhodně klobouk dolů!(21.1.2017)

Celosvětově divácky úspěšný film. Krásná Chandlerovka s Humphrey Bogartem v roli tvrďáka soukromého očka Philipa Marlowa. Napínavý děj, kde hrdinové postupně upadají do hlubokého spánku, z něhož není návratu. Ještěže si Marlowe vždy ví rady. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4176-hluboky-spanek/videa/ a nádherná scéna s charismatickým Bogartem: http://www.youtube.com/watch?v=3t8H07c30io a scéna s Lauren Bacallovou a jejím voláním policie: http://www.youtube.com/watch?v=DwXc4N_10rA&feature=related(29.10.2012)

V době, kdy byl můj děda ještě dítě, Bogart zářil v Americe na velkém stříbrném plátně, proháněl se těmi nejlepšími auty a měl ty nejhezčí ženský. Není se čemu divit, jeho charisma bylo neskutečné a dodnes z filmů jen srší, proto The Big Sleep považuji za jeden z jeho největších počinů a cynického detektiva ztvárnil bravůrně. Už to nebyl ten uhlazený elegán s motýlkem z Casablanky. Tentokrát soukromé očko se zmačkaným oblekem a pokřiveným kloboukem, který je ochoten pro kousek informace strčit nos všude a čelit i nejhoršímu. Hluboký spánek je natočen hodně tvrdě se spoustou záporáků a jednoduchou zápletkou, která se mění ve smrtící tornádo zvratů. Scénář plný ironie a herecké výkony hlavních i vedlejších postav povyšuje tuhle lahůdku mezi nejlepší krimi všech dob. _ Je mi to už docela trapné, ale všechny Noriky hodnotím plným počtem. Považuji to za nejlepší dobu filmu a zatím jsem viděl jen skovosty - které jinak ohodnocovat nelze!(15.5.2008)

Humphrey Bogard je neodolatelný drsňák a Lauren Bacallová je mu důstojnou oporou. Howard Hawks a jeho hvězdný rozjezd.(30.1.2007)

• - Humphrey Bogart a Lauren Bacall se během natáčení natolik sblížili, že to Bogartovi způsobilo velké manželské potíže, jejichž řešení hledal Bogart v alkoholu a nebyl schopen herecké práce. Tři měsíce po dokončení filmu se Bogart a Bacall vzali. Bylo to jedenáct dní po Bogartově třetím rozvodu. Z tohoto manželství vzešly dvě děti. (Kulmon)

• - Na roli Carmen se původně připravovala Nina Foch. (Dreadd)

• - V příběhu filmu bylo po prvním veřejném promítání provedeno několik změn a dotáček. (Cherish)