Hluboký spánek

The Big Sleep

• slovenský

Hlboký spánok

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA, 1946, 114 min (Director's cut: 116 min)

Pan suchar "mluvím jen koutkem úst" Humphrey Bogart se pro tuto roli moc nehodí. Marlowe byl pořízek, co sice dostával po hubě, ale většinou ze zadu. Bogie je takový sušinka, kterému věřím v Casablance a Africké královně, ale ne tady. Ale přestože to není Marlowe ani náhodou, jako film o jiném detektivovi je to super(22.6.2009)

Klasický noir se vším všudy. Nestrhne, ale určitě potěší. A Bogart má charisma na rozdávání, i když mu scénář mohl dopřát víc humoru.(26.5.2011)

Humphrey Bogart je dokonalý. Uvedomil som si, že je predobrazom mnohých filmových aj televíznych postáv a hrdinov. Howard Hawks napratal film kopou krásnych mladých žien a aj keď to nie je pravý noir z toho prvotného noirového amerického obdobia (väčšina sa tu odohráva v luxusných interiéroch) výprava je i napriek komornosti veľmi pôsobivá od začiatku do konca - najmä skvelý úvodný obraz s generálom medzi orchideami, kedy sa Marlow potí ako kôň, potom "dažďová scéna" alebo skvelý obraz v hazardnom dome eddieho marsa... príbeh, aj keď sa môže zdať prehustený informáciami, ktoré sa dozvedáme v slovných prestrelkách, je úplne jasný a zrozumiteľný, je to typická detektívka drsnej školy, no tu nejde o samotný príbeh, ale o bogarta a marlowa v jeho podaní, je to o skvelých dialógoch a hláškach a o veľmi vydarenej atmosfére a vzťahu medzi marlowom a vivian.(17.3.2012)

Pokud nemáte diplom za paměť, moc si toho děje neužijete. Aspoň já se v tom za chvíli ztratil. Kdo si má pamatovat všechny jména a co kdo z nich udělal a na koho co ví a kdo koho oddělal. Navíc Bogart jako neodolatelnej lamač, kterej sype vtipný poznámky z rukávu jak esa, machr v každé situaci, mně taky za čas lezl krkem.(13.3.2012)

NFR 1997(5.4.2004)

• - Studio Warner Bros. dalo režisérovi na nákup práv k adaptaci románu 50 000 amerických dolarů. Tomu se však podařilo je získat za pouhých 5 000, přičemž si zbytek ponechal. (Dreadd)

• - Charles Waldron, který ztvárnil generála Sternwooda, zemřel ještě před premiérou filmu. (Dreadd)

• - V příběhu filmu bylo po prvním veřejném promítání provedeno několik změn a dotáček. (Cherish)