Hluboký spánek

The Big Sleep

• slovenský

Hlboký spánok

Film-Noir / Mysteriózní / Krimi / Thriller

USA, 1946, 114 min (Director's cut: 116 min)

Hutná a vtipná AMERICKÁ detektivka, ale ty první dva klady tam budou nejspíš z toho důvodu, podle jakého klasika drsné školy je tento snímek natočen.(23.1.2007)

Zásadní film, možná nejlepší z dílny páně Hawkse, muže s jedinečnou filmařskou inteligencí. Noir nelze nemilovat.(10.10.2008)

Tady jsem si s Humpreym Bogartem ani Howardem Hawkesem do noty nepadla. Snad příště.(12.3.2010)

Možná je to otřepané, ale Humphrey Bogart je nejlepší Phil Marlow, co kdy žil. Přesnější by podle mě bylo, že Bogart dělá Marlowa. Ten pro mě sám o sobě je muž bez tváře, napsaný na papíře, kterého si lidé jen domýšlí. Bogart představuje jednu z možností a podle mě odpovídá přesně myšlence soukromého očka v Americe 20-30 let minulého století. Lauren Bacall je fajn, i když její hlas v originále je trochu moc mužský. Sama o sobě není tou ikonickou krasavicí, ale ženou s povahovými rysy potvory, která čeká koho bude moci využít. Celý film se šikovně odehrává na malém prostoru několika apartmá, místností a exteriéry jsou tu jen zřídka. Big sleep možná není nejzásadnější a nejdokonalejší film-noir, který kdy vznikl, ale využívá všech jeho tajných zbraní, pro potěchu diváckého srdce...(3.2.2007)

Pokud nemáte diplom za paměť, moc si toho děje neužijete. Aspoň já se v tom za chvíli ztratil. Kdo si má pamatovat všechny jména a co kdo z nich udělal a na koho co ví a kdo koho oddělal. Navíc Bogart jako neodolatelnej lamač, kterej sype vtipný poznámky z rukávu jak esa, machr v každé situaci, mně taky za čas lezl krkem.(13.3.2012)