Do malého městečka El Dorado přijíždí pistolník Cole Thornton (John Wayne). Ten dostal nabídku práce pro místního bohatého rančera Barta Jasona. Jenže Colea přímo v městečku varuje před přijetím této práce jeho starý přítel, místní šerif J. P. Harrah (Robert Mitchum). Bart Jason je zákeřný zbohatlík, který má zájem získat zdroje vody patřící už několik generaci místních rančerů, MacDonaldovým. Po této informaci Cole Jasonovu nabídku odmítá. Při zpáteční cestě do městečka však dojde k nehodě. Mladík, Luke MacDonald, který hlídá přístupové cesty okolo MacDonaldovy farmy, usne na stráži a Coleův příjezd ho vyleká. Rozespalý Luke na Colea vystřelí. Stojí ho to život. Colea Lukeova smrt mrzí, proto jeho mrtvolu i s vysvětlením přiveze na farmu MacDonaldových. Podrobnosti nehody, které Cole vysvětlí Lukovu otci, starému MacDonaldovi, jsou tak přesvědčivé, že MacDonaldové Colea nechají jít. Jediný, kdo se s vysvětlením Lukovy smrti nesmířil, je Josephine (Joey) MacDonaldová, sestra mrtvého. Ta si proto na Colea počíhá v divočině a postřelí ho. Cole je sice zraněný, nicméně by Joey mohl bez jakýchkoliv problémů zabít. Cole to ale neudělá a posílá dívku k otci domů. Po nezbytném ošetření rány odjíždí z městečka. O několik týdnů později se Cole v malém baru kdesi na západě setkává s pistolníkem Nelsem McLeodem. Ten mu také nabízí práci. Opět se jedná o práci pro Barta Jasona. Cole práci sice odmítne, ale dozví se, že se Jason opět rozhodl získat přístup k vodě. Dřív se bál šerifa J. P. Harraha, teď ale šerif propadl alkoholismu, a tak Jason opět shání pistolníky pro svou malou válku proti MacDonaldovým. Cole se ihned rozhodne jet MacDonaldovým na pomoc. Je mu jasné, že jeho přítel-šerif má co dělat sám se sebou. Ke Colemu se přidává mladík, který si nechává podle svého původu říkat Mississippi. Cole mu totiž pomohl s McLeodovou bandou. Ve městečku Cole zjišťuje, že jeho přítel-šerif je už několik týdnů v lihu. O bezpečnost ve městě se stará jeho pomocník Bull. Cole s Bullem a Mississippim rázně udělají šerifově pití utrum. Mississippi umíchá jakýsi dryák, který nalijí opilému Harrahovi do hrdla. To velmi rychle postaví pijana na nohy. Šerif, který má úděsnou kocovinu, zjistí, že se mu směje celé městečko. Nikdo nemá pro jeho pijáckou epizodu kvůli záletné ženě pochopení. Co je však horší, ze šerifa nemají respekt ani McLeodovi muži, kteří se ve městě setkávají se svým povedeným zaměstnavatelem, Jasonem. Ve chvíli, kdy tito pistolníci zaútočí na šerifa a jeho pomocníky, Bulla, Colea a Mississippiho, se zlou se potážou. Léčka, kterou McLeodovi lidé na šerifa a jeho doprovod připravili, skončí smrtí tří pistolníků a zatčením Barta Jasona. Teď je ale jasné, že McLeodovi lidé určitě přijdou zachránit svého zaměstnavatele před jeho vydáním státnímu zástupci... (TV Prima)

Willy Kufalt

Ani po druhém setkání s Johnem Waynem se nemohu v nejmenším přidat k skalním obdivovatelům tohoto legendárního představitele westernových hrdinů. Protože z hlavní herecké trojky (resp. později čtyřky, když přidám i vousatého šerifa Arthura Hunnicutta) mne bavil nejméně. Ale k obdivovatelům westernu El Dorado se můžu z fleku přidat i teď hned po prvém zhlédnutí. A jak projíždím ty komenty, mám pocit, že bylo by se zbytečné příliš rozepisovat a opakovat všechny klady, protože je už skoro všichni dávno tady napsali. Takže ve zkratce: výborný scénář se skvělými dialogy, osobité vykreslení postav včetně obsazení (zejména alkoholem posedlý šerif–Robert Mitchum a vynalézavý pomstichtivý pacholek se svojí brokovnicí–James Caan), krásná vyváženost mezi jednotlivými prvky (vtip, akce, hrdinství i lidskost), úžasný český dabing ze staré školy! Neočekával jsem, že se budu tolik bavit u amerického westernu 60. let a že mi dokonce může přinést zážitek, z něhož budu nadšen a plný dojmů ještě druhý den po zhlédnutí, ale stalo se. 90% ()

Bachy

Moje první setkání s velikánem Johnem Waynem. Je to celkem dost umělé, posun děje je pro mě dost zvláštní a postavy se sice pokouší působit vtipně a nad věcí, ale občas je to dohnáno až do trapností, což je škoda. Přesto se najde pár dobrých narážek a hlavní hrdinové mají svoje charisma. Možná bych dával i 4, kdyby finální bitva měla trošku víc šťávy a mlaďoch nedělal číňana a staroch je všechny nesesekal, i když bych chromej. ()

klerik

John Wayne mi vždycky prišiel ako dobrý ujo od susedov. Aj tu je v ňom pramálo eastwoodovského, ale inak je to fajn filmík. Napriek trochu netradičnému scenáru (konflikt založený na udalostiach odohrávajúcich sa na pozadí) je tento western vlastne brutálne komorný. Hrdinovia sa potulujú pár ulicami a jedným barom, napriek tomu je to funkčné. Mňa potešili predvšetkým vedľajšie postavy, vtipné dialógy a nečakané nehrdinstvo - v podstate tu ani nejde o pištolnícke prestrelky, veľa sa tu páli z pušiek a dosť veľa od chrbta... Nie srdcovka, ale kvalitne namiešaná oddychovka... ()

Chrustyn

Netřeba zmiňovat, že se po "Riu Bravu" opět setkávají Howard Hawks a John Wayne, protože podobnost obou filmů je tak výrazná, že by se snímek mohl považovat za pokračování. Na druhou stranu komu to může vadit, když bylo "Rio Bravo" vynikající a "El Dorado" v ničem nezaostává. Prostě americký western jak má být. ()

Arsenal83

Kto videl Rio Bravo či Rio Lobo, v podstate si pomyslí, že pozerá rovnaký western. Všetky tri sú postavené nielen na postave Johna Waynea, ale aj na podobných príbehoch. A stále aj po rokoch tak dobre pozerateľných. Len Rio Bravo je z nich najlepší a u mňa tie wayneowky sa nechytajú na eastwoodowky. Preto nemôžem dať plný počet. ()

Flakotaso

Několik dobrých hlášek, výborní herci a hudba. Jinak ovšem dějově docela plytké a s vyjímkou začátku převážně interiérové, což u westernu považuju za neodpustitelný prohřešek. Slušné, ale je mnoho lepších westernů. ()

rikitiki

Jak podruhé vstoupit do stejné řeky, aneb proč si znovu nenatočit Rio Bravo, když se nám poprvé tak hezky povedlo? Vcelku tenhle názor chápu a nemám nic podstatného ani proti výsledku. ___ Film převzal z Ria Brava hlavní zápletku, vedlejší motivy, charaktery postav, herce i režiséra. Pořád je to ale kus poctivě, i když ne originálně, odvedené práce. (I když přestřelka, v níž jsou na správné straně čtyři pistolníci, z nichž je jeden ochrnutý, druhý má úporné křeče v břiše, třetí neumí střílet a čtvrtý střílí lukem, má teda pořádný grády!) Kocovinou nasáklý Dean Martin se mi líbil víc než zdejší alkoholik Robert Mitchum. Tenhle snímek zato lépe pracuje s nadsázkou a vtipnými dialogy. ___ Nevidět Rio Bravo, dala bych o hvězdičku víc. /15. 10. 14./ ()

honajz

Slabé tři hvězdy. Postavy se chovají docela uvěřitelně, jen mi přijde divné to přešaltrování z vážného dramatu v úvodu do slovních přestřelek v půlce a v podstatě jakési westernové parodie ke konci. Dva pistolníci o berlích, to už je myslím spíše parodie. John Wayne s tím svým bříškem tady vypadá spíše jako páprda z vrátnice než obávaný pistolník, z něhož je jedna ženská úplně hotová, a Mitchum si zde zahrál především opilce, než pistolníka. I ten příběh drhnul a na dvě hodiny je hodně rozmělněný a nebavil mne. Snad jedině James Caan se tady skvěle sám baví a užívá si to. Žel jsem to viděl s českým dabingem, takže možná spousta špílců zmizela v překladu, ale stejně se to táhlo a nijak moc nebavilo. A zloduši se chovali až skoro slušně, přitom mohli udělat milion věcí, jak zachránit šéfa z lochu a dostat se k vodě. ()

anderson

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: F1 = 20.7.1991+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ Plus = ?.?.20??+PREMIÉRA NA STV 1 = 25.5.2013, réžia českého znenia (ČST 1991) = JINDŘICH POLAN (27.5.2013) ()

Tommassi3

"Jmenuju se Alan Bourdillion Trehearne.." - " To je moc dlouhý !!" - " Proto mi taky říkají Mississippi !!" ;) Hawksovo skvostné El Dorado mě přes svoji štědrou stopáž ani na okamžik nenudilo, ale co taky čekat od snímku velkého Howarda Hawkse v hlavní roli s legendární trojicí Wayne, Mitchum, Caan, že ?! Velmi neotřelý příběh s postřeleným ostrostřelcem Johnem Waynem, věčně nalitým šerifem Roberta Mitchuma a tím naopak nejhorším střelcem divokého západu, jakého si jen umíte představit, mladičkým věčně recitujícím Jamesem Caanem, jehož účast vyznívá naprosto generačně symbolickým dojmem.. Právě peprné vtipné dialogy mezi Thortonem a Mississipim mě hodně bavily, přičemž nejen že patří k tomu nejlepšímu, co El Dorado nabízí, byť celková komika a dialogový až sitcomový styl humoru, který si až příliš dobrý režisér Hawks opatrně hýčká a hlídá, aby jeho herci nikdy nezklouzli k přehrávání, vzde vlastně nahrazuje akci, a tak se většinou spíš mluví než střílí, byť některé hlášky lze vážně považovat za geniální.. Hodně se povedl i rozverný soundtrack Nelsona Riddlea, známého třeba hudbou ke Kubrickově Lolitě, celá tahle záležitost vyznívá až neskutečně příjemně a se vší tou "stínohrou" barevně.. [ Dabing 7/10 ] Velmi poctivá a slušná práce Hlavní redakce pořadů ze zahraničí ČST Praha z roku 1991 s báječným spojením Wayne, Brabec. ()

malylada

Americká klasika s legendou westernu. Taková vtipná konverzačka ala Tarantino ze 60. let. Celý příběh se odehrává ve skvostných kulisách a kouká se na to moc hezky. Na mě možná příliš dialogů, místo pořádné akce......7/10 ()

MrCreosote

Příběhově prakticky totožné jako Rio Bravo (jedná se vlastně o remake) až na to, že zde došlo k výraznému posunu vpřed. Obsazení je mnohem přesnější a pestřejší - sice zůstal John Wayne, ale působí mnohem uvolněněji než v původní verzi, Robert Mitchum a James Caan jsou pak o třídu lepší než "originály". Ubylo zbytečných řečí a opakujících se dialogů a nastoupila ta pravá westernová podívaná ve své nejčistší podobě. Za to vřelé díky. ()

joehot

Těch podobností s (rovněž Hawksovým) Rio Bravo je až nehezky moc. Škoda, že jsem tak neviděl první El Dorado, svého předchůdce jinak ve většině směrech o chloupek překonává. Vtipem (J. Caan, jeho klobouk a lupara), nápaditostí (scéna se "zvonovým krytím") i herecky (Mitchum je mi sympatičtější než jeho předobraz z Ria Brava Dean Martin, a to je co říct). ()

liquido26

Western s velkým W, jako John Wayne. El Dorado je hvězdně obsazené, kromě Waynea i Kmotr jr. James Caan, opilý šerif Robert Mitchum, nebo Michele Carey, kočka, co ráda střílí po lidech. Sice jsem se nemohl zbavit dojmu, že mi to trochu připomíná Hawksovo Rio Bravo, ale to byla jediná vada na kráse. Třešničkou na dortu byl Caan recitující Poea a jeho Eldorado. ()

Astaroth12

Toto je zatial najlepší western, ktorý som videl od J.Wayna. Je scenáristický vyspelí, ma charizmatické postavy a aj slušných záporakov a o to vo westernoch ide predovšetkým. Herecky je to koncert všetkých zúčastnených. Je tu veľa vtipu, ale aj akcie , takže je to v pohode vyvážene. J. Caan mi trocha pripomínal T. Hilla, asi kvôli tej zábavnosti, ktorú do filmu priniesol.  Je to za silne 4* a také kladne prijatie som u mna nečakal, lebo Americké westerny ma zatial až tak nechytili, ale tento to prelomil. ()

Historik

Já jsem nikdy nebyl skalním fanouškem Johna Wayna, ale poslední dobou musím konstatovat, že se mi westerny s tímto strejdou docela líbí. Tento je třeba velmi povedený, je to opravdový klasický western se vším všudy. ()

Orlau32

Co bych zde měla chválit ? Všechny westerny ve kterých dříve hrál John Wayne byly perfektní. Náměty totiž ještě nebyly tak ohrané a též to byly po válce kasovní trháky. ()

Dawe.zs

Klasický western, v němž nakonec zvítězí dobro nad zlem. Takových westernů bylo natočeno několik set. Většina plní jen svůj komerční účel. Osobně si myslím,že El Dorado je nejlepší Hawksův western. ()