Do malého městečka El Dorado přijíždí pistolník Cole Thornton (John Wayne). Ten dostal nabídku práce pro místního bohatého rančera Barta Jasona. Jenže Colea přímo v městečku varuje před přijetím této práce jeho starý přítel, místní šerif J. P. Harrah (Robert Mitchum). Bart Jason je zákeřný zbohatlík, který má zájem získat zdroje vody patřící už několik generaci místních rančerů, MacDonaldovým. Po této informaci Cole Jasonovu nabídku odmítá. Při zpáteční cestě do městečka však dojde k nehodě. Mladík, Luke MacDonald, který hlídá přístupové cesty okolo MacDonaldovy farmy, usne na stráži a Coleův příjezd ho vyleká. Rozespalý Luke na Colea vystřelí. Stojí ho to život. Colea Lukeova smrt mrzí, proto jeho mrtvolu i s vysvětlením přiveze na farmu MacDonaldových. Podrobnosti nehody, které Cole vysvětlí Lukovu otci, starému MacDonaldovi, jsou tak přesvědčivé, že MacDonaldové Colea nechají jít. Jediný, kdo se s vysvětlením Lukovy smrti nesmířil, je Josephine (Joey) MacDonaldová, sestra mrtvého. Ta si proto na Colea počíhá v divočině a postřelí ho. Cole je sice zraněný, nicméně by Joey mohl bez jakýchkoliv problémů zabít. Cole to ale neudělá a posílá dívku k otci domů. Po nezbytném ošetření rány odjíždí z městečka. O několik týdnů později se Cole v malém baru kdesi na západě setkává s pistolníkem Nelsem McLeodem. Ten mu také nabízí práci. Opět se jedná o práci pro Barta Jasona. Cole práci sice odmítne, ale dozví se, že se Jason opět rozhodl získat přístup k vodě. Dřív se bál šerifa J. P. Harraha, teď ale šerif propadl alkoholismu, a tak Jason opět shání pistolníky pro svou malou válku proti MacDonaldovým. Cole se ihned rozhodne jet MacDonaldovým na pomoc. Je mu jasné, že jeho přítel-šerif má co dělat sám se sebou. Ke Colemu se přidává mladík, který si nechává podle svého původu říkat Mississippi. Cole mu totiž pomohl s McLeodovou bandou. Ve městečku Cole zjišťuje, že jeho přítel-šerif je už několik týdnů v lihu. O bezpečnost ve městě se stará jeho pomocník Bull. Cole s Bullem a Mississippim rázně udělají šerifově pití utrum. Mississippi umíchá jakýsi dryák, který nalijí opilému Harrahovi do hrdla. To velmi rychle postaví pijana na nohy. Šerif, který má úděsnou kocovinu, zjistí, že se mu směje celé městečko. Nikdo nemá pro jeho pijáckou epizodu kvůli záletné ženě pochopení. Co je však horší, ze šerifa nemají respekt ani McLeodovi muži, kteří se ve městě setkávají se svým povedeným zaměstnavatelem, Jasonem. Ve chvíli, kdy tito pistolníci zaútočí na šerifa a jeho pomocníky, Bulla, Colea a Mississippiho, se zlou se potážou. Léčka, kterou McLeodovi lidé na šerifa a jeho doprovod připravili, skončí smrtí tří pistolníků a zatčením Barta Jasona. Teď je ale jasné, že McLeodovi lidé určitě přijdou zachránit svého zaměstnavatele před jeho vydáním státnímu zástupci... (TV Prima)

kenkaku

El Dorado je u mě u Johna Waynea film #1. Tohle je film, který ho u mě formoval jako herce a možná (paradoxně) i díky zajímavému českému dabingu (volba hlasů dabérů se povedla) mi uvízl v paměti. Postava Mississippiho (James Caan) a scéna s nožem mi utkvěla v paměti obzvlášť. Postavy i jejich chování opět jedinečné (pasující do mého vkusu). Když na tím přemýšlím, mám tento western snad raději než Sedm statečných a možná i (vím je to kacířské) než Tenkrát na západě. ()

srbak

Na mňa je El Dorado až príliš veľké klišé, aj v rámci westernového žánru, aby som ho ohodnotil lepšie ako priemerný film. Postráda to nejaký silnejší náboj, ktorý by či už príbehu alebo postavám dodal šmrnc. Dej je pomalý a pôsobí strašne klasicky. Akcia je vo filme takmer vynechaná, a ak už k nejakej dôjde, skončí skôr, než začala. Pozitívnymi stránkami sú naopak sympatické herecké zloženie a občas vtipné dialógy, ktoré ťahá prevažne James Caan a jeho postava. Neviem, asi mi tento klasický štýl úplne nesadol, no El Dorado považujem skôr za jednohubku, ku ktorej sa už zrejme nevrátim. ()

HiddenDragon

Bud jsem koukal na jinej film, nebo jsem uz na tohle moc moderni, ale neco tak unylyho a zastaralyho jsem dlouho nevidel. Hudba mizerna, toceny vsechno v atelieru prepokladam, sviceni jak v divadle a nuda jak v marnici...to i Vinnetou, ktery ma do reality daleko, je mnohem zabavnejsi nez tohle. Dneska se toci westerny uplne jinak. Rozhodne ne s Johnem Waynem, to je akcni hrdina asi jak muj mrtvej deda. Jedina hvezda za to, ze se tam aspon trochu strili... Pokud chcete starej western, dejte si Sedm statecnych, pokud novy, tak Opravdovou kuraz. Ne tohle amatersky divadlo. ()

Wally

K těmto starým westernům přistupuji vždy trošku připraven na ne příliš velkou zábavu, ale tento film mne přesvědčil, že zbytečně. Krásný poctivý western s J.Waynem na který se vždycky znovu rád podívám... ()

KoRner

Typický western s netypickými postavami. Proste najväčší frajer Západu príde do mesta a tam si urobí zopár nepriateľov, ktorí si najmú najlepších pištoľníkov, aby Johna a jeho bandu, ktorá sa skladá zo skrachovancov, odpratali z cesty. Z toho plynú aj vtipné situácie, ktoré pobavia až k záverečnému vyúčtovaniu. ()

Han22

El Dorado je solidní western, jehož největší slabinou je až příliš tradiční, obyčejný příběh. Po úvodních tanečkách kolem se nakonec uprostřed noci sejdou na stanici čtyři postavy, kteří čelí přesile kriminálníků. Jejich boss chce tradičně připravit farmáře o půdu a neváhá využít všech špinavých triků. Jinak ovšem bez výhrad. Čtveřici tvoří jeden starý dědula, mladík co je dobrý s nožem a má prořízlou pusu, ale neumí střílet a používá jakýsi prototyp upilované brokovnice, opilecký šerif co půlku filmu bojuje s kocovinou a stárnoucí pistolník s kulkou poblíž páteře která způsobuje dočasné ochrnutí. Žádní supermani, navíc čtveřice hází brutálně stírací hlášky, hádá se a haštěří, až to chvílemi je spíše komedie než doopravdy napínavý western. Nechybí ovšem parádní přestřelky (dobývaní kostela) a výborní herci - především mladý Caan září, Mitchum je taky slušný a Wayne je v tomhle typu westernu jako doma. Jsem spokojený i když na 5* to není. ()

Scevola

Konecne klasicka "wayneovka", ktoru som si uzil. Skvely herecky mix (a nielen one man show) a este zaroven aj "mlada krv" v podobe Jamesa Caana. Oproti Rio Bravo to bolo dejovo pestrejsie a napaditejsie. 8/10 ()

farfalla

Druhý z trilogie filmů Rio Bravo, El Dorado a Rio Lobo. Po úspěchu filmu Rio Bravo si Wayne a Hawks zopakovali úspěšné schéma. Volně se inspirovali románem Harryho Browna ´The Stars in Their Courses´. Místo Deana Martina, který potřebuje Waynovu pomoc, je tady Robert Mitchum, místo mladého Rickyho Nelsona je tady mladý James Caan, místo Angie Dickinson je tady Charlene Holt, místo starého Waltera Brannana je tady Arthur Hannicutt. Příběh samotný je také velmi podobný tomu z Rio Bravo. Některé scény z Rio Bravo jsou v El Doradu rozvedeny. Například v Rio Bravo kamarádi donutí Deana Martina se vykoupat. V El Doradu všichni přátelé nosí Robertu Mitchumovi mýdlo, když se konečně rozhoupe a rozhodne se vykoupat. El Dorado má dobré momenty, ale když musím vybrat, který z těch dvou filmů se mi líbil víc, bude to Rio Bravo. Už za to zpívání ve vězení. ()

Hanys_

Westerny mám rád, ale tahle komedie z divokého západu mi zas tak moc nesedla. Je to až moc pohodové, postavy nesympatické a záporáci do jednoho jaloví. Ještě že to zachraňují ty hlášky. ()

Prochy38

Asi z těch Wayneovských westernů ten nejlepší. Spolu s R. Witchumem a J. Caanem se J. Wayne postaral o dvouhodinovou zábavu, kterou já nikdy nepohrdnu. 95% ()

Disease

Klasický western s Johnem Waynem. Zábavné a místy vtipné, Paul a Mississippi hlásí vcelku zdatně. Když si odmyslím, že Sedm statečných je o 6 let starších, jsou 4* v pořádku. ()

ekomo

Další z těch výborných snímků se skvělým Johnem Waynem, ta skvělá atmosféra čekání ve vězení v pozici šerifa a jeho pomocníků až přijedou nájemní zabijáci, co dodat, skvělá hudba, skvělý výkon Wayneho a Mitchuma v hlavních rolích. Ve sbírce těch nejlepších westernů určitě nesmí chybět. ()

Oyer

Možná na tehdejší dobu slušný western, já jej hodnotim v roce 2011 a mám k němu jen pár připomínek. Na western moc takové slušňácké a uhlazené (zřejmě zásluhou Johna Wayna), ale třeba slušňácký výstup Gregory Peacka v jiných westernech působí daleko lépe. Moc akcí se tu také nedočkáme, pár vleklých částí a utrápený konec. V něm si jde čtveřice hrdinů (zelenáč co netrefí ani prd, ochrnutý Wayne, šerif ožrala a starej rozklepanej dědek) vyřídit účty s bandou potrhlíků. Jeho "šéfíka" oddělají dost zbaběle, což mě na lepším pocitu z filmu moc nepřidalo. Celkově průměrné, přes 80% si tento snímek rozhodně nezaslouží. ()

conery1

" Čo to máte na hlave? Klobúk. Asi vám musím veriť." Dvaja pupkatí starci s mladíkom, čo netrafí ani s brokovnicou zlikvidujú bandu hrdlorezov. Rozprávka z divokého západu o tom, aký určite nebol. ()

Zombi

Wayneovi westerny moc nemusím, mám radši itálii :o) ale tento je opravdu solidní. Střílení tu je sice méně než bych na dvouhodinový western čekal, ale zato je tu spousta vtipných dialogů a hlášek, zajímavé charaktery i děj. Osvěžením je mladý Caan s brokovnicí. Slušné 4 hvězdy. ()

matmanX

El Dorado jako kvalitní hollywoodský western rozhodně nezklame. John Wayne hraje klasického dobrodružného borce se srdcem na pravém místě, Robert Mitchum zase krásně zvládá ožralého pobudu s odznakem šerifa a nedaleko za nimi je James Caan, který už v jedné ze svých prvních filmových rolí předvádí charisma a velký potenciál. Jenže i přes kvality filmu jsem se během sledování nemohl zbavit pocitu deja vu. A aby taky ne, když jsem o pár měsíců dřív viděl Rio Bravo, vedle kterého působí El Dorado skoro jako remake. Drsňák Wayne na správné straně zákona? Je to tam. Nalitý šerif/zástupce snažící se získat ztracenou důstojnost? Samozřejmě. Mladý nováček hnaný pomstou? Komická postava zmateného staříka? Uhlazený záporák podnikatel s tlupou banditů? Ano, ano a zase ano. Dokonce se tu opakují i celé scény, jako pronásledování záhadného střelce do nepřátelského baru nebo zabarikádování šerifovy stanice a následné propuštění rukojmí. Je škoda, že se tvůrci nevydali originálnější cestou a přestože si tenhle film stále zaslouží vysoké hodnocení, jeho účinek už není tak silný, jako u o 7 let staršího díla. Pokud jste Rio Bravo ještě neviděli, tak si tenhle kousek jistě naplno užijete, ale nedoporučuji oba filmy zhlédnout brzy po sobě. ()

jilda

Pro mě je John Wayne těžko skousnutelný, prostě frajeří až moc a chová se ke všem až moc přezíravě a otcovsky. Nejlepší výkon podal James Caan, ale i to mi nenahradí dobrý scénář. ()