• slovenský

Western

USA, 1966, 122 min

Něco nevídaného v rámci žánru - western, který je mužný, akční, vtipný i lidský. Všeho vyváženě.(26.12.2016)

Příběhově prakticky totožné jako Rio Bravo (jedná se vlastně o remake) až na to, že zde došlo k výraznému posunu vpřed. Obsazení je mnohem přesnější a pestřejší - sice zůstal John Wayne, ale působí mnohem uvolněněji než v původní verzi, Robert Mitchum a James Caan jsou pak o třídu lepší než "originály". Ubylo zbytečných řečí a opakujících se dialogů a nastoupila ta pravá westernová podívaná ve své nejčistší podobě. Za to vřelé díky.(12.6.2010)

"Jmenuju se Alan Bourdillion Trehearne.." - " To je moc dlouhý !!" - " Proto mi taky říkají Mississippi !!" ;) Hawksovo skvostné El Dorado mě přes svoji štědrou stopáž ani na okamžik nenudilo, ale co taky čekat od snímku velkého Howarda Hawkse v hlavní roli s legendární trojicí Wayne, Mitchum, Caan, že ?! Velmi neotřelý příběh s postřeleným ostrostřelcem Johnem Waynem, věčně nalitým šerifem Roberta Mitchuma a tím naopak nejhorším střelcem divokého západu, jakého si jen umíte představit, mladičkým věčně recitujícím Jamesem Caanem, jehož účast vyznívá naprosto generačně symbolickým dojmem.. Právě peprné vtipné dialogy mezi Thortonem a Mississipim mě hodně bavily, přičemž nejen že patří k tomu nejlepšímu, co El Dorado nabízí, byť celková komika a dialogový až sitcomový styl humoru, který si až příliš dobrý režisér Hawks opatrně hýčká a hlídá, aby jeho herci nikdy nezklouzli k přehrávání, vzde vlastně nahrazuje akci, a tak se většinou spíš mluví než střílí, byť některé hlášky lze vážně považovat za geniální.. Hodně se povedl i rozverný soundtrack Nelsona Riddlea, známého třeba hudbou ke Kubrickově Lolitě, celá tahle záležitost vyznívá až neskutečně příjemně a se vší tou "stínohrou" barevně.. [ Dabing 7/10 ] Velmi poctivá a slušná práce Hlavní redakce pořadů ze zahraničí ČST Praha z roku 1991 s báječným spojením Wayne, Brabec.(13.8.2013)

Krásný příklad toho, proč nemám rád klasické americké westerny. Slabý scénář, pomalé a nezáživné zpracování, nulová gradace příběhu a charaktery všech postav natolik totožné, jako by byly všechny z jediné rodiny. Velkým pozitivem je pouze dobře vložený a příjemný humor a sympatičtí herci v čele s tahounem Waynem, ožralou Mitchumem a mladým Jamesem Caanem, kteří se velmi dobře doplňovali. Jinak se mi tady jasně ukázalo, jakým je Tenkrát na západě nedotknutelným westernovým klenotem.. 60%(24.12.2012)

V klasických kulisách westernového městečka se odehrává netradiční komediální příběh s parodickými prvky. Jistá komediálnost je cítit nejen z dialogů, ale i z charakterů jednotlivých protagonistů a dokonce i ze zbraní. Ano, právě neidentifikovatelná zbraň pro lidi, kteří neumějí mířit, se zdá být původcem většiny adverbálních gagů ve filmu. Vždy když Mississippi vystřelil, nemohl jsem si nevzpomenout na Navážku z Pratchettovi série o Zeměploše, alespoň mám jasno, odkud bral inspiraci (vždyť Pratchett dokonce používá hojně citace z filmu). Největší dík ovšem patří tvůrcům za to, že se dokázali oprostit od klasického westernového schémátka a dokonce si odpustili i podivné zvuky střelby, jakých hojně využívá například takový Vinnetou. Pět hvězdiček nedávám jen proto, že jsem se zpočátku nesoustředil přímo na film a tak mi několik souvislostí uniklo, ale kdo ví, třeba ta chvíle kdy jsem byl ''mimo'' naopak přišla vhod...(20.1.2006)

• - John Wayne během natáčení moc dobře nevycházel s liberálním hercem Edwardem Asnerem. Pravidelně ho oslovoval "ty, newyorský herče“. (džanik)

• - Barman, kterého Robert Mitchum “zastřelí“ v saloonu, je ve skutečnosti jeho bratr, herec a scénárista John Mitchum. (džanik)

• - Po postřelení šerif J.P. (Robert Mitchum) kulhá a používá berli. Jenže před přestřelkou v baru kulhá na druhou nohu a berli má na druhé straně. Mitchum tvrdil, že to vyžadovali filmaři, aby byla scéna přehlednější. (DžejPý)