• slovenský

Western

USA, 1966, 122 min

Příznačné pro filmy Howarda Hawkse zůstává, že i když režíruje nejryzejší Hollywood tím nejklasičtějším způsobem v těch nejtypičtějších kulisách, neubírá to zážitku na filmovosti. Konvenční využití kamery i střihu (od Hlubokého spánku jsme se nikam nehnuli) a John Wayne, slabý herec, ale dokonalý typ, ztělesnění všech kladů i neduhů, které El Dorado má. Těžkopádný, v jistém smyslu směšný, ale dokonalý objekt pozorování. A v kombinaci s Caanem předstihli i tu nejslavnější westernovou "buddy movie" dvojku - Newmana a Redforda v Butch Cassidy a Sundance Kid.(5.6.2012)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: F1 = 20.7.1991+SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ Plus = ?.?.20??+PREMIÉRA NA STV 1 = 25.5.2013, réžia českého znenia (ČST 1991) = JINDŘICH POLAN (27.5.2013)(27.5.2013)

• bassator

Viděno 1x cca - 40%(21.3.2010)

Jsem již dost velký na to, abych tušil, že ani kdybych sejmul tři draky, tak princeznu za ženu nedostanu. Také o existenci šmoulů, gumídků a krtka v kalhotách mám jisté pochybnosti. Některým pohádkám zkrátka již nevěřím, ale ty westernové mezi ně rozhodně nepatří. Třeba ta o chromém a ožralém, kteří se postavili bandě zdravých a střízlivých pistolníků, mne vždy hodně bavila. Zejména díky tomu, že v ní každý dramatický okamžik s přehledem zabíjí hláškami pohodář Mississippi nebo nedobrovolně střízlivějící šerif J. P. Když se k tomu střílení a hláškování přidá neuvěřitelně hustý vlas slečny MacDonaldové, tak mně v El Doradu ke spokojenosti skutečně nic nechybí.(18.8.2013)

Oku lahodící rodokapsové malůvky, jemně přetékající bříško Johna Waynea, plejáda okouzlujících žurnálových děvčat a James Cann pitvořící se jako Číňan. Nejpřekvapivější na tomhle bijáku je, že jej napsala sci-fistka a mají ho rády i hračky od Mattelu.(15.12.2014)