poster

El Dorado

 • USA

  El Dorado

 • slovenský

  El Dorado

Western

USA, 1966, 122 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • InJo
  *****

  Poutavý děj, pár originálních nápadů, vtipné a odlehčené dialogy a hlášky a skvěle načasované a kvalitně zpracované akční scény. Western, od kterého jsem čekal jen průměrně odvedené řemeslo a dostal jsem dvě hodiny svěží zábavy. Láska na první pohled. Wayne s Mitchumem se skvěle doplňují, ale ještě lepší "chemie" funguje mezi Waynem a mladičkým Caanem. A k tomu záporák, kterého jsem si zamiloval (McLeod). Jeho představitel ho ztvárnil příjemně minimalisticky a elegantně, žádná zbytečná velká gesta nebo přehrávání, které by narušovaly uvolněnou a poměrně klidnou atmosféru filmu. Nelze odolat. 90 %(24.11.2002)

 • Mariin
  ****

  Howard Hawks stvořil variaci na svůj nádherný western „Rio Bravo“ z roku 1959. Ačkoliv zde nacházíme podobné prvky i hlavní myšlenku - totiž, že zastánci zákona a spravedlnosti nakonec zvítězí i přes své značné handicapy - je tento film přece jen o hvězdičku níže. Zdálo se mi, že nemá jasnou stupňující se gradaci, jakoby předčasně vrcholil a pak zase znovu vznikala nová zápletka. No, a je to tak nějak zbytečně dlouhé. A pak, odpusťte mi: Angie Dickinsonová v Rio Bravo svým půvabem daleko převyšovala Charlenu Holtovou v El Doradu. Jinak i tu ke kvalitám patří herci John Wayne, Robert Mitchum, „lidské“ pojetí příběhu, sympatické „chlapské“ vystupování i vtip (zvláště hezká je scénka, kdy se šerif koupe). I tento western rozhodně patří do zlatého fondu žánru.(13.8.2008)

 • Bachy
  ***

  Moje první setkání s velikánem Johnem Waynem. Je to celkem dost umělé, posun děje je pro mě dost zvláštní a postavy se sice pokouší působit vtipně a nad věcí, ale občas je to dohnáno až do trapností, což je škoda. Přesto se najde pár dobrých narážek a hlavní hrdinové mají svoje charisma. Možná bych dával i 4, kdyby finální bitva měla trošku víc šťávy a mlaďoch nedělal číňana a staroch je všechny nesesekal, i když bych chromej.(31.8.2008)

 • Dudek
  ****

  V klasických kulisách westernového městečka se odehrává netradiční komediální příběh s parodickými prvky. Jistá komediálnost je cítit nejen z dialogů, ale i z charakterů jednotlivých protagonistů a dokonce i ze zbraní. Ano, právě neidentifikovatelná zbraň pro lidi, kteří neumějí mířit, se zdá být původcem většiny adverbálních gagů ve filmu. Vždy když Mississippi vystřelil, nemohl jsem si nevzpomenout na Navážku z Pratchettovi série o Zeměploše, alespoň mám jasno, odkud bral inspiraci (vždyť Pratchett dokonce používá hojně citace z filmu). Největší dík ovšem patří tvůrcům za to, že se dokázali oprostit od klasického westernového schémátka a dokonce si odpustili i podivné zvuky střelby, jakých hojně využívá například takový Vinnetou. Pět hvězdiček nedávám jen proto, že jsem se zpočátku nesoustředil přímo na film a tak mi několik souvislostí uniklo, ale kdo ví, třeba ta chvíle kdy jsem byl ''mimo'' naopak přišla vhod...(20.1.2006)

 • lamps
  ***

  Krásný příklad toho, proč nemám rád klasické americké westerny. Slabý scénář, pomalé a nezáživné zpracování, nulová gradace příběhu a charaktery všech postav natolik totožné, jako by byly všechny z jediné rodiny. Velkým pozitivem je pouze dobře vložený a příjemný humor a sympatičtí herci v čele s tahounem Waynem, ožralou Mitchumem a mladým Jamesem Caanem, kteří se velmi dobře doplňovali. Jinak se mi tady jasně ukázalo, jakým je Tenkrát na západě nedotknutelným westernovým klenotem.. 60%(24.12.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace