• slovenský

Western

USA, 1966, 122 min

Nejklasičtější možný western od nejklasičtějšího možného režiséra s nejklasičtějším možným hercem v čele... prostě klasa. Vadí mi, jako u Hawkse ne poprvé, že se bojí svým hrdinům ublížit a vůbec celé jeho pojetí westernu je taková rozjuchaná pohádka - Na druhou stranu jsem od Hawkse nic lepšího než westerny neviděl...(16.6.2012)

Ešte lepšie ako Rio Bravo! Hawks je naposledy vo forme a herecké obsadenie vskutku lahôdkové. Duke je tu ešte stále Duke (a nie Fat Old Duke ako v Rio Lobo o pár rokov neskôr) a sidekickov mu robia exkluzívny ožran Mitchum s hláškujúcim Caanom (+ upilovaná brokárna)... A je to tiež zábavnejšie a o 20 minút kratšie jak RB.(9.11.2013)

"Přes půlnoční hory do El Dorada!" Oficiálne prvý mnou videný film s westernovu legendou Johnom Wayneom a druhý s Robertom Mitchumom. Plnohodnotná zábava z Divokého Západu s vynikajúcim scenárom, skvelou réžiou a brilantnými hercami (včetne Jamesa Caana, Arthura Hannicata a Christophera Georga). Nič viac, nič menej.(30.5.2013)

Starý dobrý kovbojský příběh o souboji dobra se zlem, chlapské cti, nutnosti pomáhat slabším a to vše je dochucené špetkou trefného humoru. Opilecký šerif J. P. Hara (bývalé střelecké eso) se svým pomocníkem by ve městě nikdy nenastolili pořádek, kdyby na pomoc nepřijel bývalý kamarád Thorton (stárnoucí střelecká jednička) se svým učněm Mississippim, který sice s obtížemi trefí stodolu zevnitř, ale nadšení pro cokoliv mu rozhodně nechybí. Ve čtyřech se to lépe táhne, nějaká ta láska se taky objeví, trocha střelby s originální fintou nesmí chybět a hrdinský závěrečný pochod tvrďáků podepřených berlemi klidným městem je vždy doprovázen mým spokojeným úsměvem.(19.5.2009)

Netřeba zmiňovat, že se po "Riu Bravu" opět setkávají Howard Hawks a John Wayne, protože podobnost obou filmů je tak výrazná, že by se snímek mohl považovat za pokračování. Na druhou stranu komu to může vadit, když bylo "Rio Bravo" vynikající a "El Dorado" v ničem nezaostává. Prostě americký western jak má být.(27.10.2011)

• - Scéna, kdy jdou v závěru filmu Cole Thornton (John Wayne) a J.P. (Robert Mitchum) po ulici a popichují se kvůli berlím, byla připsána dodatečně Robertem Mitchumem. To aby se osvětlilo, proč šerif J.P. používal berli chvíli na jedné a pak zase na druhé straně. (DžejPý)

• - James Caan si dal s Johnem Waynem v pauze partičku šachů. Došlo však k hádce, protože Caan obvinil Waynea z podvádění, a zasáhnout musel Robert Mitchum. (džanik)

• - Barman, kterého Robert Mitchum “zastřelí“ v saloonu, je ve skutečnosti jeho bratr, herec a scénárista John Mitchum. (džanik)