• slovenský

Western

USA, 1966, 122 min

"Přes půlnoční hory do El Dorada!" Oficiálne prvý mnou videný film s westernovu legendou Johnom Wayneom a druhý s Robertom Mitchumom. Plnohodnotná zábava z Divokého Západu s vynikajúcim scenárom, skvelou réžiou a brilantnými hercami (včetne Jamesa Caana, Arthura Hannicata a Christophera Georga). Nič viac, nič menej.(30.5.2013)

Howard Hawks stvořil variaci na svůj nádherný western „Rio Bravo“ z roku 1959. Ačkoliv zde nacházíme podobné prvky i hlavní myšlenku - totiž, že zastánci zákona a spravedlnosti nakonec zvítězí i přes své značné handicapy - je tento film přece jen o hvězdičku níže. Zdálo se mi, že nemá jasnou stupňující se gradaci, jakoby předčasně vrcholil a pak zase znovu vznikala nová zápletka. No, a je to tak nějak zbytečně dlouhé. A pak, odpusťte mi: Angie Dickinsonová v Rio Bravo svým půvabem daleko převyšovala Charlenu Holtovou v El Doradu. Jinak i tu ke kvalitám patří herci John Wayne, Robert Mitchum, „lidské“ pojetí příběhu, sympatické „chlapské“ vystupování i vtip (zvláště hezká je scénka, kdy se šerif koupe). I tento western rozhodně patří do zlatého fondu žánru.(13.8.2008)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.. Autorský remake Rio Brava, barevnější a o něco zdlouhavější než originál. Ale po polovině film začne konečně šlapat, přibude humoru a žádná z hereckých hvězd pistolník Wayne - opilý šerif Mitchum - mladík Caan nezahraje falešnou notu při ochraně spravedlnosti. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=3QggwkfaLC0(9.4.2012)

V klasických kulisách westernového městečka se odehrává netradiční komediální příběh s parodickými prvky. Jistá komediálnost je cítit nejen z dialogů, ale i z charakterů jednotlivých protagonistů a dokonce i ze zbraní. Ano, právě neidentifikovatelná zbraň pro lidi, kteří neumějí mířit, se zdá být původcem většiny adverbálních gagů ve filmu. Vždy když Mississippi vystřelil, nemohl jsem si nevzpomenout na Navážku z Pratchettovi série o Zeměploše, alespoň mám jasno, odkud bral inspiraci (vždyť Pratchett dokonce používá hojně citace z filmu). Největší dík ovšem patří tvůrcům za to, že se dokázali oprostit od klasického westernového schémátka a dokonce si odpustili i podivné zvuky střelby, jakých hojně využívá například takový Vinnetou. Pět hvězdiček nedávám jen proto, že jsem se zpočátku nesoustředil přímo na film a tak mi několik souvislostí uniklo, ale kdo ví, třeba ta chvíle kdy jsem byl ''mimo'' naopak přišla vhod...(20.1.2006)

Starý dobrý kovbojský příběh o souboji dobra se zlem, chlapské cti, nutnosti pomáhat slabším a to vše je dochucené špetkou trefného humoru. Opilecký šerif J. P. Hara (bývalé střelecké eso) se svým pomocníkem by ve městě nikdy nenastolili pořádek, kdyby na pomoc nepřijel bývalý kamarád Thorton (stárnoucí střelecká jednička) se svým učněm Mississippim, který sice s obtížemi trefí stodolu zevnitř, ale nadšení pro cokoliv mu rozhodně nechybí. Ve čtyřech se to lépe táhne, nějaká ta láska se taky objeví, trocha střelby s originální fintou nesmí chybět a hrdinský závěrečný pochod tvrďáků podepřených berlemi klidným městem je vždy doprovázen mým spokojeným úsměvem.(19.5.2009)