Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

DannyJ

Tohle anime se totálně vymklo kontrole... Ale v tom nejlepším slova smyslu! Je tam toho TOLIK a přece to není přeplácaný. Vždycky když dokoukám tenhle film cejtim se jako bych byl na nějaký droze! Je to fakt pecka, pro mě osobně ještě lepší než Princezna Mononoke. ()

StanislachKo

Osobne ma celé to putovanie fantáziou trochu minulo účinkom, na japonské animácie holt treba byť aj trochu pripravený a tiež asi aj na symboliku všetkých podivných stvorení... Príbehovo ako rozprávke na tom nie je čo vytknúť, nejde o zázračne originálny nápad a to najmä s ohľadom na rok pôrodu 2001. Napriek tomu Mijazaki ma vždy dostane záverečnou scénou, ktorou dokáže zakaždým vytvoriť atmosféru vďaka ktorej mám na chvíľu pocit, že som sa celé tie dve hodiny neskutočne bavil. Ten samozrejme vyprchá, ale kedykoľvek si spomeniem a prehrám v hlave poslednú 10sekundovku (pred titulkami) má príjemne zamrazí. ()

URBAN

Kdybych rozuměl japonské/čínské kultuře nejspíš bych z toho byl více nadšenější a nejspíš bych byl nějáký otaku, který se oženil se svojí nejoblíběnější postavou, ale tak to úplně neprožívám a nějáké věci jsem nepochopil, ale musím ocenit animaci a dětský příběh, který byl zpracovaný naprosto excelentně. ( 18.11.16/MAC ) ()

COF_666

Jeden z těch animovaných filmů u kterého mám vždycky husí kůži. Jedinečná atmosféra doslova sálá z každého záběru, no a o animaci je zbytečné dlouze psát - ta je jedním slovem dokonalá! ()

Hafran

Jeden z vrcholů východní mainstreamové animace. Srovnatelné s Disneyem, ale pro děti přístupnější skrz hlavní postavu malé holčičky, pro dospělé složitou strukurovaností celkového prostředí: božských lázní - nadnesenou psychadelickou alegorií světa. Čarodejnice, draci a struktura děje se bohužel v tomto žánru opakují tak často, že i Walt Disney má v některých filmech mnohem větší představivost a odvahu. Východní celovečerní animáče omrzí možná trochu dřív, ale když si člověk vyhmátne jen to nejlepší tak bude mnohem víc nadšen. ()

LeoH

Po kráčejícím hradu a princezně duchů můj třetí Mijazaki, začínám už vnímat, že se tu leccos recykluje dokolečka, ale pořád ještě mě naprosto dostává ta poezie, mystično, bohatství nových a nových nápadů, světy fungující podle svých vlastních pravidel, bizarní postavy a postavičky, které mají každá bez výjimky dobrou i zlou stránku či případně rovnou (nejmíň) dvě různé podoby... Cestu do fantazie vnímám hodně jako alegorii situace, kdy se má mladý člověk poprvé v životě postarat sám o sebe – takhle nějak mi připadal svět, když jsem se z moravského gymplu najednou vyloupl v Praze na vysoké, i o pár let později, když jsem si hledal první práci: plný divných bytostí jednajících naprosto nepochopitelně, ale zároveň přísně logicky, podle nějakého neviditelného řádu, do kterého musím proniknout, chci-li přežít :-) — Občas vykoukne nějaký zřetelně orientální výchovný šťouch, poučující milé dítky např. o tom, že dělat za někoho jeho práci se nevyplácí. Mile exotické. — No a moje děti se po shlédnutí tohohle kousku definitivně rozhodly, že jednou natočí svůj vlastní film, a hned do něj začaly vymýšlet kvanta postaviček. Jaké lepší vysvědčení si vůbec film od dětí může přát? ()

Skuby47

Konečně jsem získala tento zřejmě nejslavnější Miyazakiho film. Tato exotická pohádková fantazie u mne v první chvíli vyvolala vzpomínku na Alenku v říši divů. Viděla jsem už tři filmy tohoto kouzelníka s obrazy, ale nedokážu popsat dojem, jakým na mne film zapůsobil. Možná tím, jak je jiný, zvláštní, oplývající spoustou nápadů a neobvyklých postaviček a taky přílišnou spletitostí příběhu, který mě nutil k soustředění, aby mi neunikla dějová návaznost. Možná, že tentokrát ani tak nešlo o příběh, ale jen o zobrazení autorových představ. Děj mě sice moc nezaujal, ale krásně se na to kouká. ()

VaHo

Těžko mě napadá, jakými slovy vystihnout tento film. Takhle nějak si představuju fantastický sen, kde je možné všechno a po probuzení v člověku zůstane jen pár záblesku, při kterých se musí usmívat a ani pořádně neví proč. A tu skvělou bylinkovou koupel bych si dal moc rád... ()

UhLee

(9/10). Tak takovou pohádku jsem ještě neviděl.. Hlubokou, originální a s obrovským srdcem.. A ta úžasná a něžná hudba.. No prostě FANTAZIE. V dnešní době už se tohle moc nevidí.. Zmínil bych loňské I Lost my Body.. To bych si dovolil s Fantazií srovnávat.. ()

David.Darco

Moja cesta k ázijskej kinematografii a k anime ibzvlášť bola aj je poriadne kľukatá. Možno však práve svitá na lepšie časy? Ako malému mi oco púšťal práve tento film. Nikdy som mu nepochopil, nikdy ma moc nebavil (narozdiel od neho) a v podstate som si pamätal iba koniec. Po mnohých rokoch som sa k nemu vrátil (a že som sa už chystal veľmi dlho) a bol som očarený. Samozrejme, sú veci, ktoré mi úplne nesadli a to najmä dĺžka filmu a práca s plynutím času. To druhé však nie je v zásade žiaden citeľný problém a v konečnom dôsledku by som kľudne zvládol, keby bol film napríklad dvojdielny a ponúkol nám zo svojho sveta ešte viac. Druhý problém sa dá vďaka fantasy námetu veľmi ľahko odargumentovať. Aj tak som ale váhal medzi 4-5*. Celý čas projekcie som hľadal významy vo všetkom možnom aj nemožnom a akosi som veril a dúfal, že tam kde som ich nenašiel sú aj tak ukryté. Deň po projekcii som čítal rôzne zaujímavosti a články a tak ako som tušil, mnohé je späté s históriou Japonska a symbolikou zrozumiteľnou zrejme len pre jej obyvateľov, alebo pre kultúry ktoré nie sú tak diametrálne odlišné, ako je tá naša. Dospel som k názoru že Cesta do fantázie za 5* stojí. Stojí za hlbšiu a detailnejšiu analýzu. Ale najmä stojí aj za to aby som si ju znova zopakoval aj o pár rokov. A odporučil ju aj ďalej. Čo viac mi k pätici ešte treba ? Mijazakiho magický svet v rôznorodých vrstvách animácie v jednom obraze si ma napokon získal celého. ()

jedna_vrana

Tento film som držala „v zásuvke“ roky, obávajúc sa jednak animovaného filmu, ale aj toho, že japonské anime a ich spôsob myslenia mi veľa nehovorí. Odkojili sme dieťa na Shrekoch, Asterixoch a neskôr aj pár animákoch pre dospelých. Oplatilo sa počkať. Poetická duša tohto japonského príbehu - a v mojom prípade najmä jeho výtvarné stvárnenie, ma očarilo. Uvedomujete si celé vlny fantázie, čo sa vám prelievajú pred očami – občas v zjemnenej, akoby akvarelovej maľbe a občas s jasnými kontúrami komixu. Plné hodnotenie za kreativitu tvorcov a to vo všetkých aspektoch tohto diela. ()

Sokkk_y

Film Cesta do fantazie je jeden z mála japonských anime, který mě svým příběhem zaujal. Do asijské tvorby moc nevidím a nejsem v ní moc zkušený (téměř vůbec) a jelikož jsem neviděl jiný Miyazakiův film, nemohu posoudit, zda je kvalitní režisér mezi asijskou kinematografií či ne. Podle tohoto snímku bych ale hádal, že ano. Ach, hollywoodští producenti by si mohli vzít příklad, protože i takováhle celkem prostá animovaná pohádka může člověku hodně dát... ()

LordSnape

Další nádherná anime pohádka! Miyazaki je opravdový umělec s nevšední fantazií, kterou umí citlivě přenést do svých filmů. 9/10 ()

kozina

V životě předtím jsem nikdy neviděl žádné anime a myslel jsem si, že na to čumí jen samí úchyli, ale jen jsem zhlédl tenhle nádherný film, hned jsem změnil názor. ()

Mrkvič

Anime moc nemusím, ale když je film dobrý, přežiju to - Hrob světlušek, Princezna Mononoke nebo i novější Miyazakiův film Zámek v oblacích. Tohle ale nemělo sebemenší šanci. Nechápu, proč je tu chválena animace, když na svou dobu úplně obyčejná a stejná je v tuně japonských pohádek. Nápaditost všeho možného je pěkná, ale nic extra jsem teda neviděl. To už se radši nechám nadchnout nápady režisérů, kteří dobyli i zde píšícími opovrhovaný Hollywood. Příběh se po hodině trochu rozjel a na chvíli mě to zaujalo, ale stejně to nakonec bylo jen čekání na závěrečné titulky. Jak píše třeba Rado H., skoro nikdo tady stejně nepochopí cizí kulturu v níž se schovávají narážky na nějaká témata. Teda ta skrytější než je skoro všudypřítomná chamtivost, což unvovalo už v půlce filmu. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz