Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

Plangi

Co dodat. Příběh nijak vyjimečný, ale ten svět kde je všechno zasazené, to byla pastva pro oči. Originalita nápadů mne totálně usadila, to se mi u animáků stalo...počkejte, nestalo! ()

mortak

V základu sice jednoduchá alegorie na současnou konzumní japonskou společnost, ale rozvedená do neskutečné a nádherné fantasy anime. Haku, mladý chlapec, toužící po postavení a úspěchu nabral do své duše tolik špíny, odpadu a smradu. že jen láska čisté a nezkažené dívky ho může očistit. Rodiče Chihiro pro kupy jídla zapomněli na všechno ostatní, lidští konzumní bohové (neboť ve společnosti bez víry se člověk stává bohem) čistí své ohyzdné duše v lázních, babička je rozdvojena mezi idylou venkova a cyničností města, bezobličejník se svou slabostí a bohatstvím podléhá svým pudům, i když vlastně nechce škodit. U průměrného filmaře bychom viděli jen poučnou didaktiku, ale Miyazaki transformuje svoji kritiku konzumu do gejzíru nápadů, do vln fantazie. ()

Ruuzha

Neni to tak dlouho, co tenhle film běžel i v naší televizi. S japonským anime, jsem do té doby nepřišel do styku, ale řekl jsem si, že se budu chvíli koukat, ani mě to moc nebavilo, ale nedokážu si vysvětlit, proč jsem koukal až do konce a byl zvědavý jak tahle fantastická cesta vlastně dopadne. Že by to bylo tím, že mě to vlastně docela bavilo..? ()

Maty85

H. Miyazaki má prostě talent a neuvěřitelnej cit pro takový animáky. Bravo! Přidávám šestou hvězdičku za perfektní grafický zpracování a brilantní nápaditost, která se v průběhu děje náramně rozvíjí :) ()

campix

Nejsem žádným fanouškem anime a dalo by se říci, že nebýt mládí a setkání s Digimony a Pokémony byl bych téměř netknutý a tento snímek mě zaujal jen svým hodnocením a tím, že jsem chtěl okusit něco naprosto jiného. A to se povedlo, jak já stále říkám Japonci jsou nehorázní blázni a Miyazaky to dokazuje spoustou prostředí a rozličných kreatur. Přímo z toho čiší ta hravost, nápad a originalita. Příjemně strávený večer, i když mi tento druh filmů více méně nic neříká. ()

forsythia

Opět Miyazakiho kouzelný svět. Svět duchů, který podvědomě tušíme za každým rohem, jen najít ten správný vchod. Cesta k sebepoznání a k překonání vlastních limitů často totiž jinudy než pohádkou či mýtem, a v tomto případě velmi zdařilou pohádkou, nevede. V době povrchních kýčovitých kreslených postaviček a nicneříkajících příběhů denodenně se na nás a naše ratolesti valících z obrazovek je takových perel potřeba. Jen houšť! ()

majo25

Tak toto bol iný bizzarre, aj na animák. Najdivnejšia ghibliovka, čo som videl. Mijazaki musel byť na lysohlávkach pekne dlho. Ťažko to niekam zaradiť, či nejako uchopiť. Veľa vecí je v príbehu nevysvetlených či nedomyslených, iba jednoducho sú. Každú chvíľu sa tu narába s čarami vycucanými z prsta, na môj vkus až príliš a veľký počet postavičiek, častokrát podivných, zbytočne zahlcuje. Nechýba však poriadna dávka dobrodružna a v niektorých prípadoch aj veľkoleposť scén, čo má popri atmosfére za následok, že to napriek veľkej stopáži nenudí. ()

AdaMM

krásný film... protože klady si tady můžete přečíst ode všech ostatních - tak bych jen připojil důvod, proč jsem nedal pět hvězdiček: poslední snad čtvrtina filmu mi přišla nějak... rychlá. postupná výstavba a předchozí dobrodružství, všechno gradovalo - a najednou buch, posledních pár minut fofrem fofrem a konec. nesestříhali nám to nějak z původní verze? ale jinak - všechna čest. spousta nápadů, úžasně vykreslená atmosféra jiného světa... jestli máte mladší sestru, určitě je to vhodný dárek :) ()

E=mc2

dopitchi toto je rozpravka.. kuaa ********************************* ********************************** ********************************* ******************************* ****************************** Joe Hisaishi************************ *********************************** ********************************* ****************** ()

tom88

Možno najlepší animovaný film aký som kedy videl. Miyazaki má úžasnú fantáziu, ktorou ohúri malých aj veľkých. Mňa ohúril dokonale. Film má výborný dej, je tam veľa charakterných postáv. Animácia je dokonalá, atmosféra tiež. Je to silné fantasy a silný zážitok z filmu a podotýkam, že skôr pre tých starších (na deti je to až moc morbídne a napínavé). 92%. ()

kubin.

Krásné anime. Bylo to druhé anime v životě co sem měl tu čest vidět (první byla Mononoke) a sem nadšený. Nejhezčí scéna byla cesta vlakem. Obdivuju kolik nápadů se skrývá v Miyazakiho hlavě a jak je krásně umí použít a zapracovat do svého příběhu. Je to prostě génius. ()

Pája=)

upozorňuji, že jsem takto hodnotil po shlédnutí s anglickým dabingem. Né nadarmo se říká, že se na japonskou tvorbu musíte dívat v originále. V co nejbližší době napravím :) ()

MJMilan

Celkem povedený animovaný film s malou hrdinkou Chihiro, která má velice dobré vychování, které jí zajistí i dobře zvládnutou "fantazii". Doporučoval bych spíše odrostlejším dětem a milovníkům fantasy. ()

Splasher

[DVD, CS dabing] Třetí Miyazaki a opět jsem nahlédl do japonské mytologie. Jak vděčný to námět pro animátory. A malé holčičky jakbysmet. Zvlášť když jsou naštvané a vyplazujou jazyk. No nic. I bozi potřebujou očistu, když člověk jen pomyslí jaký svinstvo na ně ti Japonci v poslední době nakládaj. A do toho "duchy vzatá" Chihiro vytírá ... konkurenčním lázním zrak. No nakonec si snad ještě někdy v realitě vzpomene, že to řeka jí dává život a uchová si k ní lásku. PS: Ano, český název je pěkněj, pěkně alibistickej. 4- ()

bartias

V naprosto kouzelném „alenkovském“ příběhu se pohádka snoubí s atmosférou japonského fantasy. Podivuhodný svět je zabydlený řadou ještě podivuhodnějších postav a hranice mezi dětskými a dospělými motivy se stírají. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz