Cesta do fantazie

• Japonsko Sen to Čihiro no kamikakuši (více)

Glukoza

Zhruba pět zhlédnutí filmu mi trvalo, než jsem v celé síle pochopila příběh. Tedy ono se nedá říct "pochopila", jelikož si stále u mnoha a mnoha situací nejsem úplně jistá, ale dejme tomu...nahlédla, že Spirited Away je výjimečný počin se spoustou přesahů, metafor a nádherných momentů a doporučuju mít vždy po ruce aspoň dva balíčky kapesníčků. V ději se kombinují prvky opravdu špatného snu s velmi krásnými scénami, ale i beznadějí, vězení i nekonečná svoboda, přátelství, láska, všechny lidské vlastnosti rozložené do desítek postav. A přitom po Miyazakovsku ani jeden charakter není vyloženě špatný. Najednou se přistihnete, jak i k té ježibabě Yubabě chováte určité sympatie a jak ufňukané batole zafunguje jako činitel spravedlnosti. A nakonec si říkáte, jestli to opravdu skončilo tak dobře, jak mělo. Minimálně na samém konci se nelze zbavit jisté pachuti beznaděje a marnosti. A co mi už vůbec nejde do hlavy, je postava tmavé holčičky na jedné z vlakových zastávek, kde vystupují temní "úředníci". Ale dost už kecání, myslím, že toto může být oficiálně můj nejoblíbenější film. ()

Facillitant

Nebýt tohoto skvělého filmu, nebylo by o čem napsat maturitní práci... Mimo jiné se zde objevuje důkaz podobnosti japonštiny a finštiny: "haku" ve finštině znamená "hledání". Ale "Haku" pro mě znamená "löydetty". ()

Drozdo57

Čarovný film, ktorý asi pôsobí najlepšie na prvé pozretie. Teraz už vidím slabšie miesta a v porovnaní s takou Princeznou Mononoke tento film vyznieva trochu jednoduchšie. Stále ale ide o fantastickú cestu do zvláštneho sveta, ktorá vás ako vždy donúti zamyslieť nad mnohými vecami. ()

Cerebrum

Tak k tomuhle bych potřeboval asi 30ti stránkových manuál, abych tomu trochu porozuměl. Ale asi ani to by nepomohlo. Japonsko pro mě asi navždycky zůstane tajemnou zemí, zcela cizí a odtažitou. Nerozumím proč postavy jednají tak jak jednají, v jejich chování nevidím žádná pravidla. Ano, audiovizuálně je to krásné (kromě lidí!), ale takových proč! Bohužel jsem se nenechal okouzlit. ()

blondboss

Japonský unikátny animák, na ktorý síce musíte mať náladu, ale na druhej strane vás zaujme aj mimo toho. Miyazaki krásne previedol svoje myšlienky na animované filmové plátno a mnohých tým doslova vyviedol z rovnováhy. V tomto prípade sa naozaj môžeme baviť o umení ako takom, ale mne podobné filmy jednoducho nesedia a dosť som aj mal pocit, že sa dívam na nejakú novodobejšiu verziu Nekonečného príbehu. Takže u mňa je to len lepší priemer, ale vidieť sa to určite aspoň raz oplatí. 65 % ()

jkpj22

Nejkrásnější pohádka, kterou jsem kdy v životě viděl. Úžasný příběh, který mě naprosto pohltil. Je mi sice 30, ale tohle bych mohl vidět každý den. Obrovský respekt tvůrcovi. ()

Mograine

Japonci teda umí. Zvláště pak pan Mijazaki. Tady už ani nejde o to, že je to animák, ale jak krásně tento snímek dokáže vyprávět tak úžasný a dechberoucí příběh. Musím říct, že tento počin se mi opravdu líbil, nenacházím jedinou chybu, takže za mě plná palba. ()

IZFNP

Verím tomu, že na druhý raz tento Miyazakiho počin ocením viac. Som ešte vcelku nováčik v tvorbe Studia Ghibli, takže si len zvykám na to, že ich animáky sú vo výraznom kontraste k tým západným a že musím svoje "západné" očakávania krotiť, pretože inak si film neužijem tak, ako by som mala. Miyazakiho hlava pracuje inak a z jeho tvorby dýcha čistota, úprimnosť a láska, a to je niečo, čo divákovi (obzvlášť detskému) hollywoodske animáky už dnes len ťažko vedia sprostredkovať. Filmy tohto génia kinematografie úplne inak vedú diváka, majú iných hrdinov, inak pracujú s príbehom. Nejdú od bodu A do bodu B, žiadna postava nie je vyslovene zlá ani dobrá, ide do veľkej miery len o ohňostroj fantázie, návrat do detstva, poznávanie seba a za tým všetkým skryté posolstvo o tak potrebnej harmónii a láskavosti k iným i k prírode. Sledovať film studia Ghibli je ako ísť na cestu do iného, fantaskného sveta, ktorý sa riadi úplne inými zákonmi a ktorý je vlastne oveľa "čistejší" než ten náš. Takže nie, nie je to zatiaľ plný počet, ale áno, prichádzam tomu na chuť :) ()

Nikolas__

Jednoduše klenot. Jeden z absolutně nejvíce hardcore cool animovaných filmů všech dob, animační nářez s neskutečně nápaditým scénářem. ()

Joe16210

Mijazakiho Cestu do fantazie jsem viděl ještě v kině někdy na střední škole a od té doby jsem si zamiloval anime a tvorbu studia Ghibli. Ačkoliv se najde spoustu lidí, kdo Cestu do fantazie nepochopí, já ji miluji. A právem. ()

cimrman2.

Taková Wakanda po japonsku to je! Tenhle super výdělečný animák si mě nezískal protože nic extra emotivně-posleského tady nenajdeme. Rovněž příběh zápletka, postavy nic z toho mě nezaujalo. Poselství zde nějaké je, ale čekal jsem opravdu něco víc. Tvůrci snad museli mít v žilách ten nejkvalitnější matroš v Japonsku aby tak šíleně-divno-kreativno-nezajímavý scénář vytvořili. S animáky se kterými už jsem od dětství in love bob a bobek nebo jen počkej zajíci těm se to nemůže zdaleka rovnat. ()

hrumsrt

Ani nebudu předstírat, jak jsem se těšil až si udělám čas na Mijazakiho kinematografii a doplním si něco z japonského anime... Jako první jsme si zvolil právě až novější Cestu do fantazie, především díky zdejšímu a obecnému ohlasu. Nevím, jestli to byla zlá volba, ale pokud tohle není nejlepší film na start s jedním z nejslavnějších japonských filmových tvůrců, tak se omlouvám a v budoucnu to jistě napravím při dalším setkání a pověst na něj se mi jistě zvedne.. Nejen, že Cesta do fantazie je nejznámější režisérovo dílo a taky jde o jediné, které proměnilo nominaci na AA.. Samozřejmě animace je perfektní a v podstatě i námět, který snad musí oslovit každé dítě, ovšem svou pozici by měl obhájit i před okem dospělého.. V mém případě ale nemohu potvrdit všechny kvality a s čistým svědomím snímek doporučit. Reálný úvod příběhu, který má nastínit rodinné ústřední hrdinky a přiblížit nám ji jako osobu, se kterou může divák splynout je solidní a skutečně dává potenciál, že tohle by si mohli dospělí diváci užít.. Ovšem pak přijde ono očekávané, tedy "cesta do fantazie" a divák doufá na změnu atmosféry a vůbec, že film rázem odignoruje hranice. Ale bohužel tomu tak úplně není a jde vlastně jen o prostředek, aby si hlavní hrdinka uvědomila některé životní hodnoty. Což mě bohužel napadlo vlastně už od doby, kdy vím, že půjde o dětský charakter... Představte si, že máte ukázat divákovi svět, kde je možné úplně vše, přeskakuje se mezi prostorem, lámou se jeho pravidla, může to dojít až spiritualistických výšin, ALE tvůrci to nezvládli... Tolik možností, taková svoboda a stejně mám pocit, že jsem v těch místy už zdlouhavých dvou hodinách dostal zatraceně málo.. Chválím úvod a stejně tak i závěr, ale co se děje v prostředku je skoro až vata, která jde mimo mě.. Animace je skvělý vypravěč, ale nemůže se tvářit, že odvede myšlenku bez nějakého vedení, takhle jde jen o atrakci.. Ale co se té týče, je Cesta do fantazie úchvatná. 60% ()

chucky

Naprosto báječný animák. Celý film jsem si připadal, že vidím úplně něco z jiného světa - fantazie. Ty nádherné animace, skvěle vykreslené postavičky a k tomu excelentní hudba - úplně jsem se u toho rozplýval. Charaktery postav se vám vryjou do paměti na dloho................ ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz