Můj soused Totoro

• Japonsko Tonari no Totoro (více)

Sestry Sacuki a Mei se s tatínkem stěhují na venkov do strašidelného domu. Starší Sacuki musí převzít péči o domácnost, zatímco malá Mei objevuje zákoutí přilehlého lesa. Dívky se spřátelí s roztomilými lesními duchy v čele s obrovským chlupáčem Totorem a prožijí s nimi největší dobrodružství svého života. Nadčasový film mistra japonské animace Hajaa Mijazakiho v produkci studia Ghibli s ohromující obrazotvorností vypráví o každodenních radostech i trápeních diváků každého věku. (Aerofilms)

007.

25 minut vřískání dvou holek, hlavně Mei, mi zkazilo dobrý film. Za každou z nich srážím hvězdu. 25% ()

diodoros

Dve dievčatá, ktorých matka je vážne chorá sa spolu so svojim otcom nasťahujú do nového domu na vidieku, na nový život si zvyknú a objavia, že pod stromom v susedstve žije duch Totoro, s ktorým zažijú rôzne dobrodružstvá... ich oddelenie od matky však čoskoro začne pôsobiť... Film čiastočne inšpirovaný Mijazakiho detstvom (odlúčenie od matky, varenie, schody...) popretkávaný jeho fantáziou a nápadmi. Film je skôr rozprávka (hoci s niekoľkými dramatickejšími chvíľami) s mnohými zapamätateľnými scénami - objavenie Totora, autobusová zastávka v daždi, "mačkobus"... Animáciu u Mijazakiho filmov nemá zmysel riešiť, je vždy perfektná, hudba je príjemná a dej zaujímavý a rozprávkovo pozitívny a pekný. Slávny film pre staršie aj mladšie ročníky, ktorý sa stal symbolom štúdia Ghibli, a ktorého hlavný hrdina sa stal maskotom tohto štúdia a ktorý si svoju slávu a obľubu určite zaslúži. ()

Brinkley

Můj soused Totoro.... aneb Satsuke a Mei v říši divů (Kočkobus mi nápadně připomínal kočku Šklíbu). Hajao Mijazaki do pohádkového příběhu plného fantasie opět nenuceně vpravil dospělácký střípek (tentokrát pro děti vážnější téma: maminka v nemocnici a strach o ni, slaměný otec...). To je důvod, proč se na Mijazakiho filmy tak ráda dívám (... a proč mě třeba jeho malá čarodějka - doručovatelka Kiki poněkud zklamala). ()

West

Ano je to určeno pro mladší děti, ale když ono je to tak roztomilé a opravdu hrozně zábavné. S příběhem co musí okouzlit nejenom mladé, ale i dospělého diváka. Krásná animace a nádherná hudba. 100% ()

LukasKalasek

Snad nejvíce dětský snímek Hajao Mijazakiho, nad jehož fantazii zůstává rozum stát. Velmi pozitivní i když poněkud prostý příběh, který alespoň částečně zacelil tu prázdnotu po Hrobu světlušek. Jako protiklad právě k tomuto filmu byl ostatně i používán. ()

junxi91

Takový čistý, nevinný, mírumilovný a prostý film - to je Můj soused Totoro. Děj se odehrává v 50. letech, kdy se univerzitní profesor Tatsuo Kusakabe se svými dvěma dcerkami Satsuki a Mei stěhují do starého, zanedbaného domu s velkou zahradu uprostřed rýžových polí a nedaleko nemocnice, kde se léčí jejich matka Yasuko. Otec je na dcery hodný, dobře se o ně stará, nechává je lítat po okolí a pomáhá mu také babička. V domě žijí malí duchové podobní prachu, kteří jsou nazývání černočernoušci nebo úhelňáčci, a ti se objeví vždy po rozsvícení ve tmavé místnosti, a okamžitě vyhledají úkryt v temnotě. Mei si ráda hraje na zahradě a při tom objeví dva malé duchy, kteří ji zavedou do dutiny ve velkém kafrovém stromě. Zde spadne do díry a přistane přímo na tělo velkého ducha, který připomíná sysla, má pevné vousky a umí silně řvát. Jeho řev si Mei přeloží jako "Totoro", a od té doby mu tak budou všichni říkat. Totoro je podle Mei troll z její dětské ilustrované knihy Three Billy Goats Gruff. Mei usne na Totorovi, a probudí se na zemi, když ji najde sestra Satsuki. Mei chce ukázat rodině strom, ve kterém sídlí Totoro, ale Totoro se ukazuje jen, když on sám chce. Táta je učitel na univerzitě a dcerky na něj čekají na zastávce, až se vrátí z práce. Mei usne na Satsukiných zádech a vedle nich se objeví Totoro, a proto jej může poprvé vidět také Satsuki. Ta mu nabídne svůj druhý modrý deštník, Totoro ji na oplátku dává svazek ořechů a semínek. Místo autobusu dorazí obrovský kočkobus, do kterého nastoupí Totoro a odjede. Dcerky semínka zasadí a o půlnoci najdou Totora a další dva malé duchy, jak tančí kolem záhonku se semínky. Holky se k nim připojí a ze semínek vyroste obrovský strom. Totoro vezme dcerky na magický noční let. Do rána strom zmizí, ale semínka vyklíčí. Mamka měla na víkend přijet domů, ale její návštěva musí být odložena kvůli nachlazení. Mei je kvůli tomu naštvaná a tak se vydá do nemocnice, aby mamince předala kukuřici, která ji pomůže se rychleji vyléčit. Nikomu o tom neřekne, a tak Satsuki informuje sousedy o zmizení své malé sestry a všichni se snaží malou Mei najít. Satsuki poprosí o pomoc Totora, který přivolá Kočkobus, jenž přepraví Satsuki za Mei a sestry se znovu sejdou. Poté je kočkobus odveze k nemocnici a holky ze stromu sledují rozhovor maminky a tatínka. Dozví se, že maminku skutečně zdrželo lehké nachlazení, a nechají ji na parapetu kukuřici. Nakonec vše dobře dopadne a maminka se vrací domů, sestry si hrají s ostatními dětmi ze sousedství, včetně lehce podivínského Kanty, který pomáhal Satsuki najít ztracenou Mei. Hlavním tématem filmu je japonský animalismus, který vyznávají šintoisté. Podle tohoto náboženství ve všem žijí duchové, zvaní kami. Totoro je tedy duch neboli kami, který žije v kafrovém stromu. Jak jsem psal na začátku - krásný film, který mě i přes můj věk mile překvapil svou čistotou, nevinností a láskou k přírodě. ()

Allegro.g.

Krásný film, jeden z těch, jejichž jedinou ctižádostí je lehounce ale přitom hluboko pohladit bez snahy o cokoli (v daném případě) hlubšího. Děsivě roztomilé. I ten, kdo vysloveně nezbožňuje děťátka, se pousměje nad vší tou rozpustilostí. Film je vlastně o malých dětech a jejich snech, které se stávají skutečností - a sám se tak trochu splněným snes stává. Že by ale byl pro děti, to asi není. Je určen spíš pro děti v dospělých (jako asi všechny filmy tohoto tvůrce). Svým způsobem nejlepší Myiazakiho film a svým způsobem film, který je vrcholem moderní pohádky. Ať žije Totoro i Kočkobus - a, vem to čert, i maličká Mei. ()

Miksa

Až budu mít děti...podíváme se na to spolu! Teď jsem se kapku dost nudil, ale vím, že je ten film pro děti, tak jsem si aspoň užil báječnou animaci. ()

Filisthin

Jo.. je to pro děti.. kdybych byl o nějakých těch let mladší, tak by to bylo jasných *****.. Ale teď - hrozně otravná malá holka a první hodinu jsem se opravdu trochu nudil no.. Pro mě nejslabší Mayazaki.. ()

Elyv

Pro mě nejslabší Miyazakiho film. V originálním japonském dabingu malá Mei celý film prokřičí a mně to ke konci už opravdu trhalo uši. Atmosféra byla překrásná, děj kouzelně pohádkový, animace mohla být nicméně lepší. Kdyby ve filmu vystupovaly jen nadpřirozené postavičky, dostal by ode mě snad plných pět hvězd. Ale takto, za doznívajícího řevu Mei v mé hlavě - 2/5. ()

sWONDER

Čakal som, že to bude dobré, lebo majster Mijazaki ma ešte nesklamal a naozaj. Veľmi mi imponoval tento krásny príbeh, plný detskej fantázie, ktorý spolu s ústredným hudobným motívom prijemne hladil dušu. Výborná animácia perfektne vyjadrila nádheru tohto skvelého kúsku. Ak by som to považoval za rozprávku bola by to plná paľba. Pre mňa je to podarený animák, ktorý si ale užijú naozaj všetci. Teda dúfam. ()

Godhaj

,,Byl to jenom sen! Ale taky nebyl!“ Což o to, Totoro je docela sympaťák a spolu s ním i další potvůrky. Příběh je sice jednoduchý, ale krásný. Co mě ale hrozně štvalo, byly hlavní hrdinky tohoto filmu. Kdyby tak příšerně neřvali, určitě by se mi na to dívalo lépe. Jenže oni po nálezu hloupého žaludu musí ještě pět minut vyřvávat, že našli žalud. Ale za zkouknutí Totoro rozhodně stojí. ()

fallanga

Totoro je film, který je sice úplně o ničem, ale je tak nádherně zpracován, že jsem ochoten tuto maličkost přehlédnout. Ruku na srdce, za celých 86 minut se tam prakticky nic nestalo, ale všechno bylo tak pěkné a okouzlující. ()

MERKATtv

Film nemá v podstate žiadny príbeh a hodinu a pol sa pozeráte na dve dievčatá, ktoré robia hlúposti doma na dvore. Totoro, na to, že je v názve, sa vo filme objavil len párkrát. Animácia je prekrásna ale to je asi jediné plus. Chýba tomu príbeh. ()

Mkartaylas56

Naprosto dokonale navozená kouzelná atmosféra, nádherná animace, neotřelé vizuální nápady a parádní hudba. Moje první setkání s tvorbou Hajaa Mijazakiho splnilo má očekávání a já se až divil, jak moc jsem si užíval tento velmi jednoduchý, avšak neskonale půvabný příběh, skrze nějž autor perfektně zachycuje esenci dětství a dětského pohledu na svět. Prostě krása střídá nádheru a já se jen kaju, že jsem se k Totorovi a vůbec k Mijazakiho tvorbě nedokopal dříve! ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora