Rozšírená verzia piateho dielu televízneho projektu Dekalóg režiséra Krzysztofa Kieslowskeho je variáciou na piate prikázanie Desatora "Nezabiješ" a polemikou s morálnou oprávnenosťou trestu smrti. Zaznamenáva chladnú premyslenú vraždu bez motívu a rovnako chladnú premyslenú a absurdnú popravu. Prostredníctvom paralelnej montáže konfrontuje osudy troch neznámych ľudí, ktorých cesty sa v jeden deň náhodou pretnú: nesympatického taxikára, zasmušilého mladíka a optimistického čerstvého advokáta. V niekoľkých okamihoch sa z nich stanú obeť, vrah a obhajca. Na MFF Cannes získal film Cenu poroty a cenu FIPRESCI. (oficiální text distributora)

dubinak

Tohle je hodně pocitový snímek z Polska, který ve vás každým záběrem na děsivého muže bude vyvolávat otázku o tom, co bude dál. Depresivnímu, špinavému dramatu o vině a rozsudku vévodí opravdu znepokojující osud vraha, který nemá žádný motiv, nebo o kterém cíleně můžete jen spekulovat. Poláci točit flmy zkrátka umí, přesvědčuje mě o tom každý jejich další snímek. Atmosféra je opravdu na hraně hnusu a po projekci vám asi do smíchu zrovna nebude. ()

Wormboy

Obet,vrah,obhajca, kat a trest. Uzasna studia spachania trestneho cinu zachytavajuch "hlavne postavy" v ich ludskej podobe od tvorby radobymotivy,cez podrobny opis skutku a az po surove vykreslenie popravy. ()

zette

Tak tento film se mi libil jeste vice nez Kratky film o lasce ci Amater. Od sameho zacatku sledovani osudu trech hlavnich postav velice dobre snimanou kamerou ve velmi ponurem az depresivnim obraze, vytvari skvelou ponurou atmosferu... Presne takovou, jaka se hodi do tak zavazne problematiky, jako je vrazda. Mimochodem, jiz dlouho jsem v zadnem snimku nevidel tak verohodnou vrazdu, u ktere jsem ke konci musel odvracet oci. Kieslowski mel velice dobry smysl pro detail. Zaver filmu byl strhujici, skvostny film. Nepochopim vsak, proc by me mel takovy ci jiny film presvedcit o nesmyslnosti trestu smrti?! Pokud nekomu bylo Jacka lito mel by se nad sebou vazne zamyslet, muj nazor. ()

mortak

Výborná práce s kamerou vytvářející z polského socialistického urbanismu pekelnou krajinu. Syrový záznam vraždy ničím nepřipomíná rambovskou jásavou estetiku zabíjení. Skvělá hudba. Jenže Kieslowski se nespokojil s dokumentární formou a tak v první polovině filmu provází všechny tři hrdiny něco jako šifry transcendentna (pojem od Karla Jasperse) - psi, fotografie ve výloze, závěrečná zkouška... Právě etická meta-rovina fimu je velice velice sporná a tluče se s tou reálnou. Náš skutečný svět, svět, ve kterém musíme trestat, rozhodně není moc spravedlivý, ale horší by to bylo ve světě bez trestu. ()

Slavníkovec

Naturalisticky natočená scéna vraždy spáchaná Jackem, a závěrečná poprava, posunula film k naprosté reálnosti, která se leckterému člověku může hnusit. Mně naštěstí ne. Filmy Krzysztofa Kieslowskiho jsou doslova naplněny temnou a ponurou náladou. A vytváří pocit neklidu, hrůzy. U tohoto filmu se tak také děje. Už původní scéná se staženými zvířaty. Náplní tohoto filmu je filozofická úvaha "Zločin a jeho následný trest". Neoblíbený, tajnůstkářský taxikář se stane obětí brutálního loupežného činu. Vražda je přičítána mladému Jackovy, který je psychicky nevyrovnaný a labilní. Ke všem spáchaným zločinům se dozná a zpětně nad nimi projeví lítost. Soudem je, ale exemplárně potrestán. Kdo by taky měl zájem hájit nevzdělaného mladíka, žijící ho na okraji společnosti. U soudu, který je předem prohrán, se ho ujme mladý advokát. Tento případ se pro něj stane až příliš osobním. Při závěrečné scéně mně bylo do breku. ()

Mylouch

Trochu intelektuálsky přeestetizované pojetí osudu záměrně nesympatického "hrdiny" v dokumentárně cenných kulisách bezútěšně dobového Polska. ()

Hafran

Nádherná vizuální stránka, neuvěřitelně strohý a silný děj a spousta otázek o lidské odpovědnosti a množství nejasných morálních východisek. To nejlepší z nepsychologického psychologického dramatu. ()

Ak.žena

Strašně nepřijemné! Nepříjemné téma, nepříjemní herci, nepříjemná hudba, nepříjemná přítomnost zla (proč si nepověsit hlavu ďábla jako ozdobu do auta?), nepříjemné otázky dobývající se do vaší hlavy. Nepříjemně realistické a polské. Nepříjemně silné a zásadní. Smrt mladší sestřičky chlapa vždycky poznamená, jako by umřelo něco v něm. ()

LeoH

Účinek nejspíš nezamýšlený, leč o to zajímavější: jsem jednoznačně proti trestu smrti, ale přistihl jsem se, že tomu klukovi to přeju. Ještě že existují přece jen přesvědčivější argumenty, než je pouhé, byť promyšleně a precizně natočené, srovnání nechutnosti provedení vraždy a popravy. Apropos popravy – nemůžu si pomoct, závěr Dvou mužů ve městě se mě dotkl víc, a nebylo to zdaleka jenom tím, že Delon byl ten hodnej. Inu, zdá se, že mě Kieślowski spíš osloví, když psychologizuje, než když odpsychologizovává. 75 %. ()

senor

Sugestivní Kieslowského meditace nad tématem zločinu a trestu. Scéna vraždy je opravdu velmi naturalistická, ale to ještě nic není proti popravě. ()

Sfinkter

Socialistický Mrtvý muž přichází, který od prvního záběru oběšené kočky působí depresivně a zároveň chladně a odtažitě. Co mě překvapilo bylo provedení vraždy, která začíná v podstatě diletantsky a na diváka může působit až směšně, její vyvrcholení je však poměrně naturalistické a nechutné. ()

danoo

Obidve prikázania sú príbehy o ľudskej osamelosti a relativite morálnych hodnôt, jednoduché a zložité zároveň. ()

Javad

< Zločin, rozsudok a trest > Chladné, obrazovo zaujímavé a celkovo nudné, ale vidieť sa to oplatí – paradox. ()

hanagi

Promyšlená a místy až nepatřičně krásná kamera je v kontrastu s civilním sdělením, je v tom až něco magického...A v tom vidím tu sílu, stejně jako v brutalitě samotné vraždy a v její konfrontaci se stejně brutálním aktem spravedlnosti. Kieślowski nechává každému prostor pro vlastní interpretaci. A já tento film vnímám jako pochybnost o schopnosti člověka vynášet soudy. Jen podotýkám - nejsem věřící, ale donutil se mě zamyslet! ()

PetrPan2

Film filozofující o trestu smrti a právu společnosti zbavit jedince života, ať už provede cokoliv. Krátký film (trvá něco málo přes osmdesát minut) se rozjíždí pomalu a sledujeme osudy poflakujícího se floutka, který tu a tam provede nějakou tu lumpárnu a čerstvého právníka neustále mudrujícího o smyslu svého povolání, poslání, života... nicméně postupně se film rozjede a závěrečná scéna popravy mi ještě dlouho nedala spát. ()

jitrnic

Posledních přibližně dvacet minut je naprosto skvělých, je jen škoda, že jsem první půlku filmu trochu tápal (což může být moje chyba, uznávám, že nepatřím k nejbystřejším divákům). Krátký film o lásce považuju za celistvější a tudíž i o něco lepší. I tak je Krátký film o zabíjení zatím nejlepším zamyšlením (nebo spíš nahozenou otázkou, na níž není zdaleka jednoduché odpovědět) nad morálností či nemorálností trestu smrti, se kterým jsem přišel do styku (nečetl jsem Zločin a trest a neviděl třeba Mrtvý muž přichází, takže je možné, že svůj názor časem poopravím). ()