Rozšírená verzia piateho dielu televízneho projektu Dekalóg režiséra Krzysztofa Kieslowskeho je variáciou na piate prikázanie Desatora "Nezabiješ" a polemikou s morálnou oprávnenosťou trestu smrti. Zaznamenáva chladnú premyslenú vraždu bez motívu a rovnako chladnú premyslenú a absurdnú popravu. Prostredníctvom paralelnej montáže konfrontuje osudy troch neznámych ľudí, ktorých cesty sa v jeden deň náhodou pretnú: nesympatického taxikára, zasmušilého mladíka a optimistického čerstvého advokáta. V niekoľkých okamihoch sa z nich stanú obeť, vrah a obhajca. Na MFF Cannes získal film Cenu poroty a cenu FIPRESCI. (oficiální text distributora)

Hank

Naproto brilantní. Film, který v době svého vzniku předběhl dobu nadčasovostí, mrazivostí a syrovostí, která vyobrazuje odosobněný svět zločin - chladné destrukce s rozmyslem a trestu - stejně tak chladné mašinérie, jenž je precizně vycizelovaná, bezobsažná a cynicky chladná. Právník, který vyobrazuje to lidské, citové a emotivní z našeho světa a který spojuje dvě zdánlivě nespojitelné části - zločin a trest. ()

petite fille

výsledný dojem svojou silou nezaostáva za televíznou verziou, oboje sú pre mňa rovnocenné, pretože pointa ostáva. film však vďaka dlhšej stopáži dáva väčší priestor na analýzu charakteru postáv, čím je bohatší. nejde o žiadne milosrdné pohladkanie divákovho vnútra, skôr o maľovanie celej sféry ľudskej krutosti. téma nepríjemná, ale v určitom okamihu života nevyhnutná a je zdravé sa s ňou skonfrontovať, akýkoľvek názor na popravu nakoniec zaujmeme. ()

MaxForValue

Krzysztof Kieslowski je génius! Hoci Krátky film o láske sa mi páčil viac, i táto variácia na Dostojevského Zločin a trest je nesmierne pôsobivá. Syrový, dokonale psychologicky vykreslený, avšak vo svojej podstate jednoduchý film. Posledných 20 minút je brilantných. V tomto sa tento poľský majster výrazne odlišuje od ostatných moderných tvorcov, ktorí by poňali film úplne inak a vtedy, ked by mala prísť záverečná klapka sa ešte snažia o nejakú zvrátene masochisticky logickú pointu. ()

kadles

Úvodní půlhodina je seznamování s trojicí aktérů, kterým se změní zanedlouho život. Divný kluk, zlý taxikář a čerstvý advokát. Následuje brutální vražda a následný trest. Obě části mi přišly absurdní. Proč zabil? Kieslowski se o to snaží vysvětlit až pár minut před koncem, ale jeho vysvětlení je tak naivní, že nám to odpověď vlastně nedá. Poprava, ač jsem zastánce trestu smrti a v tomto případě bych pro něj byl, mi v komunistické režii přišla stejně nechutná jako čin toho mladíka. ()

Bumerang

Tak jak mě Kieslowkého Krátký film o lásce dojal, tak mě Krátký film o zabíjení naprosto rozložil. Připravte se na strhující zážitek, ze kterého vám lehko nebude. Tahle Kieslowského (trestuhodně opomíjená) pecka je pro mě synonymem skvělých hereckých výkonů, naprosto dokonale sugestivní kamery (scény ZLOČINU a TRESTU, tedy vraždy a následné popravy vraha vám z hlavy nezmizí už nikdy), příběhu jako hrom ale hlavně špičkové režie. ()

deizolator

Film vás nejdřív nenápadně vtáhne do atmosféry Polska 80. let, nechá vás v ní trošku zorientovat, seznámí s hlavními hrdiny a pak zdokumentuje zločin a trest. Vrah ani oběť nejsou zrovna sympaťáci.. advokát se zdá naivní jak dítě, neposkvrněný charakter, který má poznat, jak chutná život. Názor ať si divák udělá sám, nikdo ho nemanipuluje a nevnucuje mu jakési "poslání" nebo "poučení". Nemám jasno ve svém názoru na trest smrti, a kdykoli proti němu někdo brojil, samozřejmě jsem měl tendenci trest smrti obhajovat.. čím víc mě manipulovali a podsouvali mi důvody proti, tím víc jsem byl pro. Díky tomuhle filmu jsem se po delší době nad trestem smrti zamyslel a zapochyboval. Ukázka toho, že kvalitní film vůbec nemusí být složitý a přeplácaný... právě naopak, a v tom je umění. ()

Daggeron

Ďalší z pozoruhodných počinov Krzysztofa Kieslowského. Poľský režisér potvrdzuje svoj výnimočný talent pre výpoveď a po Krátkom filme o láske prináša ďalšie kompozične prakticky identické dielo, založené na prezentácii dvoch odlišných verzií skúmanej problematiky. V prvej polovici servíruje úžasnú spleť sugestívnych kamerových obrázkov (naozaj jedinečné a atmosféricky mimoriadne silné snímanie okolia za pomoci filtrov, do dokonalosti dotvárajúcich už beztak pochmúrne prostredie), širokej palety hereckých výkonov a nádherného hudobného sprievodu. Zbytočne v nej neplytvá slovami a nositeľom obsahu sa stáva vizuálna stránka. Konfrontuje v nej tri rozličné charaktery a vrcholí autentickou prezentáciou zločinu, natočeného tak surovo a reálne, až sa vám zrýchli tlkot srdca a zatajujete dych. Skutočne parádna režisérska práca! V druhej časti redukuje pestrosť interiérov na uzavretý priestor väznice. Do popredia pretláča dialogickú formu (ale fakt výborne napísaný scenár!), pričom emocionálny účinok dosahuje práve vďaka personalizácii a konkrétnemu zosobneniu dôsledkov činu. Cez to všetko nepredostiera žiaden svoj názor, neprikláňa sa na žiadnu stranu a nevyvodzuje žiadne závery. Kieslowského výnimočnosť potvrdzuje jeho snaha o zapojenie diváka, aby nebol iba pasívnym príjemcom prednášaného obsahu, ale aby ho sám reflektoval a vytvoril si vlastný postoj. Paradoxne možno práve kvôli tomu - hoci niektoré scény sú naozaj veľmi silné - pôsobí z celkového pohľadu tak trochu odtiahnuto (keďže problematiku iba popisuje) a môže ísť mimo vás. Diskusia o štyroch či piatich hviezdach je však i tak bezpredmetná, pretože Kieslowski je bez pochyby zjav svetovej kinematografie, ktorý má svoje miesto. Nevyžíva sa v digitálnych sekvenciách, nepotrebuje milióny na prehnané efekty a nemá ani v úmysle vyslovene citovo ovplyvňovať alebo útočiť (čo môže byť niekedy aj na škodu veci). Sústredí sa na kvalitný obsah na krátkom priestore, a to všetko v mimoriadne príťažlivom obale. A aj keď Krzysztofa asi nebudem považovať za absolútnu filmársku špičku a ani jeho snímky nie sú v histórii tie najlepšie a najvýnimočnejšie, som rád, že som mal možnosť jeho tvorbu spoznať. Kiežby bolo v súčasnosti viac podobných režisérov. Ale takáto filmárčina sa už dnes predsa nenosí a frčíme na niečom inak, však? (Aktualizácia: Emócie z tohto diela vo mne doznievali ešte aj ďalšie dni po projekcii. To sa nepodarilo ani Krátkemu filmu o láske. A celkový pocit je pri hodnotení pre mňa smerodajný, aj keď film nemusí mať bezchybnú remeselnú kvalitu. Dvíham na päť.) ()

ANTI-frog

Tohle je jeden z filmů, kdy se člověk cítí jako jedna z hlavních postav, kdy naprosto chápe jeho nepochopitelné činy a pocity. A mnohdy ani netuší, ale s tou postavou se promíchá a na konci cítí to, co on, i když to tak ve skutečnosti vůbec není... :)) ()

mokrasek

Snímek je dílčím příspěvkem k dilematu kolem trestu smrti. I přes všechny možné superlativy ostatních hodnotících respondentů mě ale moc nenadchl. Navíc všichni hlavní protagonisté byli (alespoň pro mě) velmi nezajímaví. ()

kolodej1

skutečně krátký film, ale to jen proto, že autor přesně věděl, o čem chce vyprávět, nebylo tam nic navíc. Film se ničím dalším nerozptyloval, veškerou pozornost soustředil na dané téma - zabíjení. Zabíjení první bylo urputné, brutální a nelidské. Zabíjení druhé pak bylo působivé, mrazivé a odosobněné. A film jako celek zafungoval výborně. ()

Delmondo

Po krátkým filmu o lásce jsem se dal do kraťasu o zabíjení a musím uznat že poláci točit umějí a ne že ne. Ze začátku je to docela nudný s naprosto odpornou kamerou kterou snad sebrali na smeťáku, naštěstí režie byla vynikající. Jestliže úvod byl jen takový seznámení s postavami a vcelku o ničem, přišel v polovině mord, pěkně sugestivně a syrově natočenej. A nakonec část v krimu krátce před popravou, ta byla úplně nejsilnější. Když se tam totiž ten divnej vrah rozpovídal s obhájcem, kterej z těch tří mi byl asi nejbližší, bylo mi ho v tý psychologický palbě dokonce líto. Za zmínku stojí také podrobná příprava popravy, z toho mi šla až husina. ()

Saxos

Zoufalé zpracování poplatné době vzniku. Přehnaná stopáž, bohatě by stačila hodina. Hlavní klad: trest smrti je prostě jediný trest, kterého se muklové bojí. ()

joywork

Film jsem viděl čtvrt století po jeho natočení, to mi ale nebrání přidělit plný počet hvězdiček. Zde se vše doplňuje - výtvarná kamera, používající různé filtry, depresivní zachycení socialistického Polska v období před změnou režimu a silný příběh, o kterém je možno dlouho diskutovat... ()

jenina

Temné, pochmurné, depresivní. Strašně syrové a surové. Nevím, k čemu a jestli vůbec jsem měla zaujmout nějaký postoj, režišér se rozhodně nesnížil k nějaké explicitě. Těžko se totiž rozhodnout, kdo byl víc nesympatický, jestli oběť nebo vrah. Nevím ani, jak bych měla hlasovat pro trest smrti v nějakém referendu, nevím, jestli je správná odpověď ano nebo ne. Ta záměrná truchlivost ulic, ten úplný nihilismus, ta depresivnost ve tvářích lidí. Nikdy ještě nebyl vymyšlen takhle smutný svět s takhle smutnými lidmi. Udělat ošklivým dokonce i podmanivý magický Krakov, to se jen tak nepovede. Samozřejmě, všechna města mají svá škaredá zákoutí. Ale jenom škaredá neměl ani ten "socialistický" Krakov. (MMCH - udělat politickou agitku i z takového filmu - a tvrdit, že je to typické socialistické prostředí škaredé Varšavy - to dokážou snad jen opravdu velmi zapouzdření lidé - s velmi schematickým myšlením. Řekla bych, že Kieslowski určitě neměl v plánu tvořit nějaké typicky socialistické prostředí, to už by byl zcela zbytečný přesah). Zasáhlo mě zoufalství mladého obhájce po odsouzení vraha k trestu smrti. Trpí pocitem viny a ptá se vrchního soudce, zda by mělo význam, kdyby obhajobu vedl někdo zkušenější. Odpověď zní, že žádný. "Vaše řeč byla asi nejlepším projevem proti trestu smrti, jaký jsem za ta léta slyšel. Rozsudek musel být takový, neudělal jste žádnou chybu, ani jako právník, ani jako člověk." Obhájce se trápí. Jaká je souvislost mezi tím, co se stalo, a tím, že ve chvíli, kdy si kluk v bufetu na krakovském předměstí omotával ruce provazem, a chystal se k vraždě, že v tu chvíli v tom bufetu byl i obhájce? Mohl tomu zabránit? Nese zodpovědnost? Nezvládl svou roli ani tehdy před rokem, ani u soudu? Pláč obhájce na závěr filmu je katarzí, je očistou a nesmírně osvobozující. ()

Epik

Kieslowski paradoxne a zámerne ruší postoj nejednoznačnosťou postáv. Obeť je dosť protivná, stačí aby bol trochu milší a vrah by sa k nemu nedostal, na druhej strane nemožno mať veľký súcit s človekom, ktorého skutok sme priamo videli. Ale fakt, že nejaká inštitúcia alebo dokonca štát rozhodne o neexistencii človeka je fascinujúca a na zamyslenie. ()