Quint

Koncem 80. let se Arnie (stejně jako Sly v Tango a Cash) pokusil proniknout do komediálních vod s "buddy cop" filmem, na který už si dnes tolik lidí nevzpomene, protože ho nakonec zastínila Arnoldova další komedie Dvojčata z téhož roku. Rudé horko režíroval Walter Hill, takže nepřekvapí, že se tu humor snoubí s brutálním násilím a syrovou atmosférou. Sentiment je tu potlačený na minimum, takže „bromance“, typického prvku zmíněného subžánru, si tu příliš neužijeme. Hill o pár let dříve v podstatě rozjel tehdejší vlnu buddy cop komedií filmem 48 hodin. Rudé horko je ovšem první a snad i jediný buddy cop film, kde se dají dohromady Američan a Sovět. Je to takový kříženec Smrtonosné zbraně a Rockyho IV, reflektující tehdejší uvolňování vztahů mezi USA a Sovětským svazem. Sověti tu už nejsou vnímáni jako nepřátelé, ale jako někdo, s kým mohou Američani spojit síly proti společnému nepříteli (mezinárodním pašerákům drog). S hlavním hrdinou, který je něco jako sovětský Dirty Harry, mohl americký divák sympatizovat i navzdory tomu, že nakonec nepřeběhl a zůstal pyšným sovětským vlastencem (na rozdíl od Rudého škorpiona ze stejného roku). Dalším prvenstvím Rudého horka je fakt, že jde o první americký film natáčený na Rudém náměstí (byť bez souhlasu sovětské vlády). Sovětský svaz je v něm ale i tak vyobrazován karikovaným způsobem – tak, jak si ho Američani v 80. letech představovali. Je v něm tedy ohromné množství legračně přiblblých stereotypů, které jsou divákům servírovány s kamennou vážností. A nemůžu si pomoct, ale právě v tom je ten film tak zábavný. Něco tak groteskně absurdního by dnes už nevzniklo. Hned zezačátku nás ohluší Hornerova tvrďácká variace na Prokofjevovu Kantátu k 20. výročí říjnové revoluce, která podkresluje záběry sovětských vojáků, hrdě pochodujících po Rudém náměstí, a majestátné prostřihy na sochy Lenina a Marxe. Úvodní titulky jsou patřičně stylizovány do azbuky (s převráceným písmenem „R“), ačkoli Sověti ve filmu při psaní v ruštině zásadně používají latinku (WTF?). Arnold, který tu mluví hodně rusky, ze sebe sype nezapomenutelné výrazy jako „kapitalizm“, „kchuligany“ nebo „kokainum“ (které se staly terčem mnoha hudebních remixů na Youtube). Rvačky polonahých chlapů na sněhu, utrhávání umělých nohou plných kokainu a autobusové honičky jsou tu pak brány jako obyčejná rutina běžných sovětských policajtů. Všemu nasazuje korunu finální záběr Arnolda v sovětské uniformě, bezdůvodně salutujícího uprostřed Rudého náměstí. Není divu, že ruští diváci prý berou Rudé horko jako skvělou parodii, u které umírají smíchy. Drsnější sovětské policejní praktiky nicméně ve filmu nakonec vítězí a ukáží se být v boji se zločinci účinnější než americké byrokratické postupy. Humor tu pochopitelně vychází z vtipných přestřelek mezi oběma představiteli dvou odlišných velmocí. Ivan Danko (Schwarzenegger) je předisciplinovaný, nemluvný sovětský policajt, který nechápe anglické metafory a na všechno reaguje s chladnou apatií. Zkrátka role, kde mohl Arnold uplatnit své herecké zkušenosti z Terminátora a svůj silný přízvuk. Art Ridzik (Jim Belushi) je naproti tomu lajdácký, užvaněný americký polda, holdující hamburgerům a koblihám. Možná nejlepší role Jima Belushiho. A Ed O'Ross je zase naprosto bezchybný v roli mega slizkého záporáka. Samozřejmě nechybí spousta poctivé osmdesátkové akce. () (méně) (více)

AlistairMir

Hltal jsem to jako malej a baví mě to dodnes. Kapitán Danko je prostě kráčející zkáza a když zrovna neláme, falešné nohy, nedrtí v pěsti rozžhavené kameny, nebo nekosí nepřátele po tuctech, tak se snaží vyjít s americkým detektivem Ridzikem, který prostě nikdy nezavře pusu a do Danka se neustále naváží. i když to je neuvěřitelné, tak si tahle dvojka docela i porozumí a společně dále kosej mizery po tuctech. Arniemu s Belushim to prostě dohromady šlo jako po másle a jejich vzájemné špičkování do sebe a země toho druhého, mě bavilo. Záporák slizkej jak slimák garantuje už od pohledu, že ho budete všichni nesnášet a víte co? Fakt budete :-D ()

Fanucci

První ruská slova v podání Arnieho mne rozsekala. Už jen za ten skřek "Kde je Rosta?!" musím filmu dát 3 hvězdy:-) ()

d-fens

Pre pobavenie vcelku fajn, aj keď je to celé koncipované skôr v ruský prospech (efektívnosť a efektnosť hrubej sily, morálna nadradenosť, pohŕdanie byrokraciou demokracie, relativizácia totalitného a pluralitného systému, pohŕdanie právami jednotlivca). Ale to je skôr tými nadšenými rokmi konca Studenej vojny, kedy si (skoro) všetci v Amerike mysleli, že celé globálnopolitické súperenie skončilo a nasledovať budú už iba roky svornosti, porozumenia a spolupráce :-/ ()

BoredSeal

Překvapivě i po letech zábavné krimi. Fórky související se Sovětským svazem fungují pro chytrého diváka z východního bloku snad ještě líp. Arnold trousí jednu suchou hlášku za druhou a díky jeho hereckému stylu tahá film z průměru výš. "Do you know Miranda?" "Who´s that bitch?" ()

lekr

Klasická a skvělá kriminálka. Prostě jedna z nejlepších kriminálek 80. let. Zatímco v dnešní době kriminálky obsahují velké množství efektů a stejně pak většinou nestojí za nic, tady je jen pár dobrých kaskadérských kousků a je to dobrý!! I když sem velký fana Arnolda, tento film se mi nelíbil jen z toho hlediska. Samozřejmě že hlavní je že tu Arnold byl a opět podal skvělý výkon ale i kdybych nebyl Arnoldův fanda tak by mě tento film dostal!! Skvělá atmosféra, drsný příběh, drsný černý humor, akce typická pro 80. léta a skvělý přestřelky a suprový finále!! To je na tomhle filmu to nejlepší!! na druhou stranu mě ale ve filmu štval ten skrytý kontekst "třídního boje" mezi Rusy a Amerikou. Nevím čí to byl nápad ale tento film je plný rasové nesnášenlivosti. Ano, do filmu se to v malé míře hodí, ale tady je toho moc a to tomu filmu uškodilo. proto taky dávám čtyři hvězdičky, jinak bych dal pět. ()

rakovnik

Když pomineme Arnolda jako sověta (že by tak mohl vypadat věří možná jen on sám, což usuzuji z toho, že studoval ruštinu) a Belushiho jako moc velkého amerického blba, jedná se o ničím nevybočující Arnoldův akčňák. Jen protivníci jsou trochu trapnější, ale proti Arnoldovi jsou všichni nuly :-) Pro mě další přehlídka svalů a síly "posledního akčního hrdiny" filmové historie. Vtipy jsou celkem roztomilé a trochu vyvažují stupidnost scénáře. Já nevěřím, že tomuto filmu jde o poselství celosvětovému míru, proto hodnotím tak vysoko. ()

peto12

Ďalší z rady výborných akčných filmov s Arniem. Film sa odohráva niekde v Rusku. Dej je dosť dobrý, akčné scény výborné, hlavne bitka v hoteli. ()

Martin741

Rude Horko je nadpriemerny film z 2. polky 80. rokov, ktory sa ako prvy mohol tocit na Cervenom Namesti v Moskve. Kvalitna rezia Waltera Hilla /vtedy este vedel tocit kvalitu, a nie hluposti typu Bullet to the Head ......./ a herecke obsadenie Arnolda Schwarzeneggera a Belushiho zaistuju filmu kopu hlasok, akcnych scen a pravej 80. zabavy. Arnold Schwarzenegger bol vtedy akcny boh a za zmienku stoji aj ten fakt, ze po boku Schwarzeneggera si zahral Janos Ban /Otik z Menzelovho filmu Vesnicko ma Strediskova/. 75 % ()

Wiikii

K Rudému horku jsem se dostal až teď a to úplnou náhodou. A mé dojmy?! ... Dost nepovedené. Schwarzenegger hraje to co se naučil v Terminátorovi 1, což vypadá strašně a Belushi hraje neschopného parťáka, kterých bylo v té době filmů plno. + slabá hudba, slabá režie, slabé hlášky a slušně hrající Fishburne. .... HODNOCENÍ: 55% (3*) ()

MrPierc

Film, který je postaven na rozdílnosti Ruska a USA. Na nedělní odpoledne film, který splní svůj účel a některé hlášky se vryjí do paměti. Dobrá dvojka Arnie a Belushi. ()

cariada

Průměrný akční snímek o dvou policajtech jednom sovětském Arnold a americkém. Arnold přijede do Ameriky vypořádat se se zločincem a spolu s americkým protějškem se snaží ho zadržet každý ovšem po svém a tím vzniká řada někdy i vtipných momentů. ()

O´Neill

Celkem pohodová akční záležitost s Arniem v hlavní roli. Spolu s Jamesem Belushim jsou dobrá dvojka, a zejména Arnoldové hlášky jsou jednoduše skvělé. Nenadchne, neurazí, a díky hláškám zvyšuji na čtyři hvězdičky (jinak by to byly tři). ()

Azrael515

Ruský maniac cop s vyzážou terminátora, no nekup to. xD "Where´s your evidence?" A jeb mu jednu, druhú a pak urvať umelú nohu kde je koks len tak (načo sačok) xDDDDDDDDDDDDDD. Love the eighties ;) ()

tomtomtoma

Akční thriller s neohroženým hrdinou a drsně chlapáckou mluvou bonmotů, která se pro spoustu fanoušků stává další kultovní hláškou. Jde o mezinárodní boj s drogovou problematikou, kde obě strany pohání i osobní zášť a touha po mstě za smrt osob velmi blízkých. Hlavním hrdinou je nezničitelný kapitán sovětské policie Ivan Danko (nesmrtelný Arnold Schwarzenegger) a jeho robotická cesta za spravedlností osobní, režimní i společenskou. Neohroženě se staví tváří tvář každému nebezpečí a obzvláště brutálním způsobem ničí každého zločince a odpůrce. Jeho parťákem při křížové výpravě je svérázný seržant amerického policejního sboru Art Ridzik (sympatický James Belushi), který na svého netradičního partnera zpočátku pohlíží jako na syntézu cirkusového akrobata a klauna. Ale jejich umanutá snaha po spravedlnosti se podobá více, než se na první pohled zdá. Hlavním padouchem je sadistický Kavkazan Viktor Rostavili (krutý Ed O'Ross) a jeho úporná snaha o zásobování sovětského impéria omamnými látkami. V jeho cestě zvrácenosti se nemíní zastavit před ničím a před nikým. Z dalších rolí: opatrný šéf chicagského policejního sboru Lou Donnelly (Peter Boyle), škodolibý Donnellyho zástupce a policejní poručík Stobbs (Laurence Fishburne), nic netušící Viktorova americká manželka Catherine Manzetti (půvabná Gina Gershon), Ridzikův parťák se smutným osudem a policejní seržant Gallagher (Richard Bright), vystresovaný recepční levného hotelu (Pruitt Taylor Vince), či pitoreskní figurky na polích šachovnice amerického podsvětí kriminálního obchodu s narkotiky Salim (J.W. Smith), Abdul Elijah (Brent Jennings) a Streak (Brion James). Rány ocelovou pěstí jsou nutností, zuřivá střelba z nejrůznějších zbraní je nezbytným koloritem. Sem tam je zapotřebí ten výbuch a jednoduše chlapácká slovní zásoba. Zábava se rozpaluje do ruda s nadhledem a syrovostí. A na krátkou a zapomenutelnou chvíli umí i pobavit. ()

C0r0ner

Vyložený průměr. Arnold v roli sovětského důstojníka absolutně mimo (tentokrát ne v dobrém), Belushi otravný, ale na druhou stranu to pěkně uteče. Výsledný dojem tedy takový, že si z toho za týden nebudu pamatovat jedinou scénu, nicméně sračka to nebyla. 55% ()

Stallone: Méně brutality, víc srandy

Stallone: Méně brutality, víc srandy