Vražda na objednávku

• USA Dial M for Murder (více)

Když americký spisovatel Mark Halliday navštíví čerstvě vdanou Margot Wendice v Londýně, nevědomky tím spustí řetězec vydírání a vražd. Manžel Margot, Tony Wendice, si všimne jejích citů k Hallidayovi, začne se obávat rozvodu a s ním spojeného vydědění, a tak naplánuje její smrt. K tomu využije svého bývalého spolužáka Lesgateho, který je již zapleten do nezákonné činnosti. Margot se podaří Lesgatea v sebeobraně zabít, ale Tony vše nastrojí tak, aby byla obviněna za úkladnou vraždu. Hallidayovi nezbývá, než Tonyho vyřadit ze hry... (oficiální text distributora)

Autogram

Ani by som si nepomyslel, že toto je Hitchcock, ale skôr čistokrvný Columbo. Najskôr sa zdalo, že sa navzájom zavraždia rečami, alebo si to odnesiem ja, ale rozbehlo sa to. Oproti Columbovi je to menej vtipné, menej roztržité a tak nejako menej zábavné. Očividne ale zdrojom inšpirácie pre veľa ďalších kriminálok. –––– Vžívám se do roly zločince a pořád uvažuji, co bych udělal. ()

klima777

Konverzační drama? Dialogy jsou většinou naprosto neživotné; ve stylu: "Je mrtvý." "Tak si jdi lehnout, miláčku." ---- IMHO; navíc psáno s respektem pro Knotta i Hitchcocka. ()

Casablanca

Obyčejnou detektivní zápletku, se kterou se setkáváme ve mnoha obměnách, povyšuje na výjimečné dílo hned několik věcí. Hitchcockovův geniální smysl pro vytváření napětí, zajímavá práce kamery a v neposlední řadě přesvědčivé herecké obsazení, které vás na obrazovce neomrzí. Zvláště díky Grace Kelly si ode mě vysloužil pět hvězdiček:-) ()

Bernhardiner

Do zhruba sedmdesáté minuty se odehrává vynikající thriller se skvěle propracovaným dějem a hereckými výkony, ústřední trojice Milland (který mi hodně připomínal Jamese Stewarta) - Kelly - Cummings předvedla vynikající herecké výkony a vlastně se moc jiných lidí na scéně ani neobjevuje. Každou minutu napětí stoupá a pak, když už si divák myslí, že už to nevydrží, spadne hodnota napětí na nulu. Veliká škoda, protože jinak by mohl tenhle počin směle konkurovat slavnějšímu Vertigu, i když, upřímně řečeno, zde je na rozdíl od Vertiga předem celkem jasné, jak to dopadne. Závěrečné rozuzlení je, promiň Alfréde, úplná fraška, které nemůže uvěřit snad ani dítě. Taková shoda náhod by prostě v reálu nenastala, přesto Ti děkuji za ten skvělý thriller v úvodních dvou třetinách filmu, za který si těch pět hvězdiček zasloužíš. 90% ()

Chegi

Úžasná podívaná, kde víceméně z pěti postav a dvou místností dokázal režisér vytěžit něco tak napínavého jako je Dial M for Murder. Trochu se stydím, že jsem po většinu filmu fandil hlavnímu záporňákovi...prostě jsem citlivý na nevěry ve filmech :) kdy je podváděný hlavní zápornou postavou. Je z toho trochu cítit divadelní hra, ale vůbec to nevadí. Dokonce je to možná ozvláštnění oproti jiným krimi. Za mě 80% ()

Han22

Pět hvězdiček tentokrát bez problémů a bez přemýšlení. Tony Wendice zjistí, že jeho žena mu zahýbá se spisovatelem detektivek. Pomocí pečlivě připravovaného plánu vydírá bývalého spolužáka a připraví dokonalou vraždu - která díky malému detailu nejvyde a jeho žena se ubrání. Ale Tony má plán B - narafičit vše tak, aby jeho žena byla obviněna z chladnokrevné vraždy. Vražda na objednávku má především naprosto dokonalý scénář, plán B působí absolutně neprůstřelně a i samotné odhalení je sice z kategorie náhod, ale nešustí to papírem - jak říká vedlejší postava, dokonalá vražda je možná jen na papíře, ve skutečnosti se vždycky něco pokazí. Kromě toho Grace Kellyová byla opravdu krásná a Ray Milland padouch k pohledání a vůbec celý styl filmu mi čistě konzervačním stylem připoměl to nejlepší z Colomba. Což je pocta, protože Colombo byly nejlepší detektivky a tohle se k nejlepším detektivkám rozhodně řadí. ()

klúčik

Krásna konverzačná kriminálka.  Film natočený režisérom , ktorý vedel  natáčať  takéto filmy ..  Filmu  dávam  75%.. ()

Hopper

Hitchovi sa darí opäť navodiť správnu atmosféru, ktorá sa dá krájať a ani nevadí, že sa celý film odohráva medzi 4 stenami. ()

Revolver

Hitch podle divadelní předlohy ? To musím vidět, říkal jsem si. A z výsledku jsem nebyl vůbec zklamaný. Jak napsal liuk Columbovská kriminálka, přeplněná zvraty a napínavá od začátku do konce(co taky čekat od Hitchcocka :), spolu s Krásnou Grace Kelly tvoří vynikající thriller, který se sice nezařadí pobok mistrovým nejlepším filmům, ovšem rozhodně by neměl ujít pozornosti žádného Hitchcockova fanouška. ()

Peiper2

Jak je u Hitchcocka zvykem, má tento film opět výbornou atmosféru a to prakticky po celý film. Sympatickému záporňákovi jsem nemohl nefandit:). Škoda, že mu to celé nevyšlo. A přitom to zhatila taková maličkost. 90% ()

Anderas

Druhá strana mince v tvorbě Hitche tvoří brilantní protipól k velepojatým pronásledovačkám a podobně jako v Provaze místo rozlehlých kompozic nabízí úspornou psychologickou inscenaci na poli všehovšudy dvou místností. Diváka tak čeká další šťavnatý kousanec hereckého umění sofistikovaného vraha, nic netušící oběti a podezíravého milence, děj plný zvratů a poutavého vyšetřování ... a já jen slzy trousím, že podobných minimalismů nebylo s mistrovy vrahounské fantazie vydolováno více. ()

Itar

Dobré, hodně dobré. Paradoxně jsem tak trochu doufal, že Tonymu to včas dojde úplně. Nu, co se dá dělat. ()

prezdivaka

Zdánlivě do sebe vše zapadá, ale ve skutečnosti to nedává smysl. Také mi trvalo, než mi došlo, že hlavní zápletka je nesmyslná. Proto je ve filmu zkratka a obžalovaná se po několika záběrech ze soudní síně ocitá v cele smrti. Scénárista musel změnit tok času. Jinak by divákovi došlo, že Tony nebo Margot by museli odhalit, že mají jen jeden klíč od svého bytu. Zcela jistě to trvalo dny a možná spíš týdny, než byla Margot usvědčena z vraždy. ()

Rozjimatel

"People don't commit murder on credit."     Alfred Hitchcock vo svojej vrcholnej forme (v tom istom roku nakrútil aj svoj masterpiece Rear Window (1954)). Podobne, ako v spomínanom "Rear Window", aj tu režisér na malom priestore (dej sa prakticky odohráva v jedinej miestnosti a posúva sa hlavne prostredníctvom výborných dialógov) rozohráva skvelú drámu. A aj napriek použitiu veľmi úsporných prostriedkov sa mu opäť raz darí vydolovať ohromnú atmosféru plnú napätia. Z viacerých skvelo nakrútených scén ma uchvátili scéna vraždy a scéna súdu, veľmi sugestívne celá snímaná cez tvár obžalovanej. Po hereckej stránke excelujú v hlavných rolách Ray Milland (Tony Wendice) a Grace Kelly (Margot Wendice), pre ktorú mám veľkú slabosť. Skvelá je i postava svojrázneho šéfinšpektora Hubbarda (John Williams), ktorého som si zamiloval prakticky od prvej chvíle, ako sa objavil na scéne.     "What's the matter with me, Mark? I don't seem able to feel anything. Shouldn't I break down or something?" "It's delayed action, that's all. In a couple of days you're gonna have the most wonderful breakdown." ()