Závrať

• Česko Vertigo (více)

Mistrovské dílo o posedlosti, jež vedla až za hrob. James Stewart a Kim Novaková v hlavních rolích klasického amerického filmu.  Padesátá léta představují v Hitchcockově tvorbě vrcholné období. Po první dekádě v Hollywoodu, kdy střídal kvalitní snímky s těmi méně povedenými a snažil se najít své místo v přísně organizovaném systému studiové výroby, byl už etablovaným a komerčně úspěšným tvůrcem, jehož filmy nesly osobitou pečeť svého režiséra a byly snadno rozeznatelné od produkce jeho kolegů a konkurentů. K nejvýše ceněným Hitchcockovým snímkům patří Vertigo (1958), psychologické drama bývalého policisty Fergusona, jenž se zamiluje do ženy, kterou má sledovat, a teprve postupně zjišťuje, že se stal obětí rafinované hry. Hitchcock vyšel z románu známé francouzské dvojice Pierre Boileau-Thomas Narcejac, nazvaného Mezi mrtvými (1954; česky nevyšel), ovšem přizpůsobil si ho, jak ostatně bylo jeho zvykem, svým vlastním potřebám. Děj zasadil do malebného prostředí San Francisca (román se odehrává v Paříži), jehož kopcovitý reliéf umocnil zásadní rys hrdinovy osobnosti, chorobný strach z výšek, a spletitý příběh vyšperkoval vlastními obsesemi (zejména meditací o přetvoření ženy v dokonalou ženu). Ideálního představitele Scottieho Fergusona nalezl v Jamesi Stewartovi, s nímž spolupracoval už předtím, především na Provazu (1948) a Oknu do dvora (1954), a do obtížné role tajemné Madeleine nakonec obsadil Kim Novakovou. Vertigo bylo v době svého prvního uvedení považováno v rámci Hitchcockova díla za zklamání (nominováno pouze na dva Oscary - výprava, zvuk), ovšem časem se díky své mnohovrstevnatosti stalo jedním z jeho jednoznačných triumfů. V pravidelné anketě britského měsíčníku Sight & Sound bylo v roce 2002 vyhlášeno druhým nejlepším filmem všech dob (po Občanu Kaneovi). (Česká televize)

Keytee

Zaujímavý príbeh, nádherná hudba, ktorá ma chtiac- nechtiac vtiahla do dôb dávno minulých a priniesla do mojej duši toľko romantiky až som sa celá chvela. Pekný film. ()

eexDon

Für mich - 95%, - /romantické scény, delší rozjezd/, + /atmosféra, herci- Stewart + Novak, děj, závěr, gradace, propracovanost, hudba/, hodnocení - neuvěřitelně studený, chladný, psychologický thriller, s perfektním dějem, ikdyž ne nijak vrcholně geniálním, se skvělým Stewartem a chladně dokonalou Novak, ta atmosféra, ten děj, hudba, chladně dokonalý fim, poznámky - nebýt atmosféry a vyznění filmu, nejlepší Alfrédův film pro mě, takto spíše Rear Window díky své poněkud pozitivnější atmosféře a konci, AA- 5/5 ()

SoulEater

Obrazově nejezajímavější Hitchcok a inspirace mnohem lepšího díla, z dílny jiného mistra. Jestli pak víte jakého. ()

JARDAHONDA

Mistrovské dílo mistra hororu, vypráví mystický příběh o posedlosti, která vedla až za hrob.. Delikátní záležitost = 100% ()

grrant

Dej tohoto filmu je jedna veľká hra. Režisér rozdal partiu a divák odhaľuje postupne ktorá karta je ktorá. Až do polovice filmu má uzavreté názory o postavách, po polovici filmu ich musí zase zmeniť a doplniť si udalosti ktoré sa stali. Že vskutočnosti to nebola Madeleine ktorá padla do zálivu, ale Judy a že priateľ z vysokej nebol starostlivý manžel ale vrah. Každá postava sa do základu zmení a v tom, práve spočíva jeho genialita. Na záver filmu sa ponúka otázka, zistili sa okolnosti vraždy Madeleine, ale bude potrestaný vrah? Hitchcock nám ukázal kto ním je, ale nepotrestal ho a dovolil mu uniknúť už v polovici filmu. Tento film však nepojednával o vražde Madeleine, tento film pojednával o nastupujúcej posadnutosti Johna a Madeleinina smrť bola len daľší z bodov obratov. Nebolo dôležité kto je vrah, alebo či ho potrestajú či nie. V príbehu bolo dôležíté to či John nájde pokoj po pobláznení Madeleine. Nenašiel ho ani v Judy a jej pádom sa ako keby spustil nový kruh. A divák sa zostane pýtať: ako to skončilo s Johnom? ()

lenka26

Chápu, že je Vertigo třeba řazen mezi TOP 10 filmů velmistra Hitchcocka. Ale někde je i na prvním místě? To už nesouhlasím. Kam se hrabe na Psycho , Ptáky, Okno do dvora, Mrtvá a živá,Vražda na objednávku, Ani stín podezření, atd. Vertigo mi přijde zdlouhavý, ne tak akční jako ostatní filmy. Takový mdlý. No třeba změním ještě názor, až ho uvidím víckrát. Na těch mých pět šest filmů bych mohla koukat dokola. ()

MrBlonde

I přesto, že se ve filmu neobjevuje tolik momentů napětí, jako třeba v Ptácích nebo v Psychu, film si dokáže udržet pozornost diváka perfektně napsaným scénářem, zajímavým příběhem, překvapivými momenty a skvělými hereckými výkony. (5 hvězd) ()

Nag0

Neviem či som to len ja, ale s čítania miestnych komentárov zisťujem, že ľudia mali aj iné ako rozpačité pocity (môj prípad) zo záveru filmu. Vidieť v minulosti už niekoľko podobných filmov, a až následne vzhlianuť Vertigo, ktoré tu bolo dávno pred nimi, pričom v hodnotení ostať čo najmenej zaujatý, to nie je jednoduchá úloha. Skúsim to teda trošku analyzovať. Vizuál mi sadol, v istých momentoch som aj intenzívnejšie pocítil tú mysterióznu atmosféru, herecky zvládnuté. Na druhej strane tu boli okamihy, bez ktorých by sa stopáž zaobišla (128 minút bolo priveľa), taktiež pokus o gradáciu záveru ma nechal dosť chladným ako som už spomínal, a tam moja kritika asi aj končí. Najproblematickejšie predsa len bude povzniesť sa nad to, čo prišlo po Vertigu, každopádne pod 4* si ísť nedovolím. ()

Actias

Na konci máte pocit, jako by někdo strhl závěs, který celou dobu něco halil, ale vy ani teď přesně nevíte, co to bylo. Zbavení se handicapu, v tomto případě strachu z výšek, s sebou obvykle přináší úlevu. Někdy ale to něco (i když negativní), co s námi bylo bytostně spjato, neodchází samo, ale odnáší s sebou i nějakou naši část, kterou už nelze vrátit. Vyléčení se tak stává v přeneseném slova smyslu pádem. Jedna z nejsilnějších atmosfér Hitchcockových filmů, kdy přímo cítíte, jak pohled do hlubin je pro postiženého závratí děsivý i vábivý zároveň. ()

Maud_Pie

Vertigo som si pozrela, lebo bol na neho odkaz vo filme 12 opíc. Prvá polovica ma svojou záhadnosťou bavila, v druhej som len čakala na nejaké rozuzlenie a pointu. Záver ma odrovnal a takéto konce pre mňa zostávajú nepochopené. ()

Villan

Úchvatné majstrovské dielo, tých 10 minút sledovania bez jediného slova a už som bol chytený. Nádhera, koľko sa toho dá povedať bez slov, v niektorých dnešných filmoch toho toľko narozprávajú, že sa v tomto človek až stráca. Top filmarina. Viva Hitchcock ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

11.04.2015

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

25.03.2015

Oscarový režisér Jean-Jacques Annaud a ikonická herečka Kim Novak navštívili Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, kde s nimi režisér Robin Kašpařík udělal exkluzivní rozhovory pro ČSFD.cz.… (více)