Manny Ballestero je počestný pracovitý hudebník učinkující ve Stork klubu v New Yorku. Když jeho žena potřebuje peníze na zubního lékaře, vydá se do místní pojišťovny, aby si vypůjčil na její pojistku. Zaměstnanci pojišťovny jej ale omylem začnou považovat za lupiče, který je v minulém roce přepadl, a zavolají policii. Film je skutečným příběhem, který Manny a jeho rodina prožili. (oficiální text distributora)

Killingjoke

Znáte to… Máte svůj život pevně v rukou, milující ženu a dva zdravé syny. Máte tedy vše co životu potřebujete a to, že vám občas schází peníze na zubaře vás rozhodně nemůže rozhodit. Jenže, najednou se stane něco nečekaného a váš spokojený rodinný život se zhroutí jako domeček z karet. Podobná mrzutost potkala i hudebníka Mannyho Ballestera, který byl v nesprávnou chvíli na nesprávném místě a tak je úřednicemi pojišťovny obviněn z několikanásobného přepadení. Najednou se dostává do situace, kdy mu nevinu nevěří ani policie, manželka se psychicky zhroutí a o nějakém zkušeném obhájci, který by se ujal jeho případu nemůže být vůbec řeč. A nejhorší jsou ti, kteří vás bez mrknutí oka odsoudí dříve, než verdikt vyřkne porota a vůbec jim nevadí, že tak můžou zcela zničit nevinného člověka… Alfred Hitchcock natočil velmi osobitou dekonstrukci života jednoho obyčejného muže z davu. Perfektně je zde vidět, jak je marné bojovat s tím, když se proti vám spikne celý svět. Člověk to buď překoná nebo se z toho zblázní, v krajním případě udělá ještě něco mnohem tragičtějšího. Henry Fonda se výborně zhostil role Mannyho a vtiskl tak této postavě skutečný třetí rozměr a hmatatelnost pro diváka, který se jeho postavou může v mnoha bodech ztotožnit. Nepravý muž je filmem o zločinu a trestu, o náhodě a omylech. V neposlední řadě však výborným filmem o nehynoucí naději na spravedlnost. Jak jsem už napsal, může to potkat každého z nás… ()

Carthorias

Nezvykle slabý Hitchcock. Fonda dělá co může, ale slabý scénář jej nepustí do žádné větší akce. Místo aby bojoval za svou nevinu, jen neustále opakuje svoje nacionále, tu policistovi, tu bachaři či soudci, a nechává se unášet proudem fušerského vyšetřování. Někdy je přívlastek "Based on a true story" na škodu. Filmu dodává nový rozměr, když si představíte, že hlavní hrdina je zároveň postava porotce č. 8 z 12 rozhněvaných mužů, odhodlaný bít se za presumpci neviny do roztrhání těla, i vzhledem k tomu že má zkušenosti z 2. strany. ()

junxi91

No, je to celkem průser, když si spořádaného basistu a otce od rodiny spletou s lupičem a zlodějem, nicméně i tohle se může stát. A podle Hitchcocka se to skutečně stalo. Christopher Emmanuel "Manny" Balestrero je hudebník a smolař, který hraje v newyorském klubu Stork. Potřebuje 300 dolarů na zubaře, protože jeho ženu Rose bolí zuby moudrosti. Navštíví kancelář pojišťovny, aby si půjčil peníze na Rosinu pojistku. Tamní zaměstnanci si jej však spletou s lupičem, který je už dvakrát přepadl. A tak zavolají policajty, kteří Mannyho zatknou, a říkají mu, že pátrají po muži, který vyloupil pojišťovnu a další obchody a že my mohl být oním hledaným mužem. Manny má za úkol vcházet a vycházet z obchodů s alkoholem a cukrárny, které vyloupil ten samý muž. Následně má napsat na papír vzkaz, který si napsal lupič před vyloupením pojišťovny. Špatně napíše slovo "zásuvka" jako slovo "kreslit", což je stejná chyba, kterou udělal lupič. Stejně tak má shodné písmo s lupičem. Následuje předvolání svědků, kteří jej identifikují jako pachatele, a tak je chudák Manny zatčen na základě obvinění z ozbrojené loupeže. Mannyho rodina si najde obhájce Franka O'Connora, který chce dokázat, že Manny není "ten pravý muž". V době první loupeže byl na dovolené se svou rodinou, a v době druhé krádeže měl oteklou tvář, čehož by si svědci určitě všimli. Existují tři lidé, kteří to mohou dokázat, ale dva dni z jsou po smrti. Manny je propuštěn na kauci 7 500 dolarů, kterou za něj zaplatí příbuzní. Rose je z obvinění svého manžela zdevastovaná, má silné deprese a musí být hospitalizována. Během Mannyho soudu se Manny modlí k růženci, což mu doporučila jeho matka. Jeden z porotců během procesu zařve otázku, zda to všechno musejí poslouchat, a soud je zrušen a musí začít od znovu. Potom je však zadržen skutečný lupič v obchodě s potravinami a Manny je konečně zproštěn viny! Pak navštíví Rose v nemocnici, která je však pořád v depresi, ale podle epilogu se za dva roky zotavila. Celkem jednoduchý film s jednoduchým příběhem, s vynikajícím uhlazeným, spořádaným a mlčenlivým Henrym Fondou o tom, jak může zákona dbalý občan skončit ve vazební věznici a u soudu na něco, co nespáchal. ()

qvark

Osobně jsem vděčen za každý pátek, kdy mě nezačne bolet nějaký zub....a pokud, tak rozhodně nečekám, že bych při jeho řešení mohl skončit v podstatně horším prostoru než je pohotovost ve Spálené 12....být v nesprávný čas na nesprávném místě totiž může způsobit až děsivou bezmoc, se kterou se Henry Fonda propadá do nečekaného problému.....Hitchcock ve svém ,trochu jiném, filmu dokazuje, že i bez mysteriózních elementů lze zažít horor.... ()

Godhaj

,,Dad, you’re the best dad in the world.“ Rekonstrukce skutečné události krok za krokem, aneb trochu jiný Hitchcock. Stejně intenzívní zůstává obří míra napětí, která se nese celým filmem. Jeho tempo je velmi velmi, ale opravdu velmi pomalé. Nicméně řemeslné kvality jsou tak vysoké, že film nenudí. Také Henry Fonda podává více než uvěřitelný výkon. Ta repetitivnost, kdy si Manny prochází celou mašinérií od policie, do vazby a k soudu a kde je nucen neustále opakovat svoje jméno a svou adresu, na mě mělo podobný účinek jako na hlavního hrdinu. Akce a vtipných dialogů se však od mistra napětí tentokrát divák nedočká. Abych ale jen nechválil, tak zcela zkritizovat musím závěr, který je odbytý. Celý film čekáme na to, jak to dopadne s Mannyho ženou a to se na konci shrne v krátkém textu, prostě žádná katarze, žádné vyvrcholení. Tak nefilmový konec jsem od Hitchcocka skutečně nečekal. Když to celkově shrnu, tak jde o sice o velmi zvláštní film, ale radost jsem z něj neměl. ()

GameboyNES

jako co dodat,těm slepicám co ho křivě obvinily, bych dopřčál znásilnit bandou bezdomovců a pak jim ještě do kundy nasypat hřebíky ()

dobbin

Zpracování úžasné, hudba rovněž skvělá (i když tam skoro žádná nebyla) výborný Fonda. Jediné, co mi na tomto netradičním leč vynikajícím hitchovi vadilo, byl rychlý spád na konci. Nicméně věřím, že to bylo dáno tím, že se rejža držel skutečné události. ()

petrik11

Dobré tempo i zápletka, no hlavná postava bola totálne nesympatická, taká hra na psie oči. Od začiatku bolo jasné, že hlavný hrdina je z toho vonku. ()

0verseer

Na jednej strane sa majster thrillerov ani tentokrát nezaprel a svoj filmársky kumšt Hitchcock predvádza po drvivú časť filmu. Či ide o stiesňujúce zábery vo väzení alebo prepad manželky do spárov šialenstva, ťaživá atmosféra na diváka dopadá prakticky neustále. Napätie by sa dalo krájať, noirová atmosféra v čiernobielej farbe fantastická. Na druhú stranu mi však výsledný dojem pokazilo priam banálne vyvrcholenie v závere. Na rozdiel od iných Hitchcockových filmov jednoducho chýbal povestný vau moment. Zrejme dôsledok snahy o autenticitu príbehu. Aj napriek výhrade ide však stále o nadmieru podarenú filmarinu. ()

Sakulnikov

Henry Fonda je prostě skvělý, naprosto přirozený. Stejně tak i zhroucení manželky. Komornost příběhu a zvláště scény v soudní síni mi hodně připomínaly Dvanáct rozhněvaných mužů. Hitchcockova snaha držet se skutečnosti však pokazila trochu závěr, který je trochu ve stylu deus ex machina. ()

pollstro

Děsivě autentický příběh bez zbytečné melodramatičnosti, která by narušovala celkový koncept skutečnosti příběhu o neprávem obviněném muži, o jehož podstatě sám Hitchcock v samotném úvodu překvapivě pronáší svůj prolog. V rámci celkové tvorby Hitchcocka se jedná o velmi málo zábavný film, ale za to velice podnětný v rámci psychologické roviny hlavní postavy v roli vynikajícího Henryho Fondy, jehož záběry ho v kontrastním provedení film-noir prezentují ve skvělých obrazových rovinách, které ještě lépe podporují jeho nevinnost a bezbrannost. Skutečně málokterý Hitchcockův film je vyprávěn tak závažně, obezřetně a opatrně. ()

old salt

Tak to je bezmoc. to bych nechtěl , aby se mi přihodilo. Skutečný příběh ? Velmi slušný film . Velmi dobrý Fonda . ()

Maiken Algren

Zatiaľ najlepší od Hitchcocka, a vôbec, jeden z najlepších filmov aké som videl. Nevídaný zmysel pre detail, fantastickí herci a tak ťaživá atmosféra až som miestami prestával dýchať. A samozrejme, zázraky sa dejú, ale chce to čas. ()

ALchemik

Jelikož mám kamaráda, který tohle všechno zažil v reále, byl pro mě film retrospektivou těchto časů, které jsem s ním přes dopisy sdílel. Atmosféra filmu a pocit nespravedlnosti bylo to, co mě donutilo dát si v půlce filmu pauzu. Henry Fonda byl vynikající a přesvědčivý a mne jako vyšetřovatele by rozhodně přesvědčil o své nevině...To, že vlastně film dopadl dobře bylo pro mě velkou úlevou. ()

buchannon

Téměř dokonalý film noir o muži, jenž je neprávem obviněn z loupežného přepadení. Příběh, který se skutečně stal, se může opravdu přihodit komukoli z nás. Henry Fonda zde hraje celkem minimalisticky a jeho stálý a nevinný výraz není vůbec na škodu. Skoro celou dobu jsem byl přikován na svém loži. Až na scénu s kamerou ve vězení, která se mi zdála trochu trapná a křečovitá, není filmu téměř co vytknout. Po Hitchcockově nepovedené první půli jeho filmařské kariéry se postupně dostává na mistrovskou úroveň, i tak ale musím říct, že byl ve své tvorbě často velice naivní. Pro mě je rozhodně nejrozporuplnější režisér, většinou točil totální sračky (na ČSFD samozřejmě adorovány a vynášeny do nebe), ale dokázal taky natáčet naprosto skvělé filmy (např. Psycho nebo Cizinci ve vlaku). Viděl jsem jeho 41 filmů (s vysokým hodnocením uživatelů na ČSFD) a hodnotil jsem 7x 5* a 4x 4*. Pokud porovnám dva režiséry, kteří točili filmy s vysokou uměleckou hodnotou (alespoň podle mínění kritiků), totiž Hitchcocka a Kubricka, vítězí u mě můj oblíbenec Kubrick, který byl rozhodně lepší a komplexnější režisér, nenatočil toho sice tolik, ale neměl takové výkyvy jako Hitch. ()