Manny Ballestero je počestný pracovitý hudebník učinkující ve Stork klubu v New Yorku. Když jeho žena potřebuje peníze na zubního lékaře, vydá se do místní pojišťovny, aby si vypůjčil na její pojistku. Zaměstnanci pojišťovny jej ale omylem začnou považovat za lupiče, který je v minulém roce přepadl, a zavolají policii. Film je skutečným příběhem, který Manny a jeho rodina prožili. (oficiální text distributora)

MikO_NR_1909

Ja si myslím, že veľkosť perfekcionistu alebo filmového umelca je aj vytvoriť ukážkové dielo "nie z jeho kuchyne". Keďže sa takmer bezvýhradne inšpiruje skutočnou udalosťou, všetky ostatné atribúty či už napätia sa znižujú, čo nie je nikoho vina. Tuto ale máme možnosť nahliadnuť do hĺbky nevinného muža (skvele zahraného Henry Fondom) a takisto civilného sveta (ktorý nie je vôbec ružový a málokomu vonia). Čiže podstata tohto príbehu je silná a má skutočnú hodnotu. ()

jondzavid

Ďalší výborný Hitchcock. Nesprávny muž zapôsobí príbehom, ktorý sa môže stať každému (jediný skutočný príbeh od Hitcha) a skvelým výkonom dokonalého ´´správňáka´´ Henryho Fondu. Tú piatu stáru zobral akurátne na môj vkus prehnaný vývoj postavy manželky. ()

Freemind

Dle Hitchových měřítek slabší film, dle měřítek obecných - solidní soudní drama s hustou "noire" omáčkou. Pro bezmeznou úctu k Mistrovi napětí a preciznímu Henrymu Fondovi to nebudu dál rozmazávat. ()

gogos

Vyborny, napinavy, zajimavy pribeh. Henry Fonda zahral vskutku bajecne. Zaujama me taky misty silena kamera... Ale kazdopadne se jedna o velmi podareny snimek.. ()

swed

Klasické téma, netradiční zpracování – snaha o reálnost je u Hitchcocka novinkou. Jedinou výhradu mám k druhé polovině filmu, kde se pozornost od sugestivního Fondy přenáší k jeho filmové manželce (tento tah má za následek dočasný úpadek napětí). Každopádně spolu s "Cizinci ve vlaku" a "Provazem" zřejmě nejsilnější čtyřhvězdičkový Hitch. 8/10 ()

Skip

Je to jak zlý sen, když se člověk dostano do situace, v jaké se ocitl Manny. Hitchcock nám předložil tento příběh podle skutečné události s opravdovou bravurou a také díky skvělému Henrymu Fondovi je tento film opravdovou lahůdkou. ()

Fanucci

Já byl velice spokojen. Krásná kamera, úžasné využívání světla a stínů, perfektně vystihnutá bezmoc a strach, které nevinný Henry Fonda cítil (scéna, kdy vstupuje poprvé do cely - úžasné), psychický rozklad Very Miles je rovněž skvěle ztvárněný. A když už jsem u představitelů hlavních postav, tak nemůžu nezmínit fakt, že oba podali perfektní výkon. Není divu, že Veru Miles chtěl původně Hitchcock obsadit do Vertiga... ()

d-fens

škoda, veľká škoda, že sa nepodarilo udržať famóznu úroveň prvých 45 minút.... taký pocit mašinérie drviacej svoje bezmocné nevinné obete som ešte nezažil...pocit absolútne nečakaného zvratu, ktorý človeka z minúty na minútu dostane do súkolia osudu, v ktorom si seba samého nikdy pred tým nedokázal predstaviť....ešte nikdy som necítil takú silnú túžbu po anarchii, ktorá sa mi zdala ako jediné rozumné východisko z akéhokoľvek "spoločenského poriadku".... a potom sa film žiaľ mierne rozriedil..... ale aj tak jeden z najlepších filmov Hitchcocka, a pritom taký iný.... iný asi v zainteresovanosti-osobnej angažovanosti-empatii, na ktorú som v prípade vždy prísne racionálneho a z nadhľadu voči všetkým postavám a príbehu pôsobiaceho režiséra nebol zvyknutý.... ()

kagemush

V tomhle jem pro sebe Hitchcocka uviděl zas jinak.Překvapil a potěšil.- A u Fondy- ,spolu s Tenkrát na západě a s Dvanácti rozhněvanými muži,to nejlepší v čem jsem ho viděl. ()

(mOnkey)

Jak praví v předmluvě sám Hitchcock, tohle skutečně není jeho typický film. Po Mannyho křivém obvinění a během následujících scén jsem stále čekal, kdy policistům upláchne a vydá se v roli psance za očištěním svého jména, jak je pro Hitche tolik typické (vzpomeňme například pozdější North by Northwest nebo Frenzy). Čekal jsem ale marně a nic takového se nestane. Od druhé poloviny snímek vykresluje křehkou psychiku členů Mannyho rodiny (konkrétně manželky) a hraje tak na odlišnou strunu než v polovině první. Dělá to dobře, ale rozhodně ne stoprocentně, takže nakonec zůstaneme na čtyřech hvězdičkách. ()

Martin741

Alfred Hitchcock /the Lodger 1927, Psycho a Vertigo/ natocil silny, posobivy film o tom, ako jedneho cloveka cakaju hodne neprijemne trable. Henry Fonda /My darling Clementine/ hral na urovni, napatie slusne a vyborne funguje, kulisy su maximalne na urovni. Vera Miles bola skvela a Wrong man 1956 je dalsim krasnym dokazom, ze najlepsie diela tocil Hitchcock v 40. a 50. rokoch 20. storocia : 89 % ()

MrPierc

Hrůza filmu netkví v nějakém mystickém zlu či zlém člověku, ale v náhodě. Stačí jen malá náhoda a celý váš život je pryč, vaše hodnoty i potřeby se změní a začnete si vážit obyčejných klidných věcí - jistot ! Henry fonda jako starostlivý otec, který by neublížil ani mouše a chce žít vklidu, splatit konečně dluhy, ale někdy ani poslušnost a poctivost vám štěstí nepřinese. ()

tomtomtoma

Přepsáno v srpnu 2018. Nepravý muž je solidní drama. Hodil by se přívlastek psychologické, leč Hitchcock v utváření těžkých psychologických stavů nevynikal, byť se snažil ze všech svých sil vlastního přesvědčení o vytříbenosti. Hitchcock si uměl pohrávat s napětím a krutým cynismem osudu, duševní rozervanost má u něj vždy naivnější tvar dětského nazírání. Hitchcock dostal od života dárek v podobě svého oblíbeného tématu nespravedlivě obviněného jedince. Nepravý muž ukazuje slabiny civilizačního systému, kde spravedlnost je více preferovaným pojmem, méně skutečnou hodnotou. Odhalené překračování zákona je nutné potrestat, jde o zachování prestiže nastaveného systému. Trest je okázalým varováním i utišením přízemnosti veřejnosti. Právo kašle na podstatu, křečovitě se drží umění rétoriky a slovíčkaření a oběť musí být řádně opečená ze všech stran. Nepravý muž není Kafka, je to svého druhu obžaloba pokryteckého systému, přesto základy stále pevně stojí nade vším. Hlavní postavou niterně rozkladného dramatu je Christopher Emmanuel "Manny" Balestrero (velmi dobrý Henry Fonda), skromný hudebník a příkladný rodinný typ muže. Obyčejné životní těžkosti jsou nepatrným mrakem štěstí, osobní poctivosti a představy spořádanosti. Osud si škodolibě pohrál a uvrhl jedince do společenské klatby bez vlastního provinění. Víra ve spravedlnost je vystřídána trudnomyslností a v nedohlednu zdá se být jakýkoliv opěrný bod. Jistota zmizela, jsoucnost není, jen její odraz a zdání. Hlavní ženskou postavou je Rose Balestrero (zajímavá Vera Miles), Mannyho spokojená manželka. Život zvrhle laškuje a nekončící prohlubující se noční můra si vybírá svou daň psychické nestability. Rozklad se vším všudy. Výraznější postavou je Frank O'Connor (sympatický Anthony Quayle), uznávaný právník a snaživý Mannyho obhájce. Skutečnost se dokazuje nesnadně, hlasitěji jsou znít domněnky, podsouvání a slovní lynčování. Z dalších rolí: přesvědčení policejní detektivové Bowers (Harold J. Stone) a Matthews (Charles Cooper), Mannyho šokovaná matka (Esther Minciotti), nemilosrdně vystrašené úřednice pojišťovny Ann James (Doreen Lang), Constance Willis (Laurinda Barrett) a Betty Todd (Norma Connolly), ochotný Mannyho švagr Gene Conforti (Nehemiah Persoff), jeho manželka a Mannyho sestra Olga (Lola D'Annunzio), Mannyho malí synkové Robert (Kippy Campbell) a Gregory (Robert Essen), nekompromisní soudní žalobce Tomasini (John Heldabrand), či skutečný pachatel Daniel (Richard Robbins). Nepravý muž je působivým filmem svým tématem a strhujícím hereckým výkonem Henryho Fondy. Hitchcock měl cit pro komerční úspěch mainstreamového proudu kultury. ()

Lanark

Bohužel mne námět příliš nezaujmul a tak i přes perfektní Hitchcockovu práci s kamerou a osvětlením, která vytváří jednu z nejdepresivnějších a nejhutnějších atmosfér, kterou jsem ve filmu viděl, nemůžu dát více jak tři. Navíc Fondovi tu roli starostlivého otce a hudebníka prostě ne a ne uvěřit. Ve chvíli, kdy vejde na scénu v kabátu a klobouku očekávám, kdy se začnou tasit kolty. ()

C0r0ner

Excelentní Fonda v nadmíru zajímavém skutečném příběhu, který je ovšem natočen tak rozvláčně, že ani dobrý děj nebyl schopný utáhnout ty haldy zbytečných scén a keců. Určitě to není špatný film, ale mně svým stylem moc neseděl a abych řekl pravdu, tak jsem se dost nudil. 55% ()

Topco

Šiel som do toho s vedomím, že to bude slabší (minimálne „iný“) Hitch: scenár limitovaný skutočným príbehom, s mierne semi-dokumentárnym štýlom a minimom štylizácie. To sedí a nevadilo. Ale to, že príbehu budú chýbať väčšie emócie, atmosféra napätia a paranoje, to už beriem ako mínus. Kamera je ale pekná, áno. To je však u Hitcha sakra málo. Napriek tomu som sa nenudil. PS: vtipné je, že tým najštylizovanejším tu bolo napokon majstrove intro :) ()

DruidKarel

1799. hodnocený film: Tak nějak jsem si dal za úkol, že shlédnu všechny film ymistra a velikána filmu Alfreda Hitchcocka. V tomto případě se mi dostalo skvělého dramatu s Henry Fondou. Já nevím, ale ten chlap dokázal skutečně zahrát snad cokoli. Od padoucha po klaďase. Jednoduchý příběh, snadná zápletka, ale úžasná schopnost postavit film na pár postavách, to je Hitchcock, který tentokrát opět nezklamal. 4* jsou zasloužené a můžu jedině tohle drama doporučit. 4* ()

MarekT

Zní to neuvěřitelně, ale tento film asi nejlépe spolu s disneyovskými komiksy asi nejlépe vystihl atmosféru vězení obecně... Pravda, Luke a Shawshank jsou na stejné úrovni, nicméně tento film stavím ještě výše, jelikož s místním nápravným zařízením se dá lépe ztotožnit, jelikož je mnohem pravděpodobnější dostat se do Bohunic než do proslulého Alcatrazu. Výborný Henry Fonda v jednom z nejpříjemnějších překvapení z Hitchcockovy tvorby, už jsem si myslel, že mi s přibývajícími zkušenostmi jeho filmy nesedí (hned čtyři snímky za poslední dobu získaly pouze průměrnou známku), ale naštěstí tomu tak v tomto případě nebylo. Hodně se zde zmiňuje neotřelá stylizace, ale v tématu je vidět určitá podobnost s "North by Northwest", tudíž bych tento film tolik neodlišoval od ostatních od Hitchcocka, byť k tomu označení "pravdivý příběh" svádí. 90% ()